Aliağa, Bakırçay,Yeni Şakran

Konu, 'Bölgeler' kısmında geneben tarafından paylaşıldı.

1. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Dün akşam üstü işim gereği Yeni Şakrana gittim.Otobüs yolculuğu yaptım ve yolda otobüs firmasının reklam yapmak istemiyorum ama, tarif bu şekilde olacak Sebat otobüslerinin mola yerine gelmeden yaklaşık 100 - 150 metre önce Bakırçay denen bir çay gördüm su seviyesi bakımından oldukça güzel göründü gözüme yaklaşık 4 - 4,5 metre genişliğinde ve bazı kesimleri derinliği1,5 mt veya üstü olabilir. Burası hakkında bilgisi olan arkadaş varmı avlanan bir kaç kişi gördüm ama otobüs yolculuğu olduğu için gidip soramadım.
    Konuyu denize açmanın sebebine gelince Aliağa merkezi geçtikten sonra ki kıyı şeridinde insanlar kovalar yanında oltalar ellerinde ailece balık avlıyorlardı kıyı avcılığı için güzel bir yer gibi geldi bana çünkü sahil değil suyun başladığı yer çok güzel bir yol yapılmış su kenarına su seviyesi yüksek anladığım kadarıyla ileride büyük tekneler bağlanmıştı.
    Birde Yeni şakran da çok güzel avlaklar gördüm ilk girişteki koy sazlık ve ara ara sular yol kenarına kadar girmiş burada balık avlayan kimse görmedim.
    Bu üç yer konusunda bilgisi olan arkadaşlar var mı?
    Sonuçta İzmirde güzel yerler yakın ama değişik yerlerde bakmak cazip olabilir;)

2. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta

Bende yılda 4-5 kez oradan geçiyorum Akçaya giderken hatta bu hafta sonu da gidicem giderken hep karanlığa denk geliyor ama dönüş gündüz oluyor bence orada güzel kefal olur denemek lazım;)

3. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Valla benimde gözüme güzel gözüktü Mehmet abi denemekte fayda var gibi ama önce bilen bir arkadaş varmı diye sorayım istedim.

4. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Yeni şakran denen yer tam olarak neresi*?

5. Aliağa'dan devam et yaklaşık 15-20 km sonra İlk önce Şakran sonra Yeni Şakran gelir.

6. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Aliağadan çıkınca koylar var yol üstünde şakran,yeni şakran diye yazar..

7. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Piştiiii :D :D :D :D

8. 10 salise ile el benim :D :D

9. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    piştiyi yapan benim birader;) sen kaybettin bu eli :D :D :D

10. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Aliağa'an çıkınca 10 km sonra yol bir çayın üzerinden geçiyor,çayın yanında bir yol var,hatta 100 mt ileriden sola sapınca deniz kenarında bir köye çıklıyor çupra falan av yeri diye bilinen yerlerden.Şakran diye orasını biliyorum galiba doğruymuş..

11. Tamam işte orası, çıkar oltaları birdahaki sefere salla gitsin.
    Ama dikkat et sığlık ve dip biraz otluktur. Bu yüzeden dip oltası kullanma onun yerine zokaya talim :D :D :D

12. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:

O çayın denize döküldüğü yerde daha önce yıne o çaydan yakaldığımız canlı kefal ile levrek almıştık sabah saatlerinde.Çayda da bol bol kefal avlayanlar vardı....Yem olarak ekmek kullanıyolardı ben de kefal için ekmek kullanmıştım..

13. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Tamam işte Bakırçay orası deniz döküldüğü yer nasıl balık yapıyor mu? yani dişe dokunur birşey var mı 70 km boşuna yapmayalım şimdi;)

14. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Hocam valla şakran da birşey yok...Aynı yerden bahsediyorsak benim gördüğüm kadarıyla boş...Ama ayrı bir teknik,ayrı bir avlak vardır tabii ki bekleyip yazılanları görmek lazım..

15. levrekci_burak

levrekci_burak

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 5,5 kg
    oradaki çay hakkında yani tatlı su avcılığı hakkında bir bilgim yok ancak ben sürekli o taraflarda avlanıyorum bahsettiğiniz çayın denize dökülen kısmında mırmır karagör ve ispari çıkıyo çay ağzına gelmeden kumsalın tamamında zargana lidaki çipura alma şansınız var tabiki mırmırda geceleri güzel av veriyo çipura avlamak isteyenlere madya iyi iş yapıyor o kesimde çay ağzında hiç yakalamadım ama levrek için iyi bir avlak olduğunu çok duydum ayrıca bahsettiğiniz mevkiyi geçer geçmez çaltıdere diye bir köy var fazlaca lidaki yapar ama bu mevsimde balıklar küçüktür bir ay sonra falan irileride girmeye başlar oradada yengeç ve boru kurdu iyi iş yapıyor ayrıca o tarafın lidakisi çipurası(çaltıderenin) kıyıdaki taşlara yapışık salyangoza benzeyen onun biraz küçüğü kabuklularıda yiyor şakrana gelince o taraftada lidaki ve çipura ayrıca palaz levrek alabilirsiniz geceleri boru kurdu iyi iş yapar umarım bilgiler işinize yarar rast gelsin...

16. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sağol Burak teşekkürler verdiğin bilgiler için;)

17. wassago2

wassago2

Favori Kamış:
    olta, zıpkın, vb.
    Yeni Şakran'ın iç koyları

Öncelikle Burak arkadaşın anlattıkları son derece güzel gözlemler. Bende naçizane bir kaç ilave yapmak istedim. Geneben ve Eczacı, gördüğünüz bölge mevsiminde iyi balık yapan bir alan. Her yerde olduğu gibi balık azaldı ama bitmedi. Özellikle Yeni Şakranın içine girince sahili ilk ulaştığınız yerden Afacan Motelin (Çevre yolundan Çandarlı istikametine devam edince solda) ilerisine kadar olan alan kaba Lidaki, çıpra, levrek yapar. Çok uzun yıllardır kıyıdan avlandığım bir alan. Yem olarak tuzlanmış sardalya (iki parmak kalınlığında dilimlenmiş ve en çok 1 hafta beklemiş), madya, mamun ve borukurdu kullanıyorum. Bana göre en iyi iş yapan sardalya. Olta olarak gezici kurşunlu (40-60 gr zeytin kurşun), 3-7 numara arası dövme iğne ile kendi hazırladığım çift iğneli saçak oltayı tercih ediyorum. Misina için 30-35 numaradan daha fazlasını kullanmamanızı öneririm. İğneler için 35 ve 45 cm kolçak bırakıyorum. Kesinlikle kamışla avlanmıyorum. Zira su sığ olduğu için balık havaya kalkmış misinayı görüyor. Gün ışımadan oraya gidip hazırladığım 10 - 12 oltayı 2'şer metre aralıkla sererek av yapıyorum. Eylül ortasından mart sonuna kadar iyi ve iri balık alabilirsiniz. Rastgelsin.

18. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    10-12 oltayı tek başınızamı atıyorsunuz :confused:

19. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:

Wassago önce hoşgeldin imza ayarlarını yaparsan hitapta kusur işlemeyelim.Verdiğin bilgiler için sağol ama tek başına atıyorsan 10-12 olta:eek: sirkülere bir göz at istersen. Birde tanışma kısmına kendini tanıtan bir yazı yazarsan herkes sana hoşgeldin diyecektir.;)

Denizlerde amatör balıkçılık

MADDE 11- (1) Denizlerde amatör balıkçılık, zaman yasağına tabi değildir. Denizlerde özel avlanma izni gerekmeyen yerler haricinde gün içinde av saati sınırlaması yoktur.

(2) Denizlerde amatör avcılık her türlü olta takımı, serpme ve yemlik uzatma ağı ve sualtı tüfeği ile yapılabilir. Yemlik uzatma ağının uzunluğu 5 metre, yüksekliği 1.5 metre, göz açıklığı 28 mm.’den büyük olamaz.

(3) Bir amatör en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Bir amatörün bir olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez.

(4) Olta ucuna ağ (tırıvırı, paraşüt vs) düzeneği takılarak avcılık yapılması doğaya verdiği tahribat nedeniyle yasaktır.

20. wassago2

wassago2

Favori Kamış:
    olta, zıpkın, vb.
    Duyarlılığa teşekkür...

Hatırlatma açısından teşekkür ederim. Bilsek de arada bir insanın kendi nefsini kısması açısından iyi oluyor. Her ne kadar kısa yazacağım diye, kendimi bir anda katil vasfında hissetsemde canınız sağolsun. Duyarlılığınız muhteşem... Teşekkürler.
    Minik bir detay genelde 3-4 kişilik bir grup olarak hareket ediyoruz. O yüzden olta sayısını kaale almayın. :)
    Yine de yazdığım minik bilgiler umarım günün birinde işinize yarar. Sağlıkla kalın...
    Rastgele.