Kalamarlar nerede ?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında dusty tarafından paylaşıldı.

1. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda yardıma ihtiyacım var .
    Son üç seferdir çıktığım balık avlarında hep boş dönüyorum. Boş dönmek mesele değil. Ben zaten yemsiz balık avına çıkıyorum ve tek amacım kalamar yakalamak.
    Dolayısıyla benim yanımda sadece kalamar zokalarının bağlı olduğu bir olta var , başka da bir şey yok.

Bütün gün denizde , yoruluncaya kadar , bazen 30km-40 km yol yaparak kalamar arıyorum ama sonuç nafile.
    20 metreden 150 metreye kadar değişik açıklıklar ve derinlikler deniyorum.
    Ekranda küçük balıklar sürüsü veya kalamar sürüsü olduğunu düşündüğüm bir çok görüntü gördüm.

Akıntı , dalga ve tecrübesizliğim dolayısıyla her seferinde kalamar zokalarını gördüğüm sürünün üzerine indiremedim , ama indirdiklerim de oldu.
    Belki çok net değil ama en son çıkarken bir tane resim çekmek geldi aklıma.O da aşağıda.
    Bunun gibi ya da çok daha fazla "şeyin" olduğu bir çok görüntü aldım , ama fotograflamak aklıma gelmedi.

Tamam kalamar mevsimi geçti. Kalamar gitti. Gitti de nereye ?
    Kalamar genelde gece / sabaha karşı av verir.
    Gece botla suya girecek pek imkanım yok , ayrıca da o kadar usta denizci değilim.

Kullandığım yöntem :
    100 gr kurşun ve 3 tane değişik renkli kalamar zokasını 0,35 FC misinaya bağlamak. Takımı dibe indirince de hafif hareketlerle takımı bir kaç metre çekip sonra gene geri bırakmak. 5-10 dk uğraştıktan sonra bir şey olmayınca ,ekranda başka bir şeyler görünceye kadar ileri geri gezmek.

Kalamar yakalamasını biliyor muyum diye kendimi sınamak istedim.
    Bilmiyormuşum.
    Öğreneceğim müsadenizle ...

Bana nerede yanlış yaptığımı söylerseniz çok sevineceğim :)

2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Kalamar buy mevsimde nadiren tutulsada yıl boyu herzaman birkaç tane almak müğmküğndür.,
    ,
    Ama nerede ve hangi saat diliminde.

Kalamarı akşamüstü saatlerinden alaca karanlığa erene kadar dibi taşlık kendisinin saklanmasına müsait olan bölgelerde kısa kösteklere dizilmiş aralığı birkaç köstek boyunda olan baş altında gagası yada kurşun ağırlığı bulunmayan küçük boyutta 5-7 cm olabilir,zokalarla avlayabilirsiniz.Bugünlerde istikrarla bu durumda bulunan bölgelerde çapari yapar gibi ama gayet yavaşca indirip kaldırıp kademe,kademe su sathı dışına kadar son zokada suyun üstüne çıkana kadar(kişmiş zaman su üstünde kapabiirler zokayı)aramalısınız.

,akşam saatlerine doğru avcı b alıklara yem olmamak gayretiyle saklanan kalamnarlar bu saatten sonra 20-30 metre dxerfinlerde saklandıkları yerlerden yavaşlca çıkıp kendileri avlanmaya başlarlar.Hava kararıncada daha sığlara giderler.

Bu konuda nette Greek squid angling gibi videoları ararsanız bulursunuz uygulamalarını görürsünüz.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sana önce berbat sardalya yağı lazım.

5 kg'luk bir yağ tenekesi bulmalısın. En dip köşesine bir delik del, düzgünce. Deliği çok iyi kapatacak bir ağaç parçası bul. Etrafını naylonla sar bu tıpanın, içine su doldurunca hiç bir damla sızamasın. Sonra içine irice kıyılmış sardalya doldurup gölgelik bir yere koy. Evet berbat bir şey olacak, bundan emin olabilirsin. 3-4 günde bir gidip o tıpayı çıkar, suyu akacak. Yağ gelmeye başlayınca hemen tapayı kapa. Bu işlemi hiç su gelmeyene kadar tekrar et. Sonra yağını sağlam bir şişeye doldur.

Şimdi gidip bir yerlerden kalaycı pamuğu bulman lazım. Bu pamuk, hidrofobiktir, yani su tutmaz. Avda, zokanın iğnelerine bu pamuktan bolca koyup sardalya yağıyla iyice doyur. Bir hayli derin yerlerde bilhassa dene. Hemen çekme, bekle, kalamarlar onu çabucak bulacaktır, o bölgede varsalar.

4. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Sorduğum soru ve bu soru karşısında verdiğim bilgiler dikkatli incelenirse ,şunu kesinlikle söyleyebilirim ki bu hiç kolay bir soru değil ve yanıtı üst seviye ustalık gerektirir.

Araç gereç kalitesi , yöntem ve avlanma şeklinde kusur ve yetersizlikler işaret edilerek çözülecek bir sorun değildir.

Bu şekilde soru sormakta iki tane amaç güttüm.

Birincisi gerçekten mevsimli veya mevsimsiz kalamar yakalamayı bilmek istiyorum.

İkincisi de , bu forumda oradan buradan , veya bilgisayar ekranından denizi bildiklerini sananlar ile gerçekten denizi gerçekten bilenler arasındaki farkı ortaya koymaktır.

FC misina kullanıyorum. Pahalı yamashita sahteler kullanıyorum (sorumda bunları belirtmedim,sonra belirtecektim) , teknem var istediğim yere açılıyorum,çok iyi bir balık bulucu kullanıyorum.Kurşun ve bağlantı konusunda bir sıkıntım yok... Peki neden yakalayamıyorum ?

Bu sorunun yanıtını google amca ve son zamanlarda çokça türeyen "google balıkçıları" veremez...

Bu sorunun yanıtını usta verir ki cevap yazmak bile , lütfen ters anlaşılmasın azcık kasar .

Ama ben konuştuğumun arkasındayım dercesine iki çok takdir ettiğim ustam bana yanıt yazmış. Yazmasını beklediğim bir iki insan daha vardı ama onlar ya soruyu dikkate almadı ya da yazmak istemedi.
    Takdir kendilerinin. Saygı benden.

Vedat abi,

"greek squid agling" izledim. daha iyisini yaptım iki tane büyük ustaya (sotos vasi,vasilis maros) kalamar yakalaması hakkında sorular sordum ve senin dediğini söylediler. Başka bir yunan usta ile sohbet etme imkanım da oldu sonç gene aynı.Tek fark var onların sularında balık çok daha fazla.

Serdar bey , abi

senin bütün yazılarını dikkatlice okuyorum ve çok beğeniyorum.
    bazen ben yazsam bu kadar keskin ve anlaşılr olmazdı diyorum.
    Kalamar konusunda dediğin yöntemi hiç duymadım ama mutlaka deneyeceğim.

Sevgiler,

5. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    penn pursuit, okuma distance pro
    Mordoğanlı Cem Liman kaptan var kendisi kalamar konusunda bildiğim en uzman kişi internetten facete falan iletişim bilgilerini bulabilirsin başka bir forumda da yazıyor ordanda cevap alabilirsin.

6. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    çok teşekkür ederim. bu kaptanın teknesinin ismini vya kendi ismini alabilirsem çok sevinirim

;)

7. tncr

tncr tuncer

adaş abi :) 150 mt derinliği hangi civarda gördün abi

8. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    alaçatı açıkları. samosa doğru.
    150 ye kadar olta attım.

9. YEKTA

YEKTA YEKTA

En İyi Avı:
    2,5 kırlangıç
    Finike tarafında epey kıyıdalar bu ara acaba çokmu açılıyorsun.Gözle görülüyorlar geçen akşam sinarite diye gittim hayatımda gördüğüm en büyük kalamarı gördüm atmadığım zoka kalmadı kandıramadım.Mevsim itibarı ile atlamıyor dedim vazgeçtim tam bir buçuk saat uğraştım dile kolay

10. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    penn pursuit, okuma distance pro
    Cem Liman googleda arayın facebook iletişim bilgilerini bulursunuz. Veya http://www.kalamaravcisi.com/
    Kendi sitesi burdan ulaşabilirsiniz

11. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64

Teşekkürler ,