TELESKOPİK SPİN KAMIŞ HAKKINDA

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında arkonada tarafından paylaşıldı.

1. arkonada

arkonada COŞKAN

Merhabalar
    Daha önce konu az sayıdada olsa açılmış lakin yetersiz kalımış malum kamış taşıma açısın bir çoğumuz için önemli aşada belirtiklerimi açıklık geticek tecrübeli ve kullanıcılar var ise bilgilendirsinler sağlıkla kalınız

1=Neden parçalı spın kamış tele kamış ile spin dez avantajlarını minumama indiremezmiyiz yani tele kamışla neden spin yapılmasın yada problem olsun?

2=Parçalı spin kamışlarda zamanla parça yerleri zamanla laçkalaşmıyormu

3=Her spinci kumsaldan sıfır noktadan tutmuyor balığı ben 3mt kayalık sarp yerden tutmaktayım kakıç boyu yetmiyor , ip misina spinde elverili gelmiyor bana neden kaldırma kuvveti bilgileri eksik verilmekte bu konu önemlidir parçalıda 10 kg kaldırma malzemesi tele spinde kullanılmıyormu ?
    4=Hagni tele spin kamış önermektesiniz kaldırma kuvvetini denemiş daha önce 2.3kg balığı tele spinle tutmuş kaldırmış olanlar var mı yada gördünüzmü bu markaların modelleri isimleri nedir

2. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Yakın zamanda Oskar marka karbon 2.40 m. 10-30 atarlı bir telespin kamış aldım. İlk spin deneyimim olacaktı.

Makinem biraz büyük 40'lık kafa o da Oskar. Ama ikisinden de memnunum. 0.23 Pelican Super Strong monofilament misina kullanıyorum. Ve bu takımla yaptığım atışlarda kaşığın erimine inanamadım. 22 gram kaşığı 45 metrelerden fazlaya atabiliyorum.

Kapalı boyu 38 cm. ve her gittiğim yere okul çantasına atarak götürebiliyorum. Parçaları dandik parçalardan da değil. Parçalı ile kıyaslayamam, parçalı kullanmadım ama taşıma sorunu vs. yüzünden de kullanmayı düşünmüyorum. Bu kamıştan memnunum, atarı güzel ve uç parça çok esnek değil, sert.

İlk deneyimim olduğu için yine kısa mesafeye attığımı düşünüyorum. İleride daha uzun mesafeye atabilieceğime inanıyorum. 28-30 gram kaşıkları abanarak gerekli mesafeye atıyorum. 15 gram sahteleri yaklaşık 30 metrelerden çekiyorum.

Anlatılanlara göre parçalıyla pek bir farkını göremedim, taşıma avantajı dışında tabi.

Mobilden giriyorum, fotoğraf yüklemeye çalışacağım. Bereketli avlar dilerim :)

3. Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    [​IMG][/url]

4. arkonada

arkonada COŞKAN

Emrecan kardeşim sağol paylaşımiçin peki bu ürünün adı kodu nedir bulamadım ayrıca yüksek bir yerden kiloluk balık kaldırdınmı hiç?

5. ErçinAkdemir

ErçinAkdemir Erçin

En İyi Avı:
    levrek 4kg200gram
    bende merak ediyorum bunları bende parçalı spin kamış var ağır bir levrek tutmak nasip olmadı daha fakat 4 kg levrek tutmuştum onuda carbon normal hafif cinekop avında kullandığım teleskobik kamışımla çekmiştim spin değildi kamış ben kırılacak sandım spinler gibide baya bi eğildi ucu ama kırılmadı

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Alırken iyi kamış alırsan, amacına göre kamış alırsan, bu sorunlar olmaz.

Ama şişirilmiş, "aman şöyle memnunum valllaaa." denerek abartılmış kamışlardan alırsan, bu dertler bitmez, parçalı da alsan, telede alsan bitmez.

Senin meselen 3 metre yerden balığı kamışla kaldırmak mı? Hemde spin kamışla? Cevabın basit: Shekaspare Ugly Stik. Deniz düşen olursa, onu da kaldırır çıkarırsın hatta.

7. Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Abi daha balık alamadım:D ama eğer oltama balık gelecek olsa, kamışla katiyen kaldırmam..

8. ErçinAkdemir

ErçinAkdemir Erçin

En İyi Avı:
    levrek 4kg200gram
    aynen balığı tartmamak lazım kepçe bulundurmak gerek verdiğin marka nın fiyatları gayet güzel sen öyle yazinca çok pahallı birşey bekledim :D

9. Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    60 liraya almıştım ben ustam, ama verdiğim paraya değecek gibi duruyor :)

10. arkonada

arkonada COŞKAN

Ama şişirilmiş, "aman şöyle memnunum valllaaa." denerek abartılmış kamışlardan alırsan, bu dertler bitmez, parçalı da alsan, telede alsan bitmez.

Senin meselen 3 metre yerden balığı kamışla kaldırmak mı? Hemde spin kamışla? Cevabın basit: Shekaspare Ugly Stik. Deniz düşen olursa, onu da kaldırır çıkarırsın hatta

Güzelde ben tele spin yazmaktayım parçalı değil parçalı fladenin üzerine yokbence ama parçalı değil tele spin

11. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    bende okuma vsystem 240 cm lik spin kamış var taşıması gerçekten sorun bende kapalı boyu mümkünse çok çok kısa olan spin kamış arayışındayım hatta 2-3 avda kullandığım okuma v system kamışı 125 tl ye satmayı düşünüyorum ve teleskobik kapalı boyu çok kısa spin kamış alacam inşallah aslında teleskobik spin kamış konusunu araştırmak ve ustalardan öneriler almak lazım ve ben tuttuğum balığı hiç bir zaman kamış ile kaldırmayı düşünmüyorum taki heyecana gelene kadar genelde balık vurduktan ve balığı yorduktan sonra misinadan tutup kaldırıyorum

12. ErçinAkdemir

ErçinAkdemir Erçin

En İyi Avı:
    levrek 4kg200gram
    aynen bende öyle 2.70 spin var taşıması dert :D oraya buraya çarpıyor evde taşırkende kayalıklarda ustalar teleskobik parçalıya göre daha az aksiyon veriyor atışlarda düşüş oluyor diyor ama bilmiyorum bu arada Çoskan abi Shekaspare Ugly markayı söyleyince pahallı bişey sandım ama fiyatlar makul güzel bişeylere benziyorlar sen kullandınmı hiç bu marka

13. arkonada

arkonada COŞKAN

Ercin kardeşim onu ugly başkası tavsiye etmiş üstte ben spinde parçalı kamışlardan ziyade teleskopik aramaktayım fakat bilgiler eksik forumlarda ve satıcılarda bir ürün satarken atarı yazıyolar fakat kaldırma kuvveti yok hal böyleyken tereddüt ederim çünkü malzemesine güvenen bunu koyar ben bulamadım kaldırma ağırlığı koyan teleskopiklerde varmı diye burda bilen diye konu açtım yüksekten tutanlar bilir kakıç kullanmanın yetersiz olduğunu ip misinadan çekmek problem vede iple spin çok ama çok zordur o yüzden kaldırma kuvveti önemlidir

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Teleskopik, yani tele spinlerde o gücü bulamazsınız. O güç, bu güç:

Bu gücü sağlamak için, kamış tüm boyunca yükü dağıtmak durumunda. Herhangi bir şekilde parçalı kamışla bu gücü sağalamanız çok olası değil.

Eğer bu işinizi görmüyorsa, parçalı, tele vs. olmadığı için, balığı kayalıktan yukarı çıkarak başka bir yol bulmanızı öneririm.

15. arkonada

arkonada COŞKAN

Bu nedir açıklayıcı olsun serdar bey piyasda varmıdır göremedim herhangi biryerde malesef kayalıktan çekmenin başka yolu yok yolu alternatifler ters sonuçlar doğuracağından risk getirir o merayı terk etmek en akılcı çözüm

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu, Ugly Stik, Shekaspare marka. Kırılması çok zordur,

Bir kaç kiloluk bir balığı öyle kaldırabilecek sadece bu kamışlar var. Piyasada bulunur sanıyorum. Ama tek parça olmalı. Parçalı olanları da sağlamdır gerçi ama, o garantiyi veremem.

17. ErçinAkdemir

ErçinAkdemir Erçin

En İyi Avı:
    levrek 4kg200gram
    pardon coşkan abi yanlış görmüşüm serdar bey siz ugly stik kullandınızmı ? vede bu kamış bütünmüdür parçasız eğer öyle ise biz zaten uzunluktan sıkıntılıyız taşıma sorunu var yani :D yinede paylaşom için teşekkürler

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bir kaç tane olması lazımdı bundan bende.

Parçalı olanları var, ama tek parça olanlar kadar sağlam değil.

Buradaki mesele, 3m aşağıdaki denizden kiloluk balıkları çıkarak sağlamlıkta kamış. Bunu yapabilecek, spin işine uygun tek kamışta, bu tek parça ugly stik'ler.

19. arkonada

arkonada COŞKAN

20. ErçinAkdemir

ErçinAkdemir Erçin

En İyi Avı:
    levrek 4kg200gram
    anladım serdar bey teşekkürler tekrardan