BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

dev kefal nasıl avlanır?

16-09-2007, 23:37   #11
canalpakin

canalpakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

resimdeki kefalin yaklaşık 2 katı cidden abartmıyorum
canalpakin çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
17-09-2007, 00:22   #12
nolongerregistered

hauki
ben levrekte 0,20-0,30mm arasi samuraj misine kullanirim hem ucuz hem esnektir..kefalde ise 0,12-0,15 arasi kullanirim 50-60 cm ve uzeri yuzlerce kefal cekmisimdir 0,12 ile...belki size komik geliyordur alanya ya yolunuz duserde liman da avlanan orta yasli kisilerin hepsi tanir beni nasil avladigimida iyi bilirler veyahut alanya da balik avi malzemesi satan bir yere sorun 0,12 mm misineyi sadece bana sattiklarini söylerler...kefal ve levrek bildiginiz gibi miseni cok ayirt ede kalinlik bakimindan bu yuzden mm dustukce balik yakalama sansida bir okadar artar...ben 0,12mm misineye elim cok aliskin ne zaman yol vrecegimi iyi bilir ve cok iyi balik yorarim en önemlisi heycan veya panik yapmam unutmayalim ki baligi tutan misine veya igne degil baligi tutan insandir....40mm misineyi 200gr baliga kirdiranida cok gordum tabi ben hic kirdamiyorum degil bu 12mm misineyi elbette bazen kirdigi oluyor eger birde mankafa dedigimiz topan kefalse bazen cok hizli bir sekilde basar oltaya eger o an yol veremezsen kirar oltayi bazen bende yol vremedigim ve kirdigim olur...baligi kiyiya kadar yorarim ve elimle tutar alirim posetin icine...
bana baligi gösterin yeter 0,12 ile 1,5 kg kefali cikaramazsam bu isi birakirim..
saygilarimla
ustasın hocam ne diyelim
0,12 ile 1,5kg kefdali çekenin elini sıkmak gerek
hele hele 0,15 ile 60-70cm yani 3-3,5kg kefal çekenin elini öpmek gerek
biz acemiyiz 0,35 misina ile 6-7 kg minekopu alamıyoruz
üstelik maxıma yada asso kullanıyorum banamısın demiyor
az önce tüm makinelere 0,43 sardım kurtaracağından emin değilim gerçi
ya bizim buradaki balıklarda bi fark var yada orada.Bandırmaya yolun düşerse sor beni tüm malzemeciler tanır.Minekopun arkasına saklanan balıkçı diye tanırlar beni.
hoş ben kefal avlamadım şimdiye kadar ama iri kefali bazen av zamanını beklerken arkadaşlar avlar.kokmuş sardalya (yarım kasa civarı)ezilip avlağa atılır,atılan sardalyalar dipten havalanmaya başlayınca kefal avı başlar .Tutmaya bıkarsın onlarca yakalanır ve suya iade olur.sürü halinde orta suda ve aynı bölgede dolaşan kendini göstermekten çekinmeyen kefal ise av vermez.Çünkü kefal toplandığında yemlenmeden dönmüş ve beraber geceyi geçirecekleri yerdedirler
nolongerregistered çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
17-09-2007, 00:50   #13
deepex
R. Nafiz / antalya / istanbul

deepex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: diawa sweepfire3550a makina, remikson prestige 2.70
En İyi Avı: henuz tutamadigim balik ;)
canalpakin
geçenlerde x mekanda x zamanda kıyıdan denizi izlerkenbide ne görelim yaklaşık kol büyüklüğünde kefaller halay çekiyodu hatta bitanesi albino idi yani bembeyazdı su pis olmasa atlicaktım zıpkınla ama imkansız ekmeğe gelmiyolar istavritin iç organlarnı taktık onada bakmıyolar hep küçükleri didikleyip didikleyip duruyo sinir olduk önümüzden 60 -70 cmden büyük kefaller geçiyo her türlü teşizat var ama yakalayamıyoruz ordaki balıkcı ustalarla konuştuk has kefalmiş bazısı rus kefali dedi ama marmaranın o bölgesinde rus kefali olduğunu sanmıyorum sizden ricam dev kefalleri yakalamak için neler yapmalıyız balıklar 1 metre öteden geçiyolar ama yeme bile bakmıyolar biz kurda gelceğini düşündük takım olarak 1 kulaç 20 lik misina üstüne zargana topu beyaz alta tek iğne ilk düz 5-6 numara denedim onlar büyük kaçtı belki orta boylardan 100 kere vurdu ama almadı yemi bende ufak istavrit iğnesi taktım nafile onuda didikleyip durdular lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim , bide aklımda bi fikir var acaba haftada 3-4 gün yemelesemmi orayı ekmekle bu arada çarpmaya karşıyız olmasına rağmen denemedik
bugun manavgat ırmağının denize doküldüğü noktadaki mendireğe balık avlamaya gittim, herzaman balık avladığım bölgedir.

çok fazla kefal bulunur, haliyle bol kefal avcısı da var. genellikle çarpma yaparak avlanıyorlardı.

ama bugün benim ilk defa rastgeldiğim bir yöntem ile birkaç tane iri kefal yakaladılar. kısaca anlatacak olursak;

önce 1 tane kefal bulmak lazım canlı olacak şekilde. bu kefali 2-3 metrelik bir misinenin ucuna canlı olarak bağlayıp bir kamış yardımı ile suya salıyorlar. (2 metre yükseklikteki mendireğin üzerinden) yavaş yavaş suda gezdirmeye başlıyorlar bu kefali. bir zaman sonra bu kefalin yanına diğer kefaller yaklaşıyor ve bu arada elinde zıpkın ile bekleyen vatandaş yukarıdan atış yaparak bu kefallerden birisini vuruyor.

farkedildiği üzere en az 2 kişi ile yapmak lazım bu atraksiyonu.

ilk başta çok mantıklı gelmedi bana tesadüf olacağını düşündüm, sonra anlattılar; bu dönem kefallerin çiftleşme dönemiymiş ve bu sebeple kefaller yemden ziyade diğer cinsin peşinden koşuyormuş.

anlatılanlar doğrumudur bilemem, bana göre mantıklı, ama vurulan balıkları görünce şaşırmamak elde değil!

rastgele
deepex çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
17-09-2007, 01:07   #14
56561
Yücel / İstanbul

Favori Kamışı: Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
Favori Makinası: Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
En İyi Avı: 10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
büyük kefaller sadece sabah erken saatlerde ve akşam güneş battıktan sonra yemlenir, diğer ufak kefaller gibi yırtıcı olmazlar, benim rekorum 0.40 mm misinayla 10.5 kg sabahın 5inde attığım ekmekli sarmaya saat 7 gibi gelmişti, çok dikkat ettim bu saatler dışında gelenler ufak oluyor, zaten büyüklerin de ekmeğe vurması için oltanızı attığınız yerden sürü geçmesi gerekiyor, 3-5 lik guruplar hayatta ekmeğe dokunmaz, büyük kefaller ağırlıklı olarak dipteki kumu eleyerek beslenmeyi tercih eder, yakalamak isterseniz sabah saat 5 den 9 a kadar akşam da 5 den sonrasını denemenizi tavsiye ederim
56561 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
17-09-2007, 03:46   #15
floryali

floryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Misina, iğne, kurşun
En İyi Avı: 3+ kilo kefaller fakat çinekoplar daha değerli :)
yucelusta
büyük kefaller sadece sabah erken saatlerde ve akşam güneş battıktan sonra yemlenir, diğer ufak kefaller gibi yırtıcı olmazlar, benim rekorum 0.40 mm misinayla 10.5 kg sabahın 5inde attığım ekmekli sarmaya saat 7 gibi gelmişti, çok dikkat ettim bu saatler dışında gelenler ufak oluyor, zaten büyüklerin de ekmeğe vurması için oltanızı attığınız yerden sürü geçmesi gerekiyor, 3-5 lik guruplar hayatta ekmeğe dokunmaz, büyük kefaller ağırlıklı olarak dipteki kumu eleyerek beslenmeyi tercih eder, yakalamak isterseniz sabah saat 5 den 9 a kadar akşam da 5 den sonrasını denemenizi tavsiye ederim
Yücel Ağabey müsaadenle bir sorum olacak; 0.40 misina derken iğneleri bağladığın beden mi 0.40? Şayet öyleyse misina hakkında biraz bilgi verir misin? Yani renkli miydi, beyaz mıydı, markası neydi?..
floryali çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
17-09-2007, 13:07   #16
hauki
mustafa cecen / finlandiya-jarvenpaa-tr alanya

hauki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta ve zipkin
En İyi Avı: görup de tutamadigim balikti
surffishing
ustasın hocam ne diyelim
0,12 ile 1,5kg kefdali çekenin elini sıkmak gerek
hele hele 0,15 ile 60-70cm yani 3-3,5kg kefal çekenin elini öpmek gerek
biz acemiyiz 0,35 misina ile 6-7 kg minekopu alamıyoruz
üstelik maxıma yada asso kullanıyorum banamısın demiyor
az önce tüm makinelere 0,43 sardım kurtaracağından emin değilim gerçi
ya bizim buradaki balıklarda bi fark var yada orada.Bandırmaya yolun düşerse sor beni tüm malzemeciler tanır.Minekopun arkasına saklanan balıkçı diye tanırlar beni.
hoş ben kefal avlamadım şimdiye kadar ama iri kefali bazen av zamanını beklerken arkadaşlar avlar.kokmuş sardalya (yarım kasa civarı)ezilip avlağa atılır,atılan sardalyalar dipten havalanmaya başlayınca kefal avı başlar .Tutmaya bıkarsın onlarca yakalanır ve suya iade olur.sürü halinde orta suda ve aynı bölgede dolaşan kendini göstermekten çekinmeyen kefal ise av vermez.Çünkü kefal toplandığında yemlenmeden dönmüş ve beraber geceyi geçirecekleri yerdedirler
Erdal abi sizin kadar olmasamda bende balikciyim alttan alttan dalgaya almissin beni...umarim bir gun bir organizasyonda denk geliriz ve tanisiriz o zaman benim abartmadigimi anlarsin diyeyim... alanya da 40mm misine ile bir levrek alin elinizi öoperim ve 1 yil takimlarinizi tasiyayim..minekopuda artik bulursaniz tutarsiniz iki yil once alanya daydim ne tutan duydum ne gordum suda nede hal tezgahlarinda vardi yani tukenmiscevirmeciler sag olsun....gecis yapan kefaller genelde mendirek veya kayalikla kumlugun basladigi alanlarda gecis yaparlar...bu suruler yemlenince yem alirlar ama sabit kalmazlar..sabit kaldiklari an gece dir..gecede yemlenerek bölge fosforlu mantar ile at cek yapilir...tabi her bölgeye balik avlanmasi degisir ve farkli takim ve yemle avlanir..alanya ici kefal ekmekle gazipasada 60 km ilerde ise sardalye!ama nerde olursa olsun baligi ince misine tutar..cekmeside ustaya kalir...levrek ve minakop misineyi kafa atarak keser burda kafa atmasinin sebebi ise misineyi solungac kapaginin ustunde bulunan ikinci kapaga alrak kasmesidir..bu kapak sert kemik yapili ve testere gibidir..2 hafta once forumda crazy fisher in yakaladigi 5kg lik levrek vardi okuduysaniz 30mm crocodl misine ile yakalayip aliyor baligi siz 40mm maxima ve asso ile cikartamiyorsaniz vardir bir yerde hata!
saygilarimla Erdal abi
hauki çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
17-09-2007, 13:16   #17
istanbulteam
Alparslan Altan / istanbul

Favori Kamışı: Yasal olan tüm oltalar
En İyi Avı: 96 adet istavrit
Bu kefalin tadı nasıl kime sorsam kokuyor diyorlar
istanbulteam çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
17-09-2007, 13:21   #18
hauki
mustafa cecen / finlandiya-jarvenpaa-tr alanya

hauki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta ve zipkin
En İyi Avı: görup de tutamadigim balikti
istanbulteam
Bu kefalin tadı nasıl kime sorsam kokuyor diyorlar
liman ve koylarda cikan balik kokar...eger temiz bir kayalik kiyi seridi varsa gayet temiz olur balik ozaman...köfte harci,tuz.karabiber,kirmizi pul biber,knor sarimsakli cesni ve una bulayarak kizgin yagda guzel olur...
hauki çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
17-09-2007, 13:21   #19
mallaca
Halil Barış Şengül / Bursa

mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
En İyi Avı: Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
Gerçekten çok güzel anlatımlar teşekkür ederim.
mallaca çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
17-09-2007, 13:45   #20
56561
Yücel / İstanbul

Favori Kamışı: Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
Favori Makinası: Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
En İyi Avı: 10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
floryali
Yücel Ağabey müsaadenle bir sorum olacak; 0.40 misina derken iğneleri bağladığın beden mi 0.40? Şayet öyleyse misina hakkında biraz bilgi verir misin? Yani renkli miydi, beyaz mıydı, markası neydi?..
iğneleri bağladığım beden 0.40, fırdöndü arkası 0.50, çekeri en fazla 6,5 kg olan misinaydı ama ben oltaya baktığımda balık yakalanalı çok zaman geçmişti balık sarma açılınca diğer iğnelere de dolanmış, kendini parçalamış gibiydi, 15 tane iğnenin 11 tanesini üstünden çıkardım, ağırlığı harici çekerken zorlamadı yani, kuyruğu rahat elimin açık hali kadar vardı, hatta kovaya koydum hayvanın 3 te 1 i dışarda kaldı
56561 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları