Bodrum Ekim 2007 Balık avı raporu

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Reşit tarafından paylaşıldı.

1. Reşit

Reşit

Favori Kamış:
    Shımano Trolling Tigra-Trolling Master-Penn 310-340 çıkrıklar-Balzer kamışlar-Balzer makinalar
    En İyi Avı:
    Fangiri 3.5 kg ve Lambuka 4.5 Kg
    Değerli arkadaşlarım;Bodrum'da yaşayan ve tatil için Bodrum'a gelecek arkadaşlarıma yardımcı olabilmek amacıyla Bağla körfezindeki (Bitez,Ortakent,Akyarlar) balık ve kullandığım olta ve iğne çeşitlerini sizlerin bilgilerinize sunmaktayım. Yer koordinatlarını isteyen arkadaşlarıma da yardımcı olabilirim.

Mercan için ;

Pelican Smart (Hafızasız) 0.55 mm ve 150 metrelik misinasının ucunda çeşitli bedenleri takıp çıkartmak amacıyla takdığım "Okuma" marka rulmanlı fırdöndü 2 Numara

Köstek 0.35 "Yo-zuri Mirage 100/100 Fluoro Carbon 8.8 Kg çekerli"

Beden 0.22mm "Gamakatsu Fluoro Carbon 3.10 Kg çekerli"
    Takım 4 İğneli olarak hazırlanmışdır.Dip akıntılı olduğundan fırdöndülü 200 gr kurşun.Av yeri ise Bağla körfezi Aspat dağı açıklarında derinlik 40-50 metre cıvarlarında.

İğne olarak "Gamakatsu LS-3120N 2 Numara" veya 4 numara Uzun pala çapraz beyaz çelik pala sırtında çift çentikli.(Kurt iğnelerinde olduğu gibi)

Fangiri için ;

Pelican Smart (Hafızasız) 0.55 mm ve 150 metrelik misinasının ucunda çeşitli bedenleri takıp çıkartmak amacıyla takdığım "Okuma" marka rulmanlı fırdöndü 2 Numara

Köstek 0.35 "Yo-zuri Mirage 100/100 Fluoro Carbon 8.8 Kg çekerli"

Beden 0.415 mm "Yo-zuri Mirage 100/100 Fluoro Carbon 12.7 Kg çekerli"

İğne olarak "Owner Kaızu 50116 5 Numara Siyah yüksek karbon çeliği kısa pala geniş damaklı.Takım 4 iğneli olup fırdöndülü 250 gr kurşun .Av yeri Karaada'nın güney batı açığında derinlik 101 metre dolaylarında.

Çipura için de aynı takımı gezer kurşunla kullanmakdayım.

Yem Olarak da;
    Sadece çim çim tuzlanmış karides kullanmakdayım.Bodrum'da mamun kullanmaktalarsa da iğneden çabuk çıkdığından ve takarken ezilebildiğinden ben tercih etmiyorum.

Çipura avında ise canlı yengeç temin edemediğim için "Berkley Gulp Blue" yapay sıvı dolu bir torba içinde satılan yengeçleri kullanmakdayım.

Palamut için (Ki burada biraz Karadeniz ve İstanbul balığına göre daha kanlı olmakdadır) Yo-zuri Crystal Mınnow 110 mm yüzen modeli C5 (Kırmızı kafalı) ve C27 (Sarı ve yeşil desenli) 40 metrenin altında sırtı yaparken Crystal Mınnow Depp Dıver R 539 modeli (Uzun gagalı) kullanmakdayım.Buna Ekim başından itibaren de zaman zaman Lambuka gelmekdedir.Avlanmanın yasak olduğunu biliyorum.Ona da "sen gelme ben palamut istiyorum" diyemem ki ..Ama çoğunlukla onları denize ölmeden tekrar bırakıyorum.Ama hayranlıkla seyrediyorum.Zira renkleri muhteşem ve çok sert ve canlılar.Rapala iğnelerini hemen eğiyorlar.Çözüm olarak da WCM 9626 PS iğneleriyle değiştiriyorum. Yakalanınca hiç bir balığın yapamadığı şekilde teknenin etrafında dönüyorlar.

Levrek için ise Rapala Skıtter Pop 70 mm LF ve SD modellerini kullanıyorum.

Kalamar için Yo-zuri Hunter Shrimp R736 75mm batan modellerini bedene normal olarak bağlamamakdayım.Bedene Remikson marka 3 lü fırdöndülere köstek hazılıyarak tek tek 30 cm aralıklı olarak bağlamakdayım.
    Bu takımların hepsinde 0.415 mm "Yo-zuri Mirage 100/100 Fluoro Carbon 12.7 Kg çekerli" kullanmakdayım.Kurşunsuz olarak.

Sırtı çekerken kamış Shımano 20 Lb Trolling Beast Master
    Makina ise Penn GTI 310 ve 340 modellerini kullanmakdayım.
    Fıshfinder Garmin 250 modeli ve Gps olarak da Magellan Explorist XL modelini harita olarak da "Naval map Bodrum boğazı" kullanmakdayım.

Rastgele dileklerimle
    Reşit

2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Reşit abi paylaşımınızı şimdi okuma fırsatım oldu. Fangiri için mevsim Bodrum da ne zaman başlar abi. Ben genelde Güvercinlikte avlanıyor ve Antenli mercan ile çipura ve Lambuka yakalıyorum.
    Ancak çipuraların çoğu kaçkın çipura, sanırım sizin yakaladıklarınız doğal çipura. Çipura avında bahsetmiş olduğunuz yapay yengeç ne kadar verimli oluyor. Ayrıca canlı yengeç temin edemediğinizden bahsetmişsiniz, ben Bodrum a sıklıkla gelmekteyim. Dilerseniz size buradan canlı yengeç temin edebilirim.

3. Reşit

Reşit

Favori Kamış:
    Shımano Trolling Tigra-Trolling Master-Penn 310-340 çıkrıklar-Balzer kamışlar-Balzer makinalar
    En İyi Avı:
    Fangiri 3.5 kg ve Lambuka 4.5 Kg
    Değerli Kardeşim Serdar Ben Bağla körfezini bilmekdeyim.Fangiri burada karaada açıklarında 101-110 metre derinliklerinden almakdayım.Eylül ve Ekim ayı hem balık avlama açısından hem de denizin sakinliği açısından verimli olmakdadır.Zira karaada açıkları genelde 4-5 bufor olmakdadır.Çipura avında tuzlanmış(sert olabilmesi,iğneden kolay çıkmaması amacıyla) cim cim karidesi kullanmakdayım.Yapay yengeç ise naturel olduğundan "Berkley Gulp Blue" suda yavaş olarak erimekde gerek kokusu ve şekliyle fangiri avında başarı olmakdadır.Bodrum'a geldiğinizde sizinle tanışmakdan memnuniyet duyarım.Cep ve ev telefonumu mail adresinize yolladım.Sevgi ve saygılarımla Reşit

4. tas

tas ali

Müthiş Bilgilendirmeniz İçin Teşekkürler!

Merhaba Reşit Bey,

Bodrum bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
    Gerçekten çok detaylı ve faydalı bir bilgilendirme olmuş.
    Özellikle de benim istediğim yerler hakkında tam bir ansiklopedik bilgi niteliğinde :)
    Eğer mümkünse sizden küçük bir ricam olabilir mi?
    Yıllardır Bodruma farklı zamanlarda gidip geliyorum ama balık avı için bir kaç teşebbüsüm dışında hiç bir denemem olmadı. Bu denemelerimde tekne ile çıktığımız zamanlardaydı.
    Haftaya yine Bodruma geleceğim bu sefer profesyonel balıkçı arkadaşlardan destek istemeyi planlıyorum.
    Muğla Su ürünleri koop. telefonunu buldum ancak kendilerine ulaşamıyorum.
    Bildiğim kadarıyla bir çok koop köyde var, en azından onlar vasıtasıyla bir kaç balıkçı ile tanışabilir, konuşabilir ve balığa çıkmak için yardım isteyebilirim.
    Sizin bildiğiniz ve sürekli balığa çıkan kimse var mıdır?
    Varsa benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.
    Teşekkürler ve iyi günler,

Son düzenleme: 19 Ağustos 2011
  5. Anahtar

Anahtar Soner YURDAER

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 4.50 ve Okuma Cedros Jig, Okuma V-System Spın10-30 ve 20-40gr modelleri.
    Favori Makine:
    Okuma Cedros CJ-65 Okuma Trio 55
    En İyi Avı:
    Akya 17,5 kilo Adrasan'da... Levrek 3450 gr Çanakkale
    Reşit Abi Merhaba TC Soner YURDAER ben araştırma yaparken bu bilgilere de ulaştım çok faydalı bir paylaşım çok teşekkür ederim. Hatta bu paylaşımı kopyalayıp kendi arşivime de ekledim.