Meraklısından eşkina avı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Eşkinanın başlıca besinleri,karidesler,yengeçler gibi kabuklular ve kurtçuklardır.Barınıp,üremek içinde kayalık zeminlere ihtiyaç duyar.Aşırı dalga alan yerleri,yemlerininde barınamaması dolayısıyla pek tercih etmez,kuytu yerlere sığınır(derinse problem yok).Genellikle su 10 santigrat civarına kadar 10 metrelik sığlıklarda bulunur,su soğuduğunda 25-30 m derinliklerdeki kayalık kırmalık yerlere yerleşir.
    Bartın da bu tür meralar yada mendirek mevcutsa,eşkinada vardır.Derin meralarda kışları,yeminde kıt olduğu zamanlarda balık etine bile üstelik gündüz vurduğu görülsede,genellikle gece ve canlı karidesle yakalanır(SÜLÜNEZ-MİDYE-KABUKSUZ ÖLÜ KARİDESE pek itibar etmez).Ağzı büyükçe olduğundan,iri yem ve iri iğneli takımlarla avlanılırsa ,küçüklerinin yakalanmasına engel oluruz,yoksa 5 no iğneylede 2 kiloluğunu çekmek mümkün.
    Teke için güçlü bir fener ve 2-3 metre saplı bir (50 cm çaplı) kepçeye ihtiyacınız var.Rüzgar almayan,taşlık,beton yüzeyler,su içi halatlar ve çalı görünümlü yosunların üzerine ışık tutarsanız kırmızı gözler size görünür(hava iyice kararmalı,alaca karanlıkta gecelemek için hareketli haldedirler) kepçeleyerek avlarsınız.Tekeler bahar başında durgun çakıl zeminlere yumurta atarlar,kıyılara bakmakta fayda vardır ancak yumurtalı dişileri geri salalım.(Eşkina kasım sonu gibi yumurta toplamaya başlar,mart-nisan ve bazen mayısa kadar yumurtalı olurlar avına pek olumlu bakmıyorum)
    Avlanırken,oltamızı hafif hafif çekip bekleyerek yaparsak yemimizin balığın dolaştığı bölgelere ulaşmasını sağlarız.Vuruş aldığımız kısımları tespit ederiz.Genellikle aynı yerlerde dolaşan diğerlerini de avlama şansı elde ederiz.
    RASTGELSİN...

2. ISIRGAN

ISIRGAN kemal

Favori Kamış:
    -
    Favori Makine:
    -
    fatih abi çok teşekkür ederim bilgilendirdiğin için
    ben yazın avlanmayı düşünüyorum ancak fırsat bulursam belki bu aylarda yem bulabilirsem deneyeceğim kiloluk bir eşkina

3. mb58

mb58 mustafa hoca

Favori Makine:
    dam, daiwa
    Usta teşekkürler
    aynı tarif ettiğiniz gibi, daha önceki gün levrek ile yaptık, çiflik ürünü de olsa iyi oluyor,
    ve aynı tarifi bizim büyüklerimizden, iznik iri sazanı ile de yaparlar, az değişiklikle, bol taze soğan, taze nane, limon, maydanoz ile yaparız, olsada yesek. :) :)

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Benimde çocukluğumda Apolyont tan,İznikten kılçıkları kemik gibi olmuş iri sazanlarla aynı tarif(naneli taze soğanlı)le yapılırdı bizim evde.
    En az 6-7 kg lık olacak,ve yiyecek kalabalık olacak ki tadı çıksın(baraj balığıyla,nehir balığıyla olmuyor):)

üregilli bunu beğendi.
  5. yhy

yhy Yahya

Fatih kardeşim,yazdıklarını baştan sona büyük keyifle okudum,ağzına sağlık....

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Teşekkür ederim,rastgelsin:)

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Eline sağlık Fatih abi, çok güzel bir yazı. Karagöz avından, eşkina avına kadar birçok bilgi var. 2000'li yıllardaki durum üzücüymüş eşkina için. :(

Kilo üzeri balıklara ulaşmanın hayal olmadığını okumak ta güzeldi. Ufkumu açıp, hedefimi yükseltti bu yazın.

8. xlboxer

xlboxer davut

Favori Kamış:
    KUDOS IM-7
    Favori Makine:
    TRİO - 55
    En İyi Avı:
    53 CM TURNA
    samatya sahiline yakın oturan birisi olarak çok sağol abi yazın için.tecbürenlerini hep paylaşman dileğiyle

9. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    :) :) :) Teşekkür ederim

10. mextrem69

mextrem69 MehmetYAKUP

merhabalar
    yazıyı okumaya başlarken aldığım keyfin yanına kendi ofisimde içmekten en çok keyf aldığım tcibo gold filtre kahvemi eklemeyi denedim dedim ama yazınız balıkçılığınız gibi ustaca yazıldığından kahve yanında yavan kalıyordu. ellerinz dert görmesin...
    saygılar
    Mehmet YAKUP

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    O yazımı bir türlü düzenleyip,okunmasını kolaylaştıramadım(paragrafları,satır başlarını düzenlemek gerek),biraz uzun görünüyor.Okuyup zevk almanızdan memnun oldum,övgünüz için teşekkür ederim:)

12. Tuncerrc

Tuncerrc Tuncer

Favori Kamış:
    FLADEN EXTRAFLEX
    Favori Makine:
    D.A.M. QUICK FZ 400 FD
    Fatih bey merhaba, yüreğinize sağlık. Yazınızı bir çırpıda okudum.
    Balık tutma sevdası bende 1,5 yıldır başladı. Babam güzelyalıda oturuyor ve hafta sonları git gel yaparken marinada olta atanlar dikkatimi çekti. Bir hafta sonu onları izledim. Ikinci hafta sonu bir mağazadan amatör bir takım yapıp tutmaya koyuldum. 2-3 hafta yem bile takmayı beceremediğim için boş geçti. Ama 3. Hafta makarayı sararken oltanın ucunda balığın o Ağırlığı Ve mücadelesini hissettiğim an bu balık sevdası zehir gibi işledi. Artık sadece hafta sonları değil, hafta içi de sadece balık için gidiyorum güzelyalıya. Tabiki gemsaz ve Narlı yolculuklarımızda oldu. Bunun için pekçok internet sitesi ve Balıkçı forumlarını inceledim. Çok kişiden birşeyler Öğrenmeye çalıştım ama maalesef ÇOĞU insan bilgiyi paylaşmaktan yana değil. Olta ve beden Yapımı, fırdöndü ve kurşun bağlaması, köstek boyu, yem nasıl takılır vs... Bu tip bilgiler internetten ve forumlardan öğrenilince bu sefer kafanız karışıyor. Keşke bende bu işi iyi bilen birinden öğrenip üstüne kendi becerilerimi ve azmimi koyarak ilerleyebilseydim. Ama maalesef bu imkan yok. Dalgakıranda balık tutan ve herhallerinden deneyimli oldukları belli olan insanlara Güzelce ve usulünce rica etseniz bile size takım ve yem bilgisi vermekten sakınıyorlar. Bunun sebebi/sebepleri yoruma Açıktır ama sen bana doğruyu göstermezsen bende ister istemez yarım yamalak yaptığım Takımları avlakta taktırıp kopartak Oraya daha büyük zarar vermiş olurum. ( sen kelimesinden kastım siz değilsiniz ) o yüzden lütfen yeni Başlayan ben' i mazur görün. Balık tutmak, denizde olmak müthiş bir zevk, ayrı bir his. Sizin gibi paylaşımcı ve bu konuda bilgili ve hassas insanlar olduğunu görmek sevindirici. bu yazınız için tekrar teşekkür ederim. Iyi günler