BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Tatlı SU Balık Avı > Göller, Barajlar ve Akarsular
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Kuraklik Nedeni Ile Göller Ve Barajlar'in Acinacak Halleri.

Cevapla
23-08-2007, 02:17   #1
osmanaltunel
 
osmanaltunel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.744
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: Turna 140 cm. Gölbaşı
Exclamation Kuraklik Nedeni Ile Göller Ve Barajlar'in Acinacak Halleri.

Arkadaşlar bazı haber sitelerinde göller,akarsular ve barajların kuraklık nedeni ile acıklı hallerini yazan yazılardan bir demet sunacağım ülkeler bu konulara ciddi olarak yaklaşmasalar halimiz gerçekten çok kötü bunlardan bazı kesitleri aşağıda yayınlıyorum.MOGAN GÖLÜNDE BALIKLAR ÖLÜYORAnkara'nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü'nde balık ölümleri oldu.

Gölün kıyılarında, çok miktarda ölü kurbağa ve gümüş balığı yavruları ile kadife ve turna balıkları görüldü.

Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, geçen yıl da gölde balık ölümleri olduğunu hatırlatarak, şimdiki balık ölümlerinin neden meydana geldiğinin yetkililerin incelemelerinden sonra belli olacağını söyledi.

Gölde ciddi bir oksijen sorunu olduğunu anlatan Haşlak,''Böyle giderse gölümüz önce içindekiler, sonra çevresinde yaşayanlar için ciddi bir sağlık sorunu yaşatacak'' dedi.


STV HABEREBER GÖLÜ KURUYOR

16 Ağustos, 2007 17:27:00 (TSİ)


Türkiye'nin en büyük 12'nci gölü olan, derinliği 21 metreye kadar ulaşan Afyonkarahisar'daki Eber Gölü'nde su seviyesi 1-2 metreye kadar düştü.

Küresel ısınma, çöl sıcakları ve kuraklıktan etkilenerek kuruma noktasına gelen göller arasına Eber Gölü de katıldı.

Göl kıyısında kurumuş çorak toprakların arasında kalmış çürümüş kayıklar ve bir zamanlar balıkların tutulduğu bölgede şimdi inekler geziyor.

Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan ve kuş cenneti olarak adlandırılan, derinliği 21 metreye kadar ulaşan Eber Gölü'nde su seviyesi 1-2 metreye kadar düştü.

Eber'de şimdilerde sadece tarla kuşları görülüyor. Sazlıkların kuruduğu gölde sular çekildikçe balık ölümleri de başladı.

Devlet Su İşleri 18'inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre, 215 bin metreküp su hacmi olan Eber'de şu an sadece 5 bin 648 metreküp su bulunuyor.

Küresel ısınma nedeniyle yıllardır küçülen Eber Gölü, bir zamanlar kıyısının bulunduğu Derekarabağ köyüne, sularının çekilmesi sonucu bugün kilometrelerce uzakta kaldı.

Derekarabağ köyünde bir zamanlar göle sıfır evlerin önünde kalan kayıklar, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.
Derekarabağ köyü Muhtarı Mevlüt Sönmez, gölün kurumasının birçok konuda kendilerini olumsuz etkilediğini belirterek, "Kağıt fabrikamız vardı. Göl bitince fabrika da bitti. Fabrikada işlenecek bir şey kalmadı. Biz kamış ve yastıkotu biçip, balıkçılık yapıyorduk. Eber Gölü'nde su olmadığı için hiçbir şey yetişmiyor şimdi" diye konuştu.


CNN TÜRK HABER

Konu osmanaltunel tarafından (23-08-2007 Saat 02:20 ) değiştirilmiştir..
osmanaltunel çevrimdışı  
23-08-2007, 02:22   #2
osmanaltunel
 
osmanaltunel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.744
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: Turna 140 cm. Gölbaşı
GÖKIRMAK DA OTLAK HALİNE GELDİ

21 Ağustos, 2007 16:01:00 (TSİ)


Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinden geçen, Kızılırmak'ın en büyük kollarından biri olan Gökırmak tamamen kurudu.

Bulunduğu bölgeye hayat veren ve geçtiği vadide tarımla uğraşan bölge halkının can damarı olan Gökırmak, hayvanların otladığı bir yer haline geldi.

Yaklaşık iki aydır bölgeye yağmur yağmamasından ve aşırı sıcaklar nedeniyle Gökırmak'ın kuruması, Taşköprü'deki sarımsak üreticilerini de telaşlandırdı.

Aşağı Emerce Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Gümüş, küresel ısınmanın mahsullerin azalmasına neden olduğunu bunun da fiyatlara yansıdığını belirtti.

Bugüne kadar Gökırmak'ın kuruduğunu hiç görmediğini söyleyen Gümüş, sarımsak üreticisi olarak gelecek yıllardan da endişeleri olduğunu bildirdi.

Taşköprü'ye bağlı Afşar köyünde çiftçilikle uğraşan İbrahim Bekçi de, 40 yaşında olduğunu ve bu ırmağın kuruduğunu hiç görmediğini ifade etti.

Mahsulden verim alamadıklarını belirten Bekçi, kuraklığın devam etmesi halinde hayvanlarını da satıp köyü terk etmeyi düşündüğünü söyledi.

Kızılırmak'ın en büyük kollarından biri olan Gökırmak, Taşköprü'nün Gülveren kesiminde Karaçomak Deresi ve Daday Çayı ile birleşiyor.


Gökırmak, Taşköprü Ovası'nı, sonra da Boyabat Ovası'ndan geçiyor ve buralardaki tarım alanlarının sulanmasında büyük önem taşıyor.

CNN TÜRK HABERTOHMA ÇAYI’NDA BALIKLAR ÖLMEYE BAŞLADI


SİVAS (İHA) - Sivas'taki Tohma Çayı'nda son günlerde suların azalması nedeni ile balık ölümleri görülmeye başlandı.
Edinilen bilgiye göre küresel ısınmanın etkisinin gözlendiği Gürün ilçesinde, kent merkezinden geçen Tohma Çayı'ndaki su seviyesinin azalması nedeni ile birçok balık ölmeye başladı.
Yaşanan bu ölümlerin üzücü olduğunu söyleyen vatandaşlar, çaya kanalizasyon şebekesinin de bağlanması ile birlikte su içindeki oksijen oranının azaldığını ve balık ölümlerinin bu nedenle arttığını öne sürerek yetkililerin bu duruma bir çözüm bulmasını istedi.


MY.NET.HABER.
LADİK GÖLÜNDE SUYU AZALAN BALIKLAR ÖLÜYOR.
17 Ağustos, 2007 19:44:00 (TSİ)


Kuraklık en çok gölleri etkiliyor ve Türkiye'nin gölleri kuruyor. Son örnek Samsun'dan. Ladik ilçesinde balıkçılık yapan halkın geçim kaynagı olan gölde sular çekildi. Su seviyesi 1 metreye kadar düşen gölde balık ölümleri başladı.

Yöre halkı şikayetini “Milletvekiline gidiyoruz. ‘Kardeşim bu işle ilgilenin’ diyoruz, ‘Tamam’ diyorlar, yazıyorlar, atıyorlar” sözleriyle dile getiriyor.

Geçimini balıkçılıkla sağlayanlar da ilgisizlikten şikayetçi.

Bin 300 hektarlık alana sahip gölde sular çekiliyor. Su seviyesi 6.5 metreden 1 metreye kadar düştü.

Göl sahası yüzde 70 oranında küçüldü, suyun çekildiği alan mera haline geldi.

Yöre halkı, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) tarım alanlarına fazla miktarda su vermesi yüzünden gölün suyunun çekildiğini öne sürüyor. DSİ yetkilileri ise sorunu yeterisiz yağışa bağlıyor.

Göldeki balık ölümlerinin nedeni, Samsun Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nce yapılan araştırmanın ardından kesinleşecek.

Ancak ilk incelemelere göre ani su çekilmesine bağlı oksijen yetersizliği çok sayıda balığın telef olmasına yol açtı.


CNN Türk.

Konu osmanaltunel tarafından (23-08-2007 Saat 02:30 ) değiştirilmiştir..
osmanaltunel çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-08-2007, 02:23   #3
osmanaltunel
 
osmanaltunel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.744
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: Turna 140 cm. Gölbaşı
KİLEZ DERESİNDE SICAKTAN BALIKLAR TELEF OLDU


Kocaeli'de Kilez deresinde toplu balık ölümleri yaşandı. Sıcaktan su yüzüne inip çıkan balıklar bir süre sonra ölüyor. Ölen balıkların alt tarafından delikler olduğu gözlendi.
KOCAELİ (CİHAN)
Kullar beldesinde bulunan Kilez deresinde bugün toplu balık ölümleri gerçekleşti. Su yüzünde başlarını gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi. Olay yerine gelen Kocaeli Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, ölen balıklardan numune aldı. Deredeki balıkların, durmaksızın su üstüne çıkıp inmesi dikkat çekti. Olay yerine gelen Kullar Belediye Başkanı Mahmut Civelek, balıkların aşırı sıcaktan telef olduğunu söyledi. Ölen balıklara olay yerinde yapılan incelemede, alt kısımlarında patlamalar meydana geldiği gözlendi. Yetkililer, suyun aşırı ısınması nedeniyle balıkların öldüğünü bildirdi.

YENİ ŞAFAK


MELEN ÇAYINDA BALIKLAR TELEF OLDU

11 Ağustos, 2007 18:18:00 (TSİ)İstanbul'un su ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak olan Düzce'deki Melen Çayı'nda çok sayıda balık telef oldu. Balık ölümleri görülmesi üzerine yetkililer harekete geçti.

Düzce'nin Cumayeri ilçesi Dokuzdeğirmen köyü Elmalık mevkisinden geçen çaydaki balıkların, çaya bırakılan atıklar nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor.

Cumayeri Kaymakamlığı, Cumayeri Belediyesi, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri bölgeye gelerek olayla ilgili incelemelerde bulundu.

Çevre Müdürlüğü'ne bağlı mühendislerce Melen Çayı'ndan ve atıklardan alınan numuneler incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, Melen Çayı'nda görülen balık ölümlerinin hoş olmadığını belirterek, "Çünkü bu su İstanbul'u besleyecek, bir an önce önlem almalıyız" dedi.

Konuyla Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Koloğlu, "Bu balıkların ne zaman ve neden öldüğü araştırılmalı ve bunun önüne geçmek için gerekenler yapılmalıdır. Bu ölümlerin başlıca sebeplerinden birisi etraftaki fabrikaların atıklarını Melen Çayı'na bırakmalarıdır" dedi.

Koloğlu, "Burası İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacağı için bu noktada İSKİ harekete geçmeli ve gereken ne varsa bir an önce yapılıp önlem alınmalıdır. Su sıkıntısının yaşandığı bu günlerde Melen'in kıymetini bilip, bu dereyi kurtarmamaz gerekiyor" diye konuştu.

Belediyelerin arıtma tesisleri yapmaları gerektiğini vurgulayan Koloğlu, "Biz belediyeler olarak bu konuda arıtma tesisleri yapmalıyız ama arıtmanın elektrik ihtiyacını, masrafını bile karşılayamayız. Eğer İstanbul bu suyu alacaksa İSKİ tarafından, mevcut Havza Koruma Planı derhal işlevsel hale getirilmeli" şeklinde konuştu.


CNN TÜRK


KURAKLIK ÇORUH NEHRİNİ DE VURDU
18 Ağustos, 2007 23:37:00 (TSİ)


Türkiye'nin en büyük nehirlerinden biri olan Çoruh'un debisinde ciddi bir azalma var. Kuraklık sürerse nehir üzerine kurulacak hidro elektrik santrallerinin istenen verim elde edilemeyecek.

Yağış miktarının geçen yıllara oranla yüzde 45 oranda düştüğü Artvin'de Çoruh Nehri'nin debisi de önemli ölçüde azaldı.

Nehir kenarındaki toprak çoraklaştı. Bölgedeki tarım arazilerinde de üretim düştü.


Çoruh Nehri üzerine 27 baraj yapılması planlanıyor. Bu barajların Türkiye'ye yılda toplam 12 milyar gwh enerji kazandıracak.

Ancak kuraklık devam ederse kurulması planlanan barajlar ve hidroelektrik santrallerinden istenen verim alınamayacak.

CNN TÜRK


ALTINKAYA BARAJ GÖLÜ’NÜN DİBİ GÖRÜNÜYOR.


Samsun'da, Kızılırmak Nehri Üzerinde Bulunan ve Türkiye'nin 4. Büyük Barajı Olan Altınkaya Baraj Gölü'nde Su Seviyesinin 21 Metre Düşmesi Nedeniyle Gölün Dibi Görünmeye Başladı.
Samsun'da, Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve Türkiye'nin 4. büyük barajı olan Altınkaya Baraj Gölü'nde su seviyesinin 21 metre düşmesi nedeniyle gölün dibi görünmeye başladı.

Samsun'un Bafra ve Vezirköprü ilçeleri ile Sinop'un Durağan ilçesi sınırları içinde bulunan Altınkaya Barajı, Türkiye'de Atatürk, Karakaya ve Keban Barajı'ndan sonra 4. büyük baraj konumunda. Gölü besleyen Kızılırmak Nehri'nin debisinin küresel ısınmadan dolayı azalması, Altınkaya Barajı Gölü'ndeki su seviyesinin 21 metre düşmesine yol açtı. Yıllık 1 milyar 632 milyon kilovat saat enerji üretim kapasitesi olan Altınkaya Hidroelektrik Santrali'nin (HES), Türkiye'de enerji ihtiyacından dolayı tamkapasiteyle çalıştığı öğrenildi. Su seviyesinin mevsim normallerinin 7 metre altında olduğunu belirten baraj yetkilileri, enerji üretimin tam kapasiteyle devam etmesinin de gölün seviyesinin düşmesinde etkili olduğunu kaydettiler.
190 metre kot yüksekliği olan Altınkaya Barajı'nda kuraklık yüzünden gölün seviyesi 169 metreye kadar inerken, su seviyesinin 21 metre düşmesinden dolayı baraj gövdesinin bulunduğu yerde gölün dibi görünmeye başladı. Gölün seviyesinin 7 metre daha düşmesi halinde elektrik üretiminin tamamen duracağı öğrenildi. Baraj gölünün yüzde 64 seviyesine inmesi, göl çevresindeki alanlarda suyun çekilerek çölü hatırlatan görüntüler oluşmasına neden oldu.HABERLER COM.

Konu osmanaltunel tarafından (23-08-2007 Saat 02:39 ) değiştirilmiştir..
osmanaltunel çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-08-2007, 09:08   #4
Conqueror
Ahmet Fatih Eryılmaz / Edirne / Kutlutaş
 
Conqueror - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 10.586
Favori Kamışı: Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
En İyi Avı: 100 gr israil sazanı
paylaşım için teşekkürler osman abi
Conqueror çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-08-2007, 09:58   #5
avcı22
Mesut Turan / edirne
 
avcı22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 824
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: yayın 3.4 kilo
Edirne bu konuda şanslı yağmur yağmamasına rağmen komşumuz Bulgaristan'daki yağışlardan dolayı Meriç ve Tunca Nehirleri üzerinde bulunan barajlar aşırı şekilde dolunca barajların kapakları açılıyor.Kapakların açılması demek çeltik veriminin artması ve balığın bollaşması demek.
avcı22 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-08-2007, 10:08   #6
Conqueror
Ahmet Fatih Eryılmaz / Edirne / Kutlutaş
 
Conqueror - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 10.586
Favori Kamışı: Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
En İyi Avı: 100 gr israil sazanı
avcı22
Edirne bu konuda şanslı yağmur yağmamasına rağmen komşumuz Bulgaristan'daki yağışlardan dolayı Meriç ve Tunca Nehirleri üzerinde bulunan barajlar aşırı şekilde dolunca barajların kapakları açılıyor.Kapakların açılması demek çeltik veriminin artması ve balığın bollaşması demek.
mesut abi akşam sizin yanınızdan sonra ,tunca nehiri kenarındaydım fakat su çok düşmüş birde köprülerin onarımı dolayısyla ,karaağaça giderken geçtiğimiz tunca köprüsünden - kirişhane futbol sahasının olduğu bölgede su durgun birde az suda sirkülasyon yok hayret ettim balık nasıl yaşıyor suda birde bu bölgede salyangoz üremiş ,olaya takılıyor .
Conqueror çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-08-2007, 11:23   #7
ahmet58
 
ahmet58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 206
Favori Kamışı: 1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
En İyi Avı: 1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
çok acıklı bir durum rabbim inşallah eski haline çevirir buraları
ahmet58 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-08-2007, 11:30   #8
Eczacı
 
Eczacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.241
Favori Kamışı: olta
Bu kışta normallerin üzerinde bir yağış beklenmiyor sanırım bundan sonraki savaşlar su savaşları olacak..
Eczacı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-08-2007, 11:31   #9
Oztemiz80
 
Oztemiz80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 747
Favori Kamışı: el oltası
En İyi Avı: 1 kg sudak 1,5 kg kadife
Abi paylaşımn için teşekkürler.
Bu haber de Ordu dan kuruyan Civil deresinde balıkların ölmemesi için belediye tankerle su taşıyormuş Helal olsun adamlar Taşıma su ile değirmen dönmez ama biraz da olsa yağmur yağıncaya kadar idare edebilir.
http://www.sabah.com.tr/haber,03908C...6BF8CD0CB.html
Oztemiz80 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-08-2007, 11:45   #10
carpe
 
Mesajlar: 1.763
Favori Kamışı: olta, zıpkın
En İyi Avı: 3.7kg levrek 8kg sazan
Oztemiz80
Abi paylaşımn için teşekkürler.
Bu haber de Ordu dan kuruyan Civil deresinde balıkların ölmemesi için belediye tankerle su taşıyormuş Helal olsun adamlar Taşıma su ile değirmen dönmez ama biraz da olsa yağmur yağıncaya kadar idare edebilir.
http://www.sabah.com.tr/haber,03908C...6BF8CD0CB.html
Cok sasırdım..Faydası olmasada bu belediyenin yaklasımını gosterir..Umarım butun belediyeler gerekli dersi cıkarmıslardır..
carpe çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:42 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net