Olta balıkçılığı ile ek gelir sağlanabilir mi?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında AMCA tarafından paylaşıldı.

1. AMCA

AMCA

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ...
    Merhaba arkadaşlar.Malum piyasada durgunluktan dolayı ek gelire ihtiyaç duyuyor insan.İstanbul'da hobi olarak yaptığımız olta balıkçılığını mecburiyetten dolayı ek gelire dönüştürmek mümkün olabilir mi?Daha önce avlandığım yerlerde bu işi yaptığını duyduğum ve tuttuğum balıkları geçimini sağlaması için verdiğim bir amca vardı.Sabah balık tutmaya başlar akşamüstü balığı toplar giderdi.Bizde tuttuğumuz balıklardan satması için verirdik.Acaba bu işi yapan kişiler balıkları nereye satıyorlar.Hele ki balık sezonunun kapalı olduğu bu mevsimde olta balığı alan balıkçı veya restoranlar olur mu? ve alan olursa istavriti ve kefali kaç paradan alır bilgisi olan paylaşırsa çok makbule geçer.

2. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Sorunuza yürürlükte olan ve Amatör Balıkçılık kurallarını içeren mevzuat maddeleri ile cevap vererek yardımcı olmaya çalışayım.

BKZ: http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/M...uatIliski=0&sourceXmlSearch=su%20%FCr%FCnleri

3/2 NUMARALI AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2012/66)

MADDE 3 – b) Amatör balıkçılık: Sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğini ifade eder.

Genel hususlar MADDE 18 – (1) Amatör balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürününün satışı, canlı olarak nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır.

Yukarıdaki mevzuat maddelerinin yanı sıra BENCE Amatör balıkçılık faaliyetleri sırasında elde edilen su ürünlerinin satışı Ticari Balıkçılık yaparak bu işten ekmek sağlayan kişilere yapılmış büyük bir haksızlık, hatta EMEK hırsızlığıdır.

Saygılarımla.

3. baraküda007

baraküda007 fatih

Tarık Ersal abi cevabı çok güzel vermiş amatör sportif balıkçılık bir hobidir ve bunu ticarete dökmek hoş değil, bazı hiç geliri olmayan gariban yaşlı adamlar falan olta balıkçılığının ticaretini yapıyor ama onlarda o yaştan sonra yapabileceği pek iş olmadığı için yapıyorlar eğer yaşınızda gençse başka işler bakın bence

4. GorkemDavazlı

GorkemDavazlı görkem davazlı

Tatil yerlerinde ve küçük yerlerde balıkçılar lokantalara satıyor balıkları. Midye ve pavurya çıkarıp satan da görmüştüm. Genelde sipariş usulü çalışıyorlar ya da her gün şu kadar kilo bundan getireceksin diye anlaşıyorlar. Fakat amatör avcılıkta para cezası var.

5. Einstein

Einstein Osman

Favori Kamış:
    İtalcanna Hexagon OB940 Casting Professional/Shimano Poison Adrena 264 UL/Daiwa Prime Caster 425-33
    Favori Makine:
    Shimano BioMaster 4000-SW-XG/Shimano Stella SW-B30000/Shimano Caius BaitCasting 3XSSS+1/ShimanoHG
    En İyi Avı:
    Zindandelen Torik 56 LBS 96 Cm 4.45 İnch/Perciformes Sphrayena 56 LBS 1.15 İnch 76Cm/Albacore 89 LBS

Tarık Eysal Beyefendi size bu degerli yorumunuzdan oturu tesekkuru borc biliyorum.Amator Balikcilik bana gore hicbir zaman ticari boyuta ulasmamalidir ve ulastirilmamalidir.Bu noktada gerekli hassasiyet saglanilmalidir.

6. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Fatih kardeşim ve Osman bey,

Amatör Balıkçılık için yayınlanmakta olup bir önceki mesajımda madde örnekleri verdiğim mevzuatta konu net olarak açıklandığı gibi, basitçe araştırılınca da görüleceği üzere "Amatör (Fransızca: amateur) Bir işi ya da mesleği hayatını kazanmak veya para karşılığı için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı kişiler için kullanılan sıfat." olarak açıklanmaktadır.

Ancak bildiğiniz üzere çapari ile avlanan parmak boydaki kıraçalardan, su altı tüfeğiyle avlanan levreklere, akyalara, jig ya da diğer olta takımları ile avlanan orfoz, lagos ve sinaritlere kadar bir çok su ürünü perakende tezgahlarında ve lokanta vitrinlerinde yer almakta olup, bir kaç örneği hariç etkin bir denetim de uygulanmamaktadır. idk

Ne yazık ki AMATÖR BALIÇI sıfatına kendisini layık gören değerli arkadaşların bu sıfatı avını satarak yere düşürenlere karşı verdiği mücadele de olmasa konu değil denetlenmek, gündeme bile gelmeyecektir.

Ayrıca amatörlüğe ticari faaliyet karıştırmak sadece avını satmakla da olmayabiliyor.

Son yıllarda giderek artan takım, malzeme ve benzer edinimler elde etmek için işi ticarete döken, reklam yapan, hatta amatörlere yanlış bilgiler aktararak yanlış ekipman ve sarf malzemelerine yönelten kişileri de anmadan geçmek, bunun da amatörlük dışı bir davranış olduğunun altını çizmemek bence yanlış olur. :(

Amatörlüğün değerinin el birliği ile korunması dileğimle RASTGELSİN.

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Tarık ağabey selamlar,

2016 Ağustosunda yayımlanacak tebliğle ilgili şahsınıza bir önerim olacak müsadenizle. Hatta öneriden de ziyade bir teklifim var naçizane. Konumunuz gereği bu konuya ilgi duyacağınızı ve aşağıda ifade etmeye çalıştığım mevzuda desteklerinizin olacağını umuyor ve şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Sevgili ağabeyim;

Mevcut tebliğdeki yer/alan yasaklarının kabaca bölge bazında tasnif edildiği malumunuzdur. Erzurum ilimiz için sazan ve sazan türleri sayılabilecek balıkların sezon yasağı 15 Mayıs ile 15 Ağustos arasında geçerli. Ancak ilimiz sınırları içerisinde bulunana Tortum gölünün rakımı 1027 metre. Yine ilimizde bulunan Kuzgun barajının 2100 metre, Demirdöven barajının ise 1700 metredir. Neredeyse 1000 metre rakım farkının olduğu avlakların tamamında aynı zaman yasakları söz konusu. Suların ısınması, iklimsel nedenler vs. durumları dolayısıyla aynı il içerisindeki tüm avlakların aynı sezon yasakları içerisinde değerlendirilmesi çokta isabetli bir karar değil bana göre. Zira Erzincan ilimize bağlı olan ancak hemen yanımızdaki (Erzurum il sınırına 45 km) Tercan barajında mesela sezon 1 Nisan - 1 Temmuz arasında ve bu barajın rakımı da 1500 metreler civarında. Sezon yasakları üreme dönemleri dikkate alınarak tasnif edilmişse şayet, bunda en önemli faktör avlakların rakımı olsa gerek. Zira üreme mevsimini tetikleyen uygun iklim (su ve hava sıcaklığı) olduğundan il bazlı bir tasnif pek isabetli bir tasnif olmasa gerek diye düşünüyorum. Özellikle Tortum gölü dikkate alınacak olursa il bazlı yapılan bu uygulamanın yanlışlığı aşikardır. Dolayısıyla rakım bazlı bir uygulama daha uygun olur diye düşünmekteyim.

Biraz acele ile ve dikkatten kaçırdığım cümlelerimin de olabileceğini varsayarak ifade etmeye çalıştığım bu konuyu, yapılacak tebliğ çalışmasına Derneğiniz adına bir öneri şeklinde sunmanızı istirham ediyorum.

Selam ve sevgilerimi sunuyorum.;) :)

8. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    bu güzel hobide kitap yazmış ve insanlara kendini AMATÖR BALIKÇI olarak gösteren ve pek çoğumuzun da çok yakından tanıdığı bir isim var.Adını ne siz sorun ne ben söyleyeyim.En azından siz bu vesile ile amatör ile profesyonel arasındaki farkı gördünüz ve tercihinize göre ne yapmanız gerektiğini kıymetli büyüğümüz Tarık abimizin gösterdiği yol ile belirleye bilirsiniz.Bu arada bilmeyenler varsa söyleyeyim Tarık abi fly fishing disiplininde sayılı isimlerdendir...

9. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Nuri kardeşim selam,

Önerinde yerden göğe haklısın. :thumb:

Teklif ettiğin uygulamanın Avrupa ülkelerinde örnekleri olduğu gibi, özellikle dağlık alanı ve alası bolca bulunan İspanya'da bu tasnif yöntemi etkin olarak kullanılmaktadır.

2016 - 2020 yılları için hazırlanmakta olup, 01 Eylül 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak 4/2 Amatör tebliğ için 09 Haziran 2016 tarihinde BSGM'den gerçekleştirilen, faal olup, bu konuya kafa yoran dernek ve federasyonların katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda aşağıdaki teklifi ASOF Federasyonu olarak sunduk.

GÖRÜŞ: Doğal alabalık için belirlenen zaman yasaklarının aynı sazan, yayın, kadife ve siraz gibi, avlak sahasının rakımı ve iklim özellikleri dikkate alınarak ve bölgesel olarak belirlenmesi önerimizdir.

GEREKÇE: Sazan, yayın, kadife ve siraz gibi türlerin bölgesel iklim özelliklerine göre üremeleri konusundaki hassasiyet doğal alabalıklar için de geçerli olmalıdır.

Görüşün tartışılması ve sözlü olarak desteklenmesi sonrası BSGM yetkililerince DETAYLI BİR ÇALIŞMA YAPILMASI GEREKİYOR, ÇALIŞMA YAPILIRSA KABUL EDİLEBİLİR DENDİ.

Umarım o çalışma yapılır ve bölgesel bazda olsun bir sınırlama ile başlayan kural düzenlemesi bir sonraki aşamasında rakımsal olarak da düzenlenerek gerçek anlamda koruma sağlanır.

Vaktiyle birbirine olan uzaklığı 50 km. bile olmayıp, Orman Bakanlığının arka bahçesi sayılan ve hemen hemen aynı rakıma sahip Abant Gölü ile Yedigöller de bile zaman yasakları birbirini tutmazdı.
    Yazarak, savunarak, ısrar ederek düzelmesi sağlandı.
    Umarım bu ve benzer yanlış ya da eksik uygulamalarda omuzdaş olup, ısrarla talep eden amatörler sayesinde giderilir.

Malum UMUT Amatörün olmazsa olmazı.

Umarak ve ısrarla, olabildiğince üzerine giderek bu ülke kaynaklarının sürdürülebilir kullanımına, avlanmasına katkı sağlamaya çalışan tüm arkadaşlara selam olsun.

Sevgi ve saygılar. RASTGELSİN.

10. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Metin kardeşim,

Rica edeyim, beni de başka kişileri de bu şekilde kıyaslama. :nono:

Amatörlüğüme toz kondurmam ama bence her kişi kendi başına ayrı ayrı değerlendirilmeli.

Ayrıca ben bu kadar övgüye alışık değilim.
    Utandırdın beni. :)

Sağ olasın.
    RASTGELSİN.

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    1500 metre rakımlı Tercan barajında 13 gündür sezon açıkken 1027 metre rakımlı Tortum gölünde sezonun açılmasına hala 1 ay var. Buna benzer birçok örnek avlak bulunabilir. Tortum gölü 12 ay boyunca buz tutmazken yukarıda isimlerini verdiğim avlaklar Aralık-Nisan arasında kimi kısmen kimi tamamen buz altında kalmaktadır. Hatta mesela 4 yıl önce 15 Haziranda sevgili Muharrem hocam ile 2800 rakımlı bir gölün hala buzlarla kaplı olduğuna şahit olmuştuk.

BSGM çalışmaları hala devam ediyorsa alabalık için olan önerinizin aynısını (rakım bazlı sezon yasağı) sazan, yayın, siraz vs balıklar için de sunmanızı isteyeceğim sizlerden güzel abim.:)

12. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Nuri kardeş,

Rakıma göre belirlenecek zaman yasakları konusunda buna benzer bir başka öneriyi o zaman ki adıyla Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü KKGM'ye vereli 8 yıl oluyor.

Her avcının Altimetre - Yükseklik Ölçer bulundurmasının mümkün olamayacağından yola çıkılarak önerimiz yine değerlendirilmemişti.

Bu sabah aldığım bilgiye göre yeni tebliğ imzaya çıkması için hazırlanmış durumda.
    Yani yeni bir önerinin yollanması sorun olmasa da onun ele alınması, hele de gerekli envanterin çıkarılması mümkün değil.
    Hatta ülkemiz Tarım İl Müdürlüklerinin bu gibi konulardaki hantal yapısını bilen bir kişi olarak diyebilirim ki; bu öneriyi 2020 - 2024 sezonunun 5/2 Amatör tebliği için değerlendirmelerini talep etsek bile önümüzdeki 4 sene içinde hem bölgesel, hem de rakımsal özellikleri içeren o envanter çalışması yapılmaz. Yapılamaz.

Tabii ki ısrarlı talep ve önerilerimiz içerisinde yer almaya devam edecek.

Hatta senin alabalık dışındaki su ürünlerimiz için yazdığın öneri de en azından benim ilk fırsatta dillendireceğim, kağıda dökeceğim önerilerin arasına girdi kardeş.

Bak bir başka kabul edilmeyen önerimizi yazayım.
    Popülasyon durumu denilerek bizlere kısıtlı sayıda avına izin verilen Yayın Amatöre 1 adet/gün için serbestken Ticariye limit yok. Doğal alabalık Amatöre 3 adet/gün için serbestken Ticariye limit yok.
    Eğer bu türler gerçekten korunsun, sürdürülebilirlik gözetilsin deniyorsa Ticari balıkçıya da en azından tahdit uygulansın dedik. Konu toplantı gündemine dahi giremedi.

Ancak bunun yanı sıra sana özelden yolladığım toplantı notlarımdan göreceğin ASOF ve AVRASYA Federasyonlarının sunduğu bir çok görüş ve öneri de kabul gördü ve yakında yayınlanır.

Ne yazık ki ahval budur Nuri kardeş.
    Bu ülkede bazı şeyler çok süratli olurken, bazıları da bu durumda yol alıyor. :(

Sağlıcakla kal.

13. Tarık abi, bir öneri de ben yapabilir miyim;

İç sularda avlanma ile ilgili olan amatör balıkçı izin belgelerini verme yetkisinin federasyona devredilmesi sağlanabilse... federasyon ise sirkülerin ilgili kısımlarından 5 soruluk bir sınavla ve makul bir ücret karşılığı bu belgeyi verse.. elinde belgesi olan balıkçının kaçak avcıları fotoğrafla belgeleyip ihbar etme ve ceza kestirme yetkisi olsa acaba şu caanım beneklilerin onlarca, yüzlercesini bir seferde katleden serpmecilerden bir nebze kurtarabilir miyiz. Gördüğüm ve çaresizce izlediğim katliamlar çok canımı yakıyor da...

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Öyle görünüyor ki bu konu başka bir bahara kaldı ancak rakım bazlı avlak tespitlerinin yapılmasını Tarım Müdürlüklerinin insafına bırakmak yerine hemen hemen Türkiye sathına yayılmış 3 federasyon ve bunlara bağlı onlarca dernek bu işe el atabilir diye düşünüyorum. Her dernek kendi bölgesinin envanterini kısa sürede çıkarıp elde edilen bilgiler bir dosya halinde BSGM ye sunulabilirse sonraki tebliğ çalışmalarına zaman ve işgücü açısından büyük katkı sağlanmış olur. Sorun, bu işi organize etme yönünde birilerinin olaya öncülük etmesi olsa gerek. Hazırlanacak basit bir çizelge tüm derneklere iletilerek alınacak geri dönüşlerle bir arşiv oluşturulabilir. (mi?)

Doğal alabalık avının Ticari balıkçılığa açık olması ve her hangi bir sınırlama getirilmemiş olması ise maalesef hepten kahredici bir durum.

15. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Abi haklısın ama ben aslında kıyaslamadan ziyade böyle güzel ortamlarda kendisini amatör ablıkçı diye kamufle edip esasında alakası bile olmayan insanların varlığı beni gerçekten üzüyor.Böyle kişilerden ciddi miktarda etkilenen bir yığın oluştu ne yazıkki.Ve insanlar bu kişilerden aldıkları gaz ile gereksiz alışverişler yapıyorlar.Sadece buna dikkat çekmek istemiştim.Bu şekilde yaşayan sözde amatör balıkçıları bir türlü kabullenemiyorum.Hatta bu kişilerden öyle çok rahatsız oldum ki 2007 den beri aktif olarak kullandığım facebook profilimi kapattım komle 1-2 sene önce.Size gelinceeee :) Abi ben bir dönem fly disiplinine merak sarmıştım ve sizin yazılarınızı hatim etmiş biriyim.Siz ve Bülent Kutluca bu disiplinde gerçekten çok iyi bir avcısınız.Bence siz kendi hakkınızdaki hakikatleri benden duymaya alışın :) Yiğidi öldür hakkını yeme demişler.Sevgiler,

16. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Nuri kardeş,

Sonunda daha önce geldiğimiz noktaya tekrar döndük. :)

Neden olmasın ile söze başlasam da bildiğin gibi Dernek ve Federasyonlar gönüllü STK lardır ve kendi yağlarıyla kavrulmaktalar. Çoğu STK Dernek Yöneticilerinin özverileriyle, asli işlerinden fedakarlık etmesi sayesinde yaşar, ayakta kalır.

Bu yapılara üyelikler ile olsun omuz verilmediği sürece, bu ülkenin amatörlerinin tamamına yakını dernek üyesi olmadığı sürece bu ülkede su ürünlerinin sürdürülebilir avlanmasına ilişkin radikal, kalıcı hamleler, gelişimler beklemek hayaldir. 16 yıldır bu işin içindeyim. Yazdıklarım yaşadıklarımın özetidir.

Ayrıca STK eliyle hazırlanan o envanter çıkarılsa bile Bakanlık bu işlemi bir de resmi elden yaptırmadan yayınlamaz, yayınlayamaz.

Bu noktaya gelen konu uzaaaaar, uzar. :rolleyes:

17. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Metin kardeş,

Bahsettiğin durum gerçekten dikkat çekilesi bir hal aldı.
    Haklısın. :thumb:
    Ancak bence bu gibi haller geçicidir.
    Malum, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.
    Geçmiş bir çok örnekle dolu. Kimse BEN diyerek çıktığı yerde kalamaz.

Sana ve bu sevdaya düşmüş arkadaşlara faydam olduysa, oluyorsa ne mutlu.

RASTGELSİN.

18. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Sevgili hemşehrim Yavuz,

09 Haziran 2016 tarihinde BSGM'den gerçekleştirilen toplantıda da Bakanlık yetkilileri bu durumu dile getirdiler. Derneklerin ve Federasyonların güçlenmesi gerektiğini, bu konuda adımlar atılması, kendilerince de mutlaka desteklenmesi gerektiğini ifade ettiler. Çünkü olması gereken bu. STK ile çalışmak onların da elini rahatlatıyor. ;)

Ancak var olan altyapı ve özellikle camiamız bence senin teklifine henüz hazır değil.

Genele bakınca da görüleceği üzere dernekleşme konusunda toplumumuz olması gerekenden farklı düşünüp, davranıyor.
    Dernek üyeliği SENELİK aidatı 50 tl.yi geçmezken bundan imtina etmeyi anlamam mümkün değil.
    Çeşitli bahanelerde derneklerden uzak duran bir haldeyiz.
    Dernek üyesi olanların çoğunluğu da ben dernek amaçlarına ne katkı sağlarım diyeceğine dernek bana ne verecek demekte. :(
    Hemen hemen her alanda olduğu gibi kişisel menfaatler ön planda.

Ben diyerek dernekçilik yapan, biz olmayı istemeyen, beceremeyenler, ben dernek kurdum ya da kuracağım diye yola çıkanlar da cabası.

Her ne kadar telaffuz ettiklerini bizzat duymuş olsam da Bakanlık yetkililerinin yerinde ben olsam bu durumdaki bir camiaya güvenip belge verme, sınav yapma, denetleme gibi yetkileri, sorumlulukları bu yapı ile paylaşmayı düşünmem.

Güvenilesi, görev verilesi STK'larımız denizde damla misali çok az sayıdalar.

Bu laflarım tabii ki cansiperane çalışmaları ile derneklerini, federasyonlarını ayakta tutan, harika faaliyetler yürüten dernek yöneticileri ve üyeleri için değildir.

İsteyen inansın, isteyen inanmasın.
    Her arzu edenle de örnekli, ispatlı tartışmaya hazırım.
    Eğer Amatör Balık Avcılığı alanında son 10-12 yıldır bazı gelişmeler olduysa en büyük pay bu bahsettiğim STK'larındır.

Ancak bu yeterli değil.
    Bu camia en kısa zamanda kendi gücünün farkına varmalı. Omuzdaş olup, ortak çıkarlarını kovalayanlarla yol almalı.
    Her ne kadar sayımız belli değilse de biz büyük bir camiayız.

19. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Konu neydi, biz nerelere getirdik yahu? :rolleyes:

Sağlıcakla kalın. RASTGELSİN.

20. Çok güzel anladım Tarık abi. Önce kendime, sonra da orda burda caka satan bilmişlere şunu söyleyeyim o halde; Yok limitti, yok ekolojik dengeydi, yok çevre kirliliğiydi, ıvırdı, zıvırdı süslü kelimelerle onu bunu eleştirip yöneticileri taşlayacağımıza, kolları sıvayıp STK'ların daha etkin olabilmesi için sizlere yardımcı olmaya çalışmalıyız.