Kıyıdan-Denizin içinden oltayla balıkavı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Balıkçı Amatör tarafından paylaşıldı.

1. Balıkçı Amatör

Balıkçı Amatör

Favori Kamış:
    Olta
    Herkese merhabalar,

Öncelikle internette incelediğim balıkavı konusunda en başarılı bu siteyi oluşturan ilgililere teşekkür ederim.

Ben şu an Kızıldeniz'de kıyıdan amatörce balık avcılığı yapan birisi olarak bu konudaki görüş ve ilginçlikleri anlatacağım.

Hepiniz Kızıldeniz ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak sakın adından bu denizin kızıl ya da ona benzer bir rengi olduğu düşünülmesin. Koyu mavi, normal deniz renginde, ancak aşırı tuzlu bir deniz. Tabii bir o kadar da sıcak. Ancak su altı zenginliği de inanılmayacak derecede fazla. Aklınıza gelebilecek, ülkemiz sularında bulunmayan veya soyu tükenmiş binlerce canlıya ev sahipliği yapıyor.

Fakat bir o kadar ilginç olan başka bir özelliği daha var. Denizin hemen kıyısında Resif dediğimiz mercan kayalıkları zincirleri var. Zaten denizin bu kadar zengin olmasının sebebi de bu mercanlar. Bir de dalma için mükemmel bir yer haliyle.

Neyse, denizin bu kadar mercanla kaplı olması balık vs. canlı türünü artırdığı gibi, bu canlılara da doğal bir koruma getiriyor. Yani bizim denizlerimiz gibi kıyıdan balık avcılığı yapmak da zor tabii ki. Çünkü oltanızı atabileceğiniz kumluk alan hemen hemen yok gibi. Sahilden 10-20 metre denize doğru açıldığınızda, birden 15-20 metrelik derin mercan yarları (uçurumları) karşınıza çıkıyor. Buralara biz daldığımız için haliyle daha iyi görme imkanımız oldu. Buradan sonra yine bir basamak şeklinde deniz derinleşmeye devam ediyor.
    Netice itibariyle ço bol balık olmasına rağmen oltayla avcılığa çok da müsait bir yapısı yok.

Ancak yazımın ikinci bölümünde burada oltayla nasıl avlandığımızdan bahsedip, avladığımız balıların resimlerini göndereceğim. Şimdilik hoşçakalın.

2. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Arkadaşım aramıza hoş geldin.Sitemizde aradığın her türlü bilgiye ulaşabilirsin.Yurt dışından katılıpda adını,yaşını bilmediğimiz üye arkadaşımız olsun istemeyiz.Profil bölümünden imza ayarlarını yaparsan seni daha iyi tanımış oluruz.Keyifli paylaşımlar.

3. Balıkçı Amatör

Balıkçı Amatör

Favori Kamış:
    Olta
    Tekrar merhabalar,

Ben Salih. Çalışmak amacıyla Suudi Arabistan'da bulunuyorum ve 40 yaşındayım.

Burada yapılacak fazlaca bir hobi olmadığı için genellikle insan balığa çıkıyor. Denizde sayısız balık türü, kalamar , ahtopot gibi yenilebilecek türler olduğu gibi, müren, arslan balığı, vatoz , köpek balığı da mevcut.

Yukarıda bahsettiğim gibi denize kıyıdan olta atılabilecek çok az yer var. Buralar da yine bizim kıyılarımız gibi değil. Yaklaşık 100 metre gidiyorsun boyuna geliyor, ardından 2-3 metre derinlikte 15-20 metre devam ediyor sonra tekrar diz hizasına geliyor, bu şekilde yaklaşık 500-600 metre gidebiliyorsun.

İşte bu sebeple, kıyıdan olta ile avcılık mümkün olmadığı için, denizin içerisine girmek bir mecburiyet. Biz de bunu için sahip olduğumuz dalma elbisesini giyip, ayağımızda da yine dalma botlarıyla ve de gece yaklaşık 100 metre denizin içerisinde yürüyüp oltaları sallıyoruz. Biraz ürpertici oluyor ama, elbiseler ve botlar biraz rahatlatıyor. Havalar şırı sıcak olduğu için genelde balıklar da ancak gece yarısı ve sabaha karşı geliyor. Ayrıca oltaları attığımız yerlerde bazen büyük kayalıklar da olursa, o zaman daha çok balık geliyor. Yem olarak da karides, kalamar ve balık eti kullanıyoruz. Eğer şanlı iseniz 2 kişiyle 5-6 kg rahat balık tutarsınız. Biz uğraşmıyoruz, ama çok rahat kalamar da tutulabiliyor.

Burad denizden çıkan balıkları görseniz aklınız durur. Balık halindeki balıklar tabii profesyoneller tarafından tutulduğu için daha büyük ve ağır. Ben size burada kıyıdan yukarıda anlattığım şekilde tuttuğumuz balıkların resimlerini sunmak istiyorum ama bunu nasıl yapacağım bulamadım. Birisi yazabilirse memnun olurum. Teşekkürler.

4. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    salih aramıza hoş geldin arkadaşım selamlar

5. AIMGUARD

AIMGUARD

Favori Kamış:
    3.5m kamış, 5 bilyalı makara
    En İyi Avı:
    avlayacaz inş-Allah
    hoşgeldiniz, merak ettik orada tutulan balıkları. http://imageshack.us/ sitesinden resimlerinizi ekleyip orada belirtilen linkler ile burada yayınlayabilirsiniz. bekliyoruz kolay gelsin.

6. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    hoşgeldiniz:)

7. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Salih Bey Aramıza hoş geldiniz, keyifli paylaşımlar...

8. Balıkçı Amatör

Balıkçı Amatör

Favori Kamış:
    Olta
    Tekrar merhabalar,

Daha önce bahsettiğim burada yakaladığımız bazı balıkların resminin linklerini aşağıda belirtiyorum:
    1- Sinagrit: Bugüne kadar 1 kez oltaya geldi. Yaklaşık 1.250 gr civarındaydı.
    http://img509.imageshack.us/img509/251/dsc00971yx1.jpg

2- Zargana:
    http://img145.imageshack.us/img145/2360/dsc00973fa5.jpg

3-Karışık balıklar: (Resimdeki büyük balık sanırım orfoz ve zıpkınla yakalandı)
    http://img155.imageshack.us/img155/8311/dsc01017zh0.jpg

4-Büyük balıklar sanırım ot balığı. Çok kılçıklı ve lezzetsiz. Bu balıklar sadece sabah ezanı vaktinde 10 bilemediniz 15 dk oltaya geliyor bir daha uğramıyor. Ancak yakalaması çok zevkli.
    http://img510.imageshack.us/img510/6036/dsc020cx3.jpg

9. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    salih bey ellerinize sağlık.
    Resimleri aktarırken imageshack teki linklerden
    hotlinks for forum 1 yazan linki kopyalarsanız resimler doğrudan forumda görünür:)

Ben müsadenizi almadım ama buraya sizin resimlerinizi aktardım.

Salih beyin resimleri:

tekrar teşekkürler...

Son düzenleme: 28 Ekim 2007
  10. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Salih bey aramiza hosgeldiniz.

Yurt disindan bir balikci dostla birlikte olmak buyuk mutluluk.Hele kizil deniz insanin aklini durdurur. Paylasimlarinizi ve renk renk baliklarla dolu resimlerinizi merakla bekleyecegim.

Son resimde ot baligi diye ifade ettiginiz baliklar kursuni renkde dudakli olanlarsa
    onlara Ingilizce litaraturde raundjaw bonefish(Albula glossodonta) denir.Efsanevi baliklardir. Deniz fly balikciliginda en aranan avlardan biridir. Cunku hafif oltayla muthis mucadeleci ve yakalamsina doyum olmiyan bir baliktir.Ozellikle etrafi mercan kayaliklariyla cevrili mercan adalarinin kumla kayalik arasinda , camurluklarda, estuaries denilen sig, denizden karaya sokulan, mangrov calilariyla kapli alanlarda cok bulunur. Dunya da sadece bu baligi tutabilmek icin km'lerce yol giden balikcilar vardir. Google Bonefish diye yazin adina turistik turlar duzenlendigini goreceksiniz.

90cm'e ve yaklasik 9 kg ulasabilir. Eti icin balikciligi yapilmaz.

11. Balıkçı Amatör

Balıkçı Amatör

Favori Kamış:
    Olta
    Hoşgeldin dilekleriniz için çok teşekkürler.

Amatör balıkçılık konusunda kurulmuş olan bu site sayesinde görüş bildirmek, balıkavı konusunda tavsiye, bilgi ve anıları paylaşmak gerçekten çok güzel bir düşünce. Bunu özellikle şunun için söylüyorum: Burada balıkavı konusunda uzman olan, görüşüne başvurabileceğimiz kimse yok. Balıkavı malzemesi satan dükkanlar ise bu işten anlamıyor. Sadece malzeme satıyorlar. Örneğin 3 köstekli basit bir dip takımını hazır halde bulmak mümkün değil. Biz de kendi tecrübelerimiz ve forumlarda paylaşılan bilgiler sayesinde herşeyi kendimiz öğrenip yapmaya çalışıyoruz.

Bunun bir sebebi de burada yerel halk balıkçılıkla vs. uğraşmıyor. Burada çalışan gariban yabancılar (filipinliler, yemenliler, vs) bu işlerle uğraşıyor. Balık haline gidip ucuz ve taze balık almak daha kolay. Orfozun kilosu 7,5 ytl, Dil balığının kilosu 6 ytl , papağan balığı 7 ytl., jumbo karidesin kilosu 12 ytl vs. Yenilebilecek balıklar günlük ve 1,5 kg ve üstünde bir ağırlığa sahipler. Aslında yukarıda saydığım bu balıklardan başka daha onlarca balık çeşidi, kalamar, karides var. Ama bunlarla uğraşmak zor.

Biz de aynen sizler gibi burada tuttuğumuzdan çok daha fazlasını av malzemesine yeme harcıyoruz. Örneğin balıkavı için 1 kg orta boy karides alıyoruz. 1 tane iri kalamar alıyoruz. İnsanlar bize bön bön bakıyorlar.

Ama işin tadı burada zaten. Amaç balık yakalamkatan çok o tadı, balığın oltaya vuruşunu hissetmek. Bir de bizim gibi gecenin saat 12 sinden sabahın saat 8 ine kadar o suyun içinde kalırsan daha enteresan oluyor tabii.(ADRENALİN). Aslında burada zıpkın için daha müsait yerler var. Yakalanan av da tabiki daha büyük. Ama şu aşamada zıpkını düşünmüyoruz.

Tekrar görüşmek dileğiyle.

12. Balıkçı Amatör

Balıkçı Amatör

Favori Kamış:
    Olta
    Bazı Kızıldeniz balıkları:
    ORFOZ

PAPAĞAN BALIĞI

Adını bilmediğim bir balık

Son düzenleme: 31 Ekim 2007
  13. waffen

waffen

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer 475 gr
    Aramıza hoşgeldiniz

14. Balıkçı Amatör

Balıkçı Amatör

Favori Kamış:
    Olta
    Size daha önce Kızıldeniz'de kıyıdan avlanmaktan ve bunun zorluklarından bahsetmiştim. Dün gece yine balığa gittik. Havada yarım ay vardı ve sular neredeyse 1 metre yüksekliğinde çekilmişti. Denizde yaklaşık 150 metre kadar yürüyüp saat 03:00 gibi ilk oltaları attık. Kalamar takılı oltalarımıza pek balık gelmedi. Yaklaşık 1.5 saat suda kalıp 1.5 kg balık tuttuk. Üzerimizde dalma elbisesi olduğu halde ve gündüz sıcaklıklar 30-35 derece vivarında olduğu halde sabah bayağı bir üşüdük. Balık herhalde sular çekildiği için fazla kıyıya yaklaşmamış diyerek, güneş biraz doğduktan sonra tekrar denize girdik. Fakat bu kez amacımız, yaklaşık 150 metreden sonra derinleşen bölgeleri yüzerek geçerek, kıyıdan yaklaşık 400 metre uzaklıkta olan ve denizin ortasında bulunan kayalıkların üzerine çıkmaktı. Snorkelle ve paletlerimizi de takarak yüzerek derin alanları geçip tekrar sığlaşan denizde kayalıklara vardık ve oradan daha ilerilere veya kayaların hemen dibine atma fırsatımız oldu. Ancak snorkelle de gördüğümüze göre o gün su biraz bulanıktı ve fazlaca balık yoktu etrafta. Yaklaşık 5 metrekarelik bir kaya parçası (mercan kayalığı) bulup üzerine çıktık. Oltalarımızı salladık. Ancak pek umduğumuz gibi olmadı. Toplam 3.5 kg balık tutmuşuzdur o gün. Ama bu sayede yüzmüş de olduk. Giderken yanımızdan orta boy bir vatoz geçti. Ayrıca balık sepetini kaya içinde yuvası bulunan mürenin yuvasının önüne koymuşuz ki, arada sırada kafasını çıkarıp balık sepetine bakan müreni gördük. Ancak sepete saldırmadı. Belki sizlere hikaye gibi geliyordur ama tam bir macera. Bir de bunun dönüşü vardı tabi ki. Neyse, neticede şu kanıya vardık. Bazen hiç ummadığımız kadar balık geldiği halde, bazen çok az geliyor. Bu durumu havanın durumu, rüzgar, sıcaklık, dalga vesaire etkilediği gibi, ayın o günkü durumu, denizin çekilmesi vs. de etkiliyor. Burada dolunayın olduğu, denizin yüksek ve denizde çok az dalga olduğu zamanlar daha fazla verim aldık.
    Yakaladığımız balıklardan ilginç olan 2 tanesinin resmi:

15. Balıkçı Amatör

Balıkçı Amatör

Favori Kamış:
    Olta
    Bu haftaki avladığımız balıkların resimleri. Sabah saatlerinde yakalandı. Kaydadeğer olmayanların resimlerini koymadım:
    ADINI BİLEN VARSA SÖYLESİN (NOT:ZIPKINLA YAKALANDI)

PAPAĞAN BALIĞI

ZARGANALAR

LAGOS DİYE BİLİNİYOR.DOĞRU MU?

16. Atos

Atos Bülent ERDİK

Favori Kamış:
    OLTA + ZIPKIN
    En İyi Avı:
    47 kg önce ben tuttum sandım ama galiba o beni tutmuş hala evliyim :=)
    Salih bey paylaşım için teşekkürler... İlğinç av yöntemi ve güzel balıklar. devamınıda bekliyoruz rast gelsin...

17. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Mükemmel balıklar paylaşım için teşekkürler.

18. nbariso

nbariso N.Barış ÖMÜR

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Orfoz 11.5 kg

Yok abicim bu lahos değil. Bana kalırsa bir çeşit taş gridası gibi bişey. Tabi ben bunu söylerken , gördüğüm lahozlarla mukayese ederek söylüyorum.

19. Balıkçı Amatör

Balıkçı Amatör

Favori Kamış:
    Olta
    Avlanmak için denize girip snorkelle etrafı görme imkanı olduğu için, deniz dibindeki kumluklarda yuvarlak delikler (hafif yüksek) görüyoruz ve çoğu zaman bunların içinde balıklar var ve bizi görünce o deliğin içerisine doğru kaçıyor. Bunların ne balığı olduğu konusunda veya zararlı olup olmadığı konusunda bilgisi olan var mı?

20. KSA

KSA ahmet

zipkinla tutulan balik

buna burada suur baligi diyorlar ben bayadir suudi arabistanda avlaniyorumtuttugunuz baliklarin hepsi cok lezzetli afiyet olsun