BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Güncel > Genel Konular
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Balik Otu...

14-10-2007, 12:31   #1
almora

Favori Kamışı: 10 gr kursun ,sinek iğne(dikkat kursuna)
En İyi Avı: çipura (şans eseri de olsa tuttum ama:):)
İlk önce HERKESIN BAYRAMINI KUTLARIM.bıraz geç oldu ama

bır konuda bılgınızı almak ıstıyorum.Bir arkadasım balıkotundan bahsetti.ilk kez duydum.onunda pek bılgısı yokmus cok meraklandım bılgısı olan varmı???
almora çevrimdışı  
14-10-2007, 12:50   #2
arm59

arm59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Olta:Dam,daiwa,banax
En İyi Avı: Sazan 4,5 kg.(1994)
Benim bildiğim kadarıyla BAlıkotunu iç sularda özellikle göllerde balıkları öldürmek için kullanılıyor yani dinamit gibi balıkotunun atıldığı alanda balıklar öldürülüp avcılık yaptıklarını sanıyorlar.
arm59 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
14-10-2007, 13:43   #3
PAŞŞA
Remzi / İstanbul

PAŞŞA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Lineaeffe Fury Caster
Favori Makinası: Daiwa Windcast Z 5000
İÇ SULARDA VE DENİZLERDE AMATÖR AVCILIK MADDE 11.
Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otu vs.’nin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.
PAŞŞA çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
14-10-2007, 13:44   #4
adra

adra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sendende bu beklenirdi zaten zehirliycen bütün popülasyonu
adra çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
14-10-2007, 13:46   #5
almora

PAŞŞA
İÇ SULARDA VE DENİZLERDE AMATÖR AVCILIK MADDE 11.
Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otu vs.’nin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.
arm59
Benim bildiğim kadarıyla BAlıkotunu iç sularda özellikle göllerde balıkları öldürmek için kullanılıyor yani dinamit gibi balıkotunun atıldığı alanda balıklar öldürülüp avcılık yaptıklarını sanıyorlar.
adra

bılgılrer için tesekkurler arkadaslar boyle zararlı bırsey oldugunu tahmın tmıstım ama yınede tam anlamıyla ögrenmek ıyı oldu.
almora çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
14-10-2007, 14:02   #6
almora

adra
almora çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
14-10-2007, 17:27   #7
mufi
Muvaffak İŞMEN / İzmir

mufi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
Favori Makinası: Daiwa GS 9
En İyi Avı: her av iyidir yeterki usule uygun olsun
Arkadaşlar.. ben yıllar öncesinden bilirim bu olayı anadoluda kırsalda bilinçsizce kullanılır.tabii yasak oldugunu bilerek veya bilmeyerek...
bu meret in bilimsel açıklaması:Türkçe İsmi : BALIK OTU
Latince İsmi : Anamirta Cocculus tur..Diğer İsimleri: Hablülhilal Etkileri ve Kullanım Alanları Terletir, idrar söktürür. Vücudu rahatlatır. Bronşit ve nezlede, bütün bulaşıcı hastalıklarda kullanılır.Cava'da ve Malabar'da yetişir
bu hayvanda uyuşturucu etki yapar. ve malum hayvanlar su üstüne baygın bir şekilde çıkar ve millet el ve kepçe ile toplar..
kolay balıkçılık artı yavrularda zarar görür..bu da ayrı sorun..
ama şu bir gerçektir ki maalesef ülkemiz kırsalında yasa çigneyen uygun olmayan ve dahi etik olmayan avcılıgın % 80 i yasadan ve tabiattan bi haber olmaktan kaynaklanıyor.bizler burada ortak bir amaç ve mekanda bir şeyler görüyor ve ögreniyoruz.. şükür edelim..
ama işte o vatandaş dagda / bayırda dünyadan bi haber..yaşayıp gidiyor..
dogayı korumak kurallara uymak geleceğimiz açısından cok önemlidir.
mufi çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
14-10-2007, 18:06   #8
Avciperdeci
SeRDaR

Avciperdeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: El Oltası
mufi
Arkadaşlar.. ben yıllar öncesinden bilirim bu olayı anadoluda kırsalda bilinçsizce kullanılır.tabii yasak oldugunu bilerek veya bilmeyerek...
bu meret in bilimsel açıklaması:Türkçe İsmi : BALIK OTU
Latince İsmi : Anamirta Cocculus tur..Diğer İsimleri: Hablülhilal Etkileri ve Kullanım Alanları Terletir, idrar söktürür. Vücudu rahatlatır. Bronşit ve nezlede, bütün bulaşıcı hastalıklarda kullanılır.Cava'da ve Malabar'da yetişir
bu hayvanda uyuşturucu etki yapar. ve malum hayvanlar su üstüne baygın bir şekilde çıkar ve millet el ve kepçe ile toplar..
kolay balıkçılık artı yavrularda zarar görür..bu da ayrı sorun..
ama şu bir gerçektir ki maalesef ülkemiz kırsalında yasa çigneyen uygun olmayan ve dahi etik olmayan avcılıgın % 80 i yasadan ve tabiattan bi haber olmaktan kaynaklanıyor.bizler burada ortak bir amaç ve mekanda bir şeyler görüyor ve ögreniyoruz.. şükür edelim..
ama işte o vatandaş dagda / bayırda dünyadan bi haber..yaşayıp gidiyor..
dogayı korumak kurallara uymak geleceğimiz açısından cok önemlidir.

Evet Muvaffak abinin dediği gibi Balık otu bir kaç tane daha malzeme ile karıştırılarak balık yemi haline getirilir. Ve Göl, Baraj, akarsu, nehir gibi tatlı sularımızda bulunan balıklar, hazırlanan bu balık otu ilaveli yem ile bayıltarak su yüzüne çıkması beklenir. Su yüzüne çıkan balıklarda el ile toplanarak katliam yapılır.

Şimdi neden katliam yapılmış olur açıklayalım. Atılan yemleri irili ufaklı yavrulu anaçlı bir çok balık yediği için ne boy sınırlaması olur ne kilo sınırlaması olur. Orada bulunan balıkların da bir çoğu bu yemi yediğinden dolayı maalesef bayılarak su yüzüne çıkmış ve ölmüş olur.

Ayrıca Amatör Balık Avcıları olarak bizlere en ufak bir keyif vermeyeceği gibi, sirkülerde de açıkça yasaklanmıştır.
Avciperdeci çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-10-2007, 09:30   #9
doğa meraklısı

Ben birşeyi merak ettim;

CAVA VE MALABARDA YETİŞEN BU OTU BİZİM KÖYLÜMÜZ NEREDEN BULUYOR Kİ?
doğa meraklısı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-10-2007, 09:52   #10
flazer
mehmet ali filizer / ESKİŞEHİR

flazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
En İyi Avı: TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
bu ot Türkiye dede yetişiyo arkadaşlar bayıltıcı uyuşturucu özelliği var hamurla karıştırılıp kullanılıyo ama etik deil
flazer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları