Gelenekselleşen Lüfer Fırçası

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tarih : 25/10/2014
    Saat : 15:30

Kadrolu avdaşımla yine bir av arifesindeyiz. Hedef balık levrek. Yağış arkasından güzel bir av yapmayı planlamışız. Avdaşım pek inançlı değil ama ben full konsantreyim. İyi çalışırsak, yakalama şansımızın olduğunu düşünüyorum.
    Bölgede 3 büyük avlak, 3-5 te küçük ama zaman zaman av veren avlak var.

Avlak konusunda da hem fikir değiliz. Benim gönlüm sık gidilen yerlerden birini denemek. Özellikle yakın avlaktan umutluyum. Avdaşımsa, daha uzak ve kuzey taraftaki bir avlaktan umutlu. Lakin su durumu, avlağın durumu nasıl hiç bir fikrimiz yok. :rolleyes:

Malzemecideyiz, avdaşım mamun da alalım, yemli de atarız diyor ama benim gönlüm atçekten yana. Pek sıcak bakmıyorum bu fikrine.
    Abi ben atarsam, şamandıralı atarım diyerek geçiştiriyorum.
    Çok yem almıyoruz, 2 patlak mamun. :)
    Malzemeciye Mesut'un da gelmesiyle ayak üstü sohbet ediyoruz. Onlar benim düşündüğüm tarafa gidecekler, araşırız diyoruz. Onlar da yem alıp, çıkıyorlar.
    Belli ki hem yemli, hem atçek yapacaklar. Mesut bölgenin en iyilerinden, söyledikleri kulak arkası edilecek cinsten değil.

Bizde avdaşımın düşündüğü yöne doğru hareket ediyouz ama benim aklım diğer avlaklarda. Dikili'deyiz, malzemeciye uğruyoruz. Ben 2 adet kafa lambamı bulamadığımdan hihi geceye kalacağımızdan mutlaka gerekli.
    Lakin Dikili'de bile sular çok çekik. O hali görünce bende bu bölge için umut ve heyecan kalmıyor.

Malzemecide levrek hakkında sohbet ediyoruz. Oranın malzemecisi de çok umutlu değil.
    Tekneyle çıksanız ya diyor. :confused:
    - Kim çıkaracak bizi, herkes kendisi gidiyor.
    - Yok ya, bulurum isterseniz size bir tekne.
    - Napalım Volkan?
    - Abi sular çok çekik, levreğe çalışacaksak, benim düşündüğüm yerlere bakalım. Buradan levrek almak zor.

Oradan bir tekneci bulamıyoruz. Bedemli'de bir tekneci buluyoruz. Mercan, karagöz, sargoz çıkıyor, hemde 600-700 gr'lık balıklar diyor tekneci.
    Avdaşım istekli, gözleri parlıyor.
    Ben, pek istekli değilim, varken lüfer, palamuta gitmeli, yoksa levrek denemeli diye düşünüyorum. Diğer balıklar zaten sık tuttuğumuz balıklar.

Abi, tekneyle gideceksek, lüfer, palamuta gidelim.
    - Mercan, karagöz de lezzetli balık Volkan.
    - Lüfer, palamut; lüfer palamut. (Lezzet kimin umrunda :D)

Tekneci, oradan da geliriz, eğer isterseniz diyor.
    Bu sefer benim gözlerim parlamıyor, adeta prejektör gibi ışıldıyor.

- Yol 1 saat sürer en az.
    - Avdaşım : 1 saatte gelemeyiz, 1,5 saatte anca. Dönüşte 1.5 saat 3 saat yola gidecek.
    - Ben : Lüfer, palamut :D

En sonunda lüfer, palamut denemesi yapmaya karar veriyoruz.

- Tekneci, yağmurlu hava, tekne ıslak, çok korunaklı değil.
    - Bizde yağmurluk var, yağmur sorun değil. (Levrekçi adam yağmurdan korkar mı?)

Ciseleyen yağmur altında 2 kilo ezik, büzük sardalyamızda teknedeyiz. Yol 1 saat 20 dakika sürüyor.

Akşam suyunda avlaktayız. Önce sardalyalarla zokalı av yapıyoruz.
    Hedef balık: Lüfer, palamut :D

Yarım saat ne gelen var ne giden.
    Arada avdaşım mızmızlanıyor. Mercana gideydik vuruş alırdık. :D
    Tutamazsak, yandım. :D
    Senin yüzünden imalarıyla başbaşayım en az 6 ay. :D:D:D

Kolyoz takımıyla, kolyoz avlıyorum bir yandan da.
    Altımız kolyoz dolu, görüyorum balıkları ama yem yeme konusunda pek istekli değiller. 15 dk. uğraşıyla ilk kolyozu tutup fleto çıkartıyoruz.
    Nazlı olmalarının sebebi belli oluyor, hayvanlar havyarlı.:(
    Yapacak bişey yok, eldeki sardalyalara kalırsak işimiz var.
    Mutlaka 10 kadar kolyoz lazım bize.

Ben durmadan uğraşıyorum kolyozlarla.

Bu arada ilk lüferi mercancı kaptan tutuyor. Balık hızlanıyor. Serhat abi ardından bir vuruş alıp, ıskalıyor. Devam eden çabaları sonucu ilk balığımızı çekiyor. 1,5 saattir avlanıp, ilk lüferi alınca yüzlerimiz biraz gülüyor. Heyecan artıp, umutlar yeşeriyor. Görünmeyen ay daha bir parlıyor. Yağmur damlaları daha şefkatli düşüyor yağmuluklarımıza. :p

Bende 2 vuruş alıyorum ama o esnada avdaşımınla cebelleşirken kaçırıyorum vuruşları. Zokalı av yaparken balığın ilk vuruş anından itibaren 5 saniye içinde tasma yapmazsanız yemi yedirdiğiniz yanınıza kar kalıyor. Her kolyoz çok değerli, zaten yem yemiyorlar pek. :eek:

Avdaşım 2. lüferi de çekiyor ve başlıyor bilgiçliğe. :D
    Yok, yanlış takıyoruz, yok iri takıyorsun, yok kafan kel, yok hamuda kalkmıyorsun derken ilk lüferimi çekiyorum sonunda. :D

Çenesi biraz kapanan avdaşımın sayesinde daha konsantreyim.
    Açığı hızla kapatıyorum ama lüfer ara ara vuruyor. 15 dakika vuruyor, sonra 1 saat sohbet, muhabbet. :D

Avdaşım 6, ben 4, kaptan 3 lüfer, 2 palamutla gece yarısını geçiriyoruz.
    Palamut, genelde sardalyaya vuruyor. Kulaçı da daha farklı. Biz palamut tutamıyoruz. Zaten lüfere konsantreyiz genelde. :)

Sabaha doğru avdaşıma güzel bir balık vuruyor.
    - Bu ne, oha, çok ağır.
    - Abi palamuttur, palamut.
    - Gel yardım et.
    - Napiyim?
    - Misinayı kasnağa sar, dolanmasın.

Neyseki misina kopmadan, balığı tekneye yaklaştırıyoruz. Bu sanırım bir torik.
    Palamut demek haksızlık olmasın. hihi

Ağzındaki zokadan tutarak içeri alıyorum. Sevinç, mutluluk bir arada.
    Sanki dünya kupasını kazandık. :D

Sabah suyuna doğru tekneler çoğalıyor. Kaptan tutturuyor, yer değiştirelim diye. Neymiş; 20 metre ilerdeki tekneler tutuyormuş. :p

Tabi tutarlar, onların konumu daha iyi. :p

Uca en yakın ben olduğumdan, kaptan bana direktif veriyor. :p

Çapayı 10 metre kaldır, ben biraz yürüyeyim.

Ben ne bilim??? :D Kaldırıyorum çapayı, kaptan yürüyor biraz.
    Balık tutan teknelerden biri açıyor ağzını yumuyor gözünü. :D :p :eek:

- Böyle gidilir mi? Tutamayalım diye mi yapıyorsunuz? Küfür eder gibi bu yapılır mı?

- Tıssss, ses yok. :D Ben kaptana, kaptan havaya, bağıran bana bakıyor. :D

2 sevindik ya, illa bir maraza çıkacak ki, kursağımızda kalsın. :D

Bende, moral, motivasyon sıfırlanıyor tabi. Bağıran adam, muhtemelen haklıdır da, ben ne bileyim tekne adabını. :confused: Kaptanın halt yemesi, bende patlıyor. Elde urgan, geleneksel lüfer fırçamı yiyerekten balığına da, lüferine de diye cümleleri içimden sıralıyorum. :p :D
    Kaşım gözüm dünüyor, "lüfer senin neyine, git şu levreğine" diyerek günü bitiriyorum. Elde, kolyozun yaptığı kesiklerle, dönüş yolunda uyukluyoruz.
    1,5 saatlik dönüş sonrası, köy kahvesinde içilen çaylar, anlatılan mercanlar eşliğinde yeni hayallerle, levrek özlemiyle haftaya noktayı koyuyorum.

Herkese, iyi haftalar dilerim. :)

2. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Tebrikler, Ege'de olmanıza rağmen bizim balıkları tutuyorsunuz. Ben de olsam aynı tercihi yapardım. Ama iri karagöz ve mercanların avı da bunlardan aşağı kalmaz. Zokalı av yapan teknelerin yakınında demir atılıp çekilmez, toplanan balıkları kaçırırsınız. Tepki gösteren adamlar haklıymış. :)

3. unal0335

unal0335 Ünal Babacan

En İyi Avı:
    Halen büyümekte
    Tebrikler abi avın çok güzel :) son dakikadaki kriz yaşanmasaymış keşke kendimi yerine koydumda harbiden can sıkıcı bir durum

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Essegi sevmenin bile adabi var. Neyine capa kaldirip yurumek :D
    Tebrikler Volkan.
    Bu haftaki yayin avim sifir depar ile sonuclanmistir. En ufak bir aksiyon yasamadan oglen ettim :)

5. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    yine Volkan, yine harika bir rapor:thumb:

Bizse yine boş geçtiğimiz bir hafta oluyor. Pazar gündüze bir plan yapmıştık ama şu şehit haberleri ki bir tanesi çalıştığım okulda arkadaşımın öğrencisiydicyrr çok canımı sıktı ve zevk-ü sefa etmekten utandım. Allah sabır versin. Bunu yapanlara da Allah bildiği gibi yapsın.

Tadım kaçınca "gelmicem ben" diye noktayı koydum ve bir hafta daha boşa gitti.

Lüferci Tekneciyi bulmuşsunuz. lüfer yaptığı müddetçe bence sen yine "Lüfer de Palamut, Lüfer de palamut" diye tutturup durursunhihi Havayı kokluyorum Levrek Levrek kokuyor. Remixon FS106 sahteleri de dizmişim kutuya renk renk dayanamıyorum vallaha. Avlak tavsiyelerini de bekliyorum 28 ekim gecesine yada 29 ekim sabahına:thumb:

6. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Tebrikler, harika görünüyor :)

7. vayacon

vayacon Gürel

Maşallah maşallah bundan sonra benim için lüferci Volkan var. Levrek out.
    şunu demeden geçemeyeceğim. 1 saat 20dk siz niye gittiniz. Bekleseydiniz bizim durakta :) güzel ve heyecanlı olmuş devamını dilerim.
    Selamlar.

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teşekkürler Aret, iri karagöz, mercanı sonra da deneyebiliriz. Bu balıklar geçici, buralardayken zevkini almak lazım diye düşünüyorum.
    Tepki gösteren adamın haklı olabileceğini düşündüğümüzden "Tısss" zaten. :D
    Bize de bir ders oldu, şimdi para verseler, 1 ton lüfer tutacan deseler kaldırmam çapa falan. :p :D

Hiç sorma, ben zaten çabuk demoralize olurum bu tür durumlarda.
    Bizim kaptana o an çok kızdım. :mad:

:D :p :eek: Gerekli dersleri çıkardım, bundan sonra bu tip bir hata yapmayız. :rolleyes:

Sana da güzel avlar dilerim, gönlünce rastgelsin. :)

Çocuktan dolayı haber bile izleyemiyorum. :( Bende bugün okudum şehit haberlerine, benimde moralim bozuldu. Allah rahmet eylesin.

Lüferci tekne bulamadık aslen. Mercancı tekneyi lüfere çıkardık. :)
    Benimde onlarca sahtem duruyor, halen doğru düzgün levrek avı yapamadım.
    Bu sene avdaşım su koyuverecek gibi duruyor. :rolleyes:

Tavsiye konusunda ise; kelin merhemi olsa... :p

Teşekkürler Cihan, daha güzel avların olsun. :)

Yok beya, atçekle yakalayacağım güzel bir levreği, tüm bu balıklara tercih ederim. Avdaşım benim düşündüğüm avlağa gitmeye istekli olaydı, aslen levreğe giderdim.

Kaptanı kim götürecekti tekneye. :D

9. Onur55

Onur55 ONUR

Favori Kamış:
    Daiwa crossfire 2,70m 10-40gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000fc - Daiwa Regal 4000
    En İyi Avı:
    1.70boyunda Kumral 55 kilo
    Tebrikler Volkan güzel bir anlatım güzel bir rapor zevkle okudum..

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Onur, beğendiğine sevindim, daha güzel avların olsun. :)

11. Cem özipek

Cem özipek CEM ÖZİPEK

Volkan Süper bir av Süper Bir anlatım Uzun zamandır böyle av göremiyoruz :D
    arkadaşların ve senin ellerine sağlık ..

12. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    3 senede tuttuğun levrek adedini lüferde geçtin maşallah:D

13. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi tebrikler, lüferci oldun çıktın artık :)
    Bu arada mesut abi sanırım söylediğin gün gittiği avdan 2 tane levrek almış, yakışıklı da balıklar (sırf seni kızdırmak için yazdım :D:D:D:D )

Eğer lüferetekneye gitmek ister de avdaş bulamazsan bir mesaj uzağındayım abi :D özkanı anında satarım :) (şaka şaka satmam ortağımı) :)

Daha güzel avlar nasip olsun abi. İnşallah levrek sezonunu da böyle güzel açarsın...

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Aklının güzelliği, katı açılmamış espriler, ironiler, muhteşem heyecan;

herşey güzel, iyi de sanki öyle hemen birden bitiyor rapor. Dahası da var, en güzel enstantaneleri sona saklanmış hissiyle su gibi içiyor insan ancak metin sonunda tadı ağızda kalan bir hoşluk -belki de boşluk demeliyim- kalıveriyor gubani. Sonuç bölümü çok kısa abici.;) :)

15. gümüş06

gümüş06 Ahmet YABACI

keyifli, balıklı ,heyecanlı, hafif gerilimli güzel bir rapor.elinize sağlık.
    darısı levreklere diyelim.:)

16. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Ellerinize sağlık.Güzel bir rapor,güzel bir anlatım.Keyifle okudum.Teknecilik için güzel bir tecrübe de yaşamışsınız.Avlar içinse tebrik ederim.Devamı rastgelir inşallah...

17. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Abi kaldır çapayı :)

Torikten kan akıtayım derken neredeyse kuyruğu atıyormuşsunuz :D

Benim tercihim söndürme işlemini boğazın alt tarafından yapmak oluyor :eek: Neyse bu tarafları geçelim :)

Abi seninde dediğin gibi çapa aksiyonunun dışında herşey güzel olmuş elinize sağlık güzel av herzaman rastgelsin Abi

İnşallah bu sefer limonsuz pişirmişinizdir :)

18. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Cem, beğendiğine sevindim. Nice güzelleri senin oltanda olsun. :)

:laughing: :laughing: :laughing: :laughing: Bu kadar içten, uzun zamandır gülmemiştim. :D Ellerine sağlık Fatih abi, haklısın. :p

Teşekkürler kardeşim, inşallah sana da kısmet olsun, kısmet olsun diye özel caba harcayacam. :D Sen ava çıkabileceğin hafta sonlarını yazsana özelden. :p

Malzemecideyken lüfer, palamuta dönündürdüğümüz av da aklıma geldin, keşke yakın mesafede olsaydın. Avda, avdaşıma da söyledim.
    - Abi, İzmirden bir arkadaş var 2-3 senedir doğru düzgün bişey tutamadı, onu da bigün davet edelim dedim. hihi (gerçekten)

Sen gelebileceğin hafta sonlarını yazarsan ve planlı şekilde bir av yapabilirsek sen de mutlaka olacaksın. Kendimden çok istiyorum böyle bir avı yaşamanı.

Yakışıklı levrekler ;) Bende çok beğendim, Mesut'un levrekleri.
    Gerçekten usta kendisi, onlarca arayan içinden, gidip buluyor levreği. :thumb:

Daha garanti avlar peşinde levrek avını pas geçtik, maalesef. :eek:
    Biraz da avdaşımdan kaynaklandı. :eek:

Daha güzel avlarımız olsun, beraberce. ;)

Mesai başlıyor da bitiyor Nuri abi. :D:D:D Bu 2 ay çok yoğunuz. Foruma bu kadar zaman ayırabilmem bile büyük başarı aslen. Yöneticiler bile bu kadar zaman ayıramıyorlar. hihi :laughing:

Teşekkür ederim güzel sözlerin için. :)
    Daha güzellerini sen yazarsın, birazcık üşenmesen. hihi
    Gönlünce avların olsun. :)

Teşekkürler Ahmet, hatasıyla, sevabıyla okunabilir olmasına özen gösteriyorum. :) Çok daha güzel avların olsun. :)

Teşekkür ederim. Herşey bir tecrübe, hatalardan ders çıkartıyorum ki, bir daha aynı şeyleri yaşamayayım. :D Birgün tekne falan alırsam, herkes avı bitirene kadar oradan kıpırdamam. hihi

:laughing: :laughing: Toriğin kuyruğu ben o hale getirdim.
    Balığı aldık tekneye.

- Nasıl pişiricez bunu, mangal olur mu?
    - Olmaz abi, kuru ve yavan olur. Lüferden mangal olur, bunu mangalda yapma. Hatta kanı akıtılmazsa ekşimsi bir tadı olur. (Sanki hayatım teknelerde geçmiş. :D) Dur aklıma gelmişken kanını akıtalım. Bunun kuyruğunu keserler abi. :D

Biraz kestim. Baktım kan falan akmıyor. :confused: :eek: Allah Allah, benim misina kesiği parmaklarımdan bile daha çok kan akıyor. :D
    Biraz daha keseyim en iyisi. Kılçığı da kesince kan çıkmaya başladı, bayağı. Birde hayvan kuyruk sallayınca, tekne dana kesmişe döndü. :p
    Kuyruk salladıkça kesik büyüdü. :eek: İçim de acıdı, pişman da oldum ya, neyse :rolleyes: :eek:

Lüferi limonsuz yağsız seramik tavada yaptım ama tavaya yapıştı, dağıldı biraz. :eek: :p Lezzeti yerindeydi o halde bile. Başka da balık yok, 4 balık aldım ben o kadar. :p

Sana çok daha güzel avlar dilerim Mert. :)

19. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    - Olmaz abi, kuru ve yavan olur. Lüferden mangal olur, bunu mangalda yapma. Hatta kanı akıtılmazsa ekşimsi bir tadı olur. (Sanki hayatım teknelerde geçmiş. ) Dur aklıma gelmişken kanını akıtalım. Bunun kuyruğunu keserler abi.

Palamutlar tam ızgara kıvamında,kasım ayında vıcık vıcık yağlanır,işte o zaman palamudu ızgaya attınmı,hamsi gibi zıplamaya başlar,tadından yenmez.İdeal yenecek boy 700-800 gr adet olanlardır.Torik fırında güzeldir,lakerdası muhteşem olur.
    Hani bi daha yakalarsın falan mundar etme balığı diye yazıyorum:D

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Fatih abi, senden öğrenecek çok şeyimiz var. :)
    Aklıma yazdım. :)