makine bakım yağlama

Konu, 'Makineler' kısmında Furkankaplan tarafından paylaşıldı.

1. Furkankaplan

Furkankaplan Furkan Kaplan

Makine için Gres, sprey yağlar gibi kullanmam gereken hangisidir marka ve çeşit olarak ve makinenin nerelerine uygulamalıyım. her kullanımda ve arada bir tümden bakım için

2. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
  3. bearing

bearing erdal demir

rulmanlara yağ, dişlilere gres.

makine üreticisinin kendi kullandığı yağı kullanmak, doğru yerlere ve doğru miktarlarda kullanmak, makineyi ilk gün aldığınız gibi hissettirir.

başka marka yağ kullanılacaksa, petrol bazlı olmayan, sentetik ve ptfe özellikli olması gerekir. bunun dışındaki yağlar olta makineleri için uygun değildir.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Pek çok makine üreticisi, bulabildiği en ucuz yağı tercih eder, en iyi olanı yerine. Hele ki makina ucuz sınıftan bir şeyse, 100 - 200 TL ve altı ise.

PTFE özellikli gresler iyidir, ama her noktada en iyi neticeyi vermez. Birde, her gres, her sıcaklık için kullanılmaz pek.

Yağlama işinde birde püf noktası vardır, en iyi yağ, en az olandır. Yani, her durumda olabildiğince az kullanmak gerekir yağı. Cimri olmak lazımdır.

Bir diğer hususta, pek bilinmez, iyi bir yağlama için, önce oradaki eski yağın yıkanması, temizlenmesi gerekir. Bu yapılmadan yapılacak yağlama, genellikle eski durumdan daha fazlasını pek vermez. Ha, makinenin yağı kurumuştur, uçmuştur vs. zaten o noktada yağsız kalmıştır, o bir yere kadar kabul edilebilir. Genede, önce temizlik, önemlidir.

5. baraküda007

baraküda007 fatih

erkan abi o makineyi yağladığın yağın markası adı ne? beyaz renkte öyle birde geçenlerde bir arkadaş shimano gres yağı satmıştı sen almıştın galiba nasıl yağ iyimi? ben şu yağdan var http://www.oltayagel.com/2990000-DAM-MAKINA-BAKIM-KREMI,PR-8569.html onunla yağladım geçen gün dişliyi

6. cihan atçı

cihan atçı CİHAN

Favori Makine:
    shimano daiwa
    S.a Erdal bey merak ettim de motorlu taşıtlar da kullanılan şanzıman yağı petrol bazlımı acaba

7. winchester2011

winchester2011 m.asım yeşildağ

Bu aşağıda resmi görülen gres yağı sadece olta makineleri için üretilmiş ince grestir hem dişli sistemlerine hemde drag contaları için kullanılır ancak çok az sürmek şartı ile yarıca internettende araştırarark gresin özelliklerini öğrenebilirsiniz.Kendim kullanmaktayım bir adet yedek vardı dün Muğla dan bir arkadaşa sattım ihtiyacı varmış makinesi için gres yağına.

8. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Mesajı geç gördüm kusura bakma.
    Sorunu çözdüm makinanın sarım yapan kısmını söktüm içinde bir miktar kum olmuş tu onu temizledim ve görünen bilyelere abugarcia ince yağ damlattım sonra kapattım sorun çözüldü.

9. Co2

Co2 Tamkan

Favori Kamış:
    Okuma V-system 240cm 10-40
    Tembelce bir sorum var , söz gelimi olta makinası işgören nitelikte olsun!

Bu iş gören olta makinamı av sonrası (her3-4 av'dan sonra diyelim yahut 5-6)

Kapak vidaları usulünce söksem , dişli rulman kısımlarına ulaşsam , eski/kirli gress/yağı el değmeden , araçlar için kullanılan " balata temizleme spreyi" ile yağ'dan arındırsam.

Sonrasında 3-4 yada daha uzun periyod için 5-10 av sonrası için spreyy gress yağını boca etsem ( yeter miktarda/yağlanması gereken yerler)

Yani spreylerin basınçlarını kullanıp , pratikçe temizleme ve yağlama yapmak.

Naıl olurdu?

@skoylu Serdar abi , size Ö.m/Pm attım, sanıyorum posta kutunuz aşırı yoğun , yine kafa şişirici bir sorum var idi selamlar.

Son düzenleme: 23 Şubat 2015
  10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Nasıl olurdu? İyi olmazdı.

Bu hususta, aslolan, çalışıyorsa dokunma diyen rus usulü düşünmektir. Eğer makinenin yağa ihtiyacı yoksa, dokunmamak en iyisidir.

Eğer yağa ihtiyacı varsa, o zaman yapılması gereken, önce yağ çözücü solventlerle, benzin, gazyağı, sentetik tiner gibi şeylerle temizlemek, sonra da usulünce yağlamaktır. Ama hatırlatayım, bu solventler, mesela benzin plastik parçaları eritebilir, bozabilir. Dikkatli olmakta fayda vardır.

11. bearing

bearing erdal demir

sentetik olmayan petrol bazlı greslerde plastikleri aşındırıyor, özellikle bu tür gresleri plastik dişlilere kullanmamak lazım. ama rulmanlar için tuzlu suya karşı en iyi korumayı sağladığını bizzat tecrübe ettim, bilhassa marine gresler.

12. winchester2011

grees

SHİMANO DG 10 dişli gresi metal ve plastik parçalar ile makinelerin dişlileri için kullanılır.
    SHİMANO DG 06 dişli gresi metal ,ve plastik parçalarla ,dişliler için kullanılır DG10 dan daha yumuşak ve pürüssüzdür

SHİMANO DG 01 drag carbon pullar için kullanılır yani kalama parçalsrı için kullanılır makine içine kullanılmaz

ALCHEMY İNCE YAĞ makine rulmanları için kullanılır çok akıcı ve ince yağdır sürtünmeyi asgariye indirir

13. cihan atçı

cihan atçı CİHAN

Favori Makine:
    shimano daiwa
    mehmet ustam shimano nun ince yağı üretilmiyor mu acaba ?

14. winchester2011

Shimano bantam oil olarak üretiliyor.İngiltere de satışı var 3 € gibi ancak kargo ile pahalıya gelir.Bir kaç arkadaş birleşerek alabilirsiniz.

15. cihan atçı

cihan atçı CİHAN

Favori Makine:
    shimano daiwa
    teşekkürler abii.