Aralık - Marmara (Amatör Balıkçıdan umutlar)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında forgottenlines tarafından paylaşıldı.

1. forgottenlines

forgottenlines Gökhan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 420cm
    Merhaba arkadaşlar, forumdaki herkesten çok şey öğrenen amatör bir balıkçıyım.
    Marmara B.Düzü'nden Marmara Ereğlisi'ne kadar olan güzergahları, evime yakın olduğu için deniyorum.

Yemli takımları tercih ediyorum. (Silünez, teke, boru kurdu)
    Çok fazla avlak veya mera bilmediğim için, okuduklarımla kendime bir yol haritası çizmeye çalışıyorum. Yada hasbel kader yolda tanıştığım arkadaşlardan bilgi almaya çalışıyorum.

Genelde Akşam saatlerini tercih ediyorum. 17.30 - 02.00
    Fakat oltaya vuruş dahi yok.

Bu aylarda hangi balık için umutla beklemeliyim?
    Ve en önemlisi, bu rotada nereleri tercih etmeliyim?

2. Querorz

Querorz Fatih

Gökhan Bey, marmara kıyı hattında balık çeşitliliği fazla ancak tam noktalarını bulamazsınız kısır avlar yapıp durursunuz. Mırmır, eşkina, lüfer, kırlangıç, mezgit, gelincik, iskorpit, vatoz oltanızı ziyaret edebilecek türlerden bazıları. Akşam saatlerinde hemen kayaların önüne atarsanız en azından gelincik ve iskorpit yakalayabilirsiniz kolaylıkla. Tabi kış aylarında biraz seyrekleşiyor.

Şu aralar elbette lüferdir revaçta olan tür. Bunun için de mantarlı, hırsızlı takım kullanıp yem olarak balık fileto kullanmalısınız.

LRF disiplini ile güzel balık yakalıyorlar Marmara'da son zamanlarda. Bir araştırın derim. Ama kendinizi çok kaptırmayın :) . Heyecanla gidip yeni takımlar satın alıp da boş dönebilirsiniz çünkü. Silivri'deki arkadaşım çok verim alamamıştı.

3. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    bu mevsim lüfer familyası için verimli genelde. lüfer familyasının geçiş yaptığı dönemde istavrit bile bulmak çok zor.

4. forgottenlines

forgottenlines Gökhan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 420cm
    Bilgiler için teşekkür ederim. O halde, hırsızlı mantar takımı deneyeceğim bu hafta sonu. Dediğiniz gibi istavrit tutabilen hiç görmedim uzun zamandır. LRF ve Spin'e karşı şu sıralar pek ilgim yok. Tasmalama ve vuruşları ayırt etme (dip, akıntı, dalga) konularını tam çözmem lazım. Çünkü kimi zaman lüfer takımında, zamansız tasma yapmaktan Fleto yemi harap ediyorum. ,)