çember iğne yem takma

Konu, 'İğneler' kısmında oguzhan48 tarafından paylaşıldı.

1. oguzhan48

oguzhan48 oğuzhan

merhaba arkadaşlar bugün ilk defa çember iğne kullandım ama tekeyi takarken çok zorlandım ben tekeyi normal iğneye takar gibi takmaya çalıştım ama olmadı nasıl takılıyor bana bilgi verebilecek olanınız varmı?

2. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Çember iğneye yem takmak oldukça zordur, sık sık baş parmak tırnağına saplanır ucu. :) Ne tür avda hangi balık için kullanacaksınız. ?

3. oguzhan48

oguzhan48 oğuzhan

kıyıdan yemli avda karagöz çipru için atmıştım ama yemler havada çıktı :S

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Dip oltası ise çember kullanma bence, çemberi şamandıralı takımlarda kullanıyoruz. Tasma atmadan balık kendi kendine yakalansın diye. Dip oltasında tasma atmak gerektiği için düz iğne daha etkilidir. Tabii düz iğneye tekeyi takmak da çok daha kolaydır.

Tekeyi çember iğneye takmak zorundaysan bu tür balıklar yemi tamamen yutmadığı için sadece kuyruğa bir kez geçirmek yeterli olmaz. Yine kuyruk altından geçirip kafaya kadar yürütmelisin. Bu da çember iğnenin şeklinden dolayı çok zordur. Light circle denilen ince çember iğneleri deneyebilirsin, örneğin owner mutu. Bunlara teke takmak biraz daha kolaydır.

5. oguzhan48

oguzhan48 oğuzhan

teşekkür ederim o modeli alıp deniycem :D peki çember iğneye gene aynı şekilde takılıyo demi aklımda soru kalmısın diye yazıyorum kusura bakmayın soru yağmuruna tuttum sizi

6. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Rica ederim.

Levrek, eşkina gibi yemi tamamen yutacak balıklara atıyorsan sadece kuyruk kısmında bir kez geçirmen daha iyidir, böylece yem daha uzun süre canlı kalır ve yüzer. Karagöz, çipura gibi yemi ısıran balıklara ise böyle takarsan yarısını alır gider, o yüzden iğneyi kuyruktan geçirip kafasının altına kadar yürütmek gerekir.

7. oguzhan48

oguzhan48 oğuzhan

yardımın için çokteşekkür ederim abi çok sağol :D

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bir ara bir yerlere uzun uzun yazmıştım. Bir araştır istersen.

Ama şu videoyu izlesen, sanırım bir hayli faydalı olacaktır.

Birde, Mustad "Demon Circle Light" iğneleri bu amaçla bilhassa tavsiye ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=_1SnSebx_Mk

9. oguzhan48

oguzhan48 oğuzhan

çok sağol abi nasıl takıcağımı anladım sonunda :D ama bişey sorucam videodaki gibi kuyruktan yada kafadan taktığımızda balık yemi görüp ilk vurduğunda yemi kopartıp gitmezmi ya da koparsada geride kalan parça için bi daha vurur?

10. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Bu video'da gösterilen stiller sana yaramaz. Senin elindeki teke hem bu karidesten daha küçük hem canlı olacak. Levrek ve eşkina için kafadan ve kuyruktan takılan ilk 4 yöntemi kullanabilirsin. Çünkü bunlar dişleri olmadığı için yemi komple yutarlar. Karagöz ve çipura gibi dişli balıklar ise yemi ısırır, bu şekilde takılmış tekenin yarısını kopartır gider ve kalan parçaya dönmez.

Yemi öldürürsen son 2 yöntemi deneyebilirsin ancak ölü tekenin şansı canlıya göre çok azdır. Burada gösterilen son 2 yöntemi kuyruk veya kafa bölgesini koparmadan yapmaya çalışmalısın. O da çember iğnede oldukça zordur, düz iğne kullanman daha iyi olur.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çember iğnede mesele, yemin iğnenin ağız boşluğunu kapatmaması. Bunu sağlamaya özen gösterdiğinizde sorun hallolur.

Birde karidesi/tekeyi kırmızı bir iple bağlayıp, aynı iple iğneye bağlayarak daha iyi netice alabilirsiniz. İpi karidese iki tur sardıktan sonra düğümlersiniz. Sonra iğneye sarar, iğneyle tekenin arası 3-4 mm kadar uzak olacak şekilde düğümlersiniz.

Levrek avında, tekenin birini iğneye takıp diğerini böyle bağlamak daha iyi netice verir.