Takip aldım ne yapmalıyım?Bekledim takip dahi yok ne yapmalı?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında dr.arda tarafından paylaşıldı.

1. dr.arda

dr.arda Erkan Arda Abacı

Spin avcılığında yeni sayılırım,önceden arada elimdeki tek sahteyle baraküda ve lüfer yakaladım ancak şimdi daha ciddi yaklaşıp bu alana yönelip spin takımı,sahteler,avlak zamanı,hangi durumda neler yapılmalı gibi spin avcılığında aklıma gelen sorular var.

1-Sert sahte ile at-çek yaparken daha önce de yaşadığım şekilde levrek olduğunu düşündüğüm balık aniden sahtenin yanında belirdi ve sonra dönüp gitti.Strike Pro'nun kefal yavrusu sahtelerindendi attığım.Şimdi merak ettiğim bu aşamada ustalar ne yapar?Aynı sahteyle devam mı yoksa başka sahteye mi geçilmeli,ek olarak ne yapılmalı?

2-Gördüğüm kadarıyla renk renk sahteler mevcut.Denizin havanın durumuna göre de seçimler oluyor ancak ben bunu şöyle düzgün bir şekilde bulamadım.Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var?Öğlen-sabah-akşamüstü vb ve dalgalı-bulanık-düz suda vb ve güneşli-yağmurlu-bulutlu vb gibi çeşitli varyasyonlarda tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

3-Sahteler aynı zamanda farklı boyutlarda,boyut seçme durumu var mıdır?Mesela şöyle oldu daha küçük sahte taktım,şöyle diye 15'lik tak gibi tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız yine çok memnun olurum.

4-Bir avlakta at-çek yapmaya başladınız,baktınız takip veya yakalama yok,ne yapıyorsunuz?Tüm avınızı orada mı geçiriyorsunuz yoksa yer mi değiştiriyorsunuz?Yer değiştiriyorsanız kıyıyı tarayarak mı gidiyorsunuz,nasıl yapıyorsunuz?

Biliyorum çok detay istedim ancak çok sevinirim bu konuda yardımcı olursanız :)

2. Dubara33

Dubara33 Mustafa

Kardeş hoşgeldin. Sanırım Mersin avcısıydın merhabanı görmüştüm ama hoşgeldin dedimmi hatırlamıyorum. Genelde vaktim çok az oluyor.

Acemi ancak sorgulayan, zeki bi avcının soruları bunlar. Doğru yoldasın. İhtiyacın olan tek şey tecrübe. Sorularını dilim döndüğünce cevaplayayım özellikle aynı mekanların bir avcısı olarak.

1)Balık takip edip döndüyse en kuvvetli ihtimal seni görmesidir. Ustalar ne yapar demişsin. Aslında ustalar işi bu aşamaya getirmeden zaten saklanır. Hani levrekçi olmayan adam dibinden geçse göremez bazen. Görüntü suya düşmeyecek şekilde çökerler. Bir kayanın arkasına saklanarak veya geceleri arkalarına büyük bir kaya alıp gölgesine saklanarak atarlar. Ha bazen saklanmayı bırak ayağını koyacak yeri zo bulduğun oluyor veya aşırı dalgalı oluyor çökmeye fırsat vermiyor o zaman ayakta atarsın. Ama işin özü gölgen suya düşmeyecek kardeş. Su çamur gibi olsa gecenin karanlığında gölgede saklansan bile balık seziyor. Önümde şapır şupur yemliklere birşeyler dalıyor. Zifiri karanlık bir ortam.. Ona rağmen yine bir gölgenin içine gizlenmişim. Su zaten çamur.. Tek başımayım çıt yok. Ama ben gelince yinede o yemliklere dalan her ne ise kayboluyor. 40 metre ileri gidip orayı izliyorum cümüş yine başlıyor.

Sahtenin peşinden gelip döndüyse hızlıca 1-2 daha at aynı sahteyi. Sonra değiştir. Her nasıl oluyorsa levrek sahteyi öğreniyor. Sahteyi ilk attığında peşine gelip almıyor. Sonra yarım saat atıyorsun yok. Sahte değişince aynı kayanın dibinden aynı balık yine takılıyor peşine... Aradan bi 40 dk veya 1 saat geçmeden aynı sahteye birdaha hamle yapmıyor.

2)Dalgalı havada mavi-beyaz 8.5 cmzargana. 4 gr zokayı tak at. Ağır ağır çek. Kaya önlerinden ve köpüğün içinden geçir. Levrek kaya diplerinde yavru arar. Köpüğüde çok sever. Nerde köpük gördün at affetme. Levreğe rapala gereksiz diyebilirim. Sadece berrak sularda ben illede levrek avlayacam dersen(berrak suda av verimi düşük oluyor o nedenle söylüyorum) zokalı zarganayı zor yiyor. Özllikle mendireklerde rapala atabilirsin bu durumda. Haa su üstü rapalaları ayrı bir kefeye koyalım ama. Onlar ayrı. Bölgemizde güzel iş yapan başlangıç modeli olarak rover 98 Ha16R önerebilirim.

Zaten atçekle avladığına değecek balık turna-lüfer-çıplak var. Turna için yüzüşü güzel sarı-kırmızı tonlarda, tercihen uzağa giden bir rapala aldınmı işin yüzde 90ı tamamdır. Yedekleyeyim dersen yeşil ve beyaz olarak birer renk alabilirsin. Örnek rapala:maxrap 13 cm FHC, FPGH, FAYU renkleri.

Lüfer genelde popper ve kaşıkla iyi randıman veriyor. Balık derindeyse kaşık yüzeye yakınsa popper kullan. Tabi diğer su üstü sahteler veya rapalalarda iş yapıyor. Ne görse atlıyor zaten kerata. Ama benim gördüğüm en verimliler bunlar. Hatta lüfere gidince popperla başla ki ses yapsın balık toplansın.

Çıplak.. O kolay. Herhangi bir rapalayı vurdura vurdura son sürat çekeceksin. Veya 3lü zargana atacaksın. Sahte karideside çok sever. Yine su üstü rapalaya bayılır.. Kısaca ne atsan yer. Tutması en kolayı o zaten.

Geriye birsürü balık kalıyor. Mesela palamut. 3lü zarganayla son sürat çekeceksin kardeş. Nerde alırım? Limanların veya yarımadaların burunlarında ağustostan sonra başlar. Ama bu sene yapmıyor nedense. Lagos-orfoz var. Kimse atçekle lagosa gitmez zaten. Ama bindimi biner. Halili desen yine aynı. İşte zarganaydı traldi çatalkuyruktu falan bunlara 3lü at başka birşey atma. Varsa aklına gelen balık sor söyleyeyim:D. Uğraşacağın balık levrek-lüfer-turna-çıplak hadi varsa palamut. Diğerleri çerez niyetine. (lagos orfoz halili vs kıymetli balıklar ama atçekle alman şansa kalmış)

Haa şunuda söyleyeyim. İnternette araştırıp da efendim işte bak 17 cm rapalayla 4 kg levrek alınıyomus bizim burdakiler küçük atıyolar o yüzden küçük levrek çekiyolar diye düşünme. Bizim gibide gidip yüzlerce lira yatırma pahalı rapalaya. Bölgeyi tanı balık tuttukça rapala al. Çantamda birsürü ima, rapala, daiwa yatıyor ama ben 8.5 zargana atıyorum. E çünkü en iyi bu iş yapıyor. Lüfer için 1 popper 1 kaşık turna için birtane limon bir tane beyaz maxrap. Gerisi boş.

3)Tam söyleyecektim sen sormuşsun zaten bari başlık açıp söyleyeyim. Bizim buralarda levrek ufak yem seviyor. O 13+ cmlerle levrek alanların meraları bizim en baba fırtınalarımızı yılın çoğu günü yaşıyor. Yada meralarındaki balıklar bize göre iri. (Tekirdağ, Çanakkale, İzmir gibi..) O yüzden internetten levrek raporlarına bakıpda rapala alma. Alacaksan bölgedeki avcıları izle balık tutan rapalaları al.

4)Bu soru tamamen tecrübe. Bazı avlak vardır hava aşırı patladımı oraya gidersin. Bazısı vardır heryerde su berraksa orda yine kısmen bulanıktır levrek alırım ümidiyle oraya gidersin. Bazı avlak vardır berrak da olsa liman olduğu için rapala veya zahte karidesle levrek alma şansı vardır. Denizin durumuna göre değişir anlayacağın. Suyun kenarına indinmi o havada hangi mera ne durumda kestirirsin az çok. Ona göre yer değiştirirsin. Bulunduğun merayı diyorsan ben genelde tarayarak giderim. Her 20 metrede bir 5-6 dk atarım sonra yana kayarım. Köpüğe atarım (bunlar hep levrek için. lüfer-turna için o kadar gezmeye gerek yok. Genelde belli biryer vardır sen sürekli orda atarsın o meraya gireceği zaman oraya uğrar alırsan alırsın)

Levrek için merayı tararken suyun içindeki kayalara bak. Dalgalı havada suyun içinde kayaların etrafı köpük yapar girdap oluşur. Oralardan geçir sahteni. İlk aşamada zarganayla başlaki takarsan üzülmeyesin. Hemde balık alma ihtimalin artar kendine güvenin gelir. Balığı nerelerde arayacağını kestirirsin hemde az çok. Atacaksın sonra ağır tempoda sarmaya başlayacaksın. Çok ağır. Hepsi bu.

Levrek için suyun patlamasını bekleyeceksin. Su oynadımı bulandımı helede köpük yaptımı tamam. Herşeyi bırakır levreğe bakarım ben. Turna genelde yatık suyu sever. Lüfere hiç belli olmuyor cam gibide olsa çamurda olsa meraya girdiyse yiyesi varsa yiyor. Palamutda berrak suyu seviyor genelde. Oynak ama berrak olursa daha iyi. Çıplakda dalgalı suyu pek sevmez. Yatık olacak. Hafifde bulanıksa tamam.

Yukarıdakiler tamamen şahsi tecrübelerim görüşlerimdir. Kesinliği yoktur. Aksini iddia eden veya düşüncelerime katılmayanlar olabilir. Ben sadece bildiğimi yazdım. yanlışım varsa düzelten olursa bende sevinirim.

Valla çok çene çaldım ama acemi gördümmü dayanamıyorum kendi acemiliğim aklıma geliyor ne yapayım... İnşallah katkısı olmuştur. Hadi rastgelsin.

3. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    teşekkürler bu değerli bilginizi bizimle paylaştığınız için :thumb:

4. emrahvural

emrahvural emrah

Her defasinda ayni heyecanla okudugum soru ve cevaplardan

5. milaslı

milaslı aykut

soruları soranında,cevaplayanında ağzına sağlık,ne kadar teşekkür etsek azdır,herkes bilgilerini,tecrübelerini paylaşmıyor,bir gün doğanbey payamlıda azmakta kefal avına gittim ozamanlar bir şeylerde bilmiyorum on kişi kadar balık tutan var yanımdaki benden yaşlıca olan amca oğlum bak yemi şöyle tak,şöyle iğne tak gibi bilgileri bana vermeye başlayınca ,diğerleri hop amca ne yapıyorsun söyleme herkes gelip buradan balık tutarsa biz neyaparız diye tepki göstermişlerdi diğerlerinin sepetlerinde yedi sekiz kilo balık bende ise üç beş tane balık vardı çok zoruma gitmişti,bu yüzden sizleri kutluyor,teşekkür ediyorum,rasgele.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Öncelikle, söylenmiş, saklan. Sahteyi atar atmaz saklan, sahteyi çekerken yürüme, ses yapma. Gürültü yapma, konuşma, şarkı söyleme...

Sonrasında. Misinanı değiştirmen gerekebilir. %100 FC misina kullan.

Sahteni temiz tut. Giderken biraz sardalya, hamsi vs. götür. Sahteye bunları her yanına sürterek kokusunu yay, kötü kokuları bastır. Biraz hamsi vs. alıp buzluğa azıcık atarsın. Ava giderken bir kaçını alır gidersin yanında.

Çekerken, bir durup, bir kalkacak şekilde çek. Buna uygun "suspending" sahteleri tercih et. Bilhassa su soğumaya başladıysa, levreği kandırmanın en etkili yolu budur.

7. dr.arda

dr.arda Erkan Arda Abacı

tecrübelerinizi böyle detaylı,üşenmeden yazdığınız için teşekkür ederim.Bu sert sahtelerde boyut konusunda rüzgarlı havalar dışında kaç cm kullanmak gerekir?Mesela 2 sahte var daları aynı,rengi aynı ancak biri 9 cm diğeri 15 bu ikisi arasında ne farklar var?15 cm olanın dikkat çekme ihtimali daha fazla gibi geliyor bana ancak belli boyun altındaki balıklar atlamaz gibi de geliyor doğru mudur?

8. dr.arda

dr.arda Erkan Arda Abacı

bir de elimde Cultive Zip'n Ziggy 80 mm ZZ80-06 ve River2sea Bubble Walker HB-09 var biri WTD aksiyonlu biri popper bunlar iş görür mü hocam Mersin'de Rover 98 yerine?

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bunun boyu filan yok aslen. Levrek, boyunun üçte biri kadar yemi lüp diye yutar. Yeterki, yenecek bir şey olduğuna kanaat etsin.

Büyük sahteler, kalite ister. Aksiyon ister. Düzgün durmak ister, denge ister. Küçük sahteler, bu konularda o kadar titiz değildir.

Büyük sahte, daha çok ses çıkarır, daha kolay görünür. Eğer doğru aksiyonla, doğru kullanılır, kaliteli bir şey olursa, haliyle daha avcı olur. Ama kalitesiz bir şeyse, doğru kullanılamıyorsa, suda yüzen bir kütükten, dal parçasından farkı olmaz. Mesela, 2.70 kamışla, göbeğini çatlatsan düzgün aksiyon yaptıramazsın. O zaman, küçük sahte yada silikon kullanırsın, işini daha garantiye alırsın.

Suda en çok ses çıkaran şey, silikondur. Sorun sesi bizim duyamıyor olmamızdır sadece. O yüzden, levrek için en etkili yem, silikondur.

10. Dubara33

Dubara33 Mustafa

Bubble walker iş görür. Popperı bilmiyorum suda çıkardığı combalağa bağlı.

Serdar abiye başından sonuna kadar katılıyorum. O büyük sahteleri kullananların meraları sürekli fırtına görüyor demiştim. Biraz daha açmak gerek.

Deniz patlayınca levrek daha saldırgan oluyor. Ayrıca kıyıya doğru hareket edip geri çekilen su kütlesi rapala büyük olsa bile gerçekçi bir aksiyon sergilemesini sağlıyor. Bu iki faktör bir araya gelince levreği büyük rapalayla kandırmak daha kolay oluyor. Bizim buralarda o sularıda öyle bacak gibi levrekleri de bulmak zor. O nedenle Serdar abinin dediği gibi küçük rapala tercih ediliyor işi garantiye almak için. Su çok hafif oynuyorsa ancak gün doğumu ve batımında ufak rapalaları yedirme şansımız oluyor uzun lafın kısası. Ancak liman içlerini ayrı değerlendirmek lazım. Karanlık çökünce sanırım levrek liman içinde ava çıkıyor, saldırganlaşıyor. Su berrak da olsa rapala iride olsa saldırıyor. Ama silikonada saldırıyor. Bizim bölgemiz için konuşuyorum levrek yakalamak istiyorsan ragloudan şaşma.

Serdar abi büyük rapalanın düzgün yüzmesi kaliteye bağlı demişsin. Muhtemelen vereceğin örneklere gücüm yetmeyecek ama ben yinede sorayım. Önereceğin rapalalar varmıdır?

Bide çantamda yatan 17 cm saltigalar var. Nasıl değerlendirebilirim? Kofanaya atacağım ama içim elvermiyor. Ama acıma at dersen atayım.

11. dr.arda

dr.arda Erkan Arda Abacı

şu Kendo Seabass Minnow 145F'lerin sırtı limon karnı pembe olanı almıştım,ne dersiniz onun renklerinde 95 mm'lik mi alayım?Raglouyu topla mı yoksa kurşunlu iğne ile mi atayım?Bir de ragloudan şaşma deyince o güzelim, hevesle aldığım rapalalardan ayrılmak da güç geldi doğrusu,yüzdürmesi bile zevkli :D Ha bir de sabah suyu-akşam suyu dediğimiz saat aralığı olarak hangi saatler civarı,aracım olmadığı için sabah 4buçukta gidemiyorum en erken 7de avlakta olabilirim bu saat verim olarak nasıldır?

12. Dubara33

Dubara33 Mustafa

O kendoyu lüferle turnada kullan. Levrek içim rapala alma. Ragloudan şaşma derken levrek için sadece raglou yeterli. Topla atacaksan 5.5 cmlik üçlü bağlayacaksın. Kurşunlu iğne dediğin zoka. 4 gr zokayla 8.5 cm mavi beyazı kullan. Geceleri zokalı at. Gündüz kafana göre. Ben toptan sıkıldım sadece Okalı kullanıyorum. Önemli olan köpüğün kayaların etrafında oluşan girdabın içinden geçirmek.

13. masteryoda

masteryoda Ertuğrul

Serdar, S.A. özel mesaj atamadım, sanırım aktif değildi yada ben bulamadım. Belki hatırlarsın taaaa sivaslardan istanbula 2000 yılında Obje, Btkom firmasına davet etmiştim seni.
    Yıllar sonra burada karşılaşmak varmış nasipte :)