Sinarit avı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.

Vedat Abiciğim, ben bu balığın avlanmasının zor olduğunu, denizde fert itibariyle az olduğunu düşünürdüm. demek ki babakale'de bu kadar verimli yerleri var. bizim selimpaşa'da iki kere oltama tesadüf etmişti. birisi yıllar önce bir gece mehtapta pirçol(biz burada karagöz zokası diyoruz) ile karagöz avlarken. birisi de akşama doğru bir iskeleden lüfer tutmaya çalışırken şamandıralı takımıma izmarit parçasına atlamıştı. gece tuttuğum koyu kahve boyuna çizgiliydi, gündüz gelende ise bu bantlar altın sarısı olup gözleri bildiğiniz açık bal sarısı idi. gece-gündüz arasındaki kamuflaj değiştirmenin dışında da renk farkı vardı balıklarda. ikisi de yaklaşık 500-600 gram ağırlığındaydılar.

iskataryanın izmarit-istrongilos, uskumru-kolyoz ilişkisine benzeyen bir ilişkide olduğu akrabası olmadığına göre bu balıklar da deniz farkından dolayı farklı görünüşteler. egedekiler daha koyu renkli ve enine de bantları var, kamuflaj için. ancak marmarada yakaladıklarım sizin fotolarınızda gördüklerimle aynı boyda olmasına rağmen daha enli ve ana rengi mavimtrak.

neyse konuyu sinaritten dağıtmayalım:)

istanbulda ve tekirdağda 20 cm civarında sinarit palazları görülmeye ve hatta (malesef) zıpkınlanmaya başlandı, daha dün konuşmuştuk, bugün çeşitli fotolar gezinmeye başladı, tanıdıklardan haberler gelmeye başladı.

müjdemi isterim Vedat Abi:)

Son düzenleme: 11 Eylül 2008
  2. FERİKO

FERİKO İLKAY

En İyi Avı:
    LEVREK 4,5 KG BİRÇOKTA PALAMUT
    trout baba süper bir bilgi deposusun ve bu bilgileri senden öğrenebilen bir kişi olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum paylaşımların için teşekkür ediyorum vede Pircoller ile bilgiyi senden rica ediyorum tabi senin içinde bir sakıncası yoksa şimdiden teşekkürler :)

3. yunisef

yunisef YUNUS EMRE AKIN

Favori Kamış:
    ÇAPARİ
    En İyi Avı:
    13 kg oğlum yılmaz
    Allah nasip ederse, ölmez sağ kalırsak inşallah yolum düşer bir gün, o zaman keyfine varabilirim sizinle balığın. Saygılarımla, sağlıcakla ve hep sıhhatli kalın.:)

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Draco
    Hanidir senden haber alamıyorum.Bezirgan hesabı eski konularımı karıştırırken bu cevabını gördüm.Birşeyde ben ekleyeyim dedim.
    Marmaradaki Karagöz cinslerinin tanımında seninle aynı fikirdeyim.Marmaranın meşhur baltabaşı bencede Sargozun ta kendisidir.
    Maviş diye bir Karagöz cinsi olarak andığım balık ise bence İstakarozdur.
    Sevgiyle kal

5. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili İlkay
    Bu mesajını cevaplamadığımı farkettim ve üzüntü duydum.İnşallah farkedersin.
    Genelde lüfer avında kullanılan,Fındık,Sarımsak diye adlandırılan kurşun zokaların nispeten kücük boylarıdır Pircoller.Eskiden mazgallanıp civa ile parlatılarak kullanılırdı.Bu günlerde bazı satıcılarda,kromajlı olarak bulunabiliyor.
    Pircoller uygun dip yapısına sahip bölgelerde,özellikle dip alığı avlarında,-sair takımların pek balık alamadığı hallerde,layıkıyla kullanıldığında cok avcı olan bir oltadır.Yabancıların Jig Head dediklerine hayli benzer.
    Canlı teke takılarak avlanılırsa cok iyi netice verir.
    Teke takılır özellikle 5,6 kulac sularda az ileri atılır.Süzülerek dibe inmesi beklenir.Sonrasında hafif,hafif misinanın boşluğu toplanarak avlanılır.Pircol tekne yanına gelipte dik durmaya başlayınca toplanır ve tekrar atılarak aynı şekilde cekilip avlanılır.
    Sair yemli takımların aksine dik pozisyonda(apiko)beklenmez,atılır cekilir ve tekrar atılır.Hareketli bir av şekli vardırki esas bu durum balığı cezetmektedir.
    Sevgilerimle