Silikon Raglou Zokalı ( Jig Head ) 'lı Kıyıdan Levrek avı Düzeneği

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında 4443 tarafından paylaşıldı.

1. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    bilgilendirme için teşekkürler siz mersinde bu ragotlarla neler yakaladınız şimdiye kadar yakaladığınız balıkların isimlerini yazmanız mümkünmü akdenizde bu ragotlara ne atlar merak ediyorum doğrusu şimdiye kadar ben levrek ve yazılı orkinos yakaladım daha neler atlar bu ragotlara

2. 4443

4443

Ragotlara bir çogu avcı türü tepki verir atlar takip eder vs raglouların boyutları buna etkendir ve kullanım şekilleri tabiki 4.5 , 6.5 , 8.5 , 10.5 vs ..

Genel olarak kullanmış olduğum zokalı ( jig head ) 'lı sistem Levrek için biçilmiş kaftandır ...

Yanı sıra zargana topu ile silikon raglou düzeneğinde yakalmış olduğum Levrek ,zargana , baraküda , yazılı orkinos , yaladerma , akya , palamut , melanur almışlığım var yalnız dediğim gibi zokalı sistem levrek için biçilmiş kaftan hem atış erimi kısa dar alanlar için sonuçta zargana topu ile eriştirdiğimiz yere 2'li zokalı (jig head) 'lı sistemi eriştiremeyiz eriştirme çabasıda yersiz olur genelde bol kayalık kırma taşlık bölgelerde yakın mesafelerde çalışmak yeterli oluyor sevgiler ...

3. dodo

dodo doğan

Favori Kamış:
    Shimano, vengeance sea bass 2.40, 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 FB
    En İyi Avı:
    Kofana 2 kg
    İhtiyacım olan birçok bilgi ve uygulamayı içerisinde barındıran çok değerli bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

4. karayel80

karayel80 Samet

Benim gibi silikon yemlerle avlanmaya yeni başlayanlar için çok faydalı bilgiler verilmiş teşekkür ederim :thumb: İnşallah AL VERide yapabilirim idk

5. 4443

4443

İşinize yarar noktalar umarım olur ben teşekkür ederim abim sevgiler :p

6. 4443

4443

Alveri bir kaç deneme sonrası ister istemez alışkanlık haline getirirsiniz emin olun zor bir nokta değildir alver alışırsınız kısa zamanda , ben teşekkür eder keyfli avlar dilerim sevgiler..

7. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Arkadaşım verdiğin bilgi için teşekkür ederim.Bende yeteri miktarda silikon yem aldım.Bu yakınlarda kafama yazdığım avlaklarda bahsettiğin usulle avlanmayı düşünüyorum ama ekipman anlamında silikonlara güvensemde jig head da şüphem var.aldığım zokalar 5gr ağırlığında.malum şeffaf şamandıra kullanmadan iki silikonda uygulayacağım bu takımda takriban ağırlığı 12gr civarında olacak.merak ettiğim şey ise bu takımın erimi sizce kafi mesafede olurmu? dibe doğru salınımında jig head in ağırlığı handikap oluştururmu???

8. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Ha birde bu takımın aksiyonu nasıl olmalı?yani sağ sol yukarı aşağı mı yoksa dibe deydirmeden az bi süre bekleyip kafi derinlikte yavaş yavaş çekmek mi?sence uygun aksiyonu ne olur??Verdiğin bilgiler için tekrar tekrar teşekkür eder cevabını dört gözle beklerim.Sevgi sağlık esenlik içinde kal.

9. 4443

4443

Metin abi merhaba ,

Öncelikle şunu belirtmemde yarar var , tarifini ettiğin bir çoğu aksiyonu vermende ve denemende yarar vardır sadece aynı rölantiye alışıp at çek yapmak aslında mantıklı değildir zaman zaman duraklat aşağı doğru batsın ani vuruşlar ani çırpmalar yap , zaman zaman orta suda rölantide çekerek küçük vuruşlarla haraketlendir bunlar ciddi anlamda artı olur avına ...

Yanı sıra bulunduğun yada avlanacağın mera şeklini bilmediğim için gerek derinlik gerek kayalık gerek kumluk vs.. jig head ağırlığına net bir şey söylemem anlamsız olur ama şunları söyleyebilirim en azından tercihen karar vermene yardımcı olacaktır ...

12 grm gibi bir ağırlık oluşturan düzenek kıyıdan at çek için ideal bir ağırlıktır zokalı silikon düzeneği için ...

Yanı sıra kendi meramdan söz edecek olursak mendirek kenarları mesala derinliği 1 * 2 metreden sonra artan bölgeler bu tarz bölgelerde 12 grm bir ağırlığı olan düzeneği çekerken yavaş sarım ve takibinde ani hızlı çırpımlar yapılmalı ortalama 10 grm 12 grm arası düzeneklerim hep bu tarz ortamlarda yavaş sarım ve hızlı çarpmalar haraketlendirmeler ( silikona yavru balık kaçışı gibi haraketler verilmeli bu tepkiler şart ) ve tabiki olmazsa olmazı Alver'de bekletmeler , ağırlık olarak bahsini ettiğim durumlarda hep kandırmışımdır levreği..

Altını çizmemde yarar varki silikonların yapısı gereği her ne kadar kıvrak olsalarda her ne kadar suda kendiliğinden kuyruk sallasalarda ( düz sarımda dahi ) kesinlikle ve kesinlikle ani vuruşlar dibe bırakıp dipten kaldırmalar hızlı sarıp duraklatmalar ve takibinde çırpmalar vs.. etkisi ciddi anlamda fazladır...

Önemsediğinizi ve detaylı sorduğunuzu duymak güzel çünki ciddi anlamda silikonu at suya düz sarım yap topla at yapan kişi oldukça fazla bahsini ettiğim durumların artı oluşturabileceğini avlarımdan birebir anlamış ve farkını ciddi anlamda görmüşümdür , genel doğruluğu asla olmasada en azından kendi payıma çıkardığım doğrular bu yöndedir Sevgiler ...

10. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    4.5 , 6.5 , 8.5 , 10.5 12 bu boyutlardaki rogloulara kaç gr lık jig head'lar kullanmalıyız Hüseyin sırasıyla yazarmısın.Teşekkürler.

11. 4443

4443

Recep abi bu sıralamaya ağırlık şart bir durum değildir esasen birazda meranın yapısı ile alakalı bir durumdur aslında neden dersen ?

Örneğin kayalığın bol olduğu dip yapısının kesik , parçalı yakalıklarla olduğu bölgelerde ve derin su bütünlüğü olan avlaklarda ağır jig head kullanmak mantıklıdır denilir:) düşününce belki doğruluk payı fazladır ama ben buna pek olumlu bakmıyorum doğrusu neden ?

Çünki dibe bırakmalarda jig head'ın ağırlığı önem taşır ve bu yüzden dünezeğimde 6 grm'lık jig head genel anlamda sıralamasını yaptığın 4.5 harici hepsine aynısını kullanıyorum (dere ağzı ve kumluk bölgelerde sığ sularda 3grm) daha çok daha ağır jig head seçemememin nedeni ise salına salına raglounun aheste aheste dibe inmesidir ağır jig head daha çabuk batar bu bana çok fazla cezbedici gelmiyor aheste aheste salına salına inmesi ve peşinde ani çırpma daha etkili geliyor bu yüzden ağırlık ayrımı sığ su haricinde yapmasakta olur diyorum en azından kendi adıma bu şekilde uyguluyor ve kullanıyorum ..

Yanı sıra bahsini ettiğim durumlar ekte karelenmiş olan 2 li raglou düzeneği için ... Tekli raglou yüzdürmede 10 grm 'lıl bir jig head en ideal ağırlıktır 8.5 ve 10.5 ta ..

Her ne kadar uzatmış olsamda açıklık getirebilmek adına abicim ...

Avlak yerinizin yapısı uzak atışlar gerektiriyorsa daha ağır jig headlar tabiki tercih edilebilir sevgiler abim :p

12. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    İlgi ve alakan için çok teşekkür ederim üstadım.Bana aktardığın bu faydalı bilgileri ilk fırsatta uygulayacağım ve izlenimlerimi mutlaka anlatacağım. Genelde burada rüzgar akşam suyu saatlerinde güneydoğu istikameti olması umarım iyi bir handikap olur.Tekrar tekrar teşekkürlerimi sunarım sevgilerilmle.

13. 4443

4443

Rica ederim abi dilimin döndüğü kadar aktarmaya çalıştım umarım faydası olur izlenimlerini ve neticelerini bekliyorum sevgiler ..

14. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Fotoğraflar

Merhaba

Raglou ile ilgili düzenek fotoğrafları kalkmış bunları tekrar paylaşmanız mümkün müdür?

Teşekkür ederim.

15. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Konu sabit konu olmaktan neden çıktı ve Hüseyin Abi'nin nicki neden değişti?

16. Hectoor

Hectoor Melih

fotoğrafları güncelleyebilir misiniz?