Zargana avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Zargana balığını anlatmak gerekirse, resimdede gördüğünüz gibi ince ve uzun bir yapısı ve kılıç balığına benzer bir çenesi vardır. Rengi gümüş olmakla beraber ağırlıkları 200, 300 grama kadar ulaşmaktadır. Boyları ise 60 santime kadar uzar, Gözleri iri ve her iki çeneside gaga gibi uzundur. Bulundukları bölgeler ege, akdeniz, karadeniz de bulunmaktadır, Ayrıca zargana balığı istanbulda kofana, lüfer; ve akya balıkları için ise başlıca yem olarak kullanılıyor.. zargana balığının avcılığı nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayına kadar devam etmektedir. Amatör balıkçılar için en güzel yönü ise kıyıdan avlanmasıdır, zargananın avında kullanılabilecek yemleri genel olarak sayacak olursak fileto sardalya gümüş, hamsi, kefal yavrusu ve zargana ipeği ile avcılığı yapılabilir.

Zargana avında kullanacağımız yemler yukarıdada bahsettiğimiz gibi sardalya, kefal yavrusu ve sülünes olacaktır, zargana su üstüne yakın yüzdüklerinden en iyi takım şamandıralı takımdır. Oltamızın misinası fazla kalın olmamalıdır, zargana azda olsa mücadeleci bir balıktır ancak buna rağmen misinanıza kolay kolay zarar veremiyecektir, bu nedenle misina kalınlığı normalde 0,20 olmakla beraber en fazla 0,30 numarayı geçmemesi gerekmektedir. Beden 0,20 misinadan yapılır ve benden uzunluğu en fazla 90 santimi geçmemesi önerilir çünkü zargana yüzey su balığı olduğu için daha fazla bedeni uzatmanız avcılıkta işinizi azda olsa zorlaştıracaktır. Not: denizde şiddetli akıntı varsa beden 100 santime kadar uzatılabilir, akıntı bu uzantıyı su yüzüne çekmektedir, oltamızda kullanacağımız iğne 8 veya 10 numara, çapraz beyaz ince iğne yada sinek iğnedir, şamandıra seçimi olarak benim tavsiyem heryerde rahatlıkla bulabileceğiniz zargana topu (renkli) yada ince uzun hafif şamandıralar kullanabilirsiniz, her iki seçimde gayet uygundur. Ancak zargana topu kendiliğinden ağır olduğu için oltanızı kontrol etmek vede uzağa atış yapmanız daha kolay olacaktır, böylece oltanıza ekstradan ağırlık takma gereği duymazsınız.

Zargana oltasının takım görseli için forumdan Emre ÜSEL arkadaşımıza teşekkür ederiz.

zarganayemlisi.jpg

Köstekli:

zarganayemlisikostekli.jpg

Son yıllarda tercih edilen zargana ipeğiylede atçek yaparak zargana avcılığı yapılmaktadır, forumdan konunun müdavimlerinden Murat ve Ali ağabeylerimizin notları şöyledir;

BALIKAVI.NET

Son düzenleme: 19 Nisan 2012
  2. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın balıkçı zargana avı ile ilgili açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler.Benimde çorbada tuzum olsun diye birkaç ekleme yapmak istiyorum.
    Zargana balığı sahil şeridinde taşlık ile kayalıkların kenarlarında iskele ayaklarının kenarlarında ve küçük liman ile koylarda daha çok bulunduğundan bir avlama yöntemide genelde profosyonel olta balıkçılarının kullandığı bir yöntem olan gece teknenin başında babaya bağlı bir lüküs yakarak uzun saplı bir geniş ağızlı kepçe ile sudan süzülerek yakalanma yöntemidir ama bu yöntem dediğim gibi profosyonellik gerektiren zahmetli bir yöntemdir.
    Diğer bir av usulü ise ipek ile yakalamaktır.Bu yöntemde sarı veya turuncu renkte floş ipek halka şeklinde (yaklaşık 8-10 cm boyunda) bir fırdöndüye 0.20 misina ile bağlanarak su yüzeyine yakın gezdirilerek kullanılır.Buna saldıran zargana balığı ağız ve diş yapısı itibarı ile dişlerine dolanarak balığın neredeyse kurtulmasını imkansızlaştırır.Bu floş ipek her 2 veya 3 zargana yakalanmasından sonra değiştirilmelidir.
    Zargana avı ile bildiklerim bundan ibaret olup umarım yazdıklarım tüm arkadaşlara bir nebze olsun yardımcı olur.

3. balikci

balikci

Sayın yakamoz, bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler, ipekle zargana avını site üyelerimizden biri anlatmıştı, dediğiniz gibi ağız yapısı nedeniyle ipeği ağzına alır almaz dişlerine dolanıyor ben detaylı bir şekilde araştırmamıştım ancak hazır siz konuyu açmışken bir soru sormak istiyorum;

zargana ipeği kaç seferde bir değiştirilmeli? mesela 10 zarganada bir aşınma olayı varmı yoksa bir ipekle uzun süreler av yapılabiliyormu

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Selamlar,
    Zargana ipeğinin yapımını ben anlatmıstım site tasınmadan önce.
    ipeğin belirli bir zamanda değiştirilmesi diye bir kural yok.
    Ne zaman bozulursa o zaman yenilenir.
    Bozulduğunu ise ipeğin liflerinin birbirine yapışarak açılmaması,renginin solması gibi durumlar bize anlatır.Tarifi de zor.Hani taze balıkla bayat balığın tanınması gibi. Biri ütülü elbise gibi durur,diğeri buruşuk.
    Tekneden avcılıkla kıyıdan avcılık doğal olarak farklı.Kıyıdan ipeği uzağa atıp çekme imkanınız yok çünkü ağırlık bağlayamazsınız.balık suyun yüzüne yakın olduğu için ipek de su üstünde kalmalı.Ayrıca o denizde yaşayan bir kurt olduğundan hareket etmeli,kaçmalı.<Bu da sandalın peşinden çekmekle sağlanıyor.İpeğin bir yerine iğne de takılablilir ama genelde sadece ipek maksada kafi geliyor.
    Karadan ise iğneye kıraça filetosu takılabilir.
    Bu arada yakamoz doğru söylüyor.Gece sandaldan kepçeyle yakalanır.Sandal ağır yolla hareket eder.Pruvadaki lüksün ışığı balığı kabartır.Kepçeciye de toplamak düşer.
    Tabii hareket eden sandalın başüstünde ayakta durup kepçeyi istediği gibi sallayabilen ve bu arada denize düşmeyenler için.:)

5. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın balikçi öncelikle iltifatınız için teşekkürler baksttiğiniz ipeğin değiştirilmesi konusu sayın Reis abimizin dediği gibi zaten ipek bozulduğu zaman kendini belli edecektir.Bu birazda balığın saldırış hızına ısırmasına ve sizinde ipeği balığın ağzından çıkarmanıza bağlıdır.Saygılarımla

6. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

dikkat dikkat........

yukarıda degerli arkadaslarımızın soylediği bilgilere ek olarak:
    zargana avının asıl yemi zargananın kendisidir :D :D :D
    evet yanlış duymadınız zargananın kendisidir...
    tecrübelirim ve denemelerim sonucu bu bilgiyide siz degerli dostlarıma ileteyim.
    (anlatayım da dinleyim.benim asıl memleketim kdz.eregli.zamanında limandan şamandralı olta ile günde 25-30kg (yanlış duymadınız) zargan yakalardım tek basıma.sabah gunun ilk ısıkları ile gider limandaki en köşedeli babaya otuturdum.gelelim işin özüne.biz zarganaya asıl yem olarak taze hamsi takarız.ama cok taze olmalı.jiletle flatosunu cıkarıp öyle takardık oltaya.ancak hamsi ne kadar taze olusa olsun eti gevsek oldugundan oltadan cok çabuk dökülüyor yada zargan yemi oltadan sıyırıp alıyor.baktım olacak gibi degil.zargana parlak yemi cok sever.lufere sürtme yaparken bile kasıkla zargan yakaladıgımı biliyorum.eeee bu hayvan ipege de geliyor.yani zargan cezbedici yemlerden cok hoşlanıyor.bende tuttugum taze zarganın kuyruk kısmının parlak yerinden ince bir filato çıkardım.aynen kurt gibi.taktım oltaya salladım.oda ne atar atmaz geldi.ondan sonra birdaha hamsi eti kullanmadım zargana avıda.
    topla zargana tutarken fosforlu agır toplardan kullanın.uzaga atmak rahat oluyor.zargan oltaya vurupda şamandırayı batırınca hemen çekmeyin.bırakın yemi yesin zaten yemi oltadan alamıyor.ne zamanki şamandıra su yüzeyünde ya 5-10cm. altında sörf yapmaya baslarsa işlem tamamdir.size sadece balıgı çekmek kalır.
    tecrübelerime dayanrak bir ilave daha zarganın bir vurdugu yemi yada yakaladıgınız yemi 1 daha kullanmayın.yeni yem takın.nasıl olsa 1 zargan=10-15 zargan :D :D :D
    insanlar ben zarganları çekerken bana bakakalıralrdı.işin en zor kısmı bence zarganın etini kancaya takarken göstermemekte.:p
    hepinize rastgele dostlar...kalın saglıcakla

7. [​IMG]

buda benden :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Ekim 2010
  8. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    0.25 misina 100 metre.ucuna tercihen turuncu zargana ipeği 50 cm üstüne 25 cm bedenli bir turuncu zargana ipeği daha hepsi bu
    tekne arkasından 30 kulaç kadar bırakıp yavaş yolda sürütme ile bu takımı gezdirdiğinizde suda zargana varsa yakalamamanız imkansız nerdeyse........
    zargana ipege vurdugunda asla acele etmeyin.ipek dişlerin arasına takıldığında balığın kurtulması imkansıza yakındır.
    her balığı aldıgınızda ipeği kontrol edip oltanızı suya ondan sonra bırakın

9. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    herkese merhaba bu konuya bir ekte ben yapmak istedim.ustalarımın yani sizlerin tavsiyesine ek olaraktan yem konusunda iki yemde ben söyleyim solucan ve sübye solucan kurtu anımsatması ile güzel zargana yemi oluyor bulmasıda pratik olduğu için bence en basit yemlerden birisi sübye ise suyun koyu renk olduğu zamanlar işimizi görücek bir yem yemi oltaya takıp attıktan sonra balık ve kurt endamında şamandırayı çekerek arkasındaki yeme vuran zargananın suyu kabartması şimdi yakalanacak diye iç geçirmenin zevki banbaşka yakalandıktan sonra ise sağa sola şamandırayı sürüklemesi bazen havalara sıçraması neyse daha fazla anlatmayayım tadı kaçmasın inşallah bi katkım olmuştur saygılarımla şimdiden rastgele

10. Yavuz

Yavuz

Favori Kamış:
    Olta
    bende bir dahaki haftasonu gidicem zargana yakalamaya tekne ile ipek ile avlanıcam kayalıklara yakın yerlerde tutma şansım ne kadar olur acaba?

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Nereden cıkacağını söyleseydin belki daha iyi birşey söylerdik.
    Genel olarak,kıyıya yakın, sığ sular ve koylar daha uygun oluyor.
    Rastgele.

12. Yavuz

Yavuz

Favori Kamış:
    Olta
    kilyosa yakın yerler oralarda çok koy var acaba zamanı mı şimdi

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Kilyos'a kadar çıktı mı bilmiyorum ama Sarayburnu'nda arkadaşlar kıyıdan çarpmayla almışlar.
    Muhtemelen ve inşaallah Kilyos'ta da tutulur.
    Rastgele.

14. Yavuz

Yavuz

Favori Kamış:
    Olta
    inşallah haftaya bir şansımızı deneriz olmazsa biraz açılır istavrit tutarız

15. hezekiel

hezekiel

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Palamut 700-800 gr
    cumartesı sabah maltepe sahılden bende ıkı tane zargana aldım cok ugrasamadım genelde bogazda balık tutugum ıcın malzemelerım karsıda ben maltepede oturuyorum yanımdakı ufak bır oltayla gıttım sabah mıllet ne alıyor bakayım dıye caparı attım gumus vardı herkezın aldıgı ıstavrıt yoklıyım dıye salladım caparıyı zargana yapıstı boyuda fena degıl hemen ıpeklı zargana takımını taktım salladım ıkıncı atısta ıpegede yapıstı zargana ondan sonra ıkı uc daha attım ama fazla ugrasamadım ugrassak sabah erken saatten baslayıp 9.30 10 a kadar baya bır zargana alınırdı ama tutuguma eve gıttgımde bın pısman oldum hayvanın bırınde ıcını actıgımda bır dunya yumurta vardı cok ama cok uzuldum ama yapacak bırsey yok keske zaten ısıme yaramaz kımı doyuracak dıyıp bıraksaydım dedım kendı kendıme ama cok gec oldu kolay gelsin herkeze

16. giresunlu

giresunlu

slm

kardesım o balığın durmuna bağlı ipekle süreteceğini yazmıssın kıyıdan bıraz 15 20 metre acıkta surutme yapacaksın ve eğeripeğin kaliteli ise bayağı avlarsın ama dikkat etemn gereken nokta ipekle 1 tane balık tututuktan sonra ipeğin ucundan sarkacak kısmı kesip halka seklınde olmasını sağlamalısın bu ipekle avlan mada onemlibir nokts
    saygılarımla
    bolsans

17. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    zargana diyelim ve başlayalım

*****zargana diyelim ve başlayalım *****gelelim zargana avcılığına çok zevkli ve verimli bir avlanma yöntemi anlatayım : turuncu sarı kırmızı vb.. renklerde ipekler satılıyor balık malzemesi satan yerlerde bunlardan birer paket alın. bir tanede sağlam 0,20-0,22 lik bir misina alın aynı beden üzerine bunların her renginden birer adet takın eğer tekne ile sırtı çekecekseniz 5-6 tane rahat rahat takın kıyıdan at çek yapacak sanız 2-3 tane yeter iğne falan yok sakın ha iğne takmayın sadece aynı beden üzerine bağlayın kol falan çıkartmayın ====-======-===================== gibi ==ipek ==- miisna ,,,,, fırdöndü takmayın zargana fırdöndüyede saldırır daha sonra balık geldiğinde sadece çekin ve tekneye yeda kıyıya alın çekerken hiç korkmayın kurtulamaz 10 numara bir zargana avlama yöntemi deneyin kesin zargana sevenlere bol avlar

18. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda

abi peki sardalyenin oltaya takılışını biraz daha ayrıntılı anlatabılırmısın ???

19. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    arkadaşım asrdalyenin filatosuna iğneleri nasıl takacağını anlatmaya çaışayım: filato eline al tam ortasına iğneleri koy ve filatoyu ikiye katla iğneleri sağın soluna batır vede şunuda unutmadan söyleyim son iğneyi taktıktan sonra balığın üzerine kördüğüm gibi birşey atki balık dağılmasın yani balık iğnenin ucunda sallanmasın misina tutsun balğı şunuda belirteyim balığın iç kısmı yani parlak olamayn etli kısmı dışarıya gelecek iğnelerde dışarı doğru olacak......

arkadaşlar fikirlerinizi ve bilgilerinizi yazın ki bir işe yarasın korkmayın kimse kimsenin nasibini yakalamaz sevgilerle

Son düzenleme: 20 Mayıs 2006
  20. acemi balıkçı

acemi balıkçı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yılan balığı :boy60cm
    abi zargana kendi filatosunada çok iyi geliyor eti sert olduğu içinde dağılmıyor ve aynı yemi bir kaç kez daha kullana biliuorsun.dışıda fosforlu olduğu için daha çok dikkat çekiyor.