Ölü Yem Sırtısı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Herkese selamlar,

Bizim forumumuzda canlı ya da ölü yem sırtısı yapanların sayısı oldukça az. İnterneti ve diğer forumları araştırırken gördüm ki , özellikle Ege ve Akdeniz'de avlanan pek çok avcı canlı ya da ölü balıklarla sırtı çekerek devasa trofelerle dönmekteler. Hatta bizim hedef balıklarımız bu adamların yem balığı olmuş :) .

Ben de merak salmış durumdayım bu av stiline. Çünkü özellikle yaz aylarında balıklar sahtelerin yüzüne bakmıyorlar.

Elimde , amatör bir avcıdan satın almış olduğum 3 adet orta boy kefal bulunmakta fakat nasıl kullanmam gerektiği hakkında pek bir fikrim yok.

Bir kaç soru sormak istiyorum sizlere:

1- Kefalin ağzından girip karnının altından çıkacak büyük boy bir iğne şeklinde hazırladığım sistemle balık alabilir miyim?

2- 2 seçeneğim var. Birisi 4-5 metre derinlikteki kayalara paralel Orfoz için sırtı çekmek.

Diğeri ise daha açıklarda , Akya ya da Sinarit gibi türlerin peşinde koşmak. Burada kıyıdan 500-600 metre açıklarda bile derinlik 15 metre. Peki bu derinliklerde bulabilir miyim bu türleri? Hangi tür için hangi derinlikleri tercih etmem mantıklı olur?

3- 15 metrelik bir derinlikte sırtı çekiyorum diyelim. Balıkları dipte mi aramalıyım yoksa orta suda mı? 15 metrede kaç gramlık kurşunlar kullanmam uygun olur?

4- Canlı melanurla sırtı çekildiğini biliyorum fakat nasıl bir sistem kullanmam gerektiğiyle ilgili bir fikrim yok. Bildiğim kadarıyla canlı hayvanın ağzı açık olursa midesine su giriyor ve hayvan kısa sürede ölüyor. İğneyi hayvanın alt çenesinden sokup, üst çenesinden çıkarsam, ağzını kapalı tutmak açısından sağlıklı bir sistem olur mu?

Teşekkürler :)

2. Querorz

Querorz Fatih

Kefalle yaptığım deneme. Aslında kıç kısmına da 3lü bir iğne takmayı düşündüm fakat ilk denemede aksiyonu bozacak bir şey olmasın istedim.

3. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    peredapro kullanmanı tavsiye ederim abim hem kafan rahat olur hemde balıga ayrı bir aksiyon kazandırır

4. Querorz

Querorz Fatih

Akın Abi bu aparatın ise yaradigini hic duymadim. Sen verim aldin mi? Ya da boyle bir duyum aldin mi?