Kupes kupez - Boops boops

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

KUPES, KUPEZ

Familyası : Sparidae
    Bilinen adı : Boops boops
    Boy, uzunluk : 15-35 cm
    Ağırlık, Kilo : 1 kg
    Yumurtlama Dönemi: nisan, mayıs, haziran, temmuz

Vücut uzun ve torpil şeklindedir. Pullar küçük gözler iridir. Ağız küçük olup öndedir. Renk sırtta gri-mavi karında ise gümüşidir. Yan çizgide 70-80 adet pul bulunur.

kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.

2. tabum

tabum

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    fethiye yoresinde lopa diyorlar bu balıga

3. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    arkadaşlar güney/batı akdenizde kupez çoktur marmaris fethiye vs.. o civarda bu balıga arkadaşın dediği gibi lapa derler. ve bu balıgın 1.cil düşmanı turnadır.
    marmaris ve fethiyede turna çoktur. lapa(kupez) tutarken 1/2 dk. geç kalın tesadüfen civarda turna varsa saldıır ve turna çekersiniz bunu ben çok yaşadım.

4. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Muvaffak abi sağol :) bilgilerine ihtiyacımız var her zaman gerçektende bir çok konuda tam bir bilgiye sahipsin ben yıllardır bu balığı Kupes olarak biliyordum ama demekki bazı bölgelerde adı değişiyor,biz Kuşadasında tekneden çok tutarız mercana kısmet attığımız oltalara genelde bu balık gelir pekde sevmem açıkcası tadını ama yem olarakta kullanılabilir sanırım.

5. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    bu kupez / gopez/lapa yerel olarak değisir tabii aslında dogru olan kitaplardaki literatür adını kullanmak.yine marmariste sokkan derler akdenizde sokar derler
    . vs..
    bu kupez balıgının kıbrıs benzeri bir takımla çok rahat tutmak mümkün gerek sandalda gerekse kıyıdan dikleşen ve derinleşen kıylarda.akdeniz ve egede..

sitem 7 iğneli ama ignelerde 1 cm lik kısa köstekler üzerinde .. beden toplamı 10/12 cm yakın arlıklarla baglanmış 7 iğne saçak şeklinde ..ve son iğneden yukarıya bir kıstırma /hareketli ve arkasaına fırdöndü .. ana bedene bu sistemi taşıyacak hareketli şamandra. tabii bu şamandra için ana makina misinasında stoper lastik.
    kurşun 1 nolu igneye yaklaştırılır kibrit kutusundan az daha büyük ekmek parçası kabuk içte kalacak şekilde kurşuna sarılır.. hafif sıkılır ki dagılmasın daha sonra kıbrıstaki gibi iğneler ekmege sarılarak son iğne ekmeğe batırılır bu sitemde igneler ekmekten 1 cm lik mesafede dışında saçak şeklinde sallanır.şamandra .stoperi kupezin gezdiği derinliğe göre ayarlanır ve kıyıdan kamış ile atılır. genelde kıyıdan 30/50m ileriye atacaksanız ve bu mesafede derinlik 7/10m arasında ise kupez dibeyakın ve orta sularda gezer. stoperi ekmekten itibaren..5/6m ayarlarsanız kupez tutma olanagı vardır. bu yekneden ise çok derin olmıyan yerlerde de iş görür
    kupez deli balıktır . ne ğörse saldırır iğne falen demez ekmeği yemek ister.
    bu arada iğneler takılır ve şamandrayı batırır/ yada sürükler. o zaman balıgı çekersiniz.. bu sistemde marmaris/fethiye gibi yörtelerde balık yakalandıktan sonra takımı çekmeyip beklerseniz vede şansınız varsa etrafta gezen iri bir turna bu kupezin çırpınmasına dayanamaz ve kupeze saldırır bu arada diğer iğnelerde turnaya dolanır.
    örede 1/2 m lik derinlik kıyılarda uzun boy kamış ile su üstü kıbrısını 60/70 m ileriye atarsanız su üstüne çıkan iri kupezler bile yakalanabilir.
    kolay gelsin

bu şekilde yöre haklı çok turna tutar.

6. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Biz Foça'da bu balıktan bol bol yakalıyoruz, orada Gopez deniyor.Ayrıca Foça'nın meşhur yemeği sarmısaklı yoğurtlu gopez i denemenizi öneririm müthiş oluyor..

7. nasty

nasty

Favori Kamış:
    OLTA
    Evet benimde dikkatimi çekti..Bu balığın her bölgede adı farklı..
    ama tadı iyi değil ve eti sert.. :(

En son Göcekte yakalık bu balıktan 26.05.07

Son düzenleme: 5 Haziran 2007
  8. rlion

rlion

Favori Kamış:
    elimi kullanıyorum :(
    En İyi Avı:
    Palamut,4kg :(
    evet tuttuğum balık bu ta kendisi bu balığa fethiye ve çevresinde lopa diyorlar çok zor yakalanan bir balık değil sadece küçük iğne ve mamun kullanın o atlıyo saten arkadaşın dediği gibi eğer ufak bir lopa oltanın ucundaysa ve bide kanı akıyosa inceden bu balığa hayır diyecek büyük balık tanımam buralarda canlı bırakma yapıyorlar sonuç %80 boş gelme şansı balık yoksa boş çekersiniz ama etrafta büyük balıklar dolanıyorsa mutlak suretle sizindir

9. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    evet

ben ç.kalede görmüştüm sardalyayla dip kıbrısı atarak yakalıyoduk. ama bu balığın lezzetsiz olduğuna katılmıyorum haziran temmuz ve ağustos bu balığın en yağlı zamanı ve mangalda süper oluyor. kışın derseniz lezzetsiz ona katılıyorum. ç. kale dalyan da mendirek içine sırf bu kupes lerin ufaklarını avlamak için 50 cm suya gelen devasa levrekler gördüm, canlı olarak cidden iyi bir yem, ama kullanıcaksanız sadece sırt yüzgecinin gerisinden tek dikiş olarak takmanızı tavsiye ederim , bu şekilde oltada 45dk-1 saat arası canlı olarak kalabiliyo

10. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Yücel Usta'nın dediği gibi Çanakkale Saros'da bu balık var,vurması,çekmesi çok güzel.

11. karababa62

karababa62 Murat KARADUMAN

Favori Kamış:
    malzemem yok
    Favori Makine:
    erma panther makine,albastar kamış
    En İyi Avı:
    sazan 800 gr,alabalık 500 gr.
    ben bu balıktan Muğla-Akyaka'da epeyce yakaladım,tadıda çok güzel,ayrıca çok cesur bir balık,ekmeğe bir saldırışı varki görmelisiniz...

12. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bilgiler için teşekkürler

13. avantgarde

avantgarde onur

bencede çok lezzetli bir balık.tabi yöreye mevsime ve tazeliğine göre değişebilir.yağlıysa fırında yada ızgara,değilse tavada özellikle günlükse nefis olur

14. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    Bu kupezin rekoru bende arkadaşlar 42 cm :) Avartarda resimdeki balık :) Süper lezzetli bir balıktır:)

15. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg

Son düzenleme: 16 Şubat 2008
  16. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    Havalar açsada şu güzelim kupezden bitane daha yakalasam ne güzel olurdu :) vuruşu gelişi yemesi herşeyi ile süper olur:)

17. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    kopez güzel bir balıktır dediğiniz gibi hem tutulması zaevkli hem yenmesi

18. avantgarde

avantgarde onur

Aslında kıyıdan nadiren gelir de, tekne ile fazla açılmadan yakalanması kolay bir balık.geçmiş senelerde foçada teknede avlanırken dipte balık kesildimi şansımızı denemek için hemen aynı takımı orta suda gezdirince mutlaka ortaya çıkar bir noktada :) sonra mesafeyi sabitleyip at çek.sürü denk gelirse ikili üçlü bile yakalanır.

19. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    zaten hep mercana niyetlenerek olta atarız ama başka çıkar :D

20. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    balık balıktır hepsi iyidir yiyin gari...:D :D
    kan yapar can yapar...
    etin kg.13/15 ytl safiii kolestrol...
    tavuk desen etine butuna göre 6/8/10 ytl ...eh işte..
    1 kg taze istavrit dün pazarda 3 ytl idi... hemen aldım...
    daha ne olsun.. :)