DİDİM GÜNLERİMİZ ...

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında can akgün tarafından paylaşıldı.

1. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Merhaba tüm balıkavı.net ailesi ;

Yaklaşık 1 ay evvelden sevgili Uygar'la aldığımız uçak biletleriyle İzmir,oradandan kiraladığımız arabayla Didim'de balık avı yapma planındaydık.Gidiş tarihimiz 8 ocak perşembe sabahı dönüşümüz 11 ocak pazar akşamına denk geliyordu.Tarih yaklaşınca 3-4 ayrı siteden hava deniz raporlarının çok olumsuz olduğunu gördüğümüzde baya moralimiz bozulmuştu.Keza istanbul'da hava kar yağışlı olduğundan uçağın bile kalkamayacağını düşünüyorduk.

Gün gelip çattığında hazırlıklarımız tam vaziyette havalimanının yolunu tuttuk.Hiç gecikmesiz bir şekilde İzmir'e vardığımızda kuru ayaz bir hava vardı.Arabamıza atlayıp direkt olarak Uygar kardeşimizin memleti Nazilliye baba ocağına doğru yola koyulduk.

Bizleri bekleyen anne ve babasının mutlulukları gözlerinden okunuyordu.Bizler için hazırladıkları mükellef kahvaltı masası muhabetler eşiğinde son bulduğunda ,Uygar kardeşimin anlata anlata bitiremediği Nazilli'nin en meşhur kokoreçisinde bulduk kendimizi.Kahvaltımızı çok sağlam yaptığımızdan sonra yemek için paket yaptırarak Didim'e doğru gaza bastık.

1.gün akşam suyu yapmak için eşyalarımızı Uygar'ın yazlık evine bırakarak spin takımlarımızı ve sahtelerimizi alarak deniz kıyısına vardık.Hava o kadar soğuk ve serttiki lahana gibi giyinmemize rağmen soğuktan korunamadık.Yaklaşık 1 saat atçek yapabildik.1.gün hüsranla evin yolunu tuttuk.

2.gün sabah erkenden kalkmamıza rağmen akşamdan yediğimiz soğuğun etkisini üstümüzden atamamıştık.Birbirimize bakıp sabah suyundan vazgeçtik.Sıcak yatak balığa galip gelmişti.Sabah 9.00 civarı kalkıp didim merkezde kahvaltı yaptık.Forumdan tanıyacağınız İlyas abi ( LOREL nickli )
    ile çay içip meralar ve balık muhabbetine koyulduk.Saat 10.30 civarı Uygar ve İlyas abinin ortak arkadaşı yine forumdan Aydın abiyle buluştuk.Konu yine balık tabiki.Dostlarla çay eşliğinde balık muhabbeti bitip deniz kıyısına vardığımızda saat 12'yi geçmişti.

Yanımıza aldığımız yemler,surf ve spin takımlarımızla sahildeydik.Güneş yüzünü gösteriyor ama rüzgar ve soğuk hiç kesmeden devam ediyordu.
    Bir surf takımında sardalye sarması diğer surf takımda pater noster takımlı sülünezle yolladım denize oltaları.Uygar bir tarafta ben bir tarafta ayrıca spin yapıyoruz taki ellerimiz donuncaya kadar.Arada çay molası verip biraz sotede dinlenip devam ediyorduk.Saat 15.00 civarına kadar tık yoktu.Bir ara kamışın üzerindeki zilin az ses çıkardığını duydum ve ardından kamışı kırılırcasına eğildiğini.O ne vuruş koşup kamışı elime aldım,daha 2-3 tur çevirmemiştimki olta boşaldı.0.28 lik oskar invisline misine tam ortadan patlamıştı.Tam takımı yeniden yapıp atıyordumki Uygar bağırıyordu.Can abi yakaladım kepçeyi getir.Koşarak kepçeyi kaptım Uygara doğru koşarak balığı kepçeleyerek sudan çıkardım.Harika bir levrekti oltadaki.Yaklaşık 40-45cm uzuluğunda çok güzel bir balıktı.Tartırdığımızda net 1 kilo geldi.Yorgunluğumuz,havanın olumsuzluğu üşümemiz bir anda silinmiş yeniden umutla atçek yapmaya devam eder olmuştuk.

Buda balığı yakalayan sahte seaspin marka su üstü bir sahte.

Bunlarda çektiğimiz videolar.

http://www.youtube.com/watch?v=LEoOD2AUHSU

http://www.youtube.com/watch?v=_5I-b93geJw

Yemli takımlarda ufak vuruşlar oluyor ama balık alamıyorduk.Saat 16.00 civarı İlyas abi ziyarete gelmişti.Orada bolca kullanılan zargana topuyla atılan silikon takımını yaptı bize ,muhabbet çay falan derken İlyas abi bizlerden ayrıldı.Biz orada bulunma sebebimiz olan balık avına tam gaz devam.

Uygar bu silikonlu takımla bende az dalarlı ,su üstü sahteleriyle atçek yapmaya devam ediyorduk.Aradan az bir zaman sonra takımın silikonu yok bir şekilde yanıma geldi.Elleri hala titriyordu,abi turna yakaladım ama su üstünde balığı gördüm ama takımı patlattı :( :( :( Ondan sonrada akşam saat 19.00 olana kadar devam ettik ama malesef başka balıklar oltamızı ziyaret etmedi.Güzel bir akşam yemeği ardından çerez ve arpa sularını içip yarınki tekne turu için gerekli malzemelerimizi hazırlayıp uyuduk.

3.gün sabah 05.00'te Uygar'ın kuzeni Erhan kardeşim ve Denizli'den 4 arkadaşıyla beraber teknedeydik.Klasik 3'lü 4'lü dip takımlarımız göç çipuraları için 0.35 milim köstek 0.40 milim beden olarak hazırlanmıştı.İğneler fudo chinu 1,5 no dan 3 noya kadar değişik boylarda dövme sağlam iğneler.Malum çipuranın güçlü dişleri için sağlam iğne şart.Heleki şu mevsim peşinde olduğumuz göç balıklarının kilo üstü olduklarını düşününce seçimimiz gayet isabetliydi.Yem seçenekleri ise balıklara tam bir açık büfe kıvamındaydı resmen.Tuzlanmış sardalye ,tuzlanmış tavuk göğsü,kırmızı kurt,boru kurdu,sülünez ve kalamar.

Kahvaltı teknede yapıldıktan sonra meraya doğru demir aldık limandan.Teknemiz yazın yat turu yapılan büyük ahşap teknelerden.Demir atıp teknenin oturmasını bekliyorduk ama hava hala çok sert vede raporlarla hiç uyuşmuyordu.Rüzgar ve dalgalar ayrı yönden estiğinden tekne rüzgara baş veriyor dalgaları yandan alıyordu.O koca tekne bile dalgalardan sallanıyordu.Derinlik 65-68 metre aralığında kırmalık güzel bir meraydı.200 gramla donattığımız takımlara 4 değişik yem takarak balıkların hangisini tercih edeceğine baktık.İlk gelen balıklar kurtları seçmişti ama balıklar farkıydı Uygar mercan ben bantlı karagözle başlamıştım.

Ama daha sonra balık her çeşit yeme gelmeye başladı.O beklediğimiz iri çipuralardan hiç eser yoktu.Evet çipura geliyordu ama en fazlası 500 gramlık balıklar ve 200 gramlık mercanlar.İğnelerin daha avcı olması için ben bir ara ava ara verip çantamdaki düz pala 9142 ni wmc iğnelerle yeni bir takım donattım.Bu takım chinulardan çok daha iyi çalıştı.Ben ve Uygar teknedeki herhalde en iyi balık yakalayan kişilerdik.Teknede çok acemi arkadaş vardı malesef.Dip akıntısı sert olduğundan 200 gramla bile az akıyordu takımlar,hafif kurşunla atanları kaptan uyarmasına rağmen hala 100 gram kurşunla av yapanlar yüzünden çok kez oltalar birbirine karıştı.

Allahtan biz arka tarafta avlandığımızdan ben 1 kez Uygarda 2-3 kez dolaşarak ucuz kurulduk.Saat 11.00 civarı baya balık tutmuştuk.Ama malesef diğer arkadaşlar bizim kadar şanslımı değildi yada çokmu acemiydi bilemiyorum ama o saate kadar balık tutamayan en az 15 kişi vardı belki teknede .Bizimle gelen diğer arkadaşlardanda en fazla balık yakalayan 2 balık çıkarmıştı.Bizde uskumru,mercan,çipura vede karagözlerden oluşan karışık bir çeşit vardı.

Öğlen yemeğinden sonra kaptan bu balık tutamayanlar arkadaşlar için patlak merasına gideceğimizi söyleyince başımdan kaynar sular döküldü resmen.Bulunduğumuz noktada gayet iyi balık vardı ve ben özellikle akşam suyunda iri balıkların oltamızı ziyaret edeceğini düşünüyordum.Ama malesef öğleden sonraki merada bolca erkek mercan,patlak göz mercan,gopez ve çok az hakiki mercan yakaladık.Tek süpriz onu yakalamak için gittiğim antenli mercanın ufak bir bireyinin bizim Erhan kardeşimize denk gelmesiydi.

Tabiki iyi balık yakaladığım takımlardan 3 takım yapıp arkadaşlara dağıtmayı ihmal etmemiştim bu meraya gelene kadarki boşlukta.Yaptığım takımla denizlili arkadaşlardan biride orta boy bir vatos çekti.

Bunlarda kaptanın çektiği videolarımız.

http://www.youtube.com/watch?v=YlwALYWooZ0

http://www.youtube.com/watch?v=SetthQkKtqI

http://www.youtube.com/watch?v=5WHmDgRHo_I

http://www.youtube.com/watch?v=Fi3U2Zxd6Qw

Bizim için gayet eğlenceli ve berketli bir av bitmişti artık.Hoşnut bir şekilde akşamki mangal ziyafetine hazırdık artık:D :D :D

Mükemmel bir sofrada ateş eşliğinde aslan sütlerimizi yudumlayarak günün yorgunluğunu atmaya çalışıyorduk.Bize bu sofrayı hazırlayan ve ağırlayan Dayımıza çok teşekkür ederiz.

4.ve son gün için 23.00 gibi bu sofrayı ve muhabbeti sonlandırarak yataklarımızın yolunu tuttuk.Son günümüz ve son kez oltalarımızı suyla buluşturma fırsatımız için saat 04.30 da evden çıkıp İlyas abiyle buluşmak için yola koyulduk.Meraya vardığımızda İlyas abi gelmişti.Kamışlar birleştirildi,sahteler takıldı deniz dövülmeye başlandı.

Bugün hava diğer günlere göre gayet yumuşak sayılırdı ama sabah arabanın üzeri hala buz halindeydi.Bende 3 günün yorgunluğu hakimdi hala.Sabah ezanı bitmişti üzerinden daha 10 dakika geçmemiştiki benim kamış nerdeyse c şeklini almış ,makine cırrr cırrr ötüyordu.İşte bu beklediğim sesti balık allahtan baya yakın bir yerde binmişti çok kısa bir sürede balığın kafasını kendime çevirip kalamayı az kıstım.Ama hala oltadan misine alıyordu,bir kademe daha kalamayı sıktım.Balığın kafasını çevirmesine izin vermeden iyice kıyılatınca İlyas abimin kepçelemesiyle balığı kıyıya aldık.Balığı ölçtüğümüzde 70 cm geldi.Balıkçıda tarttırdığımızda 3.645 gr geldi.

Bunlarda çekilen videolar.

http://www.youtube.com/watch?v=6saO7P7ZVZU

http://www.youtube.com/watch?v=kZMi0yyCnQ0

Muhteşem bir mutluluk ve çabalarımız karşılığını almış hissettim o an.Çok geçmeden Uygar bir vuruş aldı ama iğneler tam oturmamıştı.Hemen ardından ilyas abi kepçe dedi.Kamışımı yere bıraktım koşarak kepçeyi kaptım.Gelen mürekkeplerini ata ata gelen irice bir kalamar.Başka ne vuruş nede hareket olmadı.Çaylarımızı içip muhabbet edip saat 09.00 da hem meradan hemde didimden ayrılma vaktimiz gelmişti artık.Buradan bizleri ağırlayan merasını açan İlyas abimize çok çok teşekkürler.Ayrıca bu avları yapmamda yoldaşlık,arkadaşlık ve ev sahipliği yapan sevgili Uygar arkadaşıma çok teşekkürü bir borç bilirim :thumb: :thumb: :thumb:

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Gecenin su vakti hele de baliksizliktan kirildigim bu donemde saka gibi bir rapor :)
    Yok yok masallah. Tebrikler :)

3. Uygar Arslan

Uygar Arslan Uygar Arslan

Bu güzel rapor için teşekkürler Can Abi..Ayrıca rica ederim,her zaman beklerim.
    Bu arada Didim seferimizin muhteşem finalini unutmuşsun,hatırlatayım dedim:)
    Sevgiler

4. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi süper anlatım süper fotolar ve süper balıklar. Ne kadar eğlendiğin her halinden belli. Daha eğlenceli ve güzel avlar da dilerim.

5. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Çok güzel av günleri geçirmişsiniz. elinize emeğinize sağlık çok da güzel bir rapor olmuş.

6. lorel

lorel İLYAS SÖYLEMEZ

Tekrardan tebrik ederim sevgili Can ve Uygar.İyiki geldiniz,sizleri tanıma,ve balık aldığınızdaki o muhteşem sevinçlerinizi görme fırsatını bana verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
    Şansınız her zaman açık olsun...

7. nazmi_34

nazmi_34 nazmi

değerli kardeşlerim çok güzel rapor hazırlamışınız.elinize emeğinize sağlık olsun.yanlız bu raporu okuduğumda çok hüzünlendim.nazilli tabelasını gördüğümde 25 sene önce Nazillili silah arkadaşım şehit j.onb Ahmet çiyancı yı hatırladım.ve göz yaşlarımı tutamadım.beni duygulandırdınız.teşekkür ederim.

8. Uygar Arslan

İlyas Abi merhaba,şu amatör balıkçılık aleminde çok insan tanıma fırsatını elde ettim ama senin çok ayrı,çok düzgün bir karakterin olduğunu 2 günlük tanışıklığımızda anladım..Yardımların ve partnerliğin için biz de sana çok çok teşekkür ederiz..İstanbul'a gelirsen de mutlaka bekleriz..Sevgiler,saygılar..Rastgele

9. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Beyler, siz değerli av dostlarımın bu başarılara imza atması gerçekten göğsümü kabarttı desem yeridir. Orada olduğunuz süre boyunca ben de ekran başında sizleri izledim, yakaladığınız balıklarla sevindim. En büyük dileğim bu soğukta bu zahmetlere girmenizin karşılığını almanızdı. İlk günler yakaladığınız levrek ve tekne turu avıyla gittiğinize değdi demiştim. Can'ın son günkü avına ise diyecek bir şey bulamıyorum. Gerçekten orası için bile çok önemli bir balık olduğunu düşünüyorum, insana hayatında birkaç kez denk gelecek sürprizlerden biri. Nice böyle güzel günlere ve güzel balıklara diyelim.

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler, çok güzel bir organizasyon ve çok güzel balıklar.
    Daha güzel organizasyonlarda buluşabilmeniz dileklerimle, rastgelsin. :)

11. Ne diyeceğimi bilemedim. Görüşmek dileğiyle..

12. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Yavuz abi ne diyeceğini ben söyliyim izninle. Bunun üzerine hep birlikte Marmara'da bir levrek organizasyonu ile bu görüntüleri tekrarlamak gerekir bence. :)

13. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Harika bir rapor gençler. :) Ben de kısa bir süreliğine oraya gitmiş oldum okurken. Çok güzel zaman geçirmişsiniz, balıklar da güzel, bundan iyisi şamda kayısı. Elinize sağlık.

14. Uygar Arslan

Şimdi "spin" denen disiplinin nasıl bir tutku haline geldiğini daha iyi anlıyorum..
    En kısa zamanda,Tekirdağ..diyorum..

15. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Genelde böyle planlı balık avı seyahatları ,sükutu hayalle sonuçlansada,sizin seyahat hiçde fena geçmemiş doğrusu.Aretinde dediği gibi,yakalanan levrek,Didim gibi ayakaltı bir yerde,üstelik bir iskeleden alınması hasebiyle,oldukça nadir yakalanabilir boyutta.
    Ben böyle avlara bal derim ,kimi kısmet,kimide ustalık der,doğrusunu öğrenemedim gitti:D:D :D
    Sevgili Can ve Uygar,balınız daim,avlarınız bereketli olsun,TEBRİKLER RASTGELSİN:)

16. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    :thumb: En kötü ihtimal köfte yeriz :)

17. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    on numara rapor. keyifli anlatım. elinize sağlık

18. zafdem

zafdem zafer

Favori Kamış:
    SHIMANO SPEEDMASTER AX 14-40 GR
    Favori Makine:
    SHİMANO EXENCE 4000S-BB-daiwa cartate 2510PE H -daiwa cartate 3012H
    En İyi Avı:
    3.5 kg akya
    Tebrikler süper bir av ve anlatım..
    İlyas kardeşim şapka değişikliği ve aldığın kg gözümden kaçmadı bilgin olsun..

19. bigbossares

bigbossares serkan

Son zamanlarda okuduğum en güzel raporlardan birisi tebrikler, o kadar yola, yolculuğunuza ve yorgunluğunuza değmiş..Ancak Nazilli'li kardeşimize söyleyin bir dahaki sefere seni kokoreççiye değil aşağı nazillideki türbenin oradaki ( küçük olan dükkan) pideciye götürsün..üzerine tahinliyle beraber tabikide..

20. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Harika bir rapor. keyifli avlar gerçekleştirmişsiniz. Bizim buralarda chinu minu sökmez dip takımlarında VMC nin 9142 koduyla ürettiği aslında diğer markalarda 1251 kodlu 2, 3, 4, 5 nolar harika işler yapar.