Çipura İğnesi...

Konu, 'İğneler' kısmında kurbagaprens tarafından paylaşıldı.

1. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Arkadaşlar Merhaba,

Bayram tatilimi Didim Akbük'de geçirmeyi planlıyorum. Caprise Otel civarında çipura avının bereketli olduğunu az buçuk biliyorum. Daha önce avlandığım bu bölgede kıyıdan çipura için en uygun iğne hangisidir. Marka ve model olarak yardımcı olabililir misiniz? Öncelikli tercihlerim Gamakatsu ve Shark 'dan yanadır. Teşekkürler.

2. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura

Mustad 496
    Büyük tutacaksan 1 numara
    Az ufağı 2 numara
    ondanda ufağı 3 numara
    ,
    ,
    ,
    en küçüğüde 7 numara, sinek iğneye eş değerdir.

Bedri bunu beğendi.
  3. Salihreis

Salihreis Salih Günerergin

Favori Kamış:
    sadece olta
    Favori Makine:
    okuma salina SA-65
    En İyi Avı:
    kaçan balık :-)
    %100 iyi tercih :)

4. Aramis

Aramis

Mustad 10001 R
    9 numara ;)

5. themad2

themad2 Serdar

Balıkların ne zamandan beri numarası var abi mesela istarvit kaç numara :D:D:D

6. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Teşekkürler arkadaşlar :) N@mık abi bilmediğin de yok hani. :) Benim alacağım yerde Mustad yok, Gamakatsu ve Shark var. Özellikle bunlardan birini istemiştim ama cvp gelmezse mecbur mustad 496'yı ayrı alacağız Tekrar sağolun

7. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    D.A.M Allround Tele Spin 240
    En İyi Avı:
    Levrek (800gr),Çupra (550gr)
    Mustad 496N diyorum bende.

1 - 2 - 4 Olabilir.

Bedri bunu beğendi.
  8. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    hakan sadıcım hep sinek cinsini kullandığından çok balık yakalar:D

9. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    496 hakkında ciddi bir soru soracağım..:rolleyes:
    yaklaşık 200-250 gr lık bir çupra için mustad 496 da numara ne olmalıdır?

4 iyi midir?

10. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    D.A.M Allround Tele Spin 240
    En İyi Avı:
    Levrek (800gr),Çupra (550gr)
    Bu yaz Kuşadasında yaklaşık 500 Gr çuprayı 4 numara ile yakalamıştım. Canlı teke veya boru kurdu kullanılacaksa 4 numara uygundur diyebilirim.

4 numara iğne ile Mamun sıkıntı yaratmıştı. Mamun ile avlanılacaksa (tekeden daha büyük olduğu için) iğneye daha iyi oturacağından 2 numara diyebilirim.

11. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Evet mamun işle avlanmayı düşünüyorum. Ama madya da bulabilirim veya keşiş yengeci..hepsini deneyeceğim. (mamun para ile satılıyor temmuz ayında vardı ekimde de bulursam kaçırmam)

Numara sormamın sebebi bir arkadaş mamun ile Bodrum turgutreis marinadan avlanıyordu ve yaklaşık 250 grlik çipuralar alıyordu ama iğneyi çıkarmak için zavallı çipuranın galsemelerine kadar herşeyini sökmek zorunda kalıyordu..pis bir görüntüydü ve aynı duruma düşmek istemem

O zaman namık beye ve sizin önerilerinize uyup 2 numarasından almak lazım diyorum..

Kısmetse 26 eylülden 20 ekime kadar Bodrumda olacağım..Ciddi bir şey çıkarsa raporlarım :rolleyes:

12. sedatk

sedatk Sedat

mustad 1 veyq 2 no iğne ve madya ile verimli avlar yapabilirsin

13. gozutok

gozutok

Sayın ooztekin,
    Sakın ola başka iğne bakmayın. Seyrettiğiniz arkadaşınızın kullandığı iğnenin aynısını bulmak için ne gerekir ise yapın. 250 gr çipura alan iğne var iken başka iğne kullanılırmı. Balığı alır iseniz hiç beklemeden misinayı kesin yeni iğne bağlayın kalsın diğeri balıkta. Temizlerken alırsınız onu. Turgut reis de çipura boldur (levrek ise kıyamet gibidir). Eğer eski küçük liman ise arkadaşınızın avlandığı yer, orada yerli balıkçıların balık satışı yaptığı kapalı bir tezgah göreceksiniz ( sağ alt köşe yanında). O tezgahı biraz geçin denize inen tek bir basamak vardır. O basamağın yanından itibaren denize düz inen duvarlara yapışık eriştelerin içi çimçim kaynar. Gece gidin bir el feneri ve uzun saplı kepçe ile. Feneri tutun su ile duvarın birleştiği yere çimçimlerin gözleri far gibi yanacaktır. Kepçeyi suya uzaktan sokun ve alttan gelin çimçimin altına sonra ağır ağır alttan yükseltin kepçeyi, çimçim bırakır duvarı ve kepçenin içine doğru açılır yavaşça alın onu oradan. Yem aramayın başka yerde. Ama illa yem alacağım derseniz Bodrum Metrodan sülünes dahi bulmanız mümkün. Küçük kalamar başlamıştır şu sırada bulursanız alın bir kilo ondan. Kafalarını kullanın delirtirsiniz çipura ve saragozları. Oltayı atacağınız en verimli yerde balık tezgahının hemen arka tarafıdır. İki kayığın arasından kayıkların burnuna doğru kurşunsuz atıverin yemi. Çipura yüklendiğinde sakın dokunmayın, iki kulaç kadar kuvvetli götürüp duracaktır. Aman hareket etmeyin o esnada yarım dakika bile bekler bazen işkillendi ise ama ikinci yürüyüşte herşey serbest zaten yem karnında hiç bi şeye gerek duymazsınız. Misinanız en çok 0.20 olsun derim ama en doğrusu arkadaşınızın takımını aynen yaratmanızdır.
    Hoşçakalınız.

14. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yerler aynı anlattığınız gibi :D yalnız çimçimleri dayandırmak sorun .o kadar çok küçük balık var ki..Açıkcası ben de numarayı bilemediğim için sormak istemiştim. O arkadaş avlanırken izlediğimde iğneler mamun için biraz küçük kalıyordu takarken dikkatimi çeken ..çimçim içinse iğneler sanki biraz büyük gibiydi..Tek bildiğim arkadaşın kullandığı takım 25gr kurşun ve 2 iğneli hazır takımmış....İğneler sonradan internetten araştırmalarımla 496 ile birebir aynı şekil ..hoş 505 denene de benziyor ama madem herkes 496 diyor onu alırız diye düşünürken numara konusu, önerileriniz sonrası hala kafamı karıştırıyor maalesef..:confused:
    Belki iki iğneden birini 4 birini 2numara takıp deneme yapmak en iyisi :D

Son düzenleme: 18 Eylül 2008
  15. gozutok

gozutok

Sayın ooztekin,
    Yerleri uzun zamandır ziyaret etmedim ama aynen durmasına pek sevindim. O balık satılan tezgah yok idi çok eskilerde, ben işlerimi ve ev durumunu ayarlayıp ve bodrumda palmiyelerin üst yapraklarından havayı kestirebilir ve de turgutreisde hava sakin diyebilir isem başka yere bakmaz mutlaka oraya avlanmaya gider idim. ( biz orayı hep karatoprak diye bildik ama şimdilerde bende alıştım yeni ismine). Tabii bu Bodrum limanını olta atmaya değer bulamaz hale gelmemizden sonraki av hayatımıza aittir. Bodrum limanı içinde bulunan balık ile yarışacak tek liman Kuşadası yat limanı diye bilirdik. Birde levrek konusunda Körmen çok önde gelirdi (Körmen datçanın bodrum tarafına bakan kıyısındaki limandır. Gece levreklerin kuyruk vuruşları teknecileri uyutmaz imiş o tarihlerde). Bodrum limanında vakti zamanında sadece kale önünde birkaç büyük tekne var iken hızlı turizm gelişmesi limanı tekne ile doldurdu. Teknede yaşayanlar ne kadar biz basmayız dese de tuvaletlerini fırsat buldularmı limana basmaktan geri durmuyorlar düşüncesi ile liman içinde avlanmaktan vazgeçince mecburen yakın çevrede yer aradık. En verimli yer ise t.reis limanı idi ( daha öncede yazdım, liman içinden avlanmak kıyı balıkçılığının zirve noktasıdır. Başka hiç bir yerde levrek ile başabaş kalma imkanı yoktur. Bu arada İzmir körfezi ve çevresinde avlanan arkadaşlara üzülüyorum. İnsan yüzünü yıkayabileceği suya sahip deniz dışında avlanmamalıdır. En azından elleriniz ile o suya değmektesiniz. Ağır metal tehlikesi çok daha mühim inşaallah çoluk çocuklarına o balıklardan yedirmiyorlardır.).
    Ben gece vakti o limana varıpta kıyıya minderimi koyup, misinalarımı açıp yemi oltaya taktıktan sonra suya oltayı atmadan önce " güzel Allahım bana bu fırsatı verdin sana şükürler olsun" diye şükreder ve avlanmaya başlardım. Yani orası dua edilmeye değer bir yerdir kıymetini bilmek lazım.
    İğne konusunda birkaç yerde mustad 496 nın 6 numarası diye yazdım. 5 yıldır avlanmamaktayım ve yaşım ileride artık. Hafızama güvenmemem gerekir dedim ve takımlarımı kurcaladım bu gün iki kutu dolu iğnem var ikiside 4 numara imiş, bir kutuyuda minik üçlüler için saklama kabı yapmışım onunda 5 no. olduğunu gördüm. Hatalı yönlendirme için af diliyorum mesajlarımı okuyan arkadaşlardan.
    Site yönetimin bana gösterdiği anlayış ve olgunluğa ( kimlik bildirme prensiplerine uymamama rağmen yazılarımı silmemelerine ) müteşekkirim. Onları daha fazla zorlamamam gerektiğini anladım bu gün düşününce. Takdire şayan bir organizasyon kıymetini bilsin tüm balık avı meraklısı arkadaşlar.
    Hoşçakalınız.

16. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

17. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Çipura ve diğer dip balıkları için

Mustad 496 nın haricinde 505 serisi de gayet güzel bir seçim olur kanısındayım ;)

18. ozan

ozan Ozan

mustad hoodlum
    1/0- 3/0 bi iğne;)

[​IMG][​IMG]

abi bu açılmaz

Son düzenleme: 21 Eylül 2008
  19. ozan

ozan Ozan

en sağdakine hastayım

20. Üstad Mustad 496 serisi iğneler özel bir çelikten yapılmıştır ve esnemesine rağmen kırılma yada açılma pek rastlanmamakta..Bu iğnenin 01 i ile 3,5kg levrek yaklaşık 2 metreden iskeleye alındı..Tarafımdan 2kg ye yakın pekçok türde kullanıldı ve açılma sorunu yaşanmadı..:)
    Ancak daha iri boylarda 10kg ye kadar Mustad 532 serisi gönül rahatlığı ile kullanılabilir..Özellikle Minekop avlarımda tercih ettiğim bir iğnedir.Oldukça sağlam yapılıdır..Sana uygun boylarıda mevcut..;)

Tabiki senin kuzularda durum ne olur bilinmez:D :D

Son düzenleme: 21 Eylül 2008