Kasik Gagali Kedi Baligi

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında Huseyin Alp Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish

Balik dunyasi beni sasirtmaktan hic bikmayacak.:)

Bu balik, Missisipi Deltasinda neredeyse nesli tukenmekte olan Kasik Gagali Kedi Baligi.(Polyodon spathula , Mississippi paddlefish ,Spoonbill Catfish)

[​IMG][/URL][/IMG]​

Bir tatli su baligi olmakla birlikte, 221 cm'e ve 90 kg ulasabilen, sadece plankton yiyerek beslenen bir balik.55 yasina kadar yasama suresi olabiliyor.

[​IMG][/URL][/IMG]​

Kuzey Amerika'nin basta Missisipi Deltasi olmak uzere, derinligi 1.3 m gecen ve bu nehri besleyen buyuk nehirlerinde bulunan bu essiz balik, kirlilik, asiri avlanma ve hizla dogal yasama alanini kaybettigi icin tehlike altindaki turlerin bulundugu, uluslararasi kirmizi liste adi verilen bultende risk altinda gosterilen bir balik.Oldukca nadir olan bu mucizeyi kaybetmek uzere olmamiz ne acidir.

Evet. Nami deger Kasik Gagali Kedi Baligi...Daha simdi bulmusken, keybedecegimi ogrendigim yeni sevgilim. Gunleri sayili iliskimizin.

Bir kac resim, bir iki soz, biraz muhabbet. Ve yok olan dunyamizin, yok olan majestik yuzu.:(

Saglicakla kalin...

2. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    çok ilginç bir balık, küçükken tv de bi belgeselde gördüğümü hatırlar gibiyim, paylaşım için teşekkürler sağlıcakla kalın

3. poissonbleu

poissonbleu murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kocaağız 4kg
    paylaşım için teşekkürler,
    resimlerden hiç de koruma altına alınmış gibi durmuyor,
    umarım tekrar suya bırakmışlardır.

[​IMG][/URL][/IMG]

4. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Gerçekten canlılardaki şu çeşitlilik insanın aklı hayali almıyacak kadar çokmuş 15 milyon canlı türü dünyamız varolduğundan beri ortaya çıkmış. Şimdi 1,8 milyon canlı türü var olduğu sanılıyor ve bunları internet ortamında bir ansiklopedi de toplamak için çalışmalar yapılıyor.Resimleriyle bilgileriyle herkesin yararlanabileceği bir ansiklopedi olacakmış.'' Yaşam Ansiklopedisi'' isminde .
    Bende bir yunus türü olan yangtze nehir yunusunun yok olduğunu duyduğumda çok üzülmüştüm, çocukken tv de belgeselde izlemiştim bu yunusları ince uzun burunlu yunuslar ne acı ki artık yoklar.

5. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    ne yazıkkı yakın zamanda türkiyedeki balık türlerinide aynı şekilde resimlerde görücez:(

6. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    paylasim icin tesekkurler H.Alp abi...bu balik ve yakin akrabalari dunya akvaryum camiasinin aranan baliklarindandir..genelde ulkemizde tatli su kilic baligi olarak gecer..nadir olsa ulkemize gelmektedir...bir diger tur olan tatli su köpek baligi pangreasus vardir bu balikta köpek baligi olrak akvaryumcularla bulusur..amazon nehirleri,amerika nehirleri,ve afrika göl ve nehirleri bu sektör icin yerli insanlarin is gucu ile yilda dudak ucuklatacak kadar buyuk diger ulkelere balik sefkiyati yapmaktadir...dogadan yakalanan yavru baliklar oncelikle boy ve cins olarak ayrilip havuzlara alinir ve adeptasyon islemi baslar fakat binlerce balik adepte olamayip hayatini kaybeder...kalan ise akvaryumcularla bulusur...birde buna yerel halkin besin olarak tukettigi baliklari eklersek...bu en buyk cesitlige sahip olan deltalar yakinda hic bir balik turunu barindirmayacak...
    saygilarimla

7. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    değerli paylaşımın için teşekürler:)

8. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Tesekkurler Yucel. Sen de saglicakla kal.Gorusmek uzere.

9. simendifer

simendifer Sennur

Paylaşım için teşekkürler Hüseyin abi, güzel bilgiler sunuyorsun bizlere. Aşkın, internet ortamında bununla ilgili bir ansiklopedi oluşturulacağını söylemiş. Aslında bizler de, burada, bu konu başlığı altında, bu türleri toplayarak kendimize site içi, küçük bir ansiklopedi yapabiliriz diye düşünüyorum. Keza üzülerek, yakın zamanda, kendi denizlerimizde bulunan türleri de, yavaş yavaş buraya aktarmaya başlayacağımızı düşünüyorum. :(

10. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Aslında ülkemizde bulunan bize özgü canlıların bilgilerini bu siteye gönderebilirsek herkesin yararlanabileceği bu ansiklopediye bir katkı sağlarız diye düşünüyorum.

11. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ben varim Sennur.Cok sevinerek yaparim. Biraz su bilgisayar bilgimi ilerleteyim, bir iki surum alayim(soft ware'e surum diyoruz degil mi?), cizim yapabileyim, dogru duzgun video uretimine basliyayim guzel isler cikaracagima inaniyorum. Zamanimiz var. Simdilik boyle idare edelim. Bu is muthis zaman aliyor. Dostlarin paylasimlarinin da tadina varmak istiyorum.Bakmisim saatler gecmis. Yani kolay degil.Ya hep ya hic gibi bir sey. Insaallah her seyin en guzeli olur.Cumleten Kadir Geceniz mubarek olsun.

12. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    H.Alp abi varsa bende varim...kisin tahminimce hepimizin zamani olacaktir..herkes bir kac canliyi arastirip paylassa cok iyi bir ansiklobedi tadinda olacaktir...ayrica yabanci dilde iyi olan arkadaslarimiz ingilizce olarakta anlatim yapilirsa yurtdisina kadar aciliriz;) H.Alp abi ingilizcede saglam gibi:)

13. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    12 senedir gece gunduz Ingilizceyle yatip kalkiyorum. Olsun be Mustafam o kadar.
    :D

14. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
  15. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ayni Amerikali kizimiz burda "kasik gagaya yardim edin" derken, bu gun sitemizde acilan bir baska videoda (TIKLAYIN)
    suya plastik siseler atarak orta buyuklukte bir aligator gar yakaliyor. :rolleyes:

O plastik siselerle oltaciligi herkesin yapip, nehrin uzerinde binlerce basibos plastik kirliligi ve kaybolanlar olursa bunlara takilabilecek baliklarin yaratabilecegi trajediyi dusunmuyor.

Spakulasyon icin, doga severlige guzel ancak aci bir ornek. :mad:

16. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Hüseyin abi yine ziyadesi ile bilgilendirdin.Teşekkür ederim.

17. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sen sag ol Barisim...Insaallah daha nicelerinde bulusuruz.Sevgiyle kal.:)

18. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    paylaşım için teşekkürler ,çok ilginç bir balık

19. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    2005 yılında ,taylandda görmüştük bir üreticide.Antalyada toptancılık yapan(pet sektörü)bir dostum TİCARİ amaçla bir miktar ithal edip,besleyememesinden kaynaklı ölümler yüzünden zarar etmişti.Zarar edince sanal alemdeki nickini polyodon spatula yapmıştı bir süreliğine:)
    Taylandda üretimi yapılıyor(akvaryum piyasasına yönelik) doğal ortamında nesli tükeniyor olsada,yapay olarak neslinin devamı(ilgi gördüğü sürece)mümkün ilginç bir balık.

20. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish

Bu eski paylasimima katkiniz icin cok tesekkur ederim.

Saglicakla kaliniz.:)