BaitCasting Sistemi ve TANITIMI (video)

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında achilleus52 tarafından paylaşıldı.

1. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Herkese merhabalar, baitcasting sistemini videolu sunum olarak sizlerle paylaşmak istedim, umarım sizlerle faydalı bilgiler paylaşmış olurum.
    Baitcasting sisteminin rahatlığını kullandıkça anlayacaksınız. Umarım bu video ile, Türkiye’de baitcasting hakkında duyduklarınızdan sonra bu sistem için sizin üstünüzdeki tabuları yıkmayı bir nevi başarabilirim.
    Öyle denildiği gibi “5-6 avdan sonra anca öğreniliyor” diye bir şey kesinle yok, takımı aldıktan ve misinayı taktıktan sonra atçek çalışmalarına başladım ve 1 saat içinde 30-40 metrelik atışlar yapmaya başladım, ilk önce ince misina ile başladığım için fazla yüklenmekten misinayı birçok kez koparttım bu yüzden kalın misinaya geçtim ve kalın misinada hiç misina karışması olmadı.
    Lütfen bu sistem hakkında gözümüzü daha fazla korkutmayalım…

Yer: Gölcük / BOLU
    Saat: 12:00

İyi Seyirler:

http://www.youtube.com/watch?v=DoAKQmPGt4I&feature=youtu.be

...NOTLAR...​

1- Manyetik Fren ayarı nedir ve neye göre yapılır ?

Cevap 1: Atış yaptıktan sonra fren sistemi yavaş yavaş devreye girer, eğer amatörseniz ve en zor seviye olan 1. seviyedeyseniz sahte suya düşmeden makarayı baş parmağınızla durdurmazsanız (zamanlamayı yapamazsanız), sahte düştüğü halde makara dönmeye devam edecektir, ve geriye doğru çözülmesi zor bir düğüm oluşturacaktır.
    Cevap 2: fren ayarını tamamen tecrübeye göre yapılır,
    Örneğin, eğer 8. seviyede rahat at-çek yapıyorsanız bunu 7. seviyeye çıkartabilir ve daha uzun menzilli atışlar yapabilirsiniz. Bunu tecrübeye göre 6,5,4,3,2,1 diye bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz
    Not: Fren ayarı sayılara göre ters orantılıdır 10 en kolay, 1 ise en zordur, 1. seviyeden daha üstü iste "fren off" yani freni tamamen kapatmadır...

2- Baitcasting alıştırmaları yapmak için trigger (tetikli) kamışı alışma aşamasında şarttır, ama daha sonraları illaki trigger kamışı kullanılacak diye bir şey yok sevdiğiniz herhangi bir spin kamış ile de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, bu gün videodan sonra, normal D.A.M. spin kamışıma (240 cm) daiwa baitcast makineyi taktım ,daha rahat ve uzak atışlar yaptım.

3- Kullandığım misina kalın misina olduğu için (başlangıç seviyesi yüzünden ) gerektiği şekilde uzak atışlar gerçekleşmiyor

4- İnternette Daiwa megaforce'un fotoğraflarına baktığınızda makinenin ön üst kısmında bir dil göreceksiniz, o dile basıp çektiğinizde hem misinanın boşluğunu alıyor hemde tek elle sarım ve aksiyon yapmanızı sağlıyor. Bu da bu makinaya özgü bir özellik

5- Videoda kullanılan takım:

Makina: Daiwa Megaforce 100TSH
    Kamış: Remixon Funeden 1.98 cm 5-25 gr Tetikli (trigger) kamış

Videoda geçen tavsiyeleri ayrıca yazılı olarak sıralarsak:

1. Makine Seçimi ve Tavsiyeler
    Makine seçiminde başlangıç seviyesi olarak düşündüğünüz şeyin aslında profesyönel bir çıkrık makine olmasıdır. İyi bir makine ile başladığınızda çok çok kolay yol katedeceksiniz. Seçeceğiniz makine özellikle manyetik fren sistemli olmalı ve ilk seviyede bu fren sistemini seviye 10 da iken çalışmanızı tavisye ediyorum. Seçimi kötü yapmanız gereken şey ise misinadır. İlk başlarda nekadar size örnekler göstersem de misinayı karıştırabilme ihtimaliniz olduğu için 28 veya 30 luk adi bir misina tercih edip onunla çalışmalar yapmanızı tavsiye ediyorum. Ama dikkatli bir şekilde size göstereceğim adımları tek tek uygularsanız, benim gibi daha ilk atışlarda başarılı atışlar yapacağınızdan eminim

2. Ayarlar
    Makine seçimimizi ve ona uyumlu olan tırnaklı olta seçimimizi yaptık, çalışmalara başlamadan önce bu kısmı dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum, makinedeki göbek ayarı düğmesini her taktığımız sahteye göre ince ayar yapmamız gerekiyor, ince ayar derken çok çetrefilli ayrıntılı bir iş değil tabi ki ve Başka bir tavsiyem ise ilk başlarda 15-20 gram’lık sahtelerle çalışmanızdır bu ağırlıklarda daha rahat ve sorunsuz atışlar yapılabilir

3. Atış tekniği
    Atma şeklimiz ilk başta kesinlikle ve kesinlikle omuzdan yada kafa üstünden olmamalıdır bu noktaya çok çok dikkat edin lütfen ! yandan ve sert atışlar yapmamız lazım, sert atışları kendimizi geliştirdikçe yumuşatabiliriz. Omuzdan casting durumu ise apayrı bir durumdur, ileri seviyedir ve teknik gerektirir. Sisteme alışmadan omuzdan atış ise büyük oranda misina karışmasına sebep olur.

Baitcasting sistemde, örgü misina düğümlendiğinde yapılması gerekenler

http://www.youtube.com/watch?v=vgJThgKpZ6s

Baitcasting Sistemde, mono misina düğümlendiğinde yapılması gerekenler

http://www.youtube.com/watch?v=TDI5kwR5zjc

Baitcasting Atışları ve Avlarından Kareler

http://www.youtube.com/watch?v=C4PTAEqs5XY

Baitcasting ile Turna Avı

http://www.youtube.com/watch?v=CQLSpT9pioU

http://www.youtube.com/watch?v=j4Yg3YeqF_Q

İyi seyirler

Tamamen Kendi çalışmamdır, umarım sizlere öyle yada böyle bir faydası dokunur
    Saygılarımla
    Erkin DOĞAN

2. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    :thumb: :thumb: :thumb: :thumb:

Hani, yemek pişerken kaşığın ucuyla, tadına, tuzuna, pişmişliğine bakılır ya................

Bende baktım videonun sonlarında bu tada. kamış bir sağdan, bir soldan atılıyor. '' Tamam, olmuş, pişmiş.'' dedim kendimce. :thumb: :thumb:

Eeee markası da.........:D :D hihi

Tadı tuzu da iyi. Afiyet olsun bundan sonrası.:D :D

Sattığına, satacağına pişman olmuştur da, şimdi tekrardan aldırtacaksın arkadaşa:D :D

Tekrar hayırlı olsun.

3. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    sorrento-okuma salina-shimano
    Favori Makine:
    okuma salina sa5 shimano-xtb
    En İyi Avı:
    sazan
    bende birkaç denemeler yaptım hafızasıs misina kullandımı daha rahat oluyor 5 20 atarlı kamışı bulmanız iyi bendekiler 20 50 atarlı makina balzer kamışı kaca aldınız ve nereden yardımcı olursan sevinirim

4. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Remixon Funeden'in 240'lığını öneririm, linkteki 1.98'lik sitedeki telefon numarasından iletişime geçerseniz ellerinde 2.40'lık varmı diye sorabilirsiniz
    Kamış:http://www.anadoluavmarketi.com/u-remIxon_funeden_baIt_castIng_kamis_1,98_mt-14693.html
    Makina: http://www.anadoluavmarketi.com/u-daiwa_mega_force_100tshl_baIt_castIng_makIna-5699.html
    Güzel sözlerine nail olmak nekadar güzel Tevfik abi :) gerçekten doğru adımlar atıldığında korkacak hiç bir şey yok bu sistemde :) :)

5. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Erkin hocam epey hızlı ilerliyorsun :D
    benimde kamışım dün geldi 198cm 7-28gr atarlı daiwa makinelerimiz aynı megaforce tshl ..

havalar soğuk diye gidip denemeye üşeniyorum :)

videon güzel olmuş anlatımında gayet güzel eline sağlık.

6. western222

western222 Süleyman

Favori Kamış:
    RON THOMSON TYRAN 2.70 cm
    Favori Makine:
    DAM QUICK EFFZETT 735 RD
    paylaşım için teşekkürler.ara ara baitcastinge başlama niyetlerim oluyor.denizde kıyıdan avlandığım için şimdilik elimdeki takımların yeterli olduğunu düşünüp vazgeçiyorum.videoda atışlarınızda çift el kullanıyor olmanız dikkatimi çekti.nette izlediğim bütün baitcasting avlarında tek el kullanılıyor...sizin atarken çift el kullanma sebebiniz nedir acaba?

7. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Çok çok teşekkürler Hakan hocam, bıkmadan usanmadan sizde üstüne gitmeye bakın olur mu, ayrıca keşke 1.98 almasaydınız, değiştirme imkanınız varsa değiştirin eğer yoksa bununla alıştırmalar yapıp alıştıktan sonra herhangi bir (elinizde varsa ) 2.40'lık spin kamışa takıp öyle atçeğe başlayın olur mu.

Bu arada videonun daha kaliteli halini youtube'a yüklüyorum, sanırım yüklerken bir hata yaptım ve çözünürlüğü bu denli berbat olmuş. kusura bakmayın

8. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Öncelikle fikirleriniz için teşekkürler.. sorunuza gelince havanın -11 derece olmasından dolayı ne yaptığımı ve söylediğimi bilemememden :D :D bende internette çok izledim ama öyle çok fazla tek elle atan görmedim, yakına atarken tek el kullanılabilir, yada omuzdan atışlarda. ben şuan için omuzdan atışı tavsiye etmiyorum zaten onun tekniği çok daha farklı.

9. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sazan
    şimdi vermiş oldugun siteye baktımda 10 45 atarlı o kamış sizinki 5 20 di dimi

10. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Murat bey, iletişimdeki cep telefonu numarasını arayın ve Hakan bey ile görüşün, o size detaylı bir şekilde anlatacaktır durumu, kısacası şu:
    siteye bazı ilanların farklı versiyonlarını koymamışlar, örneğin ellerinde 5-25 gr olduğu halde orada sadece 10-45 gr olduğu gibi. salı günü ellerinde 5-25 gr vardı. Eğer benim selamlarımı iletirsenizde çok sevinirim :)

11. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sazan
    teşekkür ederim kardeşim yarın bir sorayım eger ellerinde 5 20 2.40 varsa harika olur videonuz içinde ayrıca teşekkür ederim cok faydalı bilgiler varmakinanızı ayarlarken fren ayarınıda ypıyormusunuz yapıyorsanız bunu neye göre ayarlıyorsunuz

12. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    "fren ayarınıda ypıyormusunuz yapıyorsanız bunu neye göre ayarlıyorsunuz". Çok güzel soru bunu daha önce açıklamam lazımdı..

olay şu ki , atış yaptıktan sonra fren sistemi yavaş yavaş devreye girer, eğer amatörseniz ve en zor seviye olan 1. seviyedeyseniz sahte suya düşmeden makarayı baş parmağınızla durdurmazsanız, sahte düştüğü halde makara dönmeye devam edecektir, ve geriye doğru çözülmesi zor bir düğüm oluşturacaktır.
    Gelelim fren ayarını neye göre yaptığıma:
    fren ayarını tamamen tecrübeye göre yapıyorum,
    Örneğin, eğer 8. seviyeyi rahat rahat yapıyorsam 7 'ye geçiyorum, böyle böyle bu gün artık 2.5'inci seviyede rahat rahat atışlar yapıyorum. ve bir süre sonra otomatik freni devre dışı bırakacağım, yani tamamen çalışmalarla alışmaya bağlı birşey..
    Soru için tekrar teşekkürler iyi oldu bu :) (KONU BAŞLIĞINA EKLENDİ)

13. bolulu14

bolulu14 çetin

Favori Kamış:
    Remixon Venüs 2.70 spin
    Favori Makine:
    Remixon Bluesky
    En İyi Avı:
    5 cm istavrit :)
    Eline saglık erkin güzel manzara eşliğinde güzel anlatım olmuş bir ara manzaraya gözüm kaymadı diyemem :) kamış + makina seçimi tam isabet olmuş güle güle kullan ( bir ara beraber deneyelim ) ;)

14. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    baitcasting makina kullanırken..her sahtenin ağırlığına göre göbek ayarı,sahte takıldığında yapılmalı..kullanıcı ne kadar ısındı ise..fren sistemini kendine göre ayarlamalı..sadece bu yetmez uzak mesafeye atımda..alıştıkca göbek ayarını dahada hasaslaştırmalı..

surf casting uzak mesafe atışlarında,yarışmalarında en çok tercih edilen makinalar çıkrık makinalardır.yanlız burda ilk etapda göbek ayarını açarlar..sonraki etabında kurşun havada ilerlerken..makinanın göbeğinin devri iyice artmadan tekrar göbek ayarını azar azar kısarlar..ki misina karışmasın..

ama baitcasting makinalar,farklı alanlarda tercih ediliyor.uzak mesafe için deyiller esasen.kısa kamış tercih ediliyor baitcasting makinalar için.daha çok tatlı suda tercih edilen makinalar:) ve büyük çoğunluğu soft bait fishing ci bunları kullananlar..video görsellerinde ben nadir raslıyorum çift el kullanana,

niye tek el..atıp çektikleri mesafe kısa mesafeler 15mt 20mt bilemedim 30mt ötesi yok ..balık kıyıda..teknesi olan burnunun dibine kadar sokuluyor balığın..

videoda sahte ile kamışın arasındaki mesafeyi kısa tutuyorsun.hedefin kısa mesafe ise tamam.lakin o şekil sahten yakına düşer.uzağa atmak istiyorsan 60 70 80cm sarkık olmalı bu kamışında..

spin avcılığında omuzdan atış en çok tercih edilen yöntemdir..baitcasting ilede yapılıyor.. sazlıkların arasına girdin..sazlıkları yatırıp, yandan savurarakmı atış yapacaksın..:) işte burda omuzdan atış yöntemini devriye sokacaksın..

baitcasting makinadan vazgeçme sebebimin ana nedeni wtd dir:D ağırlık denge düzeneği farklı yapısı itibarı ile..buda konforlu wtd yapma mı zorlaştırıyor..2 saat kullandım ve kararımı verdim..normal spin takımın wtd li konforu ile bunun arasında cidden fark var..americada yaşasam orda tatlı su levreği hedefim olsa bu takımı elimden düşürmem..silikon sahteleri hoplatmak için:thumb: bunun dışında sadece o 2 saatlik kullandığım ile kalacağım:D

15. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Desene Çetin, manzara anlatımı geçti diye :) :) en yakın zamanda deneriz beraber inşallah :)

16. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Kadir abi galiba sen niye omuzdan atışı tavsiye etmediğimi, niye atış esnasında kamış ile sahte arasında 20-30 cm aralık bıraktığımı dinlemedin :( tavsiyelerimin hepsi başlangıç seviyesi için anlatılan şeylerdir. başlangıç seviyesinde omuzdan atışlar kesinlikle ve kesinlikle düğümle sonuçlanıyor. omuzdan atış tekniğini geliştirince zaten buraya püf noktalarıyla video koyacağım. zaten daha öncede söyledim bence sen son derece erken karar verip bu işi bırakmışsın ve buna çok üzüldüm :( .. Bu gün normal spin kamışa baitcast makineyi takıp fren sistemini seviye 1'e getirdim ve attığımda neredeyse sahte havada iken sigara yakacaktım o derece ileri gitti, ilk başta söylediğin şeyleri zaten ben videoda ve notlarda anlatmıştım. "Spin avcılığında en çok tercih edilen atış omuzdandır" konusuna gelirsek, dün aylardır videolarını takip ettiğim Stephen Russel'i facebookta ekledim ve 15-20 dakikalık bir muhabbetimiz oldu, adam Bass Master'a gitmiş birçok şampiyonla fotoğraf çektirmiş ve adamın bana dediği şey şu, "kesinlikle benim videolardaki gibi baş üstü atışlar yapma, yandan ve sert atışlar yap.Kullanacağın misina 18-20'lik misina olsun"... spin ile baitcasting arasında dağlar kadar fark var, ayrıca WTD tekniği konusundaki düşüncene pek katılamıyorum. Bu takımla (elinin kavrama pozisyonundan dolayı) emin ol çok daha rahat istediğin aksiyonu verebiliyorsun..

17. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    eliyin üstüne her hangi gibi bir cisim koy,kaç gram olursa olsun fark etmez, çakmak da olur,o şekil tut:) sonra o cismi avucuyun içine al tut..hangi tutuş yönteminin daha ağır baskı yaptığını göreceksin:D

baitcasting makinada böyle bir baskı var..makina üstde olduğu için..
    normal spin makina nın profilini avucuyun içine alıp tutduğun için..bileğin daha dengeli ve sabit duruyor..

baitcasting de wtd yaparken..bileğin daha fazla çalışıyor..masaya kağıt atar gibi öne doğru..

normal spin makinada masaya attığın kağıtı alır gibi bu durum..:D

bu arada sen kanki yapmışsında:D benimde epey kankim var:D baitcasting de eğlenceli atışlar yapmak istiyorsan kısa kamışlar tercih etmelisin 2mt altı olacak.

sana kolay gelsin kardeşim..bana piyongo vurursa soluğu o balığın mekanında alacağım..kıyıda bir ev..önünde tekne..teknenin içinde dönerli sandalye olacak:D o vakit baitcasting takılırım:D

18. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Neyse fikirlerimiz pek uyuşmuyor :) olsun abi böyle tartışmakta güzel...
    Ayrıca sen gel yeterki takım senin olsun :) bu gün az biraz keyif yaptım o manzara karşısında, konuyada fotoğraf koymaya çekindim kirlilik yapmasın diye :)

ama yine dayanamadım paylaştım :)

19. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    manzara 10 numara:) tam keyif çatılacak yer orası:) bir gün kedilerim den kurtulursam tamamı ile..şöyle bi gezintiye çıkacağım oltamı alıp şehir şehir:D yada parayı bulursam,ilk uçağa atlayıp balığın yurtduna gideceğim:D

20. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Benim görüşüm baitcasting tatlı su avcılığı için uygun bir yöntem, bundaki amaç uzak atımdan ziyade istenilen noktaya atış yapmak, kullanılan kamışlar genelde 210cm tercih ediyorlar buda uzak yerine hedef tercihinden kaynaklanıyor.
    mesela ben 10 20 metre uzağa atsam yeter, attığım yer sazların önüne kıyıya paralel..

WTD aksiyonu hakkında Kadir abiye kesinlikle katılıyorum baitcasting yerine spin makina daha konforlu olacaktır.. şuan kamışı elimde tutuyorum sürekli soldaki kol tarafına bir baskı var haliyle ağırlık sola çekiyor, hem kamışın dengesini sağlamak hemde sağa sola sallamak daha zor..
    tabiki yapılmayacak kadar zor bir iş değil ama 4 5 saat wtd ile atçek yapan bir kişi spin makinayı tercih etmeli, yoksa kaşınan sol kulağımızı sol el dururken sağ el ile kaşımak gibi olur :D

Bence tam anlamıyla bu işi yapabilmek için en önemli faktörde kullanım sıklığı ve kişinin kendi el becerisidir, ben 1ayda öğrenirim, sen 1haftada öğrenirsin, başka birisi 1senede öğrenemez.. :)

yapacağımız şey gayet basit sürekli antrenman :D

Erkin hocam bu arada manzara gerçekten muhteşem :)