Rapala'nın Boyasını Korumak İçin

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Turkey Fishing Club tarafından paylaşıldı.

1. Turkey Fishing Club

Turkey Fishing Club Meriç

Favori Kamış:
    Buffalo 300 Cm Pelican Kamış 50-100 Gr Atarlı
    Favori Makine:
    Alba Star RR 40 - KK 50
    En İyi Avı:
    4.5 Kg Levrek
    Arkadaşlar malum bazı rapalalar boyasını çabuk vermekte.

Yada en küçük vuruşlarda gerek balıktan (Mesela Lüfer v.b ) dolayı gerek başka tür dış darbelerden dolayı çizilmekte ve rengini kaybetmekte.

Forumda araştırdım. Vernikden bahsedilmiş.

Ama kime sorduysam vernik herhangi bir koruma yapmaz sadece su gibi parlatır dedi bazı kişiler.

Mesela kendo gibi rapalalarınız için herhangi bir koruma yöntemi olan varmı ?

Ucuz ve güzel türdeki rapalalarımın dış yüzeyini en azından renginin çabucak dağılıp gitmesini önlemek ve korumak istiyorum.

Eğer bu konuda sizinde kullandığınız ve olumlu sonuçlar ettiğiniz bir yöntem varsa payalaşabilirmisiniz ?

Teşekkürler !

2. trofe59

trofe59 xxxxx

Birkaç yöntemi var vernik epoxy kaplama ve benimde uyguladıgım şeffaf oje şeffaf ojeyi kendi fırçasıyla değilde yelpaze denilen sulu boya fırçası ile ince bir tabaka halinde sürüp sahtelerimi bu şekilde korumaya alıyorum.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Nispi bir koruma belki ama, uğraştığınıza değecek bir koruma pek olası değil.

Boya işinde sağlamlığı sağlayan, yüzeydeki boya değil, boyanın tutunduğu yüzeydir. Bu da ancak temiz, kaliteli ve malzemeye uygun bir işçilik ve boya/astar ile sağlanabilir.

Bu nedenle vernikle vs. bir koruma sağlamak pek olası olmaz.

Çözüm, ya alırken kaliteli bir sahte almak, ya da boyayı zedelenince yeniden yaparak düzeltmektir. İkincisi pratikte pek mümkün olmaz gerçi.

4. Turkey Fishing Club

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Alba Star RR 40 - KK 50
    En İyi Avı:
    4.5 Kg Levrek
    Hm.... Anladım.

Daha başka öneriler olursa beklerim ;)

5. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    APIA Foojin'X Grove Stream 93ML, MajorCraft Cross Ride XRS-1002H
    Favori Makine:
    DAIWA Morethan Branzino 2508SH LBD, DAIWA Catalina 4020PE-H
    En İyi Avı:
    48cm 1170 gr Levrek, 45,5 cm 790gr Kofana
    Boyasının sağlam olmadığını bildiğim sahtelerimi daima epoxy ile kaplarım.. Epoxy boyayı korumakla kalmıyor ayrıca sahteye ekstra dayanıklılık sağlıyor. Epoxy öyle bir malzeme ki taş gibi sert ama ilginç olarak esnekliği de mevcut. Atış esnasında vs. sahteyi kayaya çarptığımız olur, eğer sahte korumasız ise kırılması muhtemel; fakat epoxy ile kaplandığında kırılma olasılığı büyük ölçüde ortadan kalkıyor..

Ben linkte verdiğim epoxyi kullanıyorum, karışımı bir kaba yeterli miktarda döküp karıştırdıktan sonra, kıllarını dökmeyen sert bir fırça ile sahtenin üzerine yayıyorum.. Daha sonra sahteyi dik olarak asıp 6 saat civarı bekliyorum.

http://www.tekzen.com.tr/pattex_epoxy_27_gr_/576548

6. Turkey Fishing Club

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Alba Star RR 40 - KK 50
    En İyi Avı:
    4.5 Kg Levrek

Peki epoksiyi uyguladıktan sonra sahtenin yüzüşünde filan bir değişiklik oluyormu ?

Yani eksi tarafları varmı ?

7. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    APIA Foojin'X Grove Stream 93ML, MajorCraft Cross Ride XRS-1002H
    Favori Makine:
    DAIWA Morethan Branzino 2508SH LBD, DAIWA Catalina 4020PE-H
    En İyi Avı:
    48cm 1170 gr Levrek, 45,5 cm 790gr Kofana
    Ben şimdiye kadar aksiyonda bir sıkıntıya rastlamadım.. Eğer düzgün bir tabaka halinde sahtenin şeklini bozmayacak şekilde uygulanırsa aksiyonda sıkıntı olacağını düşünmüyorum :thumb:

8. GRAFTT

GRAFTT Hikmet Soydaş

Kaliteli sprey vernik aldım, ucuz sahtelerimde denemek için kullandım fakat vernik sahtenin rengini mat yapıyor, vernik parlak olmasına rağmen. Şimdi ise ise şeffaf oje ile kaplıyorum işimi görüyor. Oje kullanım amacım sadece sahtenin renklerini muhafaza etmesi amaclı.

Elimde bulunan sahteler 15-25 lira arasında, çünkü daha fazla rakamlara çıkmak istemiyorum haliylede Daiwa markasının 80 liralık sahtesini alacak maddi rahatlıkta malesef değilim :)

9. baraküda007

baraküda007 fatih

gürkan kardeş yazdığın pattex epoxy denedim gerçekten işe yarıyor bütün sahtelerimi bununla kapladım çok sağol eyvallah birde pattex koçtaş ta daha ucuza aldım 17tl