İzmir civarı tekneden balık avı için takım önerileri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Amatol tarafından paylaşıldı.

1. Amatol

Amatol Halil

Favori Kamış:
    King Fisher
    En İyi Avı:
    Lambuka 5.5 kg.
    Yeni bir kullanıcı olarak hepinize merhabalar ve rastgele. Yaklaşık 4 yıl önce market oltası ile kıyıdan atçek yaparak amatör balıkçılığa başladım. Sonrasında arkadaşlarla birlikte tekne kiralayıp, Bodrum, Didim, Çeşme,Güzelbahçe'den açılmaya başladık. Zamanla hastalık ilerledi, oltalar değişti ve İzmir civarındaki mercan, karagöz, gopesler zevk vermemeye başladı. Sizlerden ricam; İzmir civarında teknede kullanabileceğim tarzda kamış, misina ve özellikle makine tavsiyelerinde bulunmanız. Amacım hem çupra, mercan, karagöz'e devam etmek hem de becerebilirsem 5kg. üstünde kırmızı balıklar yakalamak. Neredeyse tüm forumları okudum ama kafamda biraz karıştı. Bu yeni takım için ayırabileceğim bütçenin 1000 TL.yi geçmesini pek istemiyorum. Şu an teknede kamış olarak King Fisher 120 cm kullanıyorum. Makinemin markasını şu an evde olmadığımdan unuttum ama 75 lira civarı bir makineydi ayrıca bugüne kadar yukarıda yazdığım küçük balıklarda bir sorun çıkarmadı. Makineyi farklı kamışa takıp kıyıdanda bir hayli kullandım (özellikle kiloluk mırmırlar için) Söylediğim şartları sağlayabilecek güçlü ve beni çok yormayacak takım tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkürler.

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
  3. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Sinan abi spheros u önermiş bende okuma raw 2 yi oneririm çekişi cok rahat bogazda bir abide denemiştimki 55lik kullaniyordu. 65 lik tercih ettiginizde daha da rahat balıgi kontrol edebilirsiniz diye düsünuyorum jiggingte ozellikle :)

4. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    raw2 bende öneririm fakat Spheros un kampanyalı fiyatından dolayı öne çıkardım.

5. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Sinan abi dikkat ederseniz 470tl cengiz balikciligin sitesinde makine fiyati telefonla gerekli pazarlıkla 420 tl civari bir ucretle sahip olunabilir:)internet uzeri satisi yok firmanin lakin telefonda anlasip hesap no.su üzerinden alışveris yapabilirsiniz

6. Amatol

Amatol Halil

Favori Kamış:
    King Fisher
    En İyi Avı:
    Lambuka 5.5 kg.
    Önerileriniz için teşekkür ediyorum. Bir sorum daha olacak. Makineleri incelerken çift tutamaklı (çift fren sistemli galiba) makineler dikkatimi çekti. Tekne veya kıyı performansları hakkında bilginiz var mı? Bir de kaç metreye salabiliriz bu tip makineleri, yani misina kapaditeleri nasıl acaba? İnternette Piscifun ve Kastking diye 11+1BBve 7.1:1 gibi makineler var uygun fiyata. Ne dersiniz?

7. ugursamsa

ugursamsa Uğur Samsa

Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
    Merhaba bende Shimano 4000 var, tekne için karan balıkçılıkta bunun olduğu set önerilmiş. Sizce bu makina yeterli mi yoksa değiştirmek gerekir mi? Başka bir sayfada Okuma trio 55 ve shimano 4000 makinam var demiştim, ikisi de tekne için değil denmişti.

8. Amatol

Amatol Halil

Favori Kamış:
    King Fisher
    En İyi Avı:
    Lambuka 5.5 kg.
    Desteğiniz için teşekkür ediyorum. Yaptıpım incelemeler neticesinde iki makine arasında kararsız kaldım. Penn Battle II 8000 ve Daiwa Opus 6000. Hem kıyıdan hem tekneden kullanılabilecek bir makine almak istiyorum. Hangisini tavsiye edersiniz? Daha önce herhangi birini kullanmışsanız lütfen tecrübelerinizi de yazınız.

9. REELMASTER

REELMASTER AKİF NAZLI

Yazılarınızdan anladığım kadarı ile aynı makineyi hem teknede hem karadan kullanmak istiyorsunuz. Daiwa Opus ve Penn Battle 2 8000 840 gram ağırlıkla adamı yoran modeller. Daiwa 5.7/1 oranla jigden çok spine yönelik drag olarak yeterli ama kullanıcıyı zorlar. Penn aynı drag gücüne sahip olmasına rağmen 5.3/1 oranla daha rahat ve Heavy Spin bir model. Sırf teknede kullanacaksanız penn i öneririm. Ama hem tekne hem kıyı derseniz Penn ve Daiwa ile aynı drag gücünde (15kg) ki bu drag gücüyle 30 kiloluk balıkta çekersiniz.Daiwa opus 6000 den 2 kat yüksek misina kapasiyesiyle ve 200 gram hafif olması hasebiyle OKUMA SALİNA III 5000 mükemmel makina.Fiyat konusundada Daiwa dan daha pahalı değildir. 4.5/1 devirlede istediğiniz suda istediğiniz takımı çeker.

10. REELMASTER

REELMASTER AKİF NAZLI

Ağırlık olarak 200 gram daha hafif yazmışım .200 gram fark salina 3 10000 modeliyle 5000 modeli dahada hafif.

11. Amatol

Amatol Halil

Favori Kamış:
    King Fisher
    En İyi Avı:
    Lambuka 5.5 kg.
    Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim. Sonunda karar verdim ve Daiwa Opus 6000 makine siparişimi verdim. Türkiye'ye dönünce ilk avdan sonra inşallah makine konusundaki deneyimlerimi de burada paylaşacağım. Bu arada Penn Battle II'da aklımın bir ucunda kalmadı değil. Bakalım artık, kısmet