12/EKİM/2014 LÜFER AVI 121 LÜFER

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sükunet dedik de kendimize demişiz.

Aliş bir rapor sundun. İnsanların kafasında “evet işte dibine kadar limit aşımı yapılmış bir rapor” fikrini ateşledin. Avın içeriği, niteliği bir tarafa salt görüntüye göre 121 balık sansasyon yaratacak bir rakam. Ancak daha konu başında da kesip attın; kimse onu-bunu sormasın, sayı/limit demesin diye de altını çizdin. Sonra gelecek tepkileri gözledin.

Murat’ın (muratc) dediği gibi bunu yapmaktan maksadın safların sıklığını kontrol etmekti. Hayatını lüfere vakfetmiş bu adamı kim hakkıyla tanıyor, takdir ediyor kim hasımane bir tavırla “işte seni yakaladım” diyor belli olacaktı. Çok geçmeden yarım ağız, biraz da çekinceyle bir uyarı geldi. Yazışarak konuyu tatlıya bağladınız ki öyle de olmalıydı zaten.

Bu rapor yıllardır forumda sergilediğin balıkçılığa bakışlar için turnusol kağıdı görevi görecekti. Ayrıca bu raporla “yönetimin” tavrını, tepkisini de ölçecektin. Yönetimden ses çıkmadı, o cephede konu küllenmiş görünüyor.

Üyeler nezdinde durum kendi içerisinde yeterli gelmemiş olacak ki konu hayli ilerlemişken Aret yazdı. Bazı kişilerin limit kontrolörlüğü yaptığıyla söze başlayıp, yasallıktan, sirkülerden devam etti. Ardından forumdan soğumaların rapor eleştirileri nedeniyle olduğunu vurgulayıp gösterilen tepkileri ise şov yapmak olarak gördüğüyle bitirdi.

Bu sözlerde benim için eksen olacak tek husus forum kurallarına ilişkin değerlendirmeydi ve bunu esas alan bir izahlandırma yapmaya çalıştım. Kabul edilmedi, karşı fikir söylendi, ben de düşüncemi dile getirdim. Tam bu esnada teatilerimize freni koydun. Hoop dedin, noluyor dedin. Kanunların bize tanımadığı hakkı çiğneyecek kadar aciz değiliz dedin. Yapmış olduğun ve yapacağın avların yasallığına gölge düşmediğini bundan böyle de düşmeyeceğini ilan ettin.

Ettin de benim sözlerimden sonra niye? Hangi cümlemde hangi kelimemde senle ilgili bir ima veya dokundurma vardı? Ki bundan dolayı sükunet dedim, laflarımın bikıymet olduğunu söyledim. Ama görüyorum ki kendime dediğim lafı kendine denilmiş gibi saymışsın.

Ustam,

asil balıkçılık ruh dünyandan, onurlu duruşundan, hakşinaslığından zerre şüphe duymadığımı onca zaman sonra bile;

hala hissettiremediğime,
    hala karşı cephede görülüyor oluşuma,
    hala punduna getirdiğinde vuracak tiplerle aynı kefeye konulmama,
    hala anlatacağını net anlatamayan konumunda görülüşüme,
    hala güvensiz addedilişime, hangi birine yanayım sen söyle…:eek:

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Benim hiç bir zaman kovam olmadığı için, konuya dair pek bir fikrim yok.

Ama en azından, her durumda, gelip buralarda vicdani sirküler filan diyerek, bohçacılığı vs. aklamaya çıkmamışımdır.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İyi de, ben hiç Aliço'ya "Yok, sen bunları yayınlayamazsın, tutamazsın, edemezsin..." filan demedim ki hiç? Ben bu raporları da zevkle izliyorum, devamını da bekliyorum her zaman.

Karıştıyorsunuz. Yazılanı, söyleneni iyi anlamaya çalışın derim öncelikle.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Olayı külliyeten şeyinden anlamışsın üstadım.

Eğer çok tutmuşsun, etmişsin gibi bir durum olaydı, buraya apaçık yazardık. Senin durumunu, bu işi zevk için yaptığını, bunu yapmaya "ruhsat" sahibi olduğunu da biliyoruz zaten evvelden.

Ve senin hiç, ben kanun, sirküler falan bilmem, tanımam, tu kaka onlar, ben kendi vicdani sirkülerime bakarım dediğin oldu mu?

Ben burada senle değil, "Ben vicdani sirkülerime bakarım, o yüzden keyfime ne gelirse, ne canım çekerse yaparım" diyenlerle uğraşıyorum, farketmiyor musun?

5. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Serdarım canım arkadaşım, dostum dediğim adam ;

Bu raporun altında bohçacı dinamitçi gibi bir sürü laflar edildi, nasıl anlamam gerekiyor, bildiğini yazmadınki sanki tüm yazılar hedef olarak bizi ortaya çıkardı gibi duruyor genelinde benim gördüğüm gibi tüm arkadaşlarda bu şekilde görüyor, sirküler harici bizler birşey yapmadık, balık tuttuk ancak halada tutmaya devam ediyoruz, tutamıyoruz kızıyoruz tutyoruz seviniyoruz, aslen kendi kendimizi terapi yapıyoruz ana hedef bu, bunu en iyi bilen adam sensin, konu altında döşenince üzerimize almayalımda ne yapalım...

6. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    İhtiyar!

Şu paragrafları konunun başında insanlara yazsaydın bu iş tümden çözülür hiçbirşey sürüncemede kalmazdı.

Bu konu tamamen 3. paragrafında belirttiğin üzere zaten tepki adına açılmıştı, ki bunuda ben anlamadım diyemezsin, öyle bir anladınki daha başlığı görünce hemen şimşekler çaktı kafanda tüm konuların satır aralarına kadar herşeyi en detayına kadar okuyan ihtiyardanmı kaçacak hayır, ogün yazılanlar ile ilişki kurdun ve sende tamam dedin, arkasından iş döndü dolaştı geldi bu konunun 85. mesajının son paragrafına 3/2 ye göre paylaşılan raporlar tamam 3/1 e göre yazılan rapor paylaşımları noktasında dur. bizim ekipman takım taklavat ne olursa olsun, bizim derdimiz yılda 3 ay lüfer tutmak, onuda sizlerle paylaşmak bunun ötesinde berisinde sıkıntı halini alacak ne var yoksa biz bu balığı zaten tutuyoruz, 1 tutarkende aynı sevincimiz 20 tutarkende hep aynı , zaten ekip meslekleri olan adamlar istesende istemesende zaten bir fırsat bulupta denize çıkmaya çalışıyoruz, boğaç yıllık izninden bir kaç gün ayırdı bu iş içinde bir hafta olsun hafta içi kaçabildik.

Son olarak altında yazdığın hala ile başlayan cimlelerinin hiçbirisinin öyle olmadığını biliyorsun, sen bizim için değerlisin, kelamlarına her zaman saygı duyarız, ancak net anlatmak kısmı bu metinde yazdıkların gibi olmalıydı bence,
    Yoksa biz hiçbir platformda hiçbir konu paylaşmıyoruz, bu sosyal paylaşım denen ağlarda ortaya çıksak hani 40 000 takipçimiz olmazmı? yok ben burdaki bizi seviyorum, öyle yada böyle burası bizim....

7. hamzadan

hamzadan MUSTAFA HAMZA

Favori Makine:
    DAİWA
    Merhaba kardeşler;Elinize,kolunuza emeğinize sağlık.Özellikle Aliço ,Aret kardeşim,yutkunarak izliyorum.Kesinlikle haset değil,imrenerek.Rabbim daha ziyade etsin.Benim gariban 11 hp pancarla K.Çekmeceden Sarayburnuna 2.5 saat,boğaza 3.5-4 saatte anca giderim.Birde bunun dönüşü var.Akıntıyı sökebilirmiyim? Oda ayrı problem.Dolayısıyla beni Cumhurbaşkanlığı köşkünün önü paklıyor.Mümkün olsada yeni bir video paylaşsanız,bizde yanınızda gibi olsak.Allah cc. kolaylıklar versin.Selam ile...

8. Gargadar

Gargadar Burak

Bu lafın bana olduğundan araya girmek gibi olacak ama mesajınızın tarafımdan bir cevabı hak ettiğini düşünüyorum.

Tam olarak bunu diyorum ben de işte, uğraşa uğraşa bunlarla uğraşıyorsunuz ancak klavyenizin ekranınızın başına geçip. Şurada harcadığınız eforu saklayın. Milletin üç kuruşluk keyfine şöyle böyle diyeceğinize, balık nesli için tehlike çok başka yerlerde onlarla uğraşın. Defalarca kere denizden boş çıkıp da bir iki defa 5 kg yerine 10 kg balık ile evine dönmüş adama harcayacağınız eforu trolcüye gırgırcıya harcayın. Keyfini biraz abartmış, kırk yılda bir balığa denk gelip biraz şımarmış adamı bohçacı ile karıştırmayın. Az vicdanlı olun. 200 tane balık tutup da daha teknedeyken restorana okutan ama hiç bir platformda bunu paylaşmayan adamla uğraşın uğraşabiliyorsaniz. Balığı kırıp götürüp satan adam zaten 200 tane lüfer tuttum diye gelip burada paylaşmıyor. Amatörün eleştirilerinin hedefi yine amatör oluyor ancak. Çekememezlikten midir, en doğru adam benim cabasindan midir, popülarite cabasindan midir orası bilinmez tabi.

Halen söylemek istediğim size bohçacılığı vicdani sirküler koyup aklama olarak geliyorsa o sizin algı mekanizmalarınızla ilgili bu konuda yapabileceğim bir şey yok. Net olarak ifade ettiğimi düşünüp konuya daha fazla mesaj eklemeyeceğim. Zira benim ifadelerimi kullanıp konu sahibini eleştiriyorsunuz. İfade etmek istediğim şeyi konu sahibinin avının yasallığını savunmak olarak algılıyorsunuz. Böyle bir durum olmadığını, eleştiri mekanizmalarının doğru yerlere yönlendirilmesi gerektiğini savunduğumu belirterek konuyu kendi açımdan sonlandırayım.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Maalesef...

Ama dediğim gibi, bunu yapan, koyan ben değilim. Ben senin pozisyonunu gayet iyi biliyorum ve aynen sana hiç "yok, olmaz, etme tutma.." vs. demişliğimde yok.

Ve gene maalesef, bohçacı, dinamitçi gibi gerçeklerde var. Ve birilerinin onlarla uğraşması gerekiyor. Onlara karşı elimizdeki tek somut şeyde, tebliğler, yada kiminin deyimiyle sirküler. Ama gör bak, millet "Ben sirküler filan tanımam, keyfime geleni yaparım" diyor. Ve bunu, bu başlığın altında söylüyor.

Sen ise, biz onlar "olmaz öyle şey" dediğimiz için bizi topa tutuyorsun, ama o elemanlara hiç sesin çıkmıyor. Üstadım, söyle ne yapalım peki? Herkes keyfince dinamitlesin, bohçalasın etsin mi?

Millet Facebook'a kaçıyormuş. Facebook'tan kaçırdığım kaç kişi, sildirdiğim kaç konu oldu, bilen var mı? Orada sanki rahat verecek miyiz bu illegal hususlara?

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bizim başka şeylerle uğraşmadığımızı nerden çıkarıyorsun? O dediğin platformlara koymayan adamla uğraşmadığımızı nerden biliyorsun?

Ve dahası onlarla uğraşırken, onların gelip aha burada mesela seni gösterip, "Git evvela bu kendi kankalarınla uğraş.." diye bizi zor duruma düşürmediklerini nerden biliyorsun, daha doğrusu onların karşısında senin bilfiil bizi madara ettiğini biliyor musun?

Ben senin ifade ettiğin şeyle uğraşıyorum. Sen, "sirküler filan sallamam, keyfime geleni yaparım diyorsun." Konu sahibi ise böyle bir şey hiç demiş değil. Tam tersine, tebliğlere vs. gayet saygılı şekilde oltacılığını yapıyor zaten. Ve senin burada çıkıp, "Valla böyle süper, bende sirküler filan takmam, kendi keyfime göre tutarım" deyişin, otomatikman konu sahibini de o kefeye sokturuyor, farkına bile varmıyorsun.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şimdi üstteki iki mesajdan ve öncesinden toparlayalım bak aziz dostum.

Sen diyorsun ki: "Lüfere gittim, 121 tane tuttum.." Helal olsun, gayet güzel. Seni biliyoruz, hiç bir sorun göremiyoruz, ne boydan ne adetten vs. bir sıkıntı yok.

Ama ardından ne oldu? Birisi çıkıp dedi ki:

Sonra bir kedi filan muhabbeti... Neyse bitti, ortaya burak çıktı, ne dedi:

Ve bak bakalım sevgili üstadım. Senin konunda ben nelere cevap vermişim.

Ve dahası, senin konunun altında bunlar yazınca, ne olur? Sen yasaların dışında av yapmışsın, bunlarda bunu takdir etmiş olur mu? Dışarıdan bakan aynen böyle görmez mi?

Eğer, sen şimdi demiyorsan, benim pozisyonumdan ötürü, bu rapor gayet legal. Evet, ben vs. bunu biliyoruz. "Fakat bu başkalarının bu poizsyona gelmeden böyle yapmalarının da legal olmasını gerektirmez. Herkes, yasaya, tebliğe vs. riayet etmeli.... " şeklinde eklemezsen, dışarıdan otomatikman yanlış pozisyona düşüyorsun işte.

Şu konuda da hemfikiriz. Sen gerekli şartları sağlayan bir balıkçı olarak, amatör ruh ve araçlarla lüfer tutmuşsun. Ama netice profesyonel kapsama girmiş. Niye bunu burada yayınlayamayasın ki? Gırgır sarmamışsın, parekete sermemişsin, uzatma çevirmemişsin. Bence bu avın burada paylaşılmasında, profesyonel limitlerin gözetildiğini vurgulamak yoluyla, hiç bir beis yok zaten.

Ama görüyorsundur eminim, "Sirküler filan tanımam, keyfime geleni yaparım" diyenler, senin raporunun altında kendilerini ortaya koyuyorlar nihayetinde. Onlara, zemin hazırlamış oluyorsun.

12. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Serdar Abi nereye döneceğini sende şaşırdın vesselam

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Siz ne yana çekeceğinizi şaşırdınız...

İşte hepsi burada. "Yaa Aliço, naptın sen, tebliğe vs. uymuyor zart zurt.." babında, Üstadın avına dair bir tek kelime etmiş miyim, etmişsem, buyrun gösterin.

14. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Etmedin benim şaşkınlığım bundan dolayı zaten Serdar Abi

Bohçacı Dinamitçi gibi sözleride Ali Abiye söylemedin bununda farkındayım

Sende diyorsunki Ali Abi profesyonel tutar bu hakkı gizli tutuyor ama siz tutamazsınız

Ben buraya çektim

Ali Abi şukadar balık tuttu diye bende eleştirmiyorum 9 ay bekliyor tek bir balık peşinde koşuyor bu konuda kimseyi eleştirmedim zaten çok tuttun az tuttun diye

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ama olayın aslı da böyle. Adam demiyor ki, ben sirküler filan tanımam, şeyimin keyfine dilediğim gibi tutarım...

Ama birileri ona bakıyor, "Ahha, Aliço'da sirküler filan takmamış, kimse laf edemez bu adama, fırsat bu fırsat bende geçireyim" diye atlıyor, "Tabiii, bende sirkülerin iplenmemesinden yana olanlardanım" diyerek sayıp döküyor.

Aliço profesyonel. Hakkı var böyle balık tutmaya. Ne onu profesyonel diye kınmaya, nede avını burada yazamazsın filan demeye hakkımız olamaz. Ama aynı şekilde, ben sirküler filan takmam, kendi keyfime göre yakalarım demeye de hakkımız yok.

Ama görüyorum, tek başıma kalıyorum. Ben kurtaracam denizin balığını? Dileyen tutsun dilediği kadar. Bir ara el yapımı patlayıcı yapmayı filanda öğretiriz belki, rahat rahat herkes vicdani sirküleriyle bohçacılık yapabilsin diye, tam olur.

16. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Evet bunu demeye hakkımız yok. Ben anlamışım seni çünkü bugün balık yedim

17. Gargadar

Gargadar Burak

Serdar Köylü, atlıyor vs. tarzında konuşmalar yaşına başına adabına yakışıyor mu? Kimsenin bir şeye atladığı yok. Yeri geldi, yeri de tam bu konuda geldi fikrimi söyledim. Herhangi bir konuya da yazabilirdim. Fikrimi beyan etmek için hiç bir ustanın yaptığı avın arkasına sığınacak halim yok.

Şimdi son tahlilde serdar köylüye anlatır gibi anlatayım yeniden,

- Fikrim sana uyar uymaz, zerre kadar umurumda değil zira seni zaten ilgilendirmez. Tamamen benim vicdanımla ilgilidir.

- Yasalara uyar uymaz, bu da benimle devlet arasında. Devlet yasadışı avımı yakalarsa keser cezasını yine seni ilgilendirmez. Ancak görürsen ihbar edersin vatandaş olarak. Ha ama tecrübe ile defalarca sabittir ki bu devlet biraz zor yakalar, 5 kere ihbar yapıyoruz gece dalan var diyoruz, 15 metreye ağ çeviriyor gırgır diyoruz da bir allahın kulu gelmiyor. Yani yine vicdanıma kaldı mesele.

- Forum kurallarına uyar uymaz, burası tam komedi. Zira beyan esas. Ben böyle bir av yayınlayıp da 5 kişiydik teknede, ya da karşı kıyıda 4 arkadaşımız daha vardı falan dersem sıkıntı yok. Vicdanım yayınla şu avı düşman çatlatalım derse yazıveririm 4-5 kişiydik diye biter gider.

- Vicdanıma uyar ya da uymaz. Bu da tamamen benim kendi iç meselem. Bu kısmı çok ama çok önemli kendi açımdan. Nerede dur diyebileceğimi bilemiyorum işte arada bir. Defalarca kaynayan balığın içerisinden yemim/vaktim varken yeter artık diyip çıktım. Tam burada senin anlayamadığın kısma geliyorum. İşte bazen bunu diyemiyorum ben. Kırk yılda bir. Gözüm dönüyor bazen. İşin eğlencesine bir kaptırıyoruz ki kendimizi ne sirküler ne vicdan. Eve geldigimizde anliyoruz yedigimiz haltı. Bu beni bohçacı mı yapıyor. Senin hesabınla evet. Bana göre ise bu beni insan yapıyor.

Amatöre avlanma için kota veriyorsa devlet günlük kota olmaz arkadaş. Verecek yıllık kotayı. Her belgeli amatör balıkçı yılda şu kadar balık tutabilir diyecek. Bizler de günlük heyecan düzeyimize göre salak saçma forum sayfalarında bohçacıdır, jeneratörün kralını kullanır, bombayı bir yapar el kaide militanı hasetinden ikiye yarılır ithamlarına maruz kalmayacağız. Yılda 20-30 kere denize çıkıp benzin yakıp, dünyanın takımını taklavatını alıp, limana dünyanın kirasını ödeyip, devlete vergisini ödeyip bu avın 20 defasında boş çıkıyorsak. Kalan onunda kullanmadığım kotayı kullanabilme hakkım olmalıdır. Kullanırım kullanmam o bana kalsın. Ama kullandım diye de bohçacı ilan edilmeyeyim.

Ha sen yine çıkıp diyeceksin ki bunların hiç biri kriter degil, begensen de begenmesen de sirküler var. Haklısın, haklısın da benim umurumda degil :)

18. cakall

cakall Burhan Sait

Yazdığın bir çok şeye katılıyorum. Özellikle günlük limite olayına (boy limiti değil). Geçimimi çalışarak kazanıyorum balık hobib haftada 1 belki 2 defa balığa çıkıyorum. Genellikle 3-5 balıkla dönüyorum. Sürünün olduğu güne denk gelince ben sen değil eminim buradaki kişilerin %90'ı öyle 1-2 kg ile balığı sonlandıracağına inanmıyorum. 2 ay dişli olacak 2 ayda balık yok boş boş git gel evde eş çocuklar seninle kafa bulsun :) balığın olduğu gün ben almim demem. Ama boylimiti ayrı ona uyalacam kardeşim uymasam kendimce günah işlerim. İnsan yazmaya gelince herşeyi yazar çizer. Yasalarıda birileri yazar yürülüğe koyar 20 cm lik çinekop nasıl bu ülkede LÜFER oldu bunu savaşı yapılmalı bence.
    asıl konu varsa kanuna aykırı bir durum yöneticiler yayından kaldıracak. Birçok sitede konu açarsın konu ilk yöneticilere düşer inceler onay verirse yayınanır. Malesef burada öyle bişey yok. Sanki birçok kişi buraya kavga etmeye insanları kırmaya ah biri bişey yazsada stres atsam modunda. Birçok şeye yorum yazarken 10 kere okuyorum olumsuz birisi dnüp bişey demesin diye

19. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Öncelikle "yeri geldi" dediğin o yer neresi atladığın, bende onu yazmıştım zaten, tasdik etmişsin.

Uzatmanın da anlamı yok. Bohçacı keyfine göre iş yapınca bohçacı oluyor da, sen neden olmuyorsun?

Ve şurada bile hala gırgırcıya vs. arada laf sokmaya çalışıyorsun, yüzün bunu nasıl tutuyor? Sizin yüzünüzden bizim onlara laf etmeye yüzümüz tutmuyor zira.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.