Uzun oltada lüfer yemi alttan mı gorur?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında erhankarlı tarafından paylaşıldı.

1. erhankarlı

erhankarlı ERHAN

Asıl sorunum uzun oltamızı nasıl daha az gorunur hale getirebiliriz..

Malum sezon yaklasıyor uzun olta takımlarımı yapıyorum genelde skoylu nun dedigi sekilde celik teli egip bukerek vs, fakat bu sekilde cok gorunur oluyorlar ..

Şimdi uzun olta cekerken (yaprak zargana yeminde) zargananın etli tarafı dibe, parlak derili tarafıda yukarı bakacak sekilde ve igneleride etli taraftan yukarı dogru takarak cekıyoruz..Yani ıkı igne + aralarındakı celiktel +igneye takılan fırdondu vs hepsi alt tarafta kalıyor..
    şiimmdi soru şu:
    1) butun bu malzeme altta kalıyorken ve gayet gorunurken lufer yeme alttan dalıyorsa ,bu durum luferi urkutüp vurus sayısını dusururmu?
    2) eger lüfer yemi alttan goruyorsa bu gorunur aparatların bir kısmını yemin ust tarafında bırakarak yemi taksak daha etkili olur mu?
    3) yok lufer yemi alttan gormuyorsa oltamızı en gorunmez şekle nasıl getirbiliriz yani yemi nasıl taksa oltamız daha az gorunur olur??

Ben su aralar daha az gorunur olmaya kafayıı taktım hatta bu yuzden uzun olta takımımı uzun pala(orta uzunlukta) delikli tek igne, deliginden kucuk bir fır dondu ve gerisi fc misina ve gagalık tan olusturmayı dusunuyorum bu durumda da acaba misinayı cokca kesermi ?

etti 4 soru:)

2. erhankarlı

erhankarlı ERHAN

tek iğneli takımda iğne+deliğe takgım kucuk fırdondu yaklasık 5 cm uzunlukta b irde yemin dibinden 3 cm ye yakın pay bırakıyorum etti 8 cm gerisi fc misina acaba kesilme olayı fazlaca olurmu?

3. Bazen takım daha dikkat çekici olsun diye baş tarafa küçük kaşık konuyor. Görünürlüğünden çok doğru aksiyon vermesi önemli.