Güney Ege Jig Takımı Yardımı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında knnkc77 tarafından paylaşıldı.

1. knnkc77

knnkc77 Kenan KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma V System 2,70
    Favori Makine:
    Okuma Raw II 40
    En İyi Avı:
    Her bir balığın dokunuşu, ayrı bir güzelliktir...
    Sevgili balık sevdalısı dotları,
    Biraz uzun olacak olan konumuz için yardımlarınızı ister genel, isterseniz madde olarak sunarsanız benim ve benim durumumda olan birçok balık sevdalısına yardımcı olacaksınız. Şimdiden ilginize teşekkür ederim…
    Öncelikle kısmen kendimi tanıtayım:
    Okuma Raw II 40 makara , Okuma V Sistem 2.70 10-40 kamış, Sufix 832 Advanced Superline 0.20mm- 13.5 kg /30 lb çekerli ip misina, Berkley trilene 0.30 mm 8,3 kg/18lbs shock leader düzeninde muhtelif markalı 12-28 gr rapalalarla Karadeniz (Samsun) ve Güney Ege (Dalaman, Göcek…)meralarında avlanan at-çek avcısıyım.

Aynı zamanda yazın Güney Ege’de kaldığım dönemde(1-1.5 ay)6-7 metrelik pancar motorlu tekneyle Göcek Koyları, Göcek Adaları, Yassıca Adalar, Zeytin Ada, İnlice çevrelerinde, zannediyorum 70-120 metrelerde mercan, barbun vs. avlıyorum.

Şimdi gelelim asıl meseleye: JİG…
    1. Geçen seneden beri içimde kalan ve yaz yanaştıkça beni gıdıklayan bu disiplin, öcelikle yukarıda belirttiğim koylarda , Fethiye açıklarına çıkmaksızın (malum altımızdaki pancar motoru…)yapılabilir mi? (Yapılamasa bile bir yolunu bulup bu sene deneyeceğim )

2.Makina, Kamış, ip ,leader ve yem konusunda özellikle bu meralarda (Fethiye, Göcek ) deneyimi olan arkadaşların yardımı…
    Birçok forumda çok sayıda yazı okudum ve kismen makinamı belirledim. Bir orta seviye okuma kullanıcısı olarak yaşadığım birkaç olumsuzluktan dolayı fiyatta en az iki kat fark olmasına rağmen bu defa shimano almaya kararlıyım gibi…
    Belki de jig’den daha ziyade (yukarıda belirttiğim pancar motoru sebebinden dolayı) mercan avlarında kullanacağımdan da dolayı okuma saina 3 10000’i diskalifiye ederek shimano biomaster sw 8000pg’ ye karar kıldım.
    a) Sizce her iki avcılıkta da(mercan-jig)kullanabileceğim bir makına mıdır, seçim doğru mudur
    düşüncelerinizi ,tavsiyelerinizi bekliyorum.
    b) Aralarında ciddi fiyat farkı olmasına rağmen okumanın 24 kglık bir drag kuvveti var. Sizce
    makine seçiminde drag ne kadar önemli; okuma abartıyor mu?(Önceki makinem okuma trio 40 ikinci sezon kullanımda (ki bir sezon benim için en fala 2 ay) iki kiloluk bir turna/ıskarmoz/baracuda dan 15 dakika sonra ikinci o kuvvette ki balıkta tabiri caisse dişli sıyırdı ve ipe yapışım derken… )
    c) Okuma ömür boyu garantili. Özellikle Cengiz Balıkçılık’a gönder . Peki ya sorun yaşarsanız
    shimano da durum nasıl? Kaç yıl garanti ve nereye gönderiyosunuz? (Tabii böyle bir bilgi gereksiz de diyebilirsiniz )

3. Makaraya spinde de oldukça memnun olduğum sufix 832 ipin 0,33 mm, 36 kg/79 lb ya da 0,38mm,39 kg/86 lb sini sarmayı düşünüyorum. Sizce hangisi uygundur ya da öneriniz nedir?
    Yoksa 13 kg drag ‘a sahip makinaya daha fiyat olarak uygun bir ip mi olmalı ya da siz neler kullanıyorsunuz nasıl yapmalıyım?
    Sizce bu kalınlıktaki ip mercan avının verimini düşürebilir mi?
    Bir de, ip kamış tutarlılığı çok önemli mi? Atıyorum 0,38 mm/ 79 lb ipi, 30-50lb yazan bir kamışta kullanmanın sakıncası ne olabilir, kullanılmaz mı, sizler bu değere önem veriyor musunuz?

4. Kamış hakkında hiçbir bilgim yok. Bu meralarda kaç gr atarlı jigler kullnılıyor, nasıl bir aksiyona sahip olmalı hiçbir bilgim yok. Önerilerinizi bekliyorum. Her model her marka olabilir ancak takım olması açısından shimano burun farkıyla önde olabilir 
    Bir de mercan avında kullanabileceğim ya da kullandığınız yumuşak/hafif aksiyonlu jig kamışı varmı/ kullanılabilir mi yoksa yine 30 tl lik silikon kamışlara devam mı?

5. Leader… 0.33 ya da 0,38 e kaç mm üstü olmalı jig de… Hangi markalar tavsiyenizdir neler kullanıyorsunuz?

6. Ve jig yemleri… Özellikle verim aldığınız, hangi metrelerde kaç gr kullanığınız yemleriniz?

Herhalde değinmediğimiz bir klipsler falan kaldı 

Tüm balık sevdalısı kardeş,arkadaş ve ağabeylerimize şimdiden teşekkürü bir borç bilir;saygılar sunarım…

2. isungur

isungur ibrahim

Favori Kamış:
    okuma cedros
    Favori Makine:
    okuma rawII65
    En İyi Avı:
    5 kg sazan
    iyi günler,benim sana önerim şunlar ben kullanıyorum arkadaşlarım kullanıyor memnunuz, makina olarak okuma salina 3 1000/16000 ,ip misina olarak daiwa ac tournament 0,30,60lb-0,35,76 lb ygk pe4-pe5 62lb-78 lb bu ipler işini en iyi yapan kalteli iplerdir.jig kamışı olarakta okuma-daiwa-shimano-penn marka kamışları öneriririm.shock leader olarakta 0.50-0,70 arası floracarbon olan leaderleri (ygk-daıwa-sunline-sufix-)bunlar öneririm size.jig olarakta inchiku modeller daiwa glow-gold ,maria pink glow,bu jigleri öneririm.rastgele.

3. knnkc77

knnkc77 Kenan KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma V System 2,70
    Favori Makine:
    Okuma Raw II 40
    En İyi Avı:
    Her bir balığın dokunuşu, ayrı bir güzelliktir...
    Önceliklr ilginize teşekkür ederim...
    her yol bizim ''okuma''ya çıkıyor yani :) Aslında arada kaldığım bir makine zaten...
    Hocam kamışta kaç metrelerde, hangi hassasitette(kaç atarlı)kamışlar kullanıyorsunuz; kaç metrelerde kaç gr sahte kullanıyorsunuz?
    Teşekkürler...