Su üstü sahteleri ile Levrek avcılığının sırları

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında haldunert tarafından paylaşıldı.

1. haldunert

haldunert Haldun Ertekin

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 270 - Sheakspere Omni 240 - Shimano JoySpin 2.10m - Dam Onliner 2.40m
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FA - Snap 8060 - Shimano Catana 4000 FB
    En İyi Avı:
    Levrek 2800 gr
    Selam arkadaşlar!

Sizlere su üstü sahteleri ile levrek yakalamak hakkında birkaç detay vermek istiyorum. Aşağıda madde madde yazdığım koşullar oluştuğunda su üstü sahteleri ile başarılı levrek avları yapılabilir. Bu koşullar av yaptığım izmir iç körfez için geçerli olmakla beraber başka yerlerde de benzer koşullar altında su üstü sahteleri ile levrek yakalayabilmek için geçerli olabileceğini düşünüyorum. Bu koşullar şöyledir:

- Avın yapıldığı zaman dilimi, su üstü sahteler güneşin doğduğu saatlerde başlayıp avlağın durumuna göre güneş doğduktan sonra 20-30 dakikadan 2-3 saate kadar sürebilir. Avlak sakin ve sessiz bir yerse bu akşam güneş batımı saatlerinde av yapılması muhtemeldir. Gece hava tamamen karardıktan sonra ne kendim su üstü sahteleri ile balık yakalayabildim ne de çevremdeki arkadaşlarım tarafından su üstü sahtesi ile balık yakalayan gördüm ve duydum.

Mevsim olarak ta su üstü sahteleri ile yapılan levrek avlarının en başarılı zamanı Ağustos ayı sonu ile Kasım ayı ortalarına kalan olan dönemdir.

- Avlakta avcı balıkların avlayabileceği gümüş balığı, kefal yavruları gibi daha küçük balıkların varlığının olması. Bu tür ufak balıklar plantonlarla beslenebilmek için su yüzeyine yakın akıntıya karşı sürüler halinde yüzerler ve bu olay da levrek, zargana, lüfer gibi avcı balıkların bölgeye gelmelerine neden olur ve su üstü sahteler yapacağımız balık avında başarılı olmamızı artırır. Zaten biraz av yapacağımız bölgeyi incelediğimizde eğer mevcut ise yavru balıkların nasıl avcılar tarafından kovalandıkları ve avlandıkları gözlemlenebilinir.

- Suyun yüzeyi fazla dalgalı olmamalıdır. Dalgalı olduğu zaman sahte dalgaların arasında batıp, çıkarak bizi yorar. Zaten bu gibi dalgalı sularda avcı balıklar kıyıya çok yaklaştıklarını veya su üstünde av aradıklarını hiç sanmıyorum. Önceki maddede bahsettiğim yavru balıklar da böyle dalgalı ortamlarda su yüzeyine çıkıp, toplanamazlar. Derinlerde, dalgaların etkisinden uzak, kayalıkların ve yosunların aralarında saklanmaya çalışırlar. Bundan dolayı da hedefimiz olan avcı balıklar su üstü sahtelerimize dalgalı havalarda atlama ihtimalleri çok düşüktür.

- Su üstü sahtemizi atıp, çekerken kamışımızın ucunu sallayarak sahtemizin uygun aksiyonlarla (Walk the dog kısaca WTD gibi) yüzmesini sağlamamız gerekir.

Bunu en iyi yapmamızı sağlayacak donanım ise kısa bir spin kamışı: atarı 10 veya 20 gr gibi olmalıdır, çok az atarlı kamışların ucu daha fazla esnek olduğundan su üstü sahtesine aksiyon vermek zor olacaktır. Kamışın boyu ise ideal 2.10 m olmalıdır. 2.40 veya 1.90 m olanlarda iş görür fakat daha uzun vya daha kısa kamışlarla su üstü sahtelerine güzel aksiyon veremeyiz.
    Misina olarak en iyisi ince ip (braid) misinadır. Esnemesi hiç olmadığı için kamışımızın her hareket su üstü sahtemize yansımaktadır.
    Ben 0.06 Berkley Whiplash kullanıyorum ve herhangi bir leader amaçlı misina olmadan sahteyi bir fırdöndülü klips ile direk ipimin ucuna bağlıyorum. Şimdi bazı arkadaşlar leader kullanmam gerektiğini düşünecektirler fakat çevremde leader ile at-çek yapan arkadaşlarımın başına gelen düğümün açılması sonucu sahte kaybetmeleri daha da kötüsü sahte ile yakalanmış balık kaybetmeleri sonucu ben kesinlikle at-çek avında gerek su üstü gerek dalan sahteler ile leader kullanmıyorum. Gece yapılan avlarda balığın ipi görüp, sahteme atlamayacağını da düşünmüyorum çünkü çok kez yanımda birkaç şeffaf misina ile avlanan arkadaşım balık alamaz iken ben direk ipime takılı sahtem ile balık almışımdır. Ayrıca leaderı ipe bağlamak için yapılan düğümler (allbright veya improved allbright gibi) oldukça kalın bir düğüm meydana getirmekte ve atış esnasında kamışımızın yüzüklerine takılıp, sürterek sahtemizin hızını kestiğini düşünmekteyim.

İp misina değil de mono veya flurocarbon misina kullanacak isek su üstü sahteleri için oldukça sert misina kullanmamız gerekir. Misina çapı avlakta ki balıkların boyutlarına göre 0.22 - 0-28 arası olmalıdır.

- Levrek kayaların, taşların veya eriştelererin arasında saklanmayı sevdiğinden bu tür yerlerde avlanmayı tercih etmemiz gerekir. Derinlik olarak ta sığ yerlerde su üstü sahtesi ile yapılan avlar daha başarılı olmaktadır. Bu derinlik 20 cm ile 150 cm arası en ideal derinlik olacaktır. Daha derin yerlerde mesela 5-6 m gibi yerlerde dipte saklanan levreklerin su üstü sahtelerine hamle yapacaklarını sanmıyorum.

Şimdilik aklıma bu kadar detay geldi.

Anlıyacağınız su üstü sahtesi ile levrek avlayabilmek ha deyince olacak bir olay değildir ve çok özel koşullarda, sınırlı bir zaman diliminde gerçekleşmesi olasıdır.
    Bundan dolayı ben çoğu zaman avlarımı dalan sahtelerle veya silikonlarla yapmayı daha çok tercih ediyorum.

Tekrar vurgulamak isterim ki bu sadece izmir iç körfez de ve levrek için geçerli koşullardır ve başka bölgelerde, başka balık türleri için geçerli olmayabilir.
    Ben sadece sizlerle sınırlı bilgi ve tecrübemle dayanarak su üstü sahteleri ile başarılı levrek avı için gerekli koşulları paylaşmak istedim.

Herkese başarılı avlar diliyorum!

2. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    Paylaşım için teşekkürler Haldun kardeş...

3. haldunert

haldunert Haldun Ertekin

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 270 - Sheakspere Omni 240 - Shimano JoySpin 2.10m - Dam Onliner 2.40m
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 2800 gr
    Teşekkür ederim Recep!

Saygılar!

4. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    ben su üstü sahteyle dalgalı denizde bir tane levrek yakalayan görmüştüm, bir sitisnaydı belkide

5. haldunert

haldunert Haldun Ertekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 2800 gr
    Olmaz değil, ben sadece en ideal koşulları belirtmek istedim. Balık bu ne yapacağını önceden kimse kestiremez!

Saygılar!

6. dikilitaşlı

dikilitaşlı İbrahim

Favori Kamış:
    turnafresh 390-daiwa 270
    Favori Makine:
    7000 C Daiwa-Banax4000C
    En İyi Avı:
    6.5 kg.sinarit
    Teşekkürler Haldun kardeşimiz.:)
    Aralarından aldığımız notlar var.
    Sağlıkla kalınız....

7. Mr. Trophee

Mr. Trophee Ferit

Favori Kamış:
    telespin 240 10-30 gr
    Favori Makine:
    shimano Exage 2500 fc
    haldun bey bilgiler için teşekkürler..

8. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Mükemmel gözlem, gözleme dayalı uygulama ve sonunda edinilen tecrübenin malzeme bilgisiyle harmanlanarak ,akıcı ve anlaşılır bir biçimde özgün olarak paylaşılması.
    Haldun bey emeğinize sağlık.Etrafta o kadar çok ansiklobedik bilgi varki gerçek tecrübe ve deneyimleri özler olduk sayenizde özlem gidermiş olduk.
    Kutlarım :thumb:

9. balikci

balikci

Bugüne kadar gördüğüm en derli toplu makalelerden biri. Bir amatörün tecrübe ettiği her satırdan belli oluyor. Bize armağan ettiğiniz bu paylaşım için kendi adıma teşekkür ederek, bir iki ekleme yapmak isterim.

Aynı zamanda özellikle yaz ayındaysak, avcılığın çok ciddi oranda zorlaştığı, balığı kandırmanın neredeyse birçok bölgede şansa dayalı olduğu bir dönemde sıkça görülen bir durum. Bir benzeri de, Eylül-Kasım ayında kıyılara akın eden hamsiler nedeniyle yaşanıyor. Bu dönemde de balığı kandırmak güçleşiyor.

Kamuflaj dışında düşünürsek, çekeri düşük misina veya ipleri kullanırken, sahtenin ağırlığına göre atış sırasında oluşacak gerilim, bu tip ekipmanlarda da misinanın veya ipin kopmasına yol açabiliyor. Şok amaçlı kullanılacak leader ile en azından hem kamuflaj sağlayabilir hem de pahalı sahtelerimizi olası bir kopmadan kurtarabiliriz. Aynı zamanda beklenmedik büyüklükteki bir avda, yine bu şok amaçlı kullanacağımız leader bedenin faydası paha biçilmez olur.

Tekrar'dan; bu benzersiz paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

Sevgiler.

10. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Emeğinize sağlık Haldun bey.Tecrübelerinizi burada paylaşmışsınız bende bunları kendimce not aldım. Teşekkürler :thumb:

11. hiko55

hiko55 tanju yaşar dinçer

Favori Makine:
    Shimano symetre FI 4000
    Öncelikle paylaşım için teşekkürler ama benim aklıma takılan bir şey var.Bu oldukça sert monofilament yada fluorocarbon misina bize gerek atış esnasında gerek örneklerle anlattığınız aksiyonları verirken sarım sırasında sıkıntı vermezmi..?

12. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    ilgi alanım

paylaşım için teşekkürler:)
    yazdıklarını senin sıralamana göre, kendi penceremden bakıp yorumladım..alınma:) .

1
    gece su üstü ile yapmış olduğum bazı avlar

not: bu avlardan sonra gece avına gitmediğimi belirtmek isterim:)

video:
    http://www.youtube.com/watch?v=QQ9MV3PIRfs&feature=player_embedded

video:

http://www.youtube.com/watch?v=6ElKWhPdi0k

video:

http://www.youtube.com/watch?v=96OfiG8PY1o
    ......................................
    2
    su üstü sahte şu ayda daha verimli diye bir şey diyemem...su üstü sahte her daim iş yapar gagalıya nazaran..

3
    kasım ayı ortaları levreğin deliğinden çıkmış olduğunu kıyıladığını belirtir...

4

gümüş balığı parmak kadar olduğunda levrek avı seyrelir.baracuda avı seyrelir.kefaller kaybolur balık kıtlığı başlar..taaki nisan ortalarına kadar..

5

levrek dalgalı havaları sever..pek ala su üstüne atlar...dalgalı havada pek seçicilik yapmaz:)
    gümüş balığı dalgalı havada taşın yosunun arasına girmez..dalgalı havada açılırlar....kefal dip yapar..

6

levrek kış balığıdır,kışında sular ekseri dalgalı çalkantılı olur..210 kamış kısa gelir...

210 kamış size göre ideal olabilir:) 210 240 270 3mt kamışlara sahip ben,su üstü ile yatıp kalkan ben,,deniz çok dalgalı olmadığı sürece 240 tercih ederim..
    dalgalı ise 240 ile dahi zorlanıyorum kısa geliyor..kaldıki 210 düşünemiyorum bile:)
    en konforlu wtd yi 240 la yapıyorum,270 3mt de de pek ala wdt yapılır:)
    240 ı aratmaz aksiyonda.
    lakin devamlı kullandığın kamışı bırakıp daha uzun ve ağır kamış alırsan başlarda bileğin alışmada zorluk çekiyor..sonra alışırsın bu duruma..
    okuma marka kamışlar baz alınarak yorum yapılmıştır
    her marka kamış bir birinin özelliğini taşımaz,benim kullandığım 270 kamış daha ince gövdeye sahiptir,daha hafiftir.wtd yaparken sorun çıkarmaz.senin 270 kamışın benimkinden daha kalın ve ağırdır perfonmansını beğenmezsin.bunları göz önünde bulunduralım..her marka aynı deyildir.

7

ip misina en iyi deyildir..bu gün en baba levrekçiler dahi mono kullanır..bakınız avrupalılara.japonlara bilmem neylere:) tatlı su turna avında,lüfer avında tercih edebilirsin..
    ip misina sert olduğundan aksiyonu iyi alır demişsin ve diyenler var:.o taraflara girmeyeceğim,konu uzadı gitti:D

atçek ile yatıp kalkan biri sert mono misina kullanmaz.sürekli atıp çekip sardığı için,misinanın yapısı bu tempoya ayak uyduramaz.dolaşır.gam keder ile boğuşur :)

8

5 6 mt derinlik levreğe çerez gibidir,yeterki düzgün aksiyon verdir,sahten ilgi çekici olsun..

Antakyalı ve sabriyazici bunu beğendi.
  13. Elvis

Elvis Suat

Haldun Bey'in ve Kadir Bey'in değerli bilgilerine teşekkur ederiz.Herkesin kattığı gözlemlerle güzel bilgiler edinmekteyiz...
    Tam olarak anlamak istediğim konu su üstü ve gagalı rapalalar hangi durumlarda ve meralarda tercih edilmelidir?Kısıtlı olan levreğin ava saldırgan olduğu zamanı en doğru şekilde değerlendirmek için bunu soruyorum...

14. paylasan

paylasan Ertuğrul Hoca

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70 20-60 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000XGHG
    En İyi Avı:
    5.150 gr, 88 cm Akya (Lichia Amia), 4.450 gr Levrek
    Konu su üstü oldu mu Kadir Usta'nın eline su döken yok gibi. Ben de su üstülerden zevk alıyorum. At-çek yaparken levrek gelmese bile, onun yandan yandan, şıkır şıkır yüzüşünü izlemek ayrı bir zevk.su altı sahtelerden bu zevki alamıyorsun, levrek saldırsa saldırı anını göremiyorsun.

15. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kısıtlı olan levreğin zamanında artık yemlik balıklar çoğalmış demektir..kış ayında olduğu gibi yem aramak için pek uzaklaşmaş bölgesinden.
    karanlık ortadan kalktımı başla su üstüne.o ara gagalıda kullansan olur.güneş henüz yüzünü göstermediği kısa zaman diliminde..güneş çıkarsa su üstü kullan.hava kapalı ise her 2 sahtede uyar..dalgalı isede her 2 sahte uyar.

su çamursa çok bulanık ise gagalı kullan...

ne ustalar var su üstü ile güzel avlar çıkaran..lakin dışarıdan izlemekle yetiniyorlar:)
    ha birde bizim gibi 2 balık tutunca bu bana yeter diyenlerden deyiller.birde o özellikleri var..epey zamandırda forumlarda gözükmüyorlar

16. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Levreğin gerçekten peşinde giden bir amatörün tecrübe dolu kendinden emin ve kesin cümleleri.Sevgili Kadirin anlatımlarını kesinlikle yabana atmamak gerekir. Yarın akşam Mersinde olacağım.3 günlük açık deniz avı programın var akşamları fazla yorgun olmassam kıyıdan Levrek denemeleri yapacağım Bu güne kadar verdiği tüyolarını not ettim. :thumb:

17. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Abi aksiyon olayina pek katilmasam kizarmisin:D rotu bozuk araba gibi surekli bir tarafa ceken sahteye atladi bizim levrek:D ancak sahteyi dans ettirdigimizde malesef sonuc yok kaciyorlar mubarek:p mono ile ip kullanimi konusuna gelince ben okuma seabass kullandim pek begenmedim acikcasi maximi aradim yoktu piyasada bende ipe gectim spiderwire ve lineaeffe var elimde onada deginelim spiderwire dügüm tutsa bile dügüm yerinden kopuyor (0.15 mm icin gecerli) albright olsun direk firdondu olsun kopuyor ama linaeffe hem albright hem direk firdöndüde mukavemeti mukemmel kayma yapmiyor:) Gelelim atis meselesine spiderwire 1,5 adim önde ya kaplamasindan yada cok ince olmasindan gercekten atimi iyi birde mukavemeti olsa süperdi:) gelelim kamis konusuna kadir abi de belirtmis bende söyliyim bende oldukca esnek catana 2.70 var ve cok rahat aksiyon verebiliyorum:) yani 2.10 üzeri kamis ile wtd yapilmaz gibi bir durum sözkonusu degil:)

18. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
    teşekkürler emeklerine sağlık

19. haldunert

haldunert Haldun Ertekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 2800 gr

Eleştirileriniz için teşekkür ederim.
    Ben özellikle belirttim ki izmir bölgesi körfez içinde yapılan avlar için geçerlidir benim tüm gözlemlerim. Siz Antalya'dan kalkıp izmir'de benim avlandığım avlağa gelirseniz eminim ki çok üzülürsünüz! Çünkü:

1- Gece, karanlıkta su üstü sahtesi ile ne kadar uğraşırsanız uğraşın bir tane bile levrek yakalayamazsınız! Bu sadece kendime ait tecrübelerden değil, pekçok arkadaşımın ortak kanaatidir. Avlaktan avlağa, bölgeden bölgeye balıkların alışkanlıkları çok farklılıklar gösterebilir.

2- Yine avlandığım bölgede özellikle Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında bırakın su üstü sahtesine, gagalı, dalan sahtelerle bile levrekler hiç itimat emezler. Kanımca sebebi suda çok miktarda teke ve yavru balık mevcudiyeti nedeni ile levreklerin tok ve kandırılmasının güç olmasından olabilir.
    Su üstü sahtelerin en güzel iş yaptığı zaman Ağustos ortasından Kasım başına kadar olan dönem ve sabah gün doğumuna yakın saatlerdir.

Kasım ayından Aralık balarına kadar avlandığım bölgede levrek geceleri ve günbatımından itibaren daha çok dalan sahtelere rağbet eder. Bundan sonraki dönemde sanırım havyar toplamaya başladığından dolayı daha az hareket etmekte olduğundan avlanması daha da zorlaşır.

Şu anda zamanım kısıtlı olduğu için özür dileyerek yorumlarımı yarım bırakacağım. Fırsat bulduğumda tekrar kaldığım yerden devam ederim!

Saygılarımla!

20. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    burdada su üstü ile gece balık yakalıyan görmedim ve duymadım..

geçen yıl bende denemiştim geceleri başaramamıştım.bu yıl daha farklı ekipmanla giriştim mekana,tabi bu yıl daha tecrubeli denemeler yaptım.ve başardım da..yukarıdaki videolarda örnekleri..geçen yıl açmış olsan bu konuyu.bende gece su üstü ile tutamadım derdim....

mayıs ayında burda levrek olur orayı bilmem olta atmadığım için..
    haziran temmuz ağustos eylül ayları boş geçer burda.su sıcaklığı sebeb,ayrıca yemlik balık çok olduğu için levrek kıyı kesimlerde daha çok gezer,yani alışıldık mekanlarına gitmeye tenezül etmez.o dönem levreğe her yer restourant dır:) .ekimin ortalarında levrek kendini göstermeye başlar burda..
    ama ben bu tarihi çok daha öne çekeceğimi ümit ediyorum..haziran temmuz ağustos aylarında levrek yakalamak için uğraş vereceğim.ve su üstü ile olacak.

kasım sonlarına doğru gagalı sahteleri 2ci plana attım..sadece su üstü takılıyorum.o tarih den bu yana hep su üstü ile av yapıp paylaştım..