Beylikdüzü civarı (Gürpınar, Avcılar, Büyükçekmece ...) Hedef Belirleme

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında alidag tarafından paylaşıldı.

1. mucahitt

mucahitt mücahit

Favori Kamış:
    Dere kenarlarında bulunan saz kamışı
    Favori Makine:
    2005 model markasız :)
    En İyi Avı:
    2 cm kıraça
    Dediğiniz yerde de malesef balık yok. Bohçacılar sağ olsun gece ışık bile yakmadan dibi tarıyorlar.

2. zagor61

zagor61 Murat KILIÇ

Favori Kamış:
    Lineaeffe Seamaster 420, Daiwa Crossfire 2,40, Shimano Alivo 360
    Favori Makine:
    Penn Affinity 7000, Ryobi Appower 8000, Shimano catana 4000
    En İyi Avı:
    40 cm Baltabaş Karagöz
    Büyükçekmece körfezinin Gürpınar tarafında. Yakın olduğu için tercih ediyorum. Bu mevsim çok kısır.

3. zagor61

zagor61 Murat KILIÇ

Favori Kamış:
    Lineaeffe Seamaster 420, Daiwa Crossfire 2,40, Shimano Alivo 360
    Favori Makine:
    Penn Affinity 7000, Ryobi Appower 8000, Shimano catana 4000
    En İyi Avı:
    40 cm Baltabaş Karagöz
    2 ay önce bahsettiğiniz balıklar vardı. Ekim ayından beri çok kısır. Bahsettiğiniz bölgeyede zaman zaman gidiyorum. Tekneler o bölgeyede rahat vermiyorlar. Siz yakın zamanda bahsettiğiniz balıklardan avladınızmı?

4. mucahitt

mucahitt mücahit

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 cm kıraça
    Şu dönem tamamen kısır. Bu mevsimde lüfer hariç (oda çok seyrek) diğer balıkları bulup avlamak çok ama çok zor. İmkansız gibi bir şey.

5. Dogukandogukan

Dogukandogukan Doğukan

Bizim bu çevrelerde spin yapan arkadaş var mı? Zaten balık çok seyrek (yok) bir de tek başına olunca insanın canı çok sıkılıyor. Beraber av yapmak isteyen olursa ya da grup olarak avlanan arkadaşlar varsa katılmak isterim

6. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Merhaba,

bende Eston ve Gurpınar hattında SPİN calışıyorum,

Ama sadece çalışıyorum :)

Haftasonları sabah ve akşam suyuna genellikle gelırım, bu hafta belkı gelemem il dışına çıkıcam ama haftasonları çıkabliriz...

Ben Yakuplu bölgesinde oturuyorum...

7. cemtrks

cemtrks cem türksever

o kesimde kesinlikle balık yok gurpınar tarafını taramak lazım

8. Dogukandogukan

Dogukandogukan Doğukan

yanıt için teşekkür ederim harika olur.. özelden numaramı gönderiyorum size görüşür balığa çıkarız inşallah

9. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mücahit kardeş,

Yemini ve zamanını iyi ayarlarsan bahsettiğimiz yerden verim alabilirsin diye düşünüyorum:rolleyes:

geçen spin yaparken bir dayı geldi yanıma ( pazar günü 16.00-17.00 arasında) bir gün önce cumartesi günü sağlam ada izmariti almış, 12 parça ( karides ile)
    mrsparkle
    bahsettiğimiz merada balık var ama uygun zaman takım yem bu kombinasyonlar önemli...:thumb:

10. DERSEZEN

DERSEZEN

Kaya kurdu bulabilirseniz ya da çıkartabirseniz lüfer hariç yukarıda saydığım balıklar dip oltası ile alınabilir.

11. mucahitt

mucahitt mücahit

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 cm kıraça
    Bizde şans yok o zaman :D spin hariç tüm oltaları açıyoruz, denemeleri yapıyoruz. Sabah, akşam suyu demeden ama yok :) En son Murat Ustayla (zagor61) vatoz yakaladık o kadar :D

12. Haltox

Haltox Haldun TURAN

Favori Kamış:
    Cormoran Profiline Jet Minispin 3,00mt 20-50gr
    Favori Makine:
    Okuma Safina PRO SPA 40 Makina
    Herkese merhaba,
    Forumda pek aktif olamıyorum kusura bakmayın. Çünkü paylaşacak hiçbir şeyim yok. Bugün sahilde süt gibi suda lapin seyrettim :) Geçenlerde TRT Belgesel'de ki akvaryum derinlikler programında yapay resifleri anlatıyorlardı. Bu belgeselden sonra en azından konuyla ilgili belediyeyi haberdar etmeye karar verdim ve aşağıdaki maili gönderdim. Eğer sizlerde bir şekilde konuyla ilgili belediye ile iletişim kurabilirseniz belki dikkat çekebiliriz.

Merhaba,
    Ben yaklaşık 3 yıldır Sinanoba da yaşayan bir vatandaşım ve 2 yıldır sportif olta balıkçılığı ile ilgilenmekteyim. Geçmişini ve bugününü balıkçılıkla kazanan bir semtte bu faaliyeti gerçekleştirmek gerçekten çok keyifli. Sahillerde geçirdiğim bu zaman diliminde geçmişe ait pek çok avcılık hikayeleri dinledim ve günümüze ait değerlendirmelerde bulundum. Bu koy bir zamanlar kılıç balıklarının yavruladığı, yunusların cirit attığı ve sahile inen kişilerin kovalarını doldurarak evlerine döndüğü bir cennetmiş. Ama bugün olta ile 2 adet kayda değer balık tutan avcı, yem yapmak için satın aldığı istavritleri de kovasına ekleyerek evin yolunu tutuyor. O 2 balığı tutamadı ise yemliklerini de denize döküyor.

Sahillerimizde ki çalışmaların gerçekten halkın yararına olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmalar bizim deniz ile buluşmamızı kolaylaştırıyor. Bunun için çok teşekkür ederim. Ancak bizim hayatımız kolaylaşırken doğal kıyı şeridini ortadan kaldırarak denizde ki doğal yaşamı da etkilediğimizi düşünüyorum. İstanbul gibi bir şehirde bu gibi yapılaşmalar kaçınılmaz olduğunu ve denizde ki canlı popülasyonunun azalmasının sadece bizim bölgemizin problemi olmadığını biliyorum. Ancak aşağıdaki linklerden inceleyebileceğiniz gibi bölgemizdeki deniz doğal yaşamını ve balıkçılığı geliştirebileceğimiz projeler mevcut.

TRT Belgesel kanalında ki ‘Akvaryum Derinlikler’ programının bir bölümünde belediyelerin, üniversitelerin ilgili bölümleri ile çalışarak ortaya çıkardığı yapay resif projelerine yer verilmişti. Saroz, Edremit ve Erdek-Ocaklar Körfezinde yapılan bu çalışmanın sonuçlarının çok verimli olduğu hem profesörler hem de yöre halkı tarafından onaylanmaktaymış. Naçizane fikrim bizim koyumuzun da böyle bir projeye ihtiyaç duyduğudur. Bu proje ile bölgemiz balıkçılığı değer kazanırken, belki dalış ortamları bile yaratılabilir.

Belediyemizin çok daha önemli ve aciliyeti olan projeleri mutlaka vardır. Ancak bu konu hakkında da hassasiyet gösterilmesi gerektiğine inanıyorum.

Linkler;
    http://www.anonsajans.com.tr/habertrak/son-dakika/sarosta-yapay-resif-calismalari-basladi.htm
    http://www.7deniz.net/yapay-resifler-baliklara-yuva-oldu/
    http://www.sarosresif.com/tr/ilerleme-raporu
    Haldun TURAN

13. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Balık çeşitliliğini ve popülasyonunu en fazla etkileyen husus deniz kirliliği olduğuna göre mevcut şartlar devam ettiği sürece - ki maalesef kirlilik daha da artan bir ivme ile devam ediyor - resif çalışmaları da sonuca olumlu anlamda pek etki etmez diye düşünüyorum. Zaten yörenin bir zamanlarki bereketinin kayboluşunun baş sebebi de aşırı deniz kirliliği değil mi? Bu haliyle resifler yapılsa bile sen sanıyor musunki yine eskisi gibi kılıç balıkları oraları mesken tutar? Bulunacaksa sevgili Haldun önce kirliliğe çözüm bulunmalı sonrasında resif çalışmaları.:)

14. forgottenlines

forgottenlines Gökhan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 420cm

Düşüncenize katılıyorum. Hatta bulunduğunuz yeri çok iyi biliyorum. Maalesef mevcut belediyenin sahil çalışmasına 5 senede başladığını düşünürsek, umarım bu ince ve en önemli konuya sıra gelir. Yada gelmesi adına bir el birliği yapsak, ne yapabiliriz?

Ayrıca, denizlere karşı bu saldırıların Majör boyutundan, minör durumuna da göz atmak lazım. Balık avı ile ilgili uğrak yerleri ziyaret ediyorum. Nereye gitsem, kimi amatör balıkçı arkadaşlar (-Ki bunu yapan çok fazla sayıda), yanında getirdiği naylon, takım poşeti, su bidonları ve bilimum kullanılmış materyali bulunduğu meraya atıyor. (-yani denize) Bir kaç uyarı yapmak için yeltenildiğinde ise; maalesef suratlar asılıyor.

Geçenlerde, balık için bekliyorum; yanımda da bir kaç arkadaş var. Elimde teneke kutu (Meyve suyu) ve bisküvi var. İkram ettim, ayak üstü sohbet ediyoruz. O esnada biten ambalajlar için çöp aradığımı fark edince; "-At gitsin şu tarafa doğru!" dedi. Artık buradan hesap edelim...

15. Mercan

Mercan Hakan GÜVENİR

Favori Kamış:
    D.A.M EVEOLUTION TELE-X 300
    Favori Makine:
    muhtelif makinalar
    En İyi Avı:
    Kofana,Tartmadım
    Sevgili Haldun bey kardeşim.Bir Sinanoba sakini olarak,girişiminden ötürü tebrik ve teşekkür ederim.Ben 2003 yılından beri burada oturuyorum.İlk geldiğim yılı aradaki zamanını ve şimdisini biliyorum.İlk zamanımda yani bu kıyılar bakirken, buradaki balık popülasyonu,yanlış avlanma ve yerleşimin artmasıyla tükenme noktasına gelmiş, son bir,iki yılda ise arıtmalarında devreye girmesi sayesinde az biraz kıpırdanmaya başlamıştır.Kendisini idol olarak gördüğüm ve saygı duyduğum Nuri ağabeyimin dediği gibi kirlilik çok büyük bir etkendir suların verimliliğinde.Ama buna sebebiyet veren cehalet maalesef belediyelerin değil memleketin en büyük sorunudur.Bence belediyeden beklentin ve talebin son derece mantıklı,elimden gelen neyse yapmaya hazırım.Tabiri caiz ise, yediği kaba pisleyen,insan görünümlü yaratıklarla da elimizden geldiğince mücadele etmeye çalışmalıyız.En yakın zamanda seni at-çek yaparken yakalayıp,ağabeyimle kıymetli vaktini çalmak üzerehihi

16. çAğRı

çAğRı çağrı

Favori Kamış:
    Lineaeffe Unicast Extra surf 4.20.
    Favori Makine:
    Ryobi Applause 6000. okuma avenger 55.
    En İyi Avı:
    yok be abim nerdeee
    90 lı yıllarda mimarsinan limanın o bölgede tuttuğumuz kilogramlık kırlangıçlar tepsi büyüklüğünde pisi balıkları nerede sürüsüne bereket izmarit ve limanın içinde mezgit, şimdi bunları nadir duyuyoruz ? tek nedeni var kirlilik

17. gawanichi

gawanichi Öner

Favori Kamış:
    lineaeffe Turnafresh 3.90
    Favori Makine:
    Daiwa EMP6000A, Okuma AV-55B
    En İyi Avı:
    38cm karagöz
    dip resif zaten. Sıkıntı su çok kirli. Görüntü temiz ama çok acı bir tadı var. Balık yaşamak için daha fazla oksijenin olduğu yere gidiyor.

18. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Merhaba Arkadaşlar,

Sanırım bizim meralar öldü, kimse artık yorum falan yapmıyor :(

Açıkçası sadece bizim değil yakın yerlerde de durumf arklı değil, hatta Saros bile...

Yeni hal inşaatının son durumu nedir bilmiyorum, yaklaşık 1,5 aydır o taraflara uğramadım...

Özellikle Fevzi'nin ordaki durumu açıkcası merak edıyorum, olta atan kaldı mı acaba? malum kamyonlar ve harç arabaları tozu dumana katıp balık olmayan zamanda da Deniz sefanın içine ettiler...

Sanırım Nisan-Mayıs gibi ancak hareketlenecek, bu sıra zarfında umarım balıklar çoğalır ve güzel avlar verirler...

herkese bol şans rastgle...

19. mucahitt

mucahitt mücahit

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 cm kıraça
    Kimsede ses yok. bizim buralarda balık olmayınca, geçen hafta 4 arkadaş tarabyaya gittik güzel av yaptık. Herkes neredeyse 1 er kilo balık götürdü evine. Nisan mayıs gibi inşallah hareketlenir de bizde yaz sezonuna güzel gireriz :)

20. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Evet çapari güzel iş yapıyor Boğaz'da, dipte balık, almak biraz zahmetli ama Boğaz'da avcılık başka bir keyf :)mrsparkle

tebrikler...:thumb: