orta ve derinsu sırtısı konusunda

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında hobbytime tarafından paylaşıldı.

1. hobbytime

hobbytime

denizlerimizde yırtıcı balık türlerinin olta yardımıyla avlanması için sırtı metodunu hepimiz biliriz.
    bu metodu daha verimli hale getirmek için bir iki nüansı sizlerle paylaşmak istedim.
    yemli yada yemsiz sırtı çekerken balığın bulunduğu derinlikten yemi çekmek bu işin anahtar konularındandır.
    derinliği tutturduktan sonra uygun suni yem rengi seçip mera olarak daha evvelden etüd ettiğimiz avlak üzerinde uygun süratte yemimiz gezdirmemiz gerekir.
    aslını isterseniz koca denizde 13-25 cm lik bir suni yada canlı yemi balığa göstermek ve cazip hale getirmek ve onu burnunun ucundan geçirip saldırmasını sağlamak samanlıkta igne aramak kadar zor.
    bu zorluga ragmen av boyutları ve türler açısından bir gelir pir gelir cinsinden bir yöntem oldugunuda belirtmeden geçmemek lazım.

downrigger monteli tekneniz yoksa iyi bir takım ı elle yönetmek durumunda kalacaksınız.elbette bu takımda da uygun malzeme uygun şekilde monte edilmiş olmalıdır.

180-210 cm 60-80 lb çekerli dolgu (tek parcada olabilir) kamışlar ile çıkrık tabir edilen makaralar yüksek çekerli dacron teflon yada dynamea ip uygun renk ve boyutta suni yem ve yeteri kadar daldırma ağırlığı nı uygun şekilde kombine ederseniz sonuca kolay ulaşacagınızı söyleyebilirir.aksi takdirde güneşin altında saatlerce yol alıp eli boş dönmekte var.

ben genelde marka tercihlerini kişilere bırakıyorum ama
    penn banax tracker makinalar ile sheakspeare kamışlar daha kaliteli
    ipte tartışmasız tercihlerim mustad ve berkley 45-45 likler iyidir ama ince takım avcı takım mantıgı ile 30 luk lara kadar düşebilirsiniz.
    uygun kolama ve mücadele ile bu iplerlede büyük balıkları alabilirsiniz.kolama çok önemli unutmayalım
    suni yemde 13 18 cm koyu mavi yada yeşil renkleri tercih ettiğimi belirteyim.
    daiwa princess rapala magnum mavi kolyoz desenli olanlar iş yaptı.çelik gagalı yemler sağa sola cok kaçıyor iki yemle sırtı çekerken birbiri üzerine dolanıyor
    peki bu takım nasıl donatılacak

elbette bu noktada av ını düşündüğünüz balığın cinsi cok önemli
    kılıç marlin gibi yüzeye yakın avlayabileceğiniz balıklara farklı donatım orta su balıklarına ayrı takım sinarit grida gibi dibe yakın balıkları için farklı donatmak gerekiyor

her ne tür derinlikte sırtı çekerseniz çekin en uçtan itibaren yemden sonra 5 -8 kulaç kadar tercihen kırmızı ve ana bedenden daha ince bir misina yada ip kullanın.kırmızı renk 5 metre su derinliginden sonra ışık nedeniyle görülmez oluyor.eger imkanınız varsa bu 5 ila 8 kulaç kısımı vanish (görünmez) misinalar dan temin edebilirsiniz
    daha sonra beyaz renk 3-4 numara fırdöndü
    ve daldırma ağırlıgı baglayacagınız 1 kulaç lık kolçak (ip yoksa 100 lük misina tavsiye olunur) bunun ardına aynı büyüklükte bir fırdöndü daha bağların. buraya kadar olan kısmı polistren köpük bir levhaya sarar saklarsanız oltayı topladıgınızda kolay saklarsınız geri kalan kısım zaten kamış ve makaranızda olacagından size sadece son fırdöndüye bu ipin ucunu baglamak kalacak.....

sırtı derinliğini belirleyen faktörler
    suni yem dalma derinliği
    tekne sürati
    kolcakta kullancagınız kurşun ağırlığı
    dır
    cok agır kursun kullanıp düşük sürat yaparsanız yeminiz yerlerde sürünecek
    sürati artırıp agırlığı azalttığınızda yeminiz uçurtma olacaktır
    ben kolçaga 100-200 gr kurşun ile çeyrek -yarım yol öneriyorum
    öte yandan diver sinker denilen bir özel döküm kursun ile 90 gr agırlıkla her süratte değişik derinliklere inmeniz de mümkün.sürat arttıkca kursunun hyrodinamik sekli nedeniyle yeminizde daha derine iniyor(diver sinker)
    kursun yerine plastikten imal daldırıcılarda kullanılıyo ama bunlar türkiyede bulunmuyor.
    abartı gelebilir ama son kolcak fırdöndüsü ile beden arasına blinker (kaşık) da baglamak balığın ilgisini çekebilecek yöntemlerden
    ama sonucta takımı cok karmaşık hale getirecek bişey oldugunuda unutmamak lazım
    buraya sekil şemal çizip koyma konusunda hiç bilgim yok
    ama oltanın örnek olabilecek bi kaç türünü link olarak koyacağım
    ragot firmasından alıntıdır

http://lecam.nicolas.free.fr/ragot_lignes_mer.pdf
    sanırım cok faydalı bir kılavuz olacak

Son düzenleme: 3 Temmuz 2006
  2. GEZGİNBALIKÇI

GEZGİNBALIKÇI birkan

Favori Kamış:
    Okuma eı 80 makina,effe carbonflex kamış
    En İyi Avı:
    Henüz avladığım en büyük balık yok
    Değerli arkadaşım plastik daldırıcı diye tabir ettiğin ağırlık kıyıdan da olta ile de kulllanılabilimi?Bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.:)

3. hobbytime

hobbytime

malesef

daldırıcıları kıyıdan kullanman imkansız kıyıdan at çekle avlanırken 20 gr kadar bir delikli kursun kullanırsan daha derine suni yemi daldırabilirsin
    suni yem 1 kulac misina bi fırdöndü ve 20 gr delikli kursun sırasıyla baglarsın

4. can

can

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz hobbytime..Doğrusu sizinle bir gün karşılıklı bu konu üzerine sohbet etmek isterim.Bende ağırlıklı (mevsimine göre )sırtı çekerim.Teknemde ( http://www.cannondownriggers.com/site/html/htmlsite/cannon/digi_troll_iv.htm )linkte gösterdiğim downrigger'i kullanıyorum ve bugüne kadar güzel neticeler aldım..yanlış hatırlamıyorsam sizinle daha önce bu konu üzerine küçük bir bilgi alışverişimiz oldu..inşallah güneyi bir daha ziyaret ettiğinizde tanışma fırsatımız olur bilgi ve tecrübelerimizi paylaşma fırsatımız doğar..
    Selamlar

5. sunay kaptan

sunay kaptan

Favori Kamış:
    zipkin,olta,parekata
    En İyi Avı:
    fener baligi 38 kilo
    Verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkurler! Ayricaz canli yem konusunda deneyimleriniz varsa bunuda bizimle paylasirsaniz cok makbule gececek! Linkteki plastik daldiricilardan bu sene kullandim! Gercekten cok guzel bir kombinasyonu var, zaman zaman teknenin surat degisikliklerinde yuzeye ciksada tekrardan daldirilabiliyor! Takimin herhangi bir karisikliga ugramadan gezdirilebilmesi acisindan super bir perfonmansi var! Ozellikle yuzeydeki, palamut,torik, kolloz,uskumru sirtisi ve kiyi meralarda levrek avlamak icin cok elverisli!

6. hobbytime

hobbytime

sırtı derinlikleri

genel olarak kesin bir sınır koymak mümkün olmamakla birlikte palejik (gezen) balıkların suda bulunma derinlikleri sudaki oksijen miktarı ile alakalıdır.Bu derinlikler 10 feet -80 feet arası ortalama bir değerde kabul görmektedir yaklaşık olarak olarak (3 ila 24) metre
    yüzeyden itibaren palamut lüfer baracuda lampuka kılıç marlin akya sarıkuyruk
    lagos(grida) sinarit gibi türler e baktığımızda av derinlikleri gercektende bu sınırlar içindedir.her nekadar bu derinliklerin altına cok kolay inebilen hayvanlar olsalarda av için dolaştıkları genelde bulundukları derinlikler bu civarlardadır
    sayın sunay ve can arkadaşlarım insallah sizlerle tanışıp bunları denizde de beraber uygulamalı konuşmak karsılıklı bilgi alışverişinde bulunmak isterim.
    canlı yemde ben tercih olarak kalamar zargana ve çingene palamudu kullandım.
    canlı yem elbette suni yeme göre cok avantajlı
    ama özellikle bu seferki avlarda bunların hiç biri denk gelmedi.baktık canlı yem alamayacagız direk zamandan kazanalım diye suni yeme döndük
    canlı yem takarken drakovich yöntemi ile yada basitce üst cene anüs yüzgeci birlikte olmak üzere yem takıyoruz
    sonucta canlı yem yaklaşık 3 saat civarı canlı kalabiliyor bu sürede de genelde iyi sayılacak boylarda avlar veriyor.
    bu arada adrasan kumluca olympos civarında bu yıl rastladığım bir seyi sizlere aktarmak istiyorum.
    malesef trol tekneleri av mevsiminde kıyıları talan etmiş şikayetlerde 5 metre kıyıa kadar girebilirler izinleri var yasal olarak hakları bu denmek suretiyle cevaplanmış tabiki sonuc yerli balıklar dan ispari ve kefal hariç bişey kalmamış
    ben bu sefer zıpkınsız olarak daldım
    kıyılara koylara baktım kayda değer hiç bir şey yok
    ufak lagos orfoz bile kalmamış kıyılarda
    son olarak 20 haziranda adrasan koyunda tam 11 trol teknesi saydım
    ertesi sabah onlarla beraber açılanlar bu teknelerin kıyıda avlanmadıklarını acıga cıktıktan sonra trol cekmeye basladıklarını gördüklerini söylediler
    uluslararası sularda av yapmalarına karışılmıyormus.
    diğer acı bir olayda her sabah kıyı balıkcılarının ag atmalarına sahit olmamdır.her sabah yaklaşık 5 er boy ag atan irili ufaklı 20 kadar tekne suya cıkıyor
    sahil güvenlik agır cezalar yazıyormuş ama gördüğüm kadarıyla caydrıcı olmamış

Son düzenleme: 3 Temmuz 2006
  7. hobbytime

hobbytime

diver sinker

biz bu yıl sırtıda bu kurşunun sarı boyalısı ile av yaptık
    gercekten gezer kursun yada plastik daldırıcıdan cok daha iyi yem i derine indiriyor.
    zaten vuran sinaritlerde bu kursunun takılı oldugu oltaya geldi
    yurtiçinde yok
    yurdısından getirtemezssek devamını evde kalıba dökeceğiz ev imali olacak

http://images.google.com/imgres?img...&hl=tr&lr=&rls=SUNA,SUNA:2006-13,SUNA:en&sa=N

8. Aşağıdaki malzemeler ile Yemin istenilen derinlikten gelmesi sağlandığı gibi birden fazla yem çekiyorsak yemlerin sağlı sollu açılarak gelmeside sağlanmıştır
    ;)
    Unutulmamalıdır ki denizdeki akıntı yönunde yapılan av ile tersi yönde yapılan av arasında derinlik farklılıkarı oluşacaktır.Bunu basıt bir yay ile yapılan ve tow spring diye anılan bir malzeme ile gözlem yolu ile çözebiliriz.(yay fazla açıksa istenilenden dibe kapalı ise yüzeyde çekilmektedir)

Son düzenleme: 14 Temmuz 2007

9. N@mık bunları aşağıdaki sitede benzer bir soru soran üyeye cevap olarak verilen bir linkten almıştım:)
    sanırım hata yok çünkü ben resmi alıp yazılanı Türkçeye çevirdim.
    bu sitede bıgdawe diye bi eleman var ne zaman yazılarını okusam bizim sitede sen aklıma geliyorsun:D :D :D :D

http://www.stripersonline.com/surftalk/forumdisplay.php?f=184

10. Tanıdık olması beni şaşırtmadı:D :D :D :D

11. erdocan1

erdocan1 erdogan

herkeze selamlar izmirden erdoğan ,ben su anda amatör olarak kıyı balıkçılığla uğraşıyorum fakat artık teknedende avlanmanın zamanı geldi :)tam olarak anlayamadığım bazı bilgiler var aydınlatan olursa sevinirim 40 yıl kölesi olurum tekneden avlanmak için çıkrık makinamı daha ideal sarma makinalarmı?ortalama bir çıkrık makinayla bir çok siklette av yapabilirmiyim

12. ozan

ozan Ozan

:eek: :eek: :eek: . çıkrıkla uğraşma. bu soruyu soran bir arkadaşla çıkrık arasında epey mesafe var demektir.

13. bilal yaman

bilal yaman Bilal Yaman

Çapari nasıl hazırlanır. Nasıl yemlenir. Teknik olarak bilgi alabilirmiyim.

:rolleyes:
    :mad: :mad:

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    :mad: Çapari nasıl hazırlanır. Nasıl yemlenir. Teknik olarak bilgi alabilirmiyim.

Bilal abi hoşgeldin. Valla biraz korktum ne yalan söyleyim. Belki bir yakınlık vesilesi olur diye, Çapari için sevgili Alparslan'ın açmış olduğu konuyu arayıp buldum sizin için. :eek: :(

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=28540