Deniz Turnası (ıskarmoz) ile barracuda arasındaki farklar

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Merhabalar;
    Tebliğde hatalı olarak ıskarmoz (deniz turnası) balığının Türkçe adının karşısına zarganaya benzeyen tür olan zurna balığının bilimsel adı yazılmıştı.

Yani;
    KKGM zurnayı turnayla karıştırmıştı
    Scomberesox saurus bir zarganadır, farklılığı nedeniyle zurna adıyla anılır.

Gelelim Turna mı barakuda mı meselesine...

Sphyraena barracuda ülkemiz sularında yaşamaz, gerçek barakudadır.

Sphyraena sphyraena ise ülkemizde bulunan ıskarmozdur. Turna /deniz turnası adıyla da anılır. Son zamanlarda internetin de yaygınlaşması nedeniyle yabancı kaynakları izleyenler tarafından aynı aileden olduğu için barakuda olarak da isimlendirilmekte. Yaygın İngilizce adı European Barracuda dır.

Son düzenleme: 28 Aralık 2007
  2. simendifer

simendifer Sennur

Bilgiler için çok teşekkür ederiz Yakup hocam. Siz de olmasanız, bunları bize böyle ayrıntılı kim öğretecek bilmiyorum. :)

Peki hocam, sirkülerde yasaklanmak istenen aslında hangisi sizce? Deniz turnası mı (diğer adı ile ıskarmoz) yoksa zurna balığı mı? Verdiğiniz bilgilere göre, arkadaşımızın tuttuğu balık ıskarmoz (deniz turnası) oluyor sanırım. Ama yasak kapsamında olan o mu acaba yoksa latince adı verilen zurna balığı mı bilemedim. Bir yerde, zurna balığı için, araştırırsanız 50 cm. bulmaz gibi bir ibare kullanmıştınız sanırım. Bu durumda 50 cm. ulaşamayan balık için konmamıştır sanırım 60 cm. limit. O zaman limit deniz turnası için konmuştur ve tutulan balık da deniz turnasıdır, o halde limitin altındadır denilebilir mi Yakup hocam? Benden bıkmadıysanız bununla ilgili olarak da bilgi verirseniz sevinirim. :)

Not : Bu soru ve bilgiler, arkadaşımızı limit altında balık tuttuğu için itham etmek ve ıspatlamak adına değil, tamamen bilgilenmek amacıyla paylaşılmaktadır. Herkes, bilgi sahibi olmadığı konuda hata yapabilir ve limit altı balık tutabilir. Bu şekilde öğrenilerek, daha sonraki avlarda dikkat edilir. O nedenle, birbirimizi kırmadan fikir paylaşımına gidelim arkadaşlar. :)

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Yasaklanmak istenen Iskarmozdur. Zurna balığı zaten 25 cm lik bir balıktır. En büyükleri 50 cm ye ulaşmaz, o nedenle hem limit hem de bilimsel isim yanlıştır

Sanırım Namık'ın mesajında da bu geniş bir şekilde anlatılmıştı.

Yalnız bizim Iskarmoz yada deniz turnası 165 cm ye kadar uzayabiliyor (ülkemizde başka türleri de var ve onlar daha küçüktür)

Türün 50 cm üstünde bir boyda erişkin olduğunu tahmin ediyorum. Amatör balıkçılıkta 60 cm iyi bir askari avlama boyudur.

4. simendifer

simendifer Sennur

Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler Yakup hocam. Şimdi konu tamamen aydınlığa kavuştu. Aslında önceden de kavuşmuştu ama, hepsini bir araya getirince biz tekrar karıştırıp içinden çıkamadık sanırım. :) Tekrar teşekkürler...

5. serdargoller

serdargoller serdar

Favori Kamış:
    olta sırtı
    En İyi Avı:
    baraküda 6.5kg

Buresmi incelermisiniz gerçekten bende aydınlanmak istiyorum hangisinle benzerliği var ben bunu bodrumda avlıyorum.

6. simendifer

simendifer Sennur

Elinizdeki galiba deniz turnası (ıskarmoz)

Yakup hocamızın dediğine göre barracuda ülkemizde yaşamıyor. Aynı türden geldikleri için ıskarmoza da barracuda dendiğini belirtmiş.

Zurna balığının yapısına bakarsak, sizin elinizdeki balık zurna balığı hiç değil.

Sizin elinizdeki, anlaşıldığı kadarıyla çok güzel ve iri bir deniz turnası (ıskarmoz). :)

Not : Benim lezzetine bayıldığım da barracuda değil deniz turnası imiş bu arada. :p Göndermek isteyenlere kargo adresi verebilirim. :p

7. Nightwalker

Nightwalker Kagan

Valla ben sizin baliginizi en cok gercek barracuda ya benzettim ama ulkemiz sularinda yasamiyormus. Demekki yolunu kaybetmis bir barracuda degilse bu bir Iskarmoz :)

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Serdar bey işte budur. Iskarmozun boyunun ne kadar olabileceği, ve niçin 60 cm sınırının olması gerektiğini gösteren güzel bir örnek.
    Yani yabancıların avrupa barakudası (barakuda değil) bizim ıskarmoz yada (deniz) turna(sı) dedğimiz balık.

9. Nightwalker

Nightwalker Kagan

Evet resimlerin hepsini sonradan gordum ve simdi tamamiyle aydinlandim bu konuda. Tekrar tesekkurler...

10. serdargoller

serdargoller serdar

Favori Kamış:
    olta sırtı
    En İyi Avı:
    baraküda 6.5kg
    Yani demek oluyorki deniz turnasıyla baraküda aynı balık.arasındaki farklılık iklim koşullarıyla ilgilidir.size çok basit bir örnek vereyim mesela boğazın istavritiyle marmaranın istavritinin arasındada çok küçük bir fark vardır boğazınkinin kuyruğu yeşil renktedir mamaranınkinin sarıdır.Bunlar denizin kirlilik, temizlik,tuzluluk,sıcaklık nedenlerinden kaynaklanmaktadır.Bir iki güne kadar turnaya çıkıcam yakalarsam size gönderirim.

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    :) yok sanırım tam öyle değil... Bakın daha bilinen örnekle açıklıyayım.
    Birisi elma diğeri armut...
    Ortak yönleri her ikisi de Rosacea (gülgiller) ailesinin mensubu olması...

Çekirdek biçimi ve çiçek biçimi benzerliği nedeniyle aynı ailedenler. (Mesela) Biri sulu iri, diğer az küçük, yuvarlak gibi farkları var.

Armut ekerseniz armut, elma ekerseniz elma alırsınız (aşıyla karıştırma yapılmaz ise)
    Aynen bu şekilde hem karagöz ve sarıkuyruk istavrit örneğiniz (Trachurus trachurus ve Trachurus mediterraneus) hem de ıskarmoz ile barakuda (Sphyraena sphyraena ve Sphyraena barracuda) iki ayrı türü gösterir ve bu balıklar eşleşirse genelde kısır nesiller verir.

12. serdargoller

serdargoller serdar

Favori Kamış:
    olta sırtı
    En İyi Avı:
    baraküda 6.5kg
    Sizin elmayla armut örneğine katılmıyorum benim göndermiş olduğum resimdeki balık gerçek baraküdadır.bizim ülkemizde ıskarmoz olarak adlandırılmış olabilir.örnek gerekirseBaraküda Balıkları[SIZE=-1]Büyük baraküda. 30 derece güney ve kuzey paralelleri arasında yaşar. Genelde tek başlarına, su yüzeyinde bulunurlar. Daha çok balık ve kafadanbacaklılarla ...[/SIZE]
    [SIZE=-1]www.resifbolgesi.com/barakuda.htm - 4k [/SIZE]

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Tüm dünyadan geçerli (valid) bilgilerin toplandığı tek kaynakta Türkiye sularında yaşamadığı bildiriliyor.

Sphyraena barracuda
    Great barracuda

Climate: subtropical; 45°N - 35°S, 180°w - 180°e

Distribution: Indo-Pacific: Red Sea and east coast of Africa to Hawaii and the Marquesan and Tuamoto islands. Western Atlantic: Massachusetts (USA), Bermuda, and throughout the Caribbean Sea to Brazil (Ref. 9626). Eastern Atlantic: Sierra Leone, Côte d'Ivoire, Togo, Nigeria, Senegal (Ref. 6949), Mauritania (Ref. 5377), St. Paul's Rocks (Ref. 13121), and São Tomé Island (Ref. 34088).

Barakuda benekli, yer yer kara benekleri olan bir balıktır. Iskarmozda ise kuyruğa yakın bu benekler yoktur.

[​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

Kızıldenizde olan bir türün Akdenizde bulunma olasılığının yüksek olduğunu ayrıca belirteyim. Ama Kızıldenizin kuzeyinde bile yok.

14. serdargoller

serdargoller serdar

Favori Kamış:
    olta sırtı
    En İyi Avı:
    baraküda 6.5kg
    Yakupkardeşim siz sadeceSphyraena barracuda dan bahsediyosunuz halbuki 3 tane daha çeşidi var.bu 4 çeşit baraküdanın bir iki çeşidi ege ve akdenizde yaşıyor olabilir.benim tutmuş olduğum resmimdeki baraküda sizin göndermiş olduğunuz 3resimden ortadakinlen aynı.

15. serdargoller

serdargoller serdar

Favori Kamış:
    olta sırtı
    En İyi Avı:
    baraküda 6.5kg
    Bu 4çeşit baraküdanın isimleri şöyle Sphyraena barracuda,Sphyraena forsteri
    Sphyraena genieSphyraena jello

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Yanılıyorsunuz burada belirttim ülkemiz sularında 4 çeşidi olduğunu. Ayrıca dünyada 26 çeşiti var. Ülkemiz sularındaki diğerleri (3 ü) 50 cm civarında azami boya sahip küçük balıklardır, diğerinin yanında hiç bahsetmeye bile gerek yoktur.

Ayrıca gönderdiğim tüm fotograflar aynı balığa ait. Siyah benek yoksa ıskarmozdur varsa baraküda diyip direteyim azıcık :)

Serdar bey, avladığınız balık ıskarmoz için rekordur (hernekadar dünyada 165 cm ye kadar avlanmışsa da) ama baraküda için henüz yavru büyüklüktedir. Baraküda 50 kg ya kadar ulaşır. Bence siz trofe avınızı sıradanlaştırıyorsunuz.:)

Tekrar söylüyorum baraküdanın bedeninde siyah benekler vardır. Iskarmozun gagası sivri ve daha uzun baraküdanınki ondan daha kısadır.

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Bu saydıklarınızı tam 23 yıl önce bu günlerde uzmanından öğrenmiştim.
    Yani sizin internetten bulupta benim bilmediğim bu balıklar konusunda çok şey olacağını sanmıyorum :)

18. Nightwalker

Nightwalker Kagan

Sayin Yakup Hocam, biraz gecte olsa bu konusa bir sorum daha var size. Daha onceden yapmis oldugum bir avin resimleri asagidakiler. Dikkat ederseniz baliklarin dordu siyaha caliyor ama bir tanesi sariya. Kuyruk tarafindan olan fotografta sagdan ikinci balik, kafa tarafindan olanda soldan ikinci balik. Bu sari renkli olan balik farkli bir tur mudur acaba?

19. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Bu tür büyük olasılıkla sarıkuyruk ıskarmozdur.

Bilimsel adı "Sphyraena flavicauda" dır. Boyu 60 cm ye kadar olabiliyor.
    Akdeniz'e Süveyş kanalı vasıtasıyla misafir gelen bir Hint-Büyük Okyanus türü, yani Lessepsian göçmendir.

20. Nightwalker

Nightwalker Kagan

Bilgilendirme icin tesekkurler hocam..