Yardım; Slikon yemli olta yapımı

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında sertach tarafından paylaşıldı.

1. sertach

sertach Kiraz Balıkçı

Favori Kamış:
    Okuma Vspin
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000fd, Okuma safina pro 2500
    Öncelikle merhaba.slikon yeme iğne nasıl takılır.at çek yapmak için slikon yemle nasıl olta hazırlanır?fırdöndü bağlamalımıyız?iğneyi nerden geçirelim?kaç iğne takalım?misinamız kaçlık olsun?ağırlık gerekirmi vs. vs...bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.forumda aradım ama bulamadım şimdiden teşekkürler...

2. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    silikon yemlere zoka gecirerek kullanilir...zoka kursunlu igne demektir...igne agizdan girip sirttan cikartilir...rapala dugumu veya saglam bir dugum atilir...bu dugumu orgu misine ile vaya hazir 25-30 cm uzunlugunda celik tellerde kullanilabilir..celik telde iki ucu firdonduludur zaten..anliyacagin bu mesafe sonu firdondu baglanip sonrada beden baglanir...at cek yaparken dibe indirip sonra hafif bir hizla havalandirilarak yuzdurmek iyidir veyahut hizli bir sekilde orta suda yuzdurme ile kullanilir...her yerde is yapmaz...igne olayinda istersen bir igne ile misineyi agizdan gecirip anusten cikar ve uclu bagla...yarin ise gitcegim icin uyumam gerek kusura bakma...yoksa resimlerle her turlu yardimda bulunmak isterdim...
    saygilarimla

3. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Slm..Abi ben de yeni öğrendim ama anlatmaya çalışıcam.

Önce kancayı takmadan altına hizasına koyup kancanın silikondan çıkacağı tam yeri kalemle işaretleyin..

İşaret balığın sırtında olsun.İşaret koymazsanız kanca geriden ya da ilerden çıkabilir öyle olursa da ya silikon büzülür ya da kancanın sadece ucu dışarıda kalır.

Sonra kancayı balığın ağzından sokup ilerletip çevirerek koyduğunuz noktadan çıkarın.

İlk başta biraz yamuk yumuk bişey olucak ama oturunca kendine gelir:)

Son düzenleme: 11 Ağustos 2007
  4. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Kurşun takılmıyor bildiğim kadarıyla kurşun ayarını zokanızın büyüklüğüyle ayarlamaya çalışın.Fırdöndü çok çok büyük balık gelme ihtimali yoksa kullanın ki hem kolaylık olur hem de gam yapmaz.Fazla ağırlık olmadığından ve yem de hafif olduğundan istediğiniz kadar uzağa atabilmek için çok kalın misinadan kaçının.30 mm falan hatta biryerde 20 mm okumuştum o biraz risk bence..Köstek tel yada ip olabilir..Bazı büyük boylarda bir de üçlü kanca ekledikleri oluyor resim ekledim.;

Attıktan sonra da oltayı normal hızda sarın sardıkça balık dibe inicek arada hafif atraksiyonlar eklerseniz tadından yenmez.Silikon balıklar gerçekten süper bir icat ilk aldığımda küvette denemiştim:)kuyruk hareketleri falan çok gerçekçi suda görünümü harika..

Son düzenleme: 11 Ağustos 2007
  5. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Ben bu mesajı görmedim yav:) Mustafa abime katılıyorum:D

6. sertach

sertach Kiraz Balıkçı

Favori Kamış:
    Okuma Vspin
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000fd, Okuma safina pro 2500
    ilginiz için çok ama çok teşekkür ederim...

7. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Bişey değil Sertaç abi..

8. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    bu resimdeki silikon benim devamlı kullandıgım turna yavrusu silikon tavsiye ederim turnanın görünce dayanamadıgı bir yem bununla çok turna yakaladım

9. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Sağolasın abi turnaya giderken bulundurcam.

10. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    By NV-GS120 at 2007-08-13
    eveeet sevgili sertaç kardeş bende arkadaşların bahsetmediği bir noktadan bahsedeyim bu silikonlarda ağırlığa gerek yoktur ilk resimde gördüğünüz silikonlara takılan iğnenin ucundaki boncuk şeklindeki renkli kısım kurşundur ikinci resimdeki turna yavrusu şeklindeki silikonunda kafasındaki halkanın altında kurşun var ağırlığa hiç ihtiyacınız olmadan düşük atarlı bir kamışla (20-30gr) çok rahat 50 mt üzerinde atabilirsiniz bu mesafede turna balığı tutabilmek için yeterlidir size rastgele:)