Güneşten korunmak için giysi vs.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında onat tarafından paylaşıldı.

1. onat

onat turhan onat

Merhaba, konu yeri doğrumu bilmiyorum ancak geçen hafta tekneden balık avında, güneşten kol ve boyun bölgelerim ciddi yandı.Tekne brandası demeyin bir işe yaramıyor aksi gibi sizi engelliyor.
    Bende UV korumalı tişört, şapka arayışına koyuldum ancak bulamadım,yada aramayı iyi yapamadım.
    Yurtdışı siteler özellikle Aliexpress bu konuda cennet.
    3 yanı denizlerle çevrili yurdumuzda biz amatör balıkçıları güneşten koruyucu UPF50+ standardında gömlek,tişört,şapka bulunmaması ilginç, diğer açıdan da girişimciler için bir fırsat.

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Turhan abi çin'den alacağın tekstil ürünlerine dikkat et bence. Sağlığa zararlı boya kullanımından dolayı bazı markaların ürünlerini gümrük ülkemize girişine izin vermemişti. Önerebileceğim marka columbia. Ürünlerinin üzerinde UV koruması olup olmadığı yazar. Fiyatı biraz yüksektir ama kalitelidir.
    Saygılar...

3. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Biraz güneşin ne zararı var ? Kafayı kollamak için büyükçe bir saman şapka iş görmez mi ?

Ara sıra ıslatmak için yanına bir kaç lt su.
    Sağlık kaynağı olan bu Güneş son yıllarda öcü oldu.

4. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Columbia nın UV ürünlerini kullanıyorum.
    Üst gömlek , alt pantolon pantolon şort olabiliyor.
    Gayet memnunum.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Daha iyisi, kalitelisinden 50+ SPF olan güneş kremleridir. Ucuz, kalitesiz tipler, 2 saat en fazla, ortalama yarım saat dayanır. Kalitelisi, en az 6-8 saat iş görür, tek sürümde. Babe'ninkileri tavsiye ederim, yüz ve diğer vücut için ayrı ayrı modelleri var.

6. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Tuncer Abi, herşeyde olduğu gibi güneşin de fazlası zarar. Tamam, D vitamini üretebilmek için güneş ışığına ihtiyacımız var ama fazlası etkinliği azaltıyor. Yani 1 saat güneş ışığında sallıyorum 100 birim D vitamini üretiyorsa vücut, 3 saatte 300 değil de 200 üretiyor. O yüzden uzun süre güneşte kalacaksak kendimizi korumamız gerekir.
    Serdar Abi'nin söylediği kremler de işe yarıyor. Benim tercihim UV korumalı kıyafetler. Ama isteyen krem de kullanabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=ypGt-KUfWw

7. onat

onat turhan onat

Bugün ne var ne yok kapsamında İzmir Decatlon mağazasını gezdim. UPV 40+ korumalı tişörtleri mevcut ancak kısa kollu. Uzun kollu ürün yok ellerinde.Yine UPV 40+ ense korumalı şapka mevcut. Bir adet bundan aldım. Tişört için colombia ürünlerine bir bakacağım.
    http://www.decathlon.com.tr/forclaz-500-anti-uv-apka-id_8328327.html

8. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Ben teninizi yoğun güneş ışığına tutun demedim ki.
    Belli miktarlarda alınan güneş ışığı faydalıdır. Kısa sürede UV den ziyade güneş ışığının beden ısısını yükseltmesi ve bunun sonucunda yaşanan komplikasyonlar tehlikelidir.

Buna en duyarlı organımız beyin , kafatasının içinde şu ıslak şapkanın altında bulunan :)

Elbisenin UV filtrasyonu konusunda şüpheliyim.

Ayrıca son çalışmalarda D'nin bir vitamin değil , güneş ışığının tetiklemesiyle çalışan bir deri altı hormonu olduğu açıklandı. Ve bu hormonun değeri şimdiye kadar bilinenden çok daha fazlaymış.

Bilinçsizce güneş altında uzun süre kalınmamalı tabi ama Güneş ve bütün dalga boyları ile yaydığı ışık biyolojik varlığımızın vazgeçilmezidir.

Sen esasen uzun süre suni ışık altında kalmaktan kaçın.

9. bambam84

bambam84 Caglar

Aliexpress'te bulunan UV korumaları giysileri kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Bisiklet sürerken kullanmak üzere aldığım UV korumaları giysilerin kalitesi, kumaşı herşeyi çok kötü.

Biraz paraya kıyıp bilinen markalardan 1 sefer almak daha iyi...