Toplu 1-2 rapor

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında draco tarafından paylaşıldı.

1. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Selamlar, saygılar...

İşlerin yoğunluğundan balık avlarına zaman ayıramadığım bu günlerde geçen ay yaptığım 1-2 avın raporunu açıp sizlerle paylaşmak istedim;

Alaçatı'da yeni aldığımız teknemiz kasımda suya indi, önümüzdeki dönem umarım fırsat buldukça daha güzel avlara imza atacağız;

Teknemiz Bloody Hooks inmeden hemen önce;

Suya inen canavarımız;

Sabah afyon patlamadan bir kare; kırmızı balığa gidiyoruz; takımlar hazır ama ben hazır mıyım? Bilmiyorum :D

20-25 mil mesafedeki bir merayı yoklamaya karar verdik, yem olarak canlı sübye kullandık; iri yem ile heyecan yapmadan, yemi yedirmeye fırsat verip hemen tasmalamadan beklemek gereken bu tür avda ustam Cevat Ergin'i mahçup etmeyerek 2 sinariti yapıştırmayı başardım :) Balıklar çok iri olmasa da civar teknelerin boş dönmesi sebebiyle "buna da şükür" diyerek 4 balık ile limitleri doldurup avı sonlandırdık.
    Bunlar benim tutabildiklerim; Jigging Master Underhead makine yüzünden istavrit çeker gibi çektim 100 metrelerden, biraz güçsüz bir makine olsaydı daha keyifli olacaktı :)

Avın sonucu;

Ertesi gün bir de orkinosa bakmaya karar verdik, bu sefer de 1 kasa sardalya, 1-2 canlı sübyeyle drifting metoduyla avlandık, pek çok oynak görme imkanım da oldu, gerçekten keyifliydi... Cevat Abi'nin oltasını sürükleyen bir tanesi 20 dk gibi kısa bir sürede tekneye çıktı, 57 kg civarındaki cüssesine rağmen Jigging Master PE20 makinenin kalaması "strike" pozisyonundayken dahi 1 cm bile kalama alamayışı makinenin gücünü de göstermiş oldu. Bu herifler hakikaten anormal makina yapıyorlar...

Balığı tekneye alıp ilk balık olduğundan dolayı alıkoyduk. Eşimiz dostumuz balık beklemekteydi, sonraki seferlerde hedef ölçüp fotoğraflayıp geldiği yere geri göndermek.

Videosunu erginbalikcilik.com anasayfadan izleyebilirsiniz. Buraya almayı beceremedim nedense...

Bu avlarda kullandığımız takımlar;
    Benim takımım;
    Jigging Master Evolution Titanium II 250gr kamış
    Jigging Master Underhead PE7 alttan çıkrık.

Özellikle bu makineden biraz bahsetmek istiyorum; spin makine gibi alttan takılarak kullanılan, kılavuzlu bir çıkrık makina. Alttan olmasının avantajları; alt-üst arasında oluşan 30-40 cm lik farkın akya gibi hızlı jig yiyen balıklarda yukarı doğru daha fazla aksiyonalanı sağlaması ve parmakla kontrol etme ihtiyacının olmaması. Lock düğmesi ile dibe takıldığında 70kg dirence sahip olup dişliyi kitlemesi, dişli sıyırmanın tarih olması gibi ekstra özellikleri de var.

Bu avlardan sonra boğaza dönüş biraz zor oldu ama her avın kendi zevki var diyelim...:) Surf ve yemli ile 3 ava gitme fırsatım oldu sabah işe gitmeden veya çıkınca kısıtlı zamanda;

Kamış; Vercelli Alba Surf 200gr
    Makine: Shimano JDM Stella SW8000PG
    İp: YGK Super Jigman 20lb
    Sahte: Sniper 8 cm

Kamış: Yamaga Blanks Early 94MHR
    Makine: Daiwa Certate 3012H
    İp: YGK G-Soul Jigman Upgrade 25 lb

1 aydır olan balık furyasını da parmağımı incitip şişirdiğim için kaçırdım ve en son geçen gece 25 gr kurşun, spin takımla yemli yaparak 3-5 balık alabildim;

Benim 2 aylık hikayem de böyle işte... Umarım sıkıcı bir rapor olmamıştır, hepinize daha iyileri rast gelsin. Saygılar...:)

2. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Pek de mütevazi bir anlatım olmuş . Balıklar çok güzel, takımlar daha da güzel. Keyfin bozulmasın Kaan, tebrikler

3. Plankton

Plankton Salih

Çok güzel avlar yapmışsınız Kaan Abi tebrikler.Teknenin adı da, kendisi de güzelmiş :) Güle güle kullanın,Rastgelsin reeling

4. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    çok uçlarda bir av olmuş tebrikler :) takımlar falan on numara zaten. biraz ucuz takım kullanın arada balık kaçırın da zevki çıksın yani :)

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    ''Alet işler, el övünür'' diyecem,değil,sadece alet övülmüş gibi. Balıklar güzel,tekne ve malzemeler güzel,e tutanda güzel,rastgelsin deyip tebrik ediyorum kardeşim:)

6. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    El övünür ise, çıkar daha ustası, o eli eziverir abi. :) Fırın fırın ekmekleri yiyoruz sindire sindire... :) Teşekkür ederim abicim.

7. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler İnan. Zaman oldukça açık denize ağırlık vereceğim bakalım...

Daha iyileri sana denk gelsin inşallah...

Ucuz takım kullanacak kadar zengin değilim :) İşin şakası, iyi takım uzun ömürlü oluyor, dipte ne geleceği belli değil, hayatımın balığı denk gelirse kaçırmak istemem. :) Teşekkür ederim. Saygılar

8. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a,okuma raw2 65,shimano exage 4000 fc,okuma octana ot55
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Tebrikler kaan guzel avlar yapmissin anlatiminda herzamanki gibi keyif verici daha iyileri rastgelsin...

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Çıta baya baya yükselmiş gubani, maşallah. Rabbim kaza bela vermesin, güzel gönlüne denk nice güzel avlar nasip olsun inşallah.:)

10. alisami73

alisami73 Ali Sami

Favori Kamış:
    Shimano speedmaster 2.70 10-30
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012h
    En İyi Avı:
    Levrek
    Tebrikler Kaan :)
    Çok iyi anlatım eşliğinde harika fotoğraflar ve harika ekipmanlar.
    Kaliteli ekipmanlar, işi bilen insanların elinde oldukca böyle güzel kareler görmeye devam ederiz gibime geliyor ;).
    Ayrıca da çok imrendim :D

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Tuna.com geldi hatirima :) harika av olmus Kaan tebrikler

12. vayacon

vayacon Gürel

Güzel avlar, tebrikler, o makinelerin daha ne avları olur merak içinde bekliyor olacağız :)

13. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Her yönüyle müthiş... :thumb: :) tebrikler, teşekkürler...

14. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Kaan tebrik ederim, çinekopu da 60 kiloluk orkinosu da aynı ciddiyetle raporlaman bence amatör balıkçılık adına oldukça önemli mesajlar içeriyor. Büyük balıklar tutmak her şeyden önce imkan meselesi, kişinin yeterli zamanı ve ekipmanı olacak. Sonrası da tecrübeye kalıyor. Görüldüğü kadarıyla işin altından rahatlıkla kalkmışsınız. Bu tür büyük avların peşinde olanların da sizin desteğinize başvurması çok yararlı olacaktır. Ekibinizi kutlar devamını dilerim.

15. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Çok teşekkür ederim. Saygılar.:)

16. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Büyük balık, küçük balık önemli değil, mesele işi doğaya zarar vermeden, dimağını boşaltarak, terapi halinde yapabilmek. Hırs, kompleks, yarış, tatminsizlik işin içine girdiğinde hobi insana mutsuzluk getiriyor.

İyotu teneffüs edebilmek, günlük hayatın sıkıntılarını bir an olsun unutabilmek, işte bunun maddiyatta karşılığı yok.:)

Beraber daha da güzel avlara kardeşim...

17. Genesiss

Genesiss Gürcan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Piuma Power, Yamaga Blanks Early 94mhr
    Favori Makine:
    Daiwa Surf Basia 25 QD, Daiwa Certate 3012H
    Tebrik ederim, hem tekne, hem spinle yemli avın çok başarılı. Almak istediğim bir makinayı kullanıyorsunuz sanırım, daiwa certate 3012H.. tavsiye eder misiniz? Shimano AR-C aero CI4 4000 XG Spin makina ile arasında kararsız kaldım..

18. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim.

Certate 3012H 95 cm, Shimano Aero AR C 4000XG 111 cm sarmakta. Bu çok ciddi bir fark. Certate'i levrek ve lüferde her türlü gagaya sahip sahteyle kullanmak mümkün, her yola gelebilecek bir sarım miktarı ve devri var ama AR C yi özellikle levrek avında gagalı sahteleri çalıştırmak için kullanmak zor gibi geliyor sarım miktarına bakınca. Su üstü sahteleri çalıştırmada ise başarılı olacağını tahmin ediyorum. Ayrıca kafa yapısı biraz basık AR C lerin, bana pek uymadı. Daiwa daki MAGSEALED teknolojisi de pek bakıma ihtiyaç bırakmayarak öne çıkıyor. Her ikisi de kaliteli makinedir ama bence aynı sınıfta değiller, fiyat ve işlev olarak bu veriler ışığında karar verebilirsiniz.

19. Genesiss

Genesiss Gürcan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Piuma Power, Yamaga Blanks Early 94mhr
    Favori Makine:
    Daiwa Surf Basia 25 QD, Daiwa Certate 3012H
    Çok teşekkür ederim yorumun için, ben sarım miktarı artınca daha iyi olur zannediyordum, gagalı sahtelerde böyle bir farkın olduğunu bilmiyordum :) certate 3012h yi alacağım.. peki siz hangi kamışı kullanıyorsunuz 3012h ile birlikte? benim düşündüğüm kamış Okuma V System Spin Kamış 270Cm 10-40Gr sizce iyimi?

20. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ben Yamaga Blanks Early 94MHR kullanıyorum 2.85 m 14-50 gr. V System Certate makinenin dengi değil, biraz daha üst düzey bir kamış daha uygun olabilir. :) Davul bile dengi dengine demişler, bir sistem, en zayıf parçası kadar güçlüdür. Makinenin performansına karşılık verebilmeli alacağınız kamış da. Yoksa bence pek anlamı yok o kadar üst düzey bir makine almanın.