BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Güncel > Genel Konular
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Yaban Tv...

Cevapla
22-08-2007, 14:55   #1
Jashuaa
 
Jashuaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.077
Favori Kamışı: olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
En İyi Avı: laspir 5kg, sakarya nehri.
Selamlar arkadaşlar.
sizinle son günlerde sık sık karşılaştığım bir olayı paylaşıp fikirlerinizi almak istiyorum. çoğunuzun bildiği gibi uyduda yayın yapan bir Türk avcılık kanalı var Yaban TV. ben yaklaşık 1 aydır takip edebiliyorum. malum program yoğunluğu kara avına ait. denk geldikçe balıkçılık programlarını izlemeye çalışıyorum. bu kısa süre zarfı içinde bile balıkçılıkla alakalı bir sürü sirkü dışı avcılık yayınladıklarını gördüm. açıkcası böyle birşey beni çook şaşırttı. çünkü böyle bir kanal bu konuda çok hassas olmalı ve yayın çerçevesini bu şekilde düzenlemeli. bahsettiğim programlar çekilmiş profesyonel belgeseller değil "sizin gönderdikleriniz" adı altınya yayınlanan amatör çekimler. bir kaç örnek vermek gerekirse yaklaşık iki hafta önce bir alabalık avını gösterdi. alabalık limitleri sirkülerde "Doğal alabalık 20cm boy limiti 3adet miktar limitine, Gökkuşağı alabalıkta ise boy limiti yok 10adet miktar limitine sahip." ama bu kanalda verilen görüntülerde bir günde 3 kişi 70ten fazla alabalık tutmuşlardı. alabalıklar kırmızı benekli alabalık olarak tarif ediliyordu. işin daha da vahimi bu bir günlük bir av değil 3 gün süren bir avdı. 3 gün sonunda 200 den fazla alabalığı beraberlerinde götürdüler. diğer bir örnek ise daha yakın zamanda izlediğim doğu yada güney doğu anadolu bölgesinde çekilmiş bir amatör videoydu. burdaki durum ise akan suya giren bir arkadaş elleriyle kaya aralarında ve toprak setlerde balık tutuyordu. balık cinsinden emin olmasamda görüntülerde bana sazan gibi geldi. bu videodaki durumda hiç bir boy ve miktar limiti gözetmeksizin yaklaşık yarım cuval balık tutularak götürülüyor. şimdi burda sorulması gereken soru birçok izleyicisi olan, sürdürülebilir avcılık için örnek ve öğretici olması gereken bir kanalın bu tür programları yayınlaması ne kadar doğru. bu konuda fikirlerinizi belirtir hatta yapılabilecek birşeyler için öneride bulunursanız çok sevinirim.
saygılarımla.
Jashuaa çevrimdışı  
22-08-2007, 14:58   #2
geneben
Aşkın / İzmir/Bornova
 
geneben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 4.021
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: Deniz turnası 70 cm 900 gr.
Benim merak ettiğim Türk kanalıysa rtük bu işe el atabiliyormu eğer öyleyse şikayet mailleri yıkalım rtük e.Onlarda gerekeni yapsınlar.
geneben çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
22-08-2007, 14:59   #3
nertikus1
Naci ERTİK / Eskişehir
 
nertikus1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.465
Favori Kamışı: şamandıralı,makaralı
En İyi Avı: 9 kg yayın
Yaban TV,

Bizler, sürdürebilir balık avını, paylaşım, sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesi içinde yasalara uygun amatör olta balıkçılığı konusunda, bilgi paylaşımı ve dostluğu en ileriye taşınmak amaçlı olarak kurulan Anadolu Balıkçıları Forumunda bir araya gelmiş balık avcılarıyız.

Yayın hayatına yeni başlayan Yaban Televizyonu merak ediyor, bir an önce izlemek için sabırsızlanıyorduk. Bir süredir Yaban Televizyonunu izleme şansı elde ettik. Ancak, ilanınız üzere televizyonunuza yayınlanmak üzere gönderilen balık avı ile ilgili amatör çekimleri bazılarını izlediğimizde dehşete kapıldık. Zira balık avı videoları yasalara uymayan ve amatör balık avcılarına yakışmayacak görüntüler içeriyordu. Öyle ki bu görüntüler web sayfanızda kurumsal başlığı altında verilen Yaban TV felsefesine birebir tezat oluşturuyor. Sayfanızdan aldığımız ibareler aşağıdadır.

“işte yaban tv, doğal hayatı, insanlık tarihi kadar eski bir faaliyet olan avcılığı bu nedenlerle öne çıkarıyor.
Doğayı tahrip etmeden, yok etmeden, yaşatarak yapılan avcılığı destekliyor.
Avcılığın bilinçli yapılması, sadece yazılı kurallara değil doğanın yazılı olmayan kurallarına da uygun yapılması için önemli bir misyon üstleniyor..
Avcılığın her türlüsünün, doğaya ve doğal yaşama zarar vermeden yapılması için yön gösteriyor, ışık tutuyor...
Çünkü biliyoruz ki avcılık, ticari kaygı taşımayan, belli bir felsefe ve doğa anlayışında yürütülen bir etkinlik...
Av ve keşif gezilerinden özel görüntüler ve yeniliklerin de yer aldığı yaban tv, kısa sürede bu alanlara ilgi duyan izleyicilerin buluşma adresi olmayı hedefliyor.
Doğada bulunmak ve onu paylaşmak tek ortak payda...bunun bilincinde yayın yapan YabanTV yaban yaşamını korumak ve sürdürülebilir avcılık için.. üstüne düşen görevi yapıyor...”

Unutulmamalıdır ki ülkemizde balık avı önceden belirlenmiş bir takım yasa ve kurallara göre yapılmaktadır. Şu an için geçerli olan kurallar Denizlerde ve İç sularda Amatör ( Sportif ) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 37/2 Numaralı Sirküler’de ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Ülkemizde balık avı yapan her amatörün bu sirkülere ve yasalara uygun av yapması gerekmektedir.

Kuruluşundan ve yayın hayatına geçişinden itibaren ülkemizdeki eğitim eksikliği konusunda da önemli bir rol oynayacağını beklediğimiz Yaban Televizyonunun suç unsuru barındıran yasal olmayan balık avı videolarını yayınlamasını tamamen bir talihsizlik olarak kabul etmek istiyoruz. Şu ana kadar yayınlanmaya devam eden ve hiçbir etik ve estetik değer barındırmayan görüntülerin bir an evvel yayın akışından çıkartılmasını talep ediyoruz. Söz konusu görüntüler;

Çetin’in Elle Balık Avı, Van (limitlere uymadan çuval çuval balık yakalanıyor, elle balık avı da ayrı bir etik ve tartışma konusu )

Hüseyin Hoca Kayseri Turna Avı (Olta ile yakalanan balık görüntüsü yok, hiçte estetik olmayan bir tarzda balıklar iç sularda yasak olan serpme ağının üzerine atılarak gösteriliyor, balıkların arasında yasal boy sınırının altında olan turna balıkları var )

Menderes Bağrıtaş balık avı sazan ( ağ ile balık avı )
Bu üç görüntüde de bir veya birden fazla suç unsuru görülüyor. En önemlisi hiçbir estetik değeri yok ve görsellik açısından da bir o kadar kaba ve bayağı.

Yasal balık avı içermeyen bu görüntüler insanlarımızı sürdürülebilir avcılığa teşvik etmekten ziyade yasal ve etik olmayan yollar ile balık avı yapmaya özendirebilir. Yasal ve estetik olmayan bu görüntülere yenilerinin eklenmesinden endişe duyarken bir an önce bu görüntülerin yayından kaldırılmasını talep ediyoruz. Yasalar uymayan hiçbir görüntünün balık avı başlığı altında yayınlanmasını onaylamıyoruz.

Çekimlerinizi gönderin yayınlayım anonsunuza bizce – yasal av görüntülerinizi gönderin yayınlayalım – ifadesinin eklenmesi iyi olur. Bunun yanı sıra yayınlanacak av görüntülerin tamamının yasallığını ve estetiğini kontrol edecek uzman bir kadro oluşturulması yönünde ısrarcıyız.

Anadolu Balıkçıları olarak elimizden gelen her türlü yardım ve işbirliği içerisinde olabileceğimizi ifade ederek söz konusu hataların tekrarlanmamasını arzu ediyoruz.

8 Mart 2007
Saygılarımızla

veysel ben daha önce bu maili defalarca attım ancak bir sonuç çıkmadı
nertikus1 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
22-08-2007, 15:00   #4
Jashuaa
 
Jashuaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.077
Favori Kamışı: olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
En İyi Avı: laspir 5kg, sakarya nehri.
geneben
Benim merak ettiğim Türk kanalıysa rtük bu işe el atabiliyormu eğer öyleyse şikayet mailleri yıkalım rtük e.Onlarda gerekeni yapsınlar.
Aşkın abi evet Türk kanalı ama uydudan yayın yaptığı için sanırım RTÜK karışamıyor.
Jashuaa çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
22-08-2007, 15:03   #5
serdar43
 
serdar43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 174
Favori Kamışı: Orta kalite kamış.
En İyi Avı: Levrek- 1,750 gr
bende fırsat buldukça izliyorum veysel arkadaşımızın yazdığı gibi siküye uymayan bir çok görüntüler mevcut bu konu hakkın mail attım ilk gördüğümde cevap alamadım. O eliyle balık tutan arkadaş Van da bu işi meslek haline getirmiş ve geçimini avcılıktan yaptığını anlattı buna da saygımız sonsuz ancak tutuğu tum balıklar kırmızı kuyruklu beyaz sazanlar ve bunların limiti 30 cm olması gerekli. Tabi tuttuğu balıklarda sirkuye uymayan balıklar vardı ve bunu avcılık kanalında yayınlamaları bunu izleyen arkadaşlara çok kötü örnekler teşkil edeceği hakkında email atmama rağmen sanırım yetkili kişiler yada bu kuruluş taragından dikkate alınmadı ama toplu bir şekilde tepkimizi belirtirsek daha hasas olacaklarına eminim
serdar43 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
22-08-2007, 15:04   #6
Jashuaa
 
Jashuaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.077
Favori Kamışı: olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
En İyi Avı: laspir 5kg, sakarya nehri.
naci abi süpersin yaa bende tam bundan bahsediyordum sen benden çok önce uyanmışsın. benim bahsettiğim görüntülerden birisini yazmışsın zaten çetinin elle balık avı. sanırım bu video belli periodlarla devamlı yayınlanıyor. ne yazıkki çook üzücü.
Jashuaa çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
22-08-2007, 15:06   #7
Conqueror
Ahmet Fatih Eryılmaz / Edirne / Kutlutaş
 
Conqueror - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 10.586
Favori Kamışı: Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
En İyi Avı: 100 gr israil sazanı
uydudan yayın yapan bir kanal arkadaşlar rtük ilgilenir sanırım , bende daha önce izlemiştim , kanal personeli de çekim yapıyor ,dayımlar bir gün süloğlu barajında görmüş çekim yapıyorlarmış üzerinde yaban tv yazan kamerayla , Edirne -süloğlu sudak avı altında ara sıra çıkıyor izliyorum ,bu konuyu birde değerli yöneticilerimizle görüşüp onlarında fikirlerini almamız gerekir ,onlar nasıl haraket etmemiz gerektiği hakkında bize yol göstereceklerdir.
Conqueror çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
22-08-2007, 15:08   #8
Jashuaa
 
Jashuaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.077
Favori Kamışı: olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
En İyi Avı: laspir 5kg, sakarya nehri.
bireysel tepkilerdense toplu bir tepki daha etkili olur sizlerinde belirttiği gibi.
yöneticilerimizden fikir bekliyoruz.
Jashuaa çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
22-08-2007, 15:09   #9
56561
Yücel / İstanbul
 
Mesajlar: 3.053
Favori Kamışı: Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
Favori Makinası: Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
En İyi Avı: 10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
ya malesef dün bende izledim sülün avı yapıyolardı da komik olan; adam birdaha gelince 1 gün erken gelin ağ atar balık yakalarız diyo, bunu söyleyen de av bölgesi işleten adam.+ bu siteye üye olan zıpkıncı bir arkadaş, çektiği videoda elinde el feneri suyun dibinde delikte balık arıyo, buraya üye olmasa hadi neyse diycem, burdaki bütün zıpkıncılar biliyo ışıkla dalmanın illegal olduğunu her neyse ama bizimkilerden birkaçını mordoğan balıklavı videosunda gördüm gibi oldum bu da mutlu etti beni
56561 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
22-08-2007, 15:12   #10
nertikus1
Naci ERTİK / Eskişehir
 
nertikus1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.465
Favori Kamışı: şamandıralı,makaralı
En İyi Avı: 9 kg yayın
Veysom yaklaşık altı aydır bu çetinin balık avını seyrettikten sonra kanalı tamamen alıcıdan sildim.demekki bu görüntüler ısıtılıp ısıtılıp sürülüyor.Bu yazıyı aklıma geldikçe yolluyordum.Demekki dikkate alınmıyor (
nertikus1 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:29 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net