Çipura ustaları bi bakar mısınız...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında KARAHANLI07 tarafından paylaşıldı.

1. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Herkese en içten selamlarımı sevgilerimi sunar kısa keser sadede gelirim :D Başlıktan da anlaşıldığı gibi dikkatimi çeken balık çipura...Son zamanlarda eşim dostum almaya başladı.Geçenlerde ben de yakaladım...Ama klasik yöntem ve marmara balıkçısının teknikleriyle...Sorularım şöyle...

1-Çipura için en ideal yemli takım nasıl olmalı??? 2Kamış kullanıcam biri 3mt diğeri 3.90...Beden boyları kalınlıkları köstek boyları kalınlıkları iğne boyları sayısı ve türü ne olmalı?

2-Çipura için en ideal yem hangisi olmalı? Ben sülünez kullandım ama biraz interneti kurcaladığımda sübye de oldukça etkili olduğunu görmekteyim.(ne yazıkki tırnak yengeç bulamıyorum :( )

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çipura, ne bulursa yer, pek yem seçmez. Asıl sorun, yemin o görene kadar dayanması olur genellikle. Teknik olarak bakacak olursak, çipura'nın yemeklerinin çoğunu kabuklular, yengeç, karides vs. ile yumuşakçalar oluşturur, yani midye, salyangoz gibi şeyler. Kurt, balık vs. yerler ama, nadiren genelde.

Bu da, yem olarak en etkili yemlerin, teke, karides, yengeç, mamun, sülünes gibi olduğunu gösterir. Burada yapılacak şey, çipuradan önce kaya balığı vs.nin yeminizi tarumar etmesini önlemektir. Yengeç mesela, kendi zırhı ile bu noktada gayet başarılıdır.

Eğer yemi bir karış kadar yukarıda tutmayı başarabilirseniz, yakalama şansınız artar.

3. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    Serdar abinin yemlerine ek olarak,tedarik etme şansınız varsa madya da çok iş yapar.

4. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Teşekkür ederim.Takım hakkında fikirleriniz neler?

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Pek bilinmez, yemi tarumar eden, çok zaman aslında çipuranın ta kendisidir.

Şimdi şu hikayeyi hep biliriz. Canlı yemi salarız, lüfer gelir, kuyruk tarafını alıp gider. Dişli balık, tuttuğu yerden koparıp yer haliyle. Ve pek dikkat edilmeyen şey, çipuranın da dişli balık olduğudur. Yani, yumuşak bir şey takarsanız, çipura tıpkı lüfer gibi, parça parça kopara kopara onu yer bitirebilir.

Yengeç için durum biraz daha farklı elbette. Çünkü tümünü birden ağzına alıp kırması gerekiyor. Bu durumda iğneyi yutması elzem haliyle.

Bu gibi durumlarda, yapılacak iş, çupranın yemi ısırıp koparabilmesi ihtimalini azaltmaktır. Eğer çipura yemi ağzına aldığında, yem güzelce gelirse, onu koparmaz, bütününü yemeye çalışır. Yemin, çipura ısırıp çekince yerinde kalmaması lazım.

Şimdi dedik ya, çipura, kabuklu ve yumuşakça yer. Ahtapotta bir yumuşakçadır. Ve ahtapot üreyince ölür. Çipuralarda karagözlerle birlikte başına toplanıp onu böyle didik didik yerler. Ahtapot, malum sert. Isıracak, şiddetle silkeleyip, çekip koparacak etini. İşte çipuranın ölü bir yeme davranışı budur. Ucundan tutar, silkeler, koparır ve yer. Bunu engellemeniz lazım.

Bunun yolu, kurşunu gezer yapmaktan geçer öncelikle. Böylece, balık yemi ısırıp çekince, kolayca balığın ağzına doğru gider yem. İkincisi iğne küçük olmalı ki balık anlamadan yutabilsin. Birde yem biraz sağlam olmalı, ki hemen dağılamasın.

Şimdi bu şöyle bir yem, kalamar, kurt, yengeç içi vs. hepsi takılmış. Ve sağlam durması için, yem ipiyle sarılmış. Bu tür bir yem çipura için idealdir, fakat bu kadar büyük olmaması daha iyi olacaktır.

Şimdi vaktim yok, çizim vs. yapmak zor. Basitçe, ideal takım, küçük bir chinu iğne, arkasına 2 - 3 tane izmarit mantarı eklenip yapılır. Mantarların üzeri ve iğneye yukardaki gibi yem iyice sarılır, yem ipiyle sabitlenir. Mantarlar yemin yüzmesini sağlar, dibe yatmaz. İyice havada durmasına gerek yok, suda çok yavaş batacak yada askıda kalacak kadar mantar yeter.

Gezer kurşun için, 3-5 cm arası bir plastik boruya (kırmızı veya şeffaf iyi olur) fırdöndüyle bir ucuna yakın olarak, bir fırdöndü marifetiyle kurşun ayağı bağlanır. Bu ayağa 1-2 karış kadar kalın FC misina bağlanıp, kurşun eklenir. 0.30 FC beden borudan geçirilip, önce bir kırmızı boncuk geçirilerek küçük bir fırdöndüye bağlanır. Fırdöndünün öbür ucuna gene 0.30 FC misinadan bir kol boyu köstek takılır. Ucuna izmarit mantarlı iğneler takılır.

Bu takım fazla gergin tutulmaz, apikosu zayıf bırakılır ki, balık kurşunu hissetmesin.

Bu özellikle yem sıkıntısı durumunda daha iyi netice veren bir çözüm olacaktır. Ama bildiğimiz 3 köstekli takımlarla da gayet tatminkar şekilde netice alınabilir, hele ki çiftlik kaçkınları çoksa ortada.

6. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    bir üstadımın bana aktardığı bilgiyi paylaşmak isterim..

çipura kıyılarda av vermeye başlayınca tercih etmemi söylediği yemler daha çok yumuşak yemler mamun sülünez boru kurdu gibi. ta ki isparoz gibi haramiler ortaya çıkana kadar onlar sahneye çıktıktan sonra yengeç kullan dedi son bahara doğruda madya sübye gibi sert etli yemleri tercih etmemi tavsiye etti.

takım olarak bende gezer kurşunlu takımı tavsiye ederim. ege su ürünleri 3. sınıf öğrencisiyim ve kapalı devre çalışan bir kuluçkahanede stajımı yaptım ve çipura anaçlarının levreklerden bile daha ürkek olduğunu yemleme yaparken tecrübe ettim. yemi levrek gibi yutmak yerine çiğneme davranışı gösteriyorlar. ve bunu yaparken de yemden şüphelenmemesi gerekiyor. buna en uygun takımda gezer kurşunlu takımlar.

rastgele...

7. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Abi teşekkür ederim besleyici bir bilgi oldu.Sağol varol.:thumb:

8. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Furkan bu gözlem de inanılmaz faydalı oldu çok sağol...Muhtemelen iki olta kullanacağım için 1.oltam gezer kurşun tek iğne 2mt fc köstek diğeri de İstanbul'da yaşadığım yıllarda kullandığımız klasik izmarit takımının biraz daha güçlendirilmiş hali olacak.Tekrar tekrar teşekkür eder eğitim hayatında başarılar dilerim kardeşim.:thumb:

9. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    rica ederim. bir de şunu eklemek istiyorum. eğer av bölgesi taşlıksa gezer kurşunlu takım baş belası olabiliyor. öyle durumlarda tek köstekli bir takım yapıp köstek boyunu uzun tutmak -mesela 50 cm civarı- gezer takımdan daha iyi olabilir.

10. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bölge kumluk kardeşim.O konuda içim rahat :thumb: Şimdilik birkaç tane takım yaptım iki tane klasik 2-3 iğneli dip takımı bir tane uzun up uzun köstekli(1,5mt) tek iğneli takım bir tane gezer kurşun takım bir tane de izmarit avı için yapılan küçük mantarlı takım hazırladım.duruma göre tercih yapıcam.Bakalım kısmet... :thumb:

11. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Serdar Bey, kucuk bir chinu igne demissiniz, ama iri cupralar icin sanirim yeterli gelmez. Dumduz eder ya da kirar. Kalin, egilmesi bukulmesi, kirilmasi zor kisa pala igne daha iyi olmaz mi? Circle igne mesala daha mi etkili olur? Mersinde yaz sicaklarinda cok iri, bir iki kiloya kadar, cupra avlanir, hem de ogken yakici sicakta, o boylara circle kullanmak etkili olur mu?

12. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Yem olarak ne kullaniyorsunuz siz o koca çipuralara?
    Yeme görede değişir iğne.

13. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Boru kurdu, buranin yerel deniz kurdu, bulursak iri canli karides

14. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Burada canli karides atanlar uzun pala kullanir genelde. Ben daha gecenlerde yaza hazirlik amaciyla circle igne aldim. 2/0 numara sanirim, samurai diye bi markaydi, bakarim bi ara, ama kalite birsey.

15. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Bu arada az once netten inceledim ve hatirladim. Chinu igne kalin ve dayaniklidir, halkalisini kefal yuzdurmek icin kullaniyoruz. Ben keiru muydu neydi, incecik bir modeli var, onunla karistirdim.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çipura iğneyi, bedeni uzun olursa kırar. Chinu'da, elbette kalite bir markaysa, bir hayli sağlam bir iğnedir. Velakin doğru bağlamaya dikkat etmek ve bilhassa delikli olanları tercih etmek elzemdir.