Kurşun klipsini ve bedenini aradan çıkartmak

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında adx tarafından paylaşıldı.

1. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Ben artık takımlarımı böyle yapmaya karar verdim; doğrudan şok'a bağlıyorum; denemedim henüz, ama bir sorun olacağını sanmıyorum.

====================================

-Kurşun bedeninden kurtulmuş oluyorum.

-Bir klips eksilmiş oluyor
    (Ben parçalı kamış kullandığım için oraya porselenlerden geçecek dar, fırdöndüsüz bir klips taktım; ama teleskopik kamışlarda doğrudan fırdöndülü klipse bağlanır)

-Dalgınlıkla hızlı çektiğinizde kamışın porseleni zarar görmüyor

-Parçalı kamışta takımı toplamakta sorun olmuyor. (Boncuğun büyüklüğü ona göre seçiliyor)

-Takım daha az karmaşık oluyor; dolanma sorunlarını halletmek kolaylaşacak.

-Kurşun bedeninin boyunu istediğiniz gibi ayarlıyabiliyorsunuz.

-İsterseniz rapala bedeninin bağlanacağı yeri sabit, isterseniz gezer şeklinde yapabiliyorsunuz. Gezme aralığını istediğiniz gibi belirliyorsunuz.

-Evde hazırlandığında suyla buluşmayı hızlandırıyor. Özellikle teleskopik kullananlar gezen bir fırdöndü yerine çok minik bir klips de düşünebilirler. Bu, takımları hazırlamayı ve toplamayı hızlandırır. Parçalı kamışta o minik klipsin de porselenden geçebilecek şekilde seçilmesi gerekir.

(Malzemecilerden saçma fiyatlara sahip yüzen boncuklar almayın, yüzmesine gerek yok, adi boncuklarla yapılabilir.)

2. Co2

Co2 Tamkan

Favori Kamış:
    Okuma V-system 240cm 10-40
    Biraz evvel aklımdan geçiyor idi abi tevafuk, element uydurmayayım dedim, klasik 3'lü takım hazırladım kendime , merakla sonuçlarınızı bekliyorum, rica etsem şok olarak hangi tp misina çeker değeri kullanıyorsunuz acaba?

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Şok için çok ucuz bir ip kullanıyorum.
    Dyna Tex Spin X4 diye, Alba'nın sattığı 30 libre (13.63kg) çekerinde bir örgü misina.

Ama Hatay'da bu kadarına gerek yoktur; 250 gram kurşun attığımız için kuvvetli bir şok kullanıyoruz.

4. Co2

Co2 Tamkan

Favori Kamış:
    Sanırım 30 libre ağırlığa dayanımlı , tahminen 35-45 arası kalınlıkta olmalı , evet abi 250 gram sanırım yeni aldığım spro ucuz 3 parçanın katili olur^^ , hatta 100 gram üstüne çıkmayı düşünmüyorum bile, henüz test dahi edemedim , sadece kanepe üstünde durmaktalar.

Ouvv detayı şimdi fark ettim " örgü " şok olarak kullanma , savagear hd pe 4x 0.27 mevcutta ancak rengi sarı sanırım olmaz neyse ben sadece fikir telakisi olsun diye gevezelik ediyorum, rast gelsin abi.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Böyle bir durumda, büyük ihtimalle karışma daha artar.

Kurşuna doğru giden misina, kalın, baya bir kalın olmalıdır aslında. Bu takım misinasının sarılmasını engeller.

6. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Şok olarak kullandığım örgü 0.25 kalınlığında.
    Neden daha çok artsın anlayamadım.

7. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    sizin kullandığınız bu hareketli sistemi 1 kez dahi kendi takımımda kullanmadım. Sadece 3 adet fırdöndüyü birbirine bağlayarak sahte avı yapıyorum. Dolanma karışma olmuyor. Zorla denettiğim arkadaşlar var :) basit, sade ve sorunsuz.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Basit fizik meselesi sadece. Eğer iki misina yakın kalınlıkta ise, ikisi birbirinin üzerine sarılır. Eğer misinalardan biri diğerinden ciddi şekilde kalın ise, öbür misina kalın olanın üzerine dolanır. Böyle dolandığında da, sanki düzgünce sarılmış gibi olur ve kolayca açılır, atarken, çekerken vs. Elbette, böyle bir durumda şu etkide olaya girer: İnce misinanın dolanmak, karışmak için gereken hareketi tam yapması gerekir. Eğer misinalar aynı kalınlıkta ise, herhangi birinin uyması kafi gelir. Bu da karışma ihtimalinin iki kat artması demektir.

Sanırım dolanma, karışmadan vs. baya bir çekmişsiniz. Pek bahsedilmeyen bir sorun ve durum görünüyor resimlerde. Kullandığınız kurşun, atış için uygun değil. Çok defasında o kurşun, havada takla atarak gider, herşeyi birbirine karıştırır; ayrıca atış mesafesini kısaltır.

Diğer yandan, kurşun civarında çok fazla müştemilat var. Kaliteli bir fırdöndünün bir tafarına, kasa gözü yapılmş misinayı geçirip kurşunu ona bağlamak çok daha iyice netice verecektir. Bir karış kadar bir misinanın iki ucunu bir araya getirip düğümleyin, oluşan halkaya kurşunu geçirin.

Halkayı oluşturan her iki misinayı fırdöndü yada kurşunun gözünden geçirdikten sonra, halkanın öbür taraf içinden geçirirseniz, gayette sağlam olur.

Buna benzer bir şey yani, tabi burada düğümsüz olan uçlar, düğümlü olacak elbette aslen.

9. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Oraya odaklandınız daha çok ama aslında dolanma meselesi sadece bir tanesi... S.Koylu'nun düşündüğü gibi dolanmayı artırmazsa, azaltmayacak olsa bile bunu tercih ederim.

Dolanma meselesi aslında kurşun bedeniyle ilgili değil, çoğu zaman rapala bedeniyle şok arasında oluyor ve şokun ucundaki klips işi zorlaştırıyor. O klips ortadan kalktığı için sorunların bir kısmı ortadan kalkacaktır diye düşündüm.

Facebook'ta bir yerde paylaştım, uzun zamandır bu şekilde kullanan ve yararını gören arkadaşlar varmış. Dolanma azalıyor ve kolay çözülüyormuş.

Ceyhun bey bu hareketli olmak zorunda değil, sabitleyebiliyorsunuz. Siz kendi kullandığınız takımda fırdöndü zincirinden mi söz ediyorsunuz, 3 tane fırdöndüyü nasıl birbirine bağlıyorsunuz, kurşun bedeni kullanıyor musunuz? Yoksa 3'lü fırdöndüyü mü kastettiniz?

Serdar Bey, alıştığımız gibi uzun uzun açıklamışsınız, teşekkür ederim.

*Kurşunun etrafındaki müştemilat konusunda haklısınız; onun artmasının sebebi parçalı kamışı kullanırken şoku kesmeden takımı toplama isteği. Kurşunun kendisi fırdöndülü olsa, (böyle kurşunlar da var, biliyorsunuz, ama her yerde denk gelmiyorum) aradaki fırdöndülü klipsi de kullanmayacağım, çok sade olacak. Ya da ısıtıldığında büzüşen makaron da sarabilirim.

*Resimdeki kurşunları artık armut kurşunlardan daha çok görüyorum; herhalde ipi kesmediği için daha çok tercih ediliyor. Bir de atış süresince misinanın gerginliği korunduğunda takla atma olayı pek olmuyor. Benim kurşun genelde düzgün gidiyor.

*Kalın ip + kasa düğümü kullandım; ama koyduğunuz resimlerde bir sorun var, onlar görüntülenemiyor. O yüzden o konuda bir şey diyemiyorum.

*Ben tam da bir malzeme eksilteyim derdindeyim aslında. Şokun ucunda klips, sonra kurşun bedeni, sonra bir klips daha ve kurşun... mantıksız geliyor. O yüzden Ceyhun Bey'in nasıl kullandığını merak ediyorum.

*Dolanma olmasın ya da kolay çözülsün, evet, meselelerden biri bu.
    Ama bir ikincisi, akşamları evde bir ucunda klips bir ucunda fırdöndü olan kurşun bedenleri hazırlıyordum; bu malzeme eksilsin, eksilirse daha iyi. Ceyhun Bey hatırlayacaktır, bundan önce açtığım bir konu "şok kullanmadan 200 gr kurşun atabileceğim ip ne kadar kalın olmalı?" şeklindeydi :)

*Yukarıdaki sistem verimliyse takım neredeyse makinenin üzerine sarılı olarak bekliyor olacak.
    Bir de şoku kesmeden takımı toplayayım; sahile vardığımda da suyla buluşma zamanı daha da kısalsın.

(Kurşun bedeni takmak süreyi ne kadar uzatır ki diye düşünebilirsiniz. ama hazırladığım kurşun bedenleri hangi cebimdeydi, en son nereye koydum :) ; buldum, ama biraz karışmış...vs.)

10. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    Makinadan gelen örgünün ucunda zaten klipsli fırdöndü var herkeste. Fırdöndülü kurşun veya normal kurşuna fırdöndü takın. Kurşunun fırdöndüsünü örgünün üzerindeki fırdöndüye takın. Rapala bedeninin fırdöndüsünü de yine örgünün üzerindeki fırdöndüye takın. Böylece örgü, rapala bedeni ve kurşun ayrı ayrı dönebiliyor. Ayrıca kullanmanız gereken klipsli fırdöndü 6no Okuma

11. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Anladım, teşekkür ederim.
    En sade sistemi diyorsunuz, evet kurşun bedeni yoksa yanımda ben de öyle yapıyorum.

(Kurşun bedeni daha mı iyi, doğrusu bilmiyorum; herkes öyle yapıyor, ben de öyle yapıyorum. Hatta artık hazır kurşun bedenleri var, beşli-altılı paketler halinde Cengiz Balıkçılık'ta satılıyor. Gelgelelim böyle şeylerin faydası çok da ölçülebilir olmadığı için bir inanç gibi devam ettiriyoruz.)

Şimdilik şu resimdekini bir deneyeyim, bir sorun çıkarmazsa benim için bu da iyidir. Bütün sorunlarımı hallediyor. Mesela 6 no'lu Okuma kamışın yüzüğünden geçmez. Her seferinde şok'u kesmek lazım; gereksiz bir iş. O yüzden oraya dar bir klips koydum.
    Bir sorun çıkarsa da o zaman sizin söylediğiniz en sade sisteme dönerim.

12. Co2

Co2 Tamkan

Favori Kamış:
    Ağabey neden her av sonrası fırdöndü/klipsi kesiyorsunuz'ki ?

Tabii , taşıma nakil şartlarınız nasıl bilmiyorum , çok uzman/usatada değilim ancak fikir olsun diye yine yazıyorum , sanırım kamış parçalı surf.

Kendi kulandığım okuma v-system 2.40 spin için kendimce basit yöntem olarak , av sonrası parçaya ayırp makina kalamasını açıp , misinaya pay verip , fırdöndü/klips üstünde kalmakta , boşluğu az sararak kamışı ikiye bölüp o şekilde çanta/kılıfa sokuyorum.

Örgü değil ghost nippon sarılı şuana değin bir problem yaşamadım, aşınma ezilme göremedim.

Tabii sizin taşıma şartlarınız nasıl bilemiyorum abi.

13. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kamışın her bir parçası için ayrı bir gözü olan bir kamış çantası kullanıyorum.
    O yüzden sökmek zorunlu.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sazan malzemesi satan yerlerde, minicik kapalı halkalar bulunur. 3mm kadar, küçücük ama ciddi sağlam şeyler. MAD marka olanı var mesela. Boili halkası filan deniyor genellikle.

Birde küçük, sahte takmak klipsler vardır:

Bunun 4 mm olanı var piyasada.

Takım tarafına bu klipslerden takarsınız. Makineden gelene de halkayı. Kolayca birleştirir, ayırırsınız gerektiğinde, sağlamlığı artırmak için, bu klipste tellerin birleştiği yeri naylon iplikle sıkıca bağlayabilirsiniz. Av dönüşü ipi keser, klipsi çıkarırsınız.

15. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Evet bunlara bir bakayım, aslında şimdiye kadar şoku yüzükten geçebilen sağlam bir fırdöndüyle sonlandırıyordum. Sonra bunlar gibi kaliteli olmayan büyük bir halka kullanarak klipsi takıyordum. Şoku oradan geçebilen bir halkayla sonlandırmak bir fırdöndüden kurtarır.

Serdar Bey sizin fikriniz nedir; bu bir karışlık kurşun bedeni kullanmanın bir yararı var mı? Çünkü burada bir-iki karış yükseltmiş oluyoruz; sonra da aman bir karış daha dipten gelsin diye kurşun ağırlığını 200 gram yerine 250 grama çıkarttığımız oluyor.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kurşun bedeni, kurşunla sahteyi vs. ayrı tutar, karışmayı azaltır. Aslında, kurşun bedeni değilde, telli kurşun, sıyırtma kurşunu kullanmak daha iyi olur. Ama onlarda çok mesafe almaz atışta.

Dibe insin derken, zaten dibe yapışması istenmez. Sahte iş yapıyor, yemli yapmıyorsa, sebebi çoğu zaman balığın dipten bir hayli yukarda olması zaten. Siz sarınca, her durumda bir hayli yukarı çıkar sahte.

17. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    6no parçalı kamışta klavuzlardan geçiyor

18. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kılavuzdan geçiyor ve 12 kg ise harika :) Sağolasın, ondan alacağım.

19. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Adil Abi;

Combination Swivel (Kombi fırdöndü) denen şu nanelerden kullan, alta kurşunu bağla, ortaya rapala bedenini, üste de şokunu. Dolaşma falan hak getire. Gayet de güzel çalışıyor takım. Fazla teferruat da olmuyor, sürtünme de az, combilerin iyisinden al, minnacık oluyorlar çekerlerine göre.

NT nin kombilerini kullanıyorum ben, gayet memnunum.

20. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Çok sağol Kaan,
    Doğrusu bunu hiç görmemiştim.
    Tabi bunun için kurşunu iple bağlamak gerekiyor. Kurşunu bedensiz takayım ya da hazır kurşun bedenleri var, onları kullanayım dersen olmaz.
    Ceyhun Bey'in söylediği 6 numara Okuma klipslerinden aldım;

Bunu da bir ara alıp deniyeceğim. Uygun pozisyonda porselenden geçer gibi görünüyor. Dolanmada diğerlerinden daha sorunsuz ise fazladan bir düğüm atarız :)