BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Yemler ve Yemleme
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Yemler ve Çeşitleri

Cevapla
25-05-2007, 01:50   #1
Avciperdeci
SeRDaR
 
Avciperdeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.912
Favori Kamışı: El Oltası
Olta ile balık avcılığında iyi ve uygun yem, başarılı ve verimli av demektir. Balık yemlerini, yapma ve doğal olarak iki bölüme ayırabiliriz. Doğal yemler, ^^Büyük balık, küçük balığı yutar!^^gerçeği uyarınca, öncelikle çeşitli balıkların, avın iriliğine göre oltaya bütün olarak takılmasıyla, ya da usulüne uygun olarak kesilerek kullanılmasıyla oluşur. Bazı balıkların iç organları (garos), midye, deniz kurdu, mürekkep balığı, karides, sülinez, çeşitli unlu hamurlar, vb. oltanın yemlenmesinde yaygın olarak kullanılırlar.


MİDYE________________Midye içi; izmarit, istrongilos, isparoz, karagöz gibi balıkların başlıca yemidir. İskele ayaklarında, rıhtım kenarlarında da bolca bulunup, kolayca çıkarıldığından amatörlerin bir numaralı yemi sayılır. Midyenin içi, bıçağın keskin ağzı, iki kabuğun arasına kaydırılıp, tutucu kaslar kesildikten sonra yavaşça kazınarak parçalanmadan çıkarılmalıdır. Balığın ağzına göre dayanıksız ve yumuşak bir yem olduğundan, kuru bir zemin üzerinde, gazete kağıdı veya biz bez içine sararak suyunun çekmesini beklemek, iğnenin büyüklüğüne göre bölmeden bütünü ile kullanmak daha iyi sonuç verir. Bu nedenle küçük boyuttaki balıklar için daha küçük boydaki midyeler seçilir.

SULİNES________________

Sulines , midye ile akrabalığı bulunan, ancak onun gibi sert zeminlere yapışarak değil, dibi kum ve çamur yapılı sığ sularda, kendini gömerek yaşayan, çakı görünümlü ve kabuklu bir deniz canlısıdır. Sarı renkte, kabuğuna uyarak uzun gelişmiş, oldukça dayanıklı bir eti vardır. Mercan, karagöz, mırmır vb. gibi dişli balıkların avcılığında başarıyla kullanılır. Özellikle Ege'de toplanarak, oltacılara balık yemi şeklinde satılmaktadır. Kum zemin üzerinde huni ağzı gibi bir delik izi bıraktığından, bulunduğu yeri kolayca bulmak olasıdır. Ucunu bir tüfek mermisi geçirilmiş veya ucu kalınlaştırılmış bir çelik teli bu ağızdan sokarak sülinesin kabuklarını kapaması, yerinden çıkarılması için yeterlidir. Bu işlemi yaparken deniz gözlüğü, ya da özel olarak yapılmış ayna kullanılmalıdır.

ÇEŞİTLİ KABUKLULAR________________Madya, deniz minaresi, deniz salyangozu, olta yemleme de kullanılan diğer deniz canlılarıdır. Bunlardan madya taşlık, ilişkenli yerlerde zemin üzerinde yaşadığından ağların kurşun yakalarına bolca takılır. Dalarak yada gözlük yardımıylada kolayca toplanır. Eti, sülines ve mürekkep balığına göre daha serttir. Küçük balıklar oltadaki yemleri çabucak bozuyorsa madya tercih edilir. Sivri uzantıları bulunan sert kabuğu çekiçle kırılır, ortaya çıkan etinin üzerindeki sert taban kısmı kesilerek atılır, sonra da iğnenizin boyutuna göre bütün olarak yada kesilerek parçalar halinde iğnelere takılarak kullanılır.

Deniz minaresi de, madya benzeri, ama cüssece daha ufak bir deniz canlısı olup, otlu bölgelerden aynı şekilde toplanarak kullanılır.
Deniz salyangozu da, sığ sularda, kıyılarda bolca toplanabilir. Karagöz, Eşkina gibi balıkların yemi olarak oltacılıkta iş görür.
Ayrıca, kum midyesi ya da akavides, deniz düğmesi ve diğer pek çok deniz kabuklusu da, yem darlığı çekildiğinde, deneme sonucu avcılıkta başarı sağlayabilir.


YENGEÇ________________Çipura ve levrek avında yengeç, özellikle de çağanoz çok işlek olta yemidir. Çağanozların 2-3 cm olanları tercih edilir. Kıyılarda kepçe yardımıyla, ya da geceleri kaya diplerinden fener ışığında el ile toplanarak yakalanırlar. Av için biriktirilen yengeçlerin deniz suyuyla ıslatılmış bir süngerin bulunduğu kapta canlı olarak günlerce tutulmaları mümkündür. Yengeci öldürmemek için iğneye alt kabuğundan takılmalıdır. Deniz suyuyla arada ıslatılan süngerli kapta bekletilen yengeçlerin bir süre sonra kabuklarının yumuşadığı, iğneye kolayca geçtiği görülür. İğnede dayanıklı olmaları için, ayrıca iplikle bağlanmalarıda yerinde olur.

KARİDES________________Karides türlerinin hemen hepsi balıkların çok sevdiği yemler arasındadır. Levrek, Trança, Orfoz, mercan, vb. acılığında balıkların iriliklerine göre, her boy karides yem olarak kullanılabilir. En yaygın olarak kullanılan çalı karidesi denilen küçük boy olanlarıdır. Karidesleri iğneye takarken başlarındaki testere şeklindeki sivri organı kesmek, canlı kalmaları için de, iğneye kuyruk tarafındaki ikinci halkadan takmak gerekir. Boyca küçük olduklarından yine aynı şekilde testeresi ve kuyruğu giderilmiş bir karides iğneyi saklamak üzere, palanın kösteğe bağlandığı yere kadar döndürülerek geçirilir.

TEKE________________Karidesin küçük boy bir türü olan ve kıyıların tatlı suların döküldüğü otluk bölümlerinde yaşayan teke, keğçeyle kolaylıkla toplanır ve deniz suyu doldurulmuş bir kapta canlı olarak saklanabilir. Son baharda lüfer avında değerli bir yem olan teke, tatlı su levreği yada sudak, yılan balığı avında kullanıldığı gibi, her türlü dip balığı avcılığında da üstün verim sağlar. Kırma taşlık yerlerde ki mercan avında da teke en verimli yemlerden biridir. Mercan iğnesine başı ve kuyruğu giderildikten sonra geçirilen her teke, üzerinde ki kabuğunun dayanıklılığı nedeniyle, bir mercan balığının yakalanması demektir.

MAMUN________________3-4 cm boyunda, küçük bir istakoz görünümünde olan bu deniz canlısı çay ağızlarında ki dalyan ağızlarında 1 mt derinlikteki kumlu-humuslu zeminlerde bolca ürer. Oltaya canlı olrak, karides gibi takılır. Paragat iğnelerinin yemlenmesinde, bir müddet kurutularak iğneden kolayca çıkması, ya da balık tarafından alınması önlenir. Mamunu bulunduğu yerden çıkarmak için, küçük bir bölge ince gözlü bir ağla çevrelenir. Suyun içine girilerek. ayakla zemin karıştırılarak eşelenir. Sonra da kepçe gezdirmek suretiyle, bulanık suyun içindeki yerinden çıkmış mamunlar toplanır. Ege de çipura ve mercam avında çok beğenilen bir yemdir.

Kurt________________Küçük dip balıkları ve kefal avında kullanılan, amatörlerin iğneye kolay takılışı ve balıkların beğenerek yemesi nedeniyle aradıkları yem olan deniz kurdu bataklık kıyılarda, organik atıkların döküldüğü sularda bolca bulunur; kürekle çıkarılan balçık çamurun içinde oynaştıkları görülür. Sudan çıkarıldıklarında, kuru ve sıcak ortamda bolca su kaybedip, işe yaramaz hale geldikleri için, bir kaba konulan ıslak yosunlar arasında korunmaları gerekmektedir.

BALIKLAR________________

''Büyük balıklar, küçük balıkları yutar'' demiştik; böylece ğpek çok balık türleri kendilerinden daha iri balıkların avında yem olarak kullanılabilirler. Örneğin, orkinoz avında palamut, yada kefal,; torik ya da palamut avında sardalya, hamsi, istavrit, vb.;mercan avında sardalya, ya da gümüş gibi balıklar iğneye bütün takılıp işlev görürler.
Levrek avında ise, kaya balığının iğneye canlı olarak takılması usta balıkçıların en geçerli yöntemidir. Özellikle, sonbharda sığ sulardaki levrek avcılığında canlı kaya balığı tercih edilir.
Tatlı sularda da, çaylardan kepçeyle toplanarak livarda yaşatılan küçük sazangillersudak, turna gibi dişli balıkların oltalarındacanlı olrak kullanılırlar. Bunların iğneye, çeşitli usullerde canlı takılmaları avın verimini bir kaç misli arttırır.


Tekgöz Yem=

Yem olarak seçilen balığın başının da ikiye bölünecek şekilde omurga boyunca ikiye kesilmesi ve kuyruk yüzgecinin giderilmesi ile elde edilir. Tekgöz yem kesiminde, İzmarit istavrit gibi sert etli balıklar seçilir. Bu yem iğneye Torik ve palamut için baş tarafından, lüfer için kuyruktan takılır.

Garos Yem=

Torik, palamut ya da aynı büyüklükteki balıkların iç organlarını çevreleyen azr parçalanmadan çıkarılarak elde edilen bütün yeme garos adı verilir. İğnede dağılmadan durması için bütün yem olarak kullanılacağından, daha çok iri balıkların avında kullanılır.

Kuyrukaltı Yem=

Yem balığın karın bölgesinde ve kuyrukla göğüs yüzgeci arasında bulunan parlak ve beyaz görünümlü kısım kesilerek tek kuyrukaltı yem elde edilir. Bu yem, eti sert ve derisi sağlam olduğundan iğnede kısa sürede parçalanmaksızın bir çok kez kullanılabilir. iğne diğer yemlerde olduğu gibi yeme deri tarafından değil, etli tarafından sokularak batırılır. İğnenin yeme batırılış sayısı az, yemin kendisi de dolgun olduğu için ikinci yeme gereksinim duyulmaz.
Avciperdeci çevrimdışı  
25-05-2007, 01:50   #2
Avciperdeci
SeRDaR
 
Avciperdeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.912
Favori Kamışı: El Oltası
MÜREKKEP BALIĞI________________Subye, özellikle de kalamar oltacılıkta etlerinin sert oluşu ve parlak beyaza yakın görüntü vermesi nedeniyle aranırlar. Bacakları sülük yem olarak bütün şekliyle, gövdeleri ise avlanılacak balığın iriliğine göre şeritler halinde kesilerek iğneye takılır.

TOPRAK SOLUCANI VE DİĞERLERİ________________Akarsu yakınlarında, ya da çeşme civarı gibi nemli yerlerde her mevsimde bolca bulunan toprak solucanları, kürekle toplanabilen, çıkarılması kolay, nemli toprak içerisinde uzunca saklanabilen, özellikle de; sazan, yılan balığı gibi tatlı su balıklarının avında en çok yararlanılan, dayanıklı bir yemdir.


HAMUR YEMLER________________

Peynir suyu yada yumurta katılarak güçlendirilmiş ekmek içi, ya da unlu hamur, un ve balık etinin karıştırıldığı haşlanmış patates, buğday ezmesi topak yapılarak tatlı su kefallerinin ve sazangillerin yemi olarak kullanılır. Bu balıkların dolaştıkları yerlerde bu şekilde hazırlanmış yemlerden koku yapmak ve balıkları o bölgeye alıştırmak için de yaygın ve ucuz olarak yararlanılabilinir. Bu işleme yemleme de denilir.

YEMLEME

Yemleme avlanacak balığı oyalandığı, ya da geçit yaptığı bir yerde toplamak ve aynı yemi oltada kullanarak avın bereketini arttırmak için yapılan bir işlemdir. Yemlemenin değişik şekilleri vardır.

1 ::Balık kafaları ezildikten sonra, garoslardan çıkarılaran ciğer ve bağırsaklarda eklenerek bir ipe dizilir. Bu dizi, taş bağlanılarak seçilen av yerine bırakılır. Kan ve organ pıhtılarına gelen balıklar taze yemle yemlenen oltaya daha iştahlı vururlar. Kefal avında da başarı ile uyglanır.

2 :: Balık ciğeri, bağırsakları ve ezilmiş bayat balıklardan yapılan bulamaç, bir kaç yerinden delinmiş bir torbaya doldurularak, bağlanan bir taş vasıtası ile dibe doğru indirilir. Bu torba bağlı olduğu için ipin yardımıyla yer değiştirilerek içindeki bulamacın deliklerden sızması sağlanır. Balıklar oltaya toplandıkça oltadaki yemli iğneye vurma şansı da o oranda artar. Lahos, orfoz, mercan, levrek, akya vb. balıkların avcılığında yararlı bir usüldür.

3:: Midyeler ezilerek, kumla hamur haline getirilir. Gündüz veya gece bu hamurdan serpilen yerlerde verimli avcılık yapılır. Bu yöntem karagöz ve mercan gibi balılkların avında geçerlidir.

4:: Hamurla yapılan yemlemede de, av için hazırlanan hamurdan küçük parçaların av yerine atılması usuldendir. Bu parçaları yemeğe toplanan balıklar yemli olta iğnesini de hiç yadırgamadan yutarlar. Denizde karagöz, tatlı sularda sazan avında bu şekilde verimli avcılık sağlanır

ENGİN SUNAR üstatdan alıntıdır....

Konu Avciperdeci tarafından (10-10-2008 Saat 23:35 ) değiştirilmiştir..
Avciperdeci çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
25-05-2007, 14:01   #3
Avciperdeci
SeRDaR
 
Avciperdeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.912
Favori Kamışı: El Oltası
1 ::Balık kafaları ezildikten sonra, gaaroslardan çıkarılaran çiğer ve bağırsaklarda ekleneerek bir ipe dizilir. Bu dizi, taş bağlanılarak seçilen av yerine bırakılır. Kan ve organ pıhtılarına gelen balıklar taze yemle yemlenen oltaya daha iştahlı vururlar. Kefal avında da başarı ile uyglanır.

2 :: Balık ciğeri, bağırsakları ve ezilmiş bayat balıklardan yapılan bulamaç, bir kaç yerinden delinnmiş bir torbaya doldurularak, bağlanan bir taş vasıtası ile dibe doğru indirilir. Bu torba bağlı olduğu için ipin yardımıyla yer değiştirilerek içindeki bulamacın deliklerden sızması sağlanır. Balıklar oltaya toplandıkça oltadaki yemli iğneye vurma şansı da o oranda artar.Lahos, orfoz, mercan, levrek, akya vb. balıkların avcılığında yayrlı bir usüldür.


Burada anlatılan yemleme biçiminde ki balık parçalarını balıkçılardan rahatlıkla bulabilirsiniz. Ben burada ki bir balıkçı abimden temin etmeyi düşünüyorum. Yararlı olacağını umuyorum.
Avciperdeci çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
30-05-2007, 12:09   #4
simendifer
Sennur / İstanbul
 
simendifer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 11.957
Sanırım buraya bunu da eklemek de fayda var. Çimçim deniyormuş, benim ilk defa bugün dikkatimi çekti... Ahmet abinin mesajından alıntıdır...

birahas
Karidesin küçüğüne deniliyor

simendifer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-08-2007, 18:05   #5
osmanaltunel
 
osmanaltunel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.744
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: Turna 140 cm. Gölbaşı
Serdar verdiğin bilgiler için teşekkürler güzel bir kaynak olacak.
osmanaltunel çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-08-2007, 18:17   #6
Atos
Bülent ERDİK / BURSA
 
Atos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 798
Favori Kamışı: OLTA + ZIPKIN
En İyi Avı: 47 kg önce ben tuttum sandım ama galiba o beni tutmuş hala evliyim :=)
bu bilğiler için çok teşekkürler eksikler tamamlanıyor böylece. tabiki diger ustalardan da bilği ve birikimlerini ben dört gözle bekliyorum.
Atos çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
02-09-2007, 13:21   #7
kepke35
SALİH / İzmir
 
kepke35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 64
Favori Kamışı: Olta
En İyi Avı: zargana (55 cm) zarganacı oldum artık
bi ustadan duydum cimcim diye bi yem varmış nasıl bişey
kepke35 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
02-09-2007, 13:29   #8
steelrock
Burak / İzmir
 
steelrock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.063
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
Aşağıdaki linkte hem çimçim hem de diğer yemler hakkında bilgiler ve görüntler mevcut

http://www.balikavi.net/forum/showth...t=10272&page=3
steelrock çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
02-09-2007, 13:30   #9
su6_kamerası
 
Mesajlar: 24
Favori Kamışı: kamış-bazen zıpkın
En İyi Avı: eşkina 800 gr
cim cim degıl cik cik o beyaz midye levrek için mükemmel bir yem...
su6_kamerası çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
02-09-2007, 13:32   #10
steelrock
Burak / İzmir
 
steelrock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.063
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
su6_kamerası
cim cim degıl cik cik o beyaz midye levrek için mükemmel bir yem...
Karıştırıyorsun sevgili arkadaşım, çimçim bir midye değildir, sende yukarıda verdiğim yemlerle ilgili linki incelersen göreceksin
steelrock çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:56 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net