Yem Kancada Durmuyor

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında trkolog tarafından paylaşıldı.

1. trkolog

trkolog Oğuz Kağan Keleş

Alp Er Tunga öldi mü
    Yem kancadan düşti mü
    Balık dalga geçti mü
    İmdi yürek yırtulur...

Neyse gırgır bir yana bugün kamışla ilk avımı yaptım Gökova'da. Ama hem kamış-makineyle hem de yem olarak aldığım tavuk ciğeriyle epeyce bir cebelleştim... Kamış ve makineye alıştım ama yem olayı berbattı. Hem her taraf battı hem de kancaya taktıkça kağıt gibi yırtıldı tavuk ciğeri. Son anlarda tesadüfen kancada durdurabilsem de balıklar benle alay edercesine kancanın ucundan vura vura alıp gitti yemleri... Daha önce kasnakla mamun denemiştim. Canlı diye aldığım mamunlar da ölüymüş sonradan farkettim. Leş gibi kokmuştu ellerim fena halde iğrenmiştim mamundan. Kısacası yem konusunda sıkıntılıyım dostlar. Suni yem nasıldır diye düşünüyorum artık. Çünkü kancadan düşmez diye tahmin ediyorum. Ne dersiniz? :eek:

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Oğuz, tavuk ciğerini ilk defa duydum. Zaten yapısı itibariyle gevşek bir et tavuk ciğeri. Uzun ömürlü olacağını pek sanmam. Ha, eğer tuzla falan bir hazırlanma yolu varsa bilmiyorum...
    Leş gibi kokma kısmına gelince, evet bize leş gibi geliyor koku ama balıkların zevkleri bizden farklı :) mamunu denemeye devam et bence ;) Bir de sülünez dene istersen.
    Suni yem konusunda düşündüğün kadar iyi av yapamayabilirsin diye düşünüyorum. Çünkü suni yemi taktın, attın. Yem denizde sabit duracak. Balığın inceleme fırsatı olacak. Tadı nasıl kokusu nasıl bakma fırsatı olacak. Bu durumda da kanma ihtimali düşecek...
    (Yazdıklarım mutlak doğrular değil, şahsi fikirlerimdir)
    Saygılar...

3. trkolog

trkolog Oğuz Kağan Keleş

Tavuk ciğeri anında balığı çekiyor ama dayanıklı değil. Mamundan nefret ettim Ayhan hocam. Acaba diyorum tavuk ciğerini iple kancaya iyice bağlasam olmaz mı? hihi

4. cakall

cakall Burhan Sait

Hiç Kullanmadım ama burada bir yazıda okumuştum sıkı tutsun diye üzerine tuz serpiyorlarmış.

5. Querorz

Querorz Fatih

Ben tatlı suda tavuk ciğeri kullanırım sürekli. Yem ipi kullanmazsanız olmaz.

6. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    bir de tavuk göğsü deneyin, akşamdan küp küp kesip tuzlayın ve buzluğa atın.. ama tuzlanmazsa tavuk göğsü de dağılır..

kilosu 7-8 liraya satılan ufak karidesler var, büyüklerin kilosu 25-50 arası değişir..

ufak olan karideslerden alıp içiyle avlanmayı deneyin bir de..

7. trkolog

trkolog Oğuz Kağan Keleş

Yorumlariniz icin cok tesekkur ederim arkadaslar. Tuzun yaninda seker de kullaninca daha guzel oluyor diyorlar abi ne dersin?

8. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    penn pursuit, okuma distance pro
    tavuk göğsünü jülyen yani ince uzun şeritler halinde kesin üzerine hazırladığınız miktara göre tuz ve tuzun yarısı kadar toz şeker dökün daha sonra ara ara çevirerek güneşte bekletin tavuğun suyu akacaktır suyu dökün. yarım saat kırk dakika falan beklettikten sonra saklama kabına koyun eğer bir gün sonra ava gidecekseniz buzdolabında daha sonra gidecekseniz buzlukta bekletin. İğneden atarken düşmesi neredeyse imkansız olacaktır. Sülünezi denemenizi tavsiye ederim. Tavuktan çok daha çekicidir balıklar için ve oltadan kolay kolay düşmez. Mamunla uzak atış ustalık işidir ben pek beceremedim açıkçası.Fakat teknede çupra yakalamak için en iyi yemdir. Rastgelsin

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tuhafiyeciden biraz tül kumaş al. Alırken bak, delikler 1 - 2 mm kadar olsun. 2 cm'e 2 cm kadar kare bir parça kes. İğneyle, dikiş iğnesi tabi, bir kenarındaki deliklerden başla, çepeçevre kalınca bir polyester vs. ipli geçir. İpin iki ucundan tutup çektiğinde, torba gibi olur. İçine ciğeri doldur, iğneye tak. İplerini bağla. Ne düşer, ne haramiler tırtıklayıp bitirebilir kolay kolay. Boyunu keyfine göre ayarlarsın torbanın.

10. levent31

levent31 levent

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Catana 4000FB
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Denizde avlanıyorsan Sübye yada kalamar kullan yem olarak.
    Eti sert olduğu için kolay kolay düşmez iğneden....
    Tavuk çiğeri çok yumuşak, tavuk göğsü de ayrıca bu yemlere her balık gelmez ama sübye ve kalamara bütün balıklar gelir.

11. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    Gerçekten harika bir teknik olur dediğiniz.
    Ufak ufak torbalar hazırlayıp jig ile denenebilir.

12. byblack

byblack Mustafa Burak ARIK

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    Helios 35 HGX OkumaV80Sa, Raw II 65, Raw II 55 Shimano New Elf 3000SDH
    En İyi Avı:
    4.870 Kg Sudak / 8.220 Kg Sazan / 13.400 Kg Yayın
    Hocam ben de tatlı suda tavuk ciğeri kullanırım ancak yem ip kullandan mümkün değil tavuk cigerinı iğneden tutmak ;) yem iyiler biraz fazla sardin mi bu seferde çıkartmak çok zorluyor ;)

13. winchester2011

winchester2011 m.asım yeşildağ

Boru kurdu ve sülünezi dikkatli ve düzgün takarak kullanmak uzak atışlar için uygun diye düşünüyorum iğneden kolay düşmez her balık ta bu yemleri severek yer.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Uzak atış yapacaksan, yemi kurşuna veya en azından bedene bağlaman lazım. Mesela, PVA denen suda eriyen şeylerden, ip vs. gibi kullanabilirsin. Ya da, becerebilirsen, "bait clip" denen şeyler vardır. İğneyi onlara takarsın, köstek ve beden gergin olduğu sürece yem sabit durur. Kurşun suya değip, beden gevşeyince, yem kurtulur, boşa çıkar.

15. ozangur

ozangur Ozan Gür

Favori Kamış:
    Okuma Cedros
    Favori Makine:
    Okuma Salina 16000
    boru kurdu ve çin kurdu için yem takma tığı kullanılıyor, youtube'da videoları var bence çok başarılı

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Görünüşte öyle. Fakat bilhassa uzak atış yaparsan, kurt toplanıyor, yumruk gibi bir şey oluyor ve de dağılıyor peyderpey. Yem ipi ile sarmak belki.

Benim o duruma çözümüm, kurdun kafasının geleceği yerden itibaren iğneye kadar ip misina bağlamak, 2 - 3 cm, 10 cm vs. sadece. Kurdu düğümden geçene kadar itip, sonra da iplikle bir düğüm atıp bağlıyorum, gayet düzgün kalıyor. Dahası, ip misinanın yumuşaklığından yemin aksiyon kabiliyeti de artıyor.

17. trkolog

trkolog Oğuz Kağan Keleş

Çok tesekkur ederim arkadaslar. Özellikle Serdar Abi'nin tavsiyesini deneyeceğim. Merak ettim doğrusu...

18. Alican1919

Alican1919 Alican

Tavuk ciğerini kancada tutturmak diye bişey yoktur kardeşim. Ancak iple bağlamak falan eziyet olur.. Ama şöyle söyleyebilirim, avlandığın bölgede oltayı kenara atcaksan ve at çek olmasada cok beklemeden çekeceksen tutturabildiğinin en iyi derecesi şeklinde tutturup atabilirsin... Yem düşmeden çekmiş olursun