Palamut Çaparisi Nasıl Yapılır, Malzeme seçimi Ve Bağlama Teknikleri.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında TheRasputiN tarafından paylaşıldı.

1. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    Teşekkrler levet abi. İnşallah yararlanırlar :) olan bilgilerini tazeleyip bilgisi olmayanları da bilgilendirip heveslendirmek isterim :)

2. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    Teşekkür ederim çok.. yorumlarınız için :)

3. PAŞŞA

PAŞŞA Remzi

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore,Lineaeffe Fury Caster
    Favori Makine:
    Daiwa Windcast Z 5000,Ryobi AP Power
    Tebrikler kardeşim dört dörtlük olmuş, misinasın dan iğnesine tüyünden simine fotoğrafından videosuna süper bir çalışma, bence sabitlenmesi gereken bir konu:thumb:

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sen benim hakiki hemşehrimsin be Remzi.

Kastamonu-Taşköprülüyüm ben.

Müthiş avcı Ahmet Eski' ile köylerimiz hemen yakın.Germeç yakınlarındaki Abay Köyü nüfusluyum.

Çok sevindim be hemşehrim.

Toprağım benim

5. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    teşekkürler remzi abi.Güzel Yorumlarınız Yeter...

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Doğu

Emek vererek hazırlamış olduğun konunu sonuna kadar okudum.

Birkaç noktayı tavsiye mahiyetinde belirtmek isterim.Lütfen tenkit olarak kabul etme.

1)Sim yada floş herneyse ben olsam kullanacağım renkleri ilkönce bir araya getiririrm,her seferinde tek,tek ayırarak uğraşmam zaman kazanırsın.

Helede bunların gayet uzunları vardır,bulup, bunları bir misina makarasına önceden sararım,yeni çapari yaparken tüylerle dedeiğin gibi aynı boyda bağladıktan sonra keser kullanırım.

Uzunları Cengizin sol karşısında Okyanustan temin edebilirisin.

2)Bence dediğin gibi köstekleri hazırladıktan sonra uclarını uygun uzunlukta şişelerde Cengiz ve Okyanustan temin edeceğin boyayla boyarım.Pek ne yararı olur bunun,en azından iğneyi bağlarken düğüm sarımlarını daha iyi gözlemlersin ve sonuctada çaparin ayrıca biraz daha estetik olur.

3)Özellikle çok iğneli çaparilerde 10-15 iğnede bir çok sağlam bilyalı fırdöndüler ilave ederimki bu dururm çaparinin daha iyi çalışmasını sağlar.

4)Yanlış anlamış olabilirim ama çapraz iğneözelliklede büyük iğne kösteğin kendi etrafında dönüp gam yapmasına sebep olabilir.Düz iğne,yada çaprazı alınmış iğne kullanmak esastır.

5)Bence çaparini yuvarlak hatlı,köşeli olmayan bir kasnağa yada ithal büyük kuvvetliş evaya ana bedenden ayrı olarak sarmalısın.Zira zaman içersinde köstek misinası köşeli olur.Oysa hatlar yumuşak ve oval olursa bu aykırı görüş olmaz.

6)Kıyıdan avda bazen hayli uzağa erdirmek gerekmektedir çapariyi.Dolayısıyla kamış makarasına sarılacak 0,45 miisina ile bu hayli zor olacaktır.Keza toplam çapari uzunluğu,makaranın bulunduğu yerin asla altına inmemeli en azından bir karış kadar yukarısında kalmalıdırki uzun atışa uygun olsun.15 adet iğne kullanmak durumu zorlaştırabilir.

7)Videonu izlerken bağladıktan sonra köstek misinasının iğnenin altında kaldığını gördüm.Misina üstte kalmalıdır aksi takdirde iğne bitim noktasının keskince yanı misinalara sürtürek kesilmesine sebep olabilir.

8)Bir çaparide asla sakal bulunmamalıdır.Bu bakımdan kullanılacak tüyler ve floşlar bir araya getirildikten sonra ucu makasla aynı hizada temizce kesilmelidir.
    Sonradan sakalları makasla temizlemek zaman kaybettiririr.

9)40-50 iğnede 40 gr gezer kurşun kullanarak çaparideki balıkları teker,teker alırken bir taraftanda boşalan iğneleri denize bırakmak elbette olur,ancak çok daha fazla iğne sayılarında bence aktarma yöntemi daha uygun olacaktır.

Ben buralarda uskumru avında bu şekilde çok rahat ediyorumKimi zaman iğne sayım 150 adede çıkmaktadır.

Sevgimle kal

7. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    Vedat abi Sen tenkit et yeterki :D Abi yazıdakiler tamamen deneme-yanılma
    ile edinilmiş safi deneyimdir.
    Normalde köstekleri ben boyarım hatta renkli sıvı yapıştrıcılar almıştım onları
    ekledim diye hatırlıyorum ama en kısa zamanda ilave ederim. Köstekleri tüy
    renklerine göre boyarım muhakkak. çapraz iğne konusuda Dediğim gibi ben her
    zaman alışılmışın dışında bişeyler deneriM ama çok ilginç tespittir ; aynı oynağın
    üzerinde 2 tekne 2 takım neredeyse renkler aynı ama iğneler farklı ; toplama
    esnasında saydığım baık 50 iğnede 12 iken karşı teknede , kendi takımımda
    29 balık vardı. Kısmetmı :D bilinmez. Ama çapraz iğne suda mükemmel bir
    aksiyon ve randuman vermekte. Kıyı mevzularında Fc 030 çok patladı.bu sebep
    dolayısıyla 0.40-45 tutuyoruz. Zaten kıyıdan 200mt açıkta değil, çoğu zaman
    50-60 hatta 30 mt lere kadar yanlıyor balık. Bu yüzden bunu bu şekil belirttim.
    Babamdan öğrendiM ama ne kadar doğru bilinmez '' Bedeni Bölme direnci Düşer''
    derdi. Ama açık görüşlü yenilikçiyim :) en kısa zamanda ara fırdöndü konusunu
    değerlendirecem. Başta ve sonra fırdöndüler olduğu için takım gamdan uzak
    kalıyor abi. Düğüm bağlama şeklimden kaynaklanıyor onu bende düzeltemedim
    banghead Ama teknik geliştirmek istiyorum.

Bir anımı paylaşmak istiyorum ,
    2009 yılının ağustos ayında sokakağzına tatile gelmiştim. Ergül motelde kalıyor-
    dum. Oradaki çalışanlardan arkadaşlar benim meraklı olduğumu görünce bana
    rica ettiler bizimle balığa çıkarmısın diye. Çok sevirim diyip bilgi aldım bölgede
    hangi balıklar çıkıyor diye. Uskumru-kolyoz için çapariye çıkacaklarını söyledi.
    Bende Kolyoz çaparisi bağlamak için malzemelerimi çıkardım yavaşça köstekleri
    bağlamaya başladım. farkında değilim arkamda biri beni pür dikkat izliyormuş.
    Rıza Komutan :) bağladığım kösteklere baktı :D Yarın sabah 5 te hazır ol gelip
    buradan seni alacam dedi :D daha sonradan çok iyi bir dostluğumuz oldu ailece
    Anlayacağın vedat abi rıza komutandan da geçer not aldım çapari konusunda.
    Sendende aldıkmı bu iş tamamdır :D:D

SaygılarımLa.

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Rızaönemli bir çapariciidir.Ayrıca iyi birde yemli dipavcısıdr.Diğer konulara ilgi duysada mesela sırtı at çek gibi pek denemez.Bu arada iyi bir kalamar avcısıdırda.
    2010 senesine kadar bizim buraları çok önemli bir uskumru merkeziydi.2,si3 'ü bir kg gelen balıklardan kov alar dolusu tutulunabilirdi.Ama o gün ler ne yazıkki mazide kaldı.

Uskumru ve kolyosta benim rekorum 150 iğnede 127 balıktır.Buraya gelen kardeşleriminde kendilerine has rekorları oluşmuştu.Bir çekişte 88 balık veya 30 balık ve arası coklukta.

Rıza komutan dahiaktarma sistemini kullanmaktadır artık.

Sevgimle kal.

Not;Sakın ola çaparilerini beğenmediğimi sanma.Çok güzeller,rasgelsin

9. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    yorumlar için çok teşekkürler vedat abi. Saygılarımla.

10. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    çok güzel bir çalışma olmuş ellerine saglık resimlerde ayrı bir güzel çıkmış fotograf makinanada ayrıca hayran kaldım onunda markasını yazarsan çok sevinirim abim
    bu malzemelerden bende aldım ancak igneye baglama kısmı benim için işkence oldu ya baglayamadım güzel olmadı yada igne misina ve tüy birleşkesi güçsüz oldu bende kendimce bir icat yaptım ignenin içine küçük bir hortum geçiriyorum igneyi normal baglıyorum daha sonra tüylerimi hortum ile ignenin içinden geçirip yapıştırıyorum epoksili yapıştırıcı ile resimlerini en kısa zamanda yolarım

11. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    akın abi fotograf makinesi galaxy s2 :D telefonumla çektim. Senin Yönteminde geçerli bir yöntem. İnşallah karşılaşırsak sana detaylı şekilde anlatırım :) Sana 1 tüyo : Kırmızı Pamuklu İplikle İğneye önce floş ve tüyler tutturulur daha sonra
    normal iğne düğümüyle üzerine punta atılır ;) Yöntem çok pratik ve kolaydır.
    Denemeni tavsiye ederim :) Yorumun için teşekkürler..

12. balikci

balikci

kuşun

çalışmanız için ***rler.sadece bir konu hakkında size katılmıcam oda ben hiç 1 kğ palamut için kullanan görmedim genelde deniz dalga durumuna göre iyi havalarda60 .100.15o gr a kadar dalgalı sert havalarda en fazla 300 gram kullanıyoruz yaklaşık 100 kişi falanız iskelede. şile ve riva açıklarında çok dipte olmuyor palamut.

13. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    Bölgesel değişiklikler söz konusu. Takımların üzerindeki değişiklikler kabullenebilir tarzda zaten. Herkez kendi yorumunuda katmalı bence takımlarını bağlarken :)

14. erhankarlı

erhankarlı ERHAN

ben kurşun olayının anlamadım bi 40 gr gezer kursun ana bedenden sonra demişssiniz sonra 1 kg filan hangisi ? kursun olayını acarmısınız bu takımda kac kursun var? ve nerelere takılıyor?

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Evet, şeytan dürtüyor.

Birazcık eleştiri yapalım. Dur nereyi yapalım, bakıyorum, pek fazla yok. Boş verelim o zaman eleştirmeyi.

O zaman biraz tavsiyede bulunalım.

Öncelikle, en kıl olduğum laf, "Balık varsa gelir..". 3 Adet kamerayı telef etmeme sebep olan, bana en az bir 3500 $ a patlamış keşif çalışmalarının sonunda öğrendiğim hakikat şudur ki;

Balık kıranlık gibi bol bile olur ama, yakalayamazsınız. Bilinen takımlara balık vurma ihtimali, emin olun ki, kırkta bir filan. Ve benim tecrübelerim bir sürü takla atarak, bu oranı belki en fazla onda bire çıkarabildiğimiz.

Yani, balık yok dediğiniz çok zaman, balık oradadır. Önce bunu bir özümseyin. Benim yaptıklarımda dahil, hiç bir takım, yem vs. mükemmel değil, tersine lanet, berbat, perişan şeyler. Aklınızda bu olsun ki, daha iyisini yapabilesiniz. Benim takımım tamam, budur dediğinizde, orada kalırsınız, gelişmezsiniz.

Şimdi gelelim önerilere. Öncelikle, palamut her rengi aynı yemez. Yemin çok belirgin olması lazımdır.

Sahte yemlerde renk hususunda, basit bir kural vardır. Açık, ışıklı, aydınlık havada, açık renk. Kapalı, ışıksız, loş, karanlık yerde, koyu renk yem.

Palamutta bunun karşılığı şudur. Palamut su üstünde ise, açık renk yem. Beyaz, açık yeşil, sarı gibi mesela. Derinde ise, kırmızı, siyah, koyu yeşil gibi koyu renkler. İlk kural bu.

Palamut ya su üstü olur, yada 18 kulaçta. En azından boğaz için bilinen bu.

Birde nasıl tüy olmalı sorunsalı var. Kırçıllı, düz, martı, deniz kuşu? Aslında bunun çok önemi yok. En önemli husus şu:

Yani ne? Şimdi bir de şu tüye bakın:

Dikkat ettiyseniz, üstteki tüyün dip kısımlarındaki kıllar pamuk gibi. Buna hav denir. Suda, çapariyi çekerken bu havlar, iğneye yapışır. Durduğunuz anda, iğne geriye gitmeye başlar, ağırlığıyla. Bu anda, alttaki tüydeki gibi, ilk tüyün uç kısımları gibi sert kıllar aynı kalırlar. İğneyi aynen takip ederler. Ama havlı tüyün, havları, yumuşak olduğundan yerinde kalır. Bu da, sanki balığın solungacı açılıp kapanıyormuş gibi hareket etmesine yol açar. Palamut için bu aksiyon çok cezbedicidir.

O nedenle, bol havlı tüy kullanırsanız, randıman artar.

Ama çapariler tutuyor zaten di mi? Palamut ciddi sürüleri sever. Eğer 10 iğneniz varda, iki palamut alıyorsanız, o çapariye iyi filan demeyin. Kafadan en az 8'i dolu gelmeli iğnelerin, sürekli.

16. tunay

tunay Yasin

Palamut ta 22 Gr kaşık at çek su ustu deniyecem kısmetse Ağustos'ta

17. zetkinlik

zetkinlik erdal er

Elinize sağlık çok güzel açıklamışsınız teşekkürler