BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Tatlı SU Balık Avı > Tatlısudaki Canlılar
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Şabut dünya rekoru bence bu, hemde bizim yani türklerin avladığı

24-08-2007, 21:33   #31
karayel
Yakup ERDEM / Sinop

karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: şeytan otası
En İyi Avı: kaya balığı (1.5 gram) :)
Hüseyin kardeşim teşekkür ederim, sanırım arkadaşlar balık avı yanında av muhabbeti gibi görüyorlar durumu, malum ben de biraz hassasım, sallanmaya başladımı tekrar tekrar iletiyorum

Sevgili Mustafa Halfeti (Urfa) den tanıdıklar ticari balıkçıydı. Yıllarca önce beni misafir ettiler, ağ ve oltayla avlanıyorlar, ağı bir tarafa koyun, oltada 4 mm lik ip ve standart el ayası kadar kancaların dışında demirci tarafından dövülerek imal edilmiş kanca kullanıldığını söylesem kimse inanmaz. Akşamdan bırakılan halat oltadan sabah balığı toplamak nasıl bir avcılıksa avladık işte. 20 kg üstü benzer pek çok balık arasında en iri olanlar bunlardı ve ben çok ta iyi hatırlamıyorum (öğrencilik evrem olması ve avlanan balıklar kısa sürede pazarlandığından inceleyemedik)

Bu balık gibi Fırat-Diçle havzasındaki pek çok balığın yeterince tanınmaması fakat bölgenin başta Zapsuyu olmak üzere bakir olması türün devamına yardım etse de, artık Fırat ve Dicle de sınırdan itibaren barajsız doğal nehir kalmaması türün biyotopunu (yaşam alanını) bozarak suyun ısınmasına ve bu türlerin azalmasına neden olmaktadır.

hauki
yakup hocam sizde zamaninda almissiniz kuzuyu..super bir balik ilk defa burda duydum bu buyuklukte ve bu turde bir balik oldugunu ic sularimizda...tek kelimeyle tebrikler...
karayel çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-08-2007, 21:54   #32
CoNTRoLLeR
Bekir K. / İstanbul

CoNTRoLLeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
En İyi Avı: Balıkavı.net
küçük olan 40 kg büyük olan 120 kg. kiloları ben yazmadım gönderen arkadaşım böyle göndermişti..
CoNTRoLLeR çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-08-2007, 22:01   #33
hauki
mustafa cecen / finlandiya-jarvenpaa-tr alanya

hauki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta ve zipkin
En İyi Avı: görup de tutamadigim balikti
karayel
Hüseyin kardeşim teşekkür ederim, sanırım arkadaşlar balık avı yanında av muhabbeti gibi görüyorlar durumu, malum ben de biraz hassasım, sallanmaya başladımı tekrar tekrar iletiyorum

Sevgili Mustafa Halfeti (Urfa) den tanıdıklar ticari balıkçıydı. Yıllarca önce beni misafir ettiler, ağ ve oltayla avlanıyorlar, ağı bir tarafa koyun, oltada 4 mm lik ip ve standart el ayası kadar kancaların dışında demirci tarafından dövülerek imal edilmiş kanca kullanıldığını söylesem kimse inanmaz. Akşamdan bırakılan halat oltadan sabah balığı toplamak nasıl bir avcılıksa avladık işte. 20 kg üstü benzer pek çok balık arasında en iri olanlar bunlardı ve ben çok ta iyi hatırlamıyorum (öğrencilik evrem olması ve avlanan balıklar kısa sürede pazarlandığından inceleyemedik)

Bu balık gibi Fırat-Diçle havzasındaki pek çok balığın yeterince tanınmaması fakat bölgenin başta Zapsuyu olmak üzere bakir olması türün devamına yardım etse de, artık Fırat ve Dicle de sınırdan itibaren barajsız doğal nehir kalmaması türün biyotopunu (yaşam alanını) bozarak suyun ısınmasına ve bu türlerin azalmasına neden olmaktadır.
dogrudur abi site uyemiz namidiyar namik abi de camasir ipi ,su bidonu kullanir balik avinda sizinki gayet normal yani
hauki çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-08-2007, 22:02   #34
hauki
mustafa cecen / finlandiya-jarvenpaa-tr alanya

hauki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta ve zipkin
En İyi Avı: görup de tutamadigim balikti
N@mık
ben inanırım gözümle şahitim

pisti mi oldu simdi abi
hauki çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
29-09-2007, 03:58   #35
Yaban Avcisi

sakarya54
arkadaşlar bencede bunlar sazan değil, sazan balığı yapılan araştırmalara göre en fazla 45 kg. oluyor, bu farklı bi balık ama cinsini bilmiyorum benim ilgi alanım sazanlar, carp cqarpfen kamilyasından oldukları kesin ama sazan değil, bu balığın yakalanışına gelince normal kamış ve makarayla tabiki yakalanamaz, ama çıkrıkla çok rahat yakalanır, ve çıkrıkta olta balıkçılığıdır, sonuçta bi olta
sazan en fazla 45 kilo oluyorda rekor 120 kilo yaziliyor diye haber var demekki o balik ya maket yada foto montaj agactaki balik lari demiyorum rekor diye bahsedilen den diyorum bu agaca asili olanlar sazan cinsin den biyikli baligi andiriyorlar kimi yerde dargin diyorlar biraz animsatiyor

saygilar
29-09-2007, 08:46   #36
gülbaharlar
gulbaharlar / manisa

gülbaharlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: el oltası, kamış
En İyi Avı: 13 kilo aynalı sazan
bekir paylaşımın için teşekkürler
gülbaharlar çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
29-09-2007, 10:07   #37
slimselim

slimselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Tarzan Zıpkın , Albastar olta Rambo bıçağım Fotoğraf makinam
En İyi Avı: 2 kg aynalı sazan 1.5 kg RusKefali
Güzel paylaşım. Resimler hep eski mazidemi kaldı acaba öyle sazanlar. Umarım değildir. Resimler için teşekkürler.
slimselim çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
30-09-2007, 05:09   #38
poissonbleu
murat / ısparta

poissonbleu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: kocaağız 4kg
karayel
Bu balıklar şebuttur, Fıratın şahı da denir. Ben bile 70 kg luğuğunu yakaladıysam gerisini siz düşünün. (Türkçe yada yöresel ismi değişir, arkadaşlar caner demiş, mümkündür)
Birecik barajı yapılıncaya kadar Halfeti ve çevresinde bolca avlanırdı. Şimdi durum nedir bilmiyorum.
Bu arada Şebut bir sazan türüdür. Barbus esocinus, bıyıklı balıklardandır.
İran ve Irakta daha büyükleri çıkar, Zap Suyu en bol olduğu yerdir, Fıratta da bolca bulunurdu.

yakup hocam bende geçen sene 1 ay süreyle halfetide bulundum, şu anki durum şöyle:birecik barajı yapıldıktan sonra bu büyüklükteki balıklar birecik ve atatürk barajının derin sularını tercih ettiler (ama ne mutlu ki nesilleri tükenmedi) ,göl kıyısında bu balıkların yavruları sürü halinde geziyorlar ancak normal bir büyüklüğe eriştiklerinde baraj göllerine veya fırat üzerinden suriye ve ırağa kaçıyorlar,ancak az da olsa ''genelde 5 kiloluk şebutlar'' gölde bulunuyor,zaten gölün altından fırat nehri geçmektedir.

ilk fotograf 2000 yılından önce çekilmiş olmalı çünkü birecik barajı için 2000 yılında su tutulmaya başladığı zaman halfeti ilçesinin büyük çoğunluğu sular altında kaldı ve büyük bir göl meydana geldi,elinde 2 büyük balık tutan adamın arkasındaki manzara da tarih oldu,şu anki hali fotoğrafta görüldüğü gibidir.

karayel

ve aynen belirttiğiniz gibi bu balıklar yöre halkınca ''şebut'' olarak anılmaktadır, orada bulunduğum süre içerisinde bu büyüklükteki balıkların fotoğraflarını çok gördüm ve bundan daha büyüklerinin şu anda baraj gölünde olduğu söyleniyor ve yine belirttiğiniz gibi dengenin bozulması nedeniyle nehirlerde balık kalmamış, şu anda balıkçılar zamanlarını eski günlerini yad etmekle geçiriyorlar,ağ atanlar genelde eli boş dönüyor ancak gölün oluşmasıyla göl kenarındaki tarihi yerlere ''rumkale gibi'' turistlere tekne turları düzenleyerek kendilerine yeni bir geçim kapısı açılmış durumdadırlar.

benim bir haftalık çabalarım sonucunda 70 kiloluk olmasa da fotografta görülen 2 adet aynalı sazanı yakalayarak her gittiğim yerde balık yakalama geleneğimi de sürdürmüş oldum.10 sene önceki balıklarla kıyaslandığında biraz komik durdu ama bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim...
poissonbleu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
16-10-2007, 14:17   #39
enozbihasbirinciuye

sazan konusunda sadece pişirme tecrübem var. fekat bakir anadolu konusuna girince.

valla oltasını bilmem gerçi agla olması muhtemel ancak yeşil ırmakta yakalanmıs 2 metrelik yayınlar sıradan sayılırdı bir vakitler. gözümünen görmusumdur. amasyada çarsı ortasında dilim dilim satılırkene.

muş da karayolundan giderken kanat açıklıgı bir toros arabadan daha fazla kartallar da görmusumdur. anabritanica ya inat.

balın şebut diye koç gibi balıgımız varımız da heberimiz yokmus.
halfetiyi görmuslugum vardır birecikte sazan diyip içinden kılcık çıkanbir kebapta yedirdiler bana. halfetide balina tuttular dense inanırım. oralardan çıkar böyle seyler.

benim karın agrım baska.
bu rekor lar geyigi garip . hep evoropa damı olacak bu işler yavv.
hep evoropadamı buluncak bu harika insanlar kalantor agalar
tamam oltasını ipini kuşagını onlar üretiyo
hakemi şusu busu da onlarda.
önceden belli sularda saatli sureli balık tut en buyuk ilan et. yogg canım.
sen tutunca da dudak bukup "wery wery interessing"
yerse. "pis yerli". "efendim sahip."
giuness bile ulkemize gireli 3-5 sene oluyor - büyük eksiklikti- ustelik tek yetkili hakemi çılgın profesör orhan kural - saygılar hocam- kimi neyi tescil ettiriyo benim gariban balıkçım. göbeginden taksi hoplattıran kenar mahalle kungfucularından sıra bulup hemde .tek derdi evine ekmek taşısın kokusmadan balıgı satsın yada yesin.

içinizi ferah tutun
"en büyük balık bizim balık" agalar.
öylede kalacak
tek sartla
urfalılara balık tutmayı ögretmeyecez.:=))
mazallah "gap" ta yaptıkları gibi yaparlarsa... hani malum 10 sene öncesine kadar bilmem kaç milyon hektar tarım arazimiz vardı da şimdi o kadar tuz çölümüz var allaha sukur.:=)))
hele birecikte yedigim o sazandan sonra balık tutmaları hemi ayıp hemide yazuk ve dahi günah olur valla.

Konu enozbihasbirinciuye tarafından (16-10-2007 Saat 14:33 ) değiştirilmiştir..
16-10-2007, 14:36   #40
flazer
mehmet ali filizer / ESKİŞEHİR

flazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
En İyi Avı: TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
şebut dediğiniz balık hint sazanıdır fırat nehrinde mevcuttur yani kesinlikle bildiğimiz sazan değildir saygılar
flazer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları