dolunayın balık avında etkisi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında hüseyin solak tarafından paylaşıldı.

1. hüseyin solak

hüseyin solak hüso baba

arkdaşlar cumartesi çupraya çıktık 10-15 tane civarında yakaladık pazar günü tekrar gittik etrafımızdaki tekneler dahil hemen hemen hiç yakalayan olmadı dolunay dan dolayı balık olmadığını duyduk ve muhakkak inandık çünki hata bizde olsa tamam ama onlarca teknenin hepside sıfır çekti ayın durumu ile bilgisi olanlardan faydalanabilirsek memnun oluruz(hangi tarihlerde dolunay olur.vs.)

2. hüseyin solak

hüseyin solak hüso baba

söylemeyi unuttum çupraya gittiğimiz yer çeşme ıldırı slmlr

3. KANCA

KANCA ümraniye atakent

Favori Kamış:
    LINEAEFFE FERRARİ EXTREME 2000 4.50 cm. 3 parça Cormoran Seacor SURFMASTER 4.20 cm 3 parça
    En İyi Avı:
    elimdeki levrege sordum benden daha büyügü var dedi
    degerli arkadaşım
    bildiğim kadarıyla dolunay sudaki yakamoz oluşumuna engel oluyor
    bu nedenle dolunayda gece balıkçıları pek balıga çıkmaz diye biliyorum
    yece balıgına çıkmak için aysız,bulutlu sisli havalar tercih edilir
    böyle havalarda suda yakamoz oluşur ve balık yemi daha iyi görür
    ben şahsen böyle yapıyorum

Son düzenleme: 27 Kasım 2007
  4. Atos

Atos Bülent ERDİK

Favori Kamış:
    OLTA + ZIPKIN
    En İyi Avı:
    47 kg önce ben tuttum sandım ama galiba o beni tutmuş hala evliyim :=)
    Hemen ekleme yapalım... Bizim burada yakamoz oldugunda balıga cıkılmaz. Çünki yakamoz su içineki cisimleri çok fazla büyük gösterir. Bu arada yakamoz karada yaşayan ateş böcekleri gibi savunma mekanizması ısık olan gözle görülmeyen tek hücreli bir canlıdır. ayın suya vuruşunda saçtıgı ısık çok fazla oldugundan dolayı attıgınız misinanın + iğnenin + yemin ve kurşunun büyüklüğü çok fazla olacaktır. Yakamoz fazlalaıştıgında balık kendi gölgesinden korkup derinlere çekilir.

5. monse

monse

Balık dünyasında yaygın bir inanış vardır,dolunay zamanı kurtbalık'lar ortaya çıkar ve diğer balıkları yer,bu yüzdendirki dolunay zamanı balıklar evlerinden dışarı pek çıkmaz .....:p
    Biraz senorya yazıp espirik yapayım dedim, alınmayın emi.

6. KANCA

KANCA ümraniye atakent

Favori Kamış:
    LINEAEFFE FERRARİ EXTREME 2000 4.50 cm. 3 parça Cormoran Seacor SURFMASTER 4.20 cm 3 parça
    En İyi Avı:
    yazdıklarınız bilmsel tebrik ederim :rolleyes:
    yanlız bunu denedinizmi:confused:

7. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    Ben bu olaya katılmıyorum çünkü bu sene başıma geldi ve tam tersi oldu dolunay olduğu günlerde o kadar güzel balık aldıkki ama ne hikmetse ay olmadığı geceki avlarımızda sabaha kadar iki yada üç tane balık alabildik bu yaz

8. KANCA

KANCA ümraniye atakent

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    konu dagılmaya başladı arkadaşlar peki hangi balıklar için konuşuyoruz:confused:
    ben deniz balıklarından kaya cinsi balıklar için cevap veriyorum:cool:
    örnek olarak:karagöz,eşkina,çupra gibi:confused:

9. bu balıkların ay olan gecelerde avlanması zordur..;)

10. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

:D:D kurt balıklar auuuu: :D

11. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    Arkadaşlar bencede ay olan gecelerde mırmır vs daha iyi oluyor.
    Buda bence yemin görülmesiyle alakalı.Yani ay ışığı olduğu zaman yem fosforu parlıyor.Antalyada mırmıra genelde ay olduğu geceler gidilir.

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bazı bilgiler ağ balıkçılığından duyma bazıları olta balıkçılığı tecrübesi, bazıları tesadüf olduğu için birbirinin aksi görüşler iletilmiş.

Öncelikle konuyu hiç bilmeyenler için söyleyelim.

Ay ışığı varsa yakamoz olmaz.

Yakomoz varsa suda hareket eden ve duran her şeyin etrafında bir ışık topu oluşur.

Balığı arayarak bulan ağ balıkçıları aysız geceleri tercih eder, o nedenle aysız gece balık olur şeklinde duyumlarını ileten arkadaşların bu bilgileri ağ balıkçılığıyla alakalıdır. Diğer yandan ağını yatıya bırakan balıkçılar ay ışığı olan geceleri tercih eder.

Olta balıkçılığı ise en iyi ay olan gecelerde randıman verir. Bu balığına göre değişir. Sadece bazı balıklar yakomozdan çok fazla etkilenmeyebilir.

Son düzenleme: 28 Kasım 2007
  13. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    selam arkadaşlar....

bende bilgim kadar size yanıt vereyim ay ışıgında balıklar dagnık şekilde yemlenirler ay karanlıgı tabir ettigimiz zamanlar tam tersi balıklar korunmak maksatlı toplu halde yemlenirler..

bu deniz balıkları için geçerli,sürü balıkları için geçerli saygılar:)

14. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    biz çiftlikte avlanırken dolunaydan sonraki sabah çipura yapmazdı...Yapsada genelde çok nadir tek tük vururdu...Bizim orada gece avlama imkanımız olmadığı için dolunaylı geceden sonra sabah çıkmayız balığa...Çünkü ay ışığında balık yemlenebiliyor...

15. balikicimurat

balikicimurat murat

Favori Kamış:
    olta,kamis,siyirti,birakma
    En İyi Avı:
    akya....13.5 kg----levrek4.3 kg
    ay isiginda daha iyi balik olur

16. Atos

Atos Bülent ERDİK

Favori Kamış:
    OLTA + ZIPKIN
    En İyi Avı:
    47 kg önce ben tuttum sandım ama galiba o beni tutmuş hala evliyim :=)
    Ayışığının suya yansıması (mehtap) ile karıştırılan yakamoz, uyarıldığında ışık saçan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Denizin ateş böceği olarak da düşünülebilir çünkü iki canlının biyolojik olarak ışık saçması (Biyoluminesans) onları özel kılar. Boyut olarak küçük olan bu canlının birçoklarının bir araya gelip, ışık saçmasına da yakamoz denir. Yakamozun gözlemlenebilmesi için diğer ışık kaynaklarının (Güneş, Ay ve Şehir ışıkları) yakamoz ışıklarını bastırmaması gerekir. Yakamoz oluştuğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi gözükür.

Noctiluca scintillans balonsu bir görünüme sahip bir Ökaryottur. Diğer Ateşrengi alglerin gibi sert bir zırha sahip değildir ve balonsu bir görünümü vardır. İki kamçısından uzun ve yapışkan özelliği bulunanı ile deniz yüzeyine yakın seviyede avlanır. Rastgele hareketleri sonucu kamçısına yapışan diğer mikroskopik deniz canlılarıyla beslenir. Çapları 1-2 mm kadardır. İnce bir elek veya bir tül ile sudan ayrılıp büyük bir mercek ile incelenebilinirler. Genelde bölünme yoluyla çoğalan canlının çiftleşmesi de görülen bir olaydır.

Yakamozu özel kılan ışıma olgusu luciferin-luciferaz enzim substrat çiftinin reaksiyonu sonucu oluşur. Bu kimyasallar sitoplazma içinde dağılmış halde bulunan binlerce küresel organelde saklanırlar.

Söz konusu canlıların ışık saçması bir savunma mekanizması olarak düşünülmektedir. Saldırı altında kalan tek hücreli ışık yayarak, daha büyük avcıların kendisine saldıranı fark etmesini sağlar. Bu özellik balıkçılar tarafından da kullanılır. Bazı balıkçı teknelerinde yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye kumanda ederler. Yine yakamoz ışığı dolayısıyla Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır; ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı kullanılır. Lüks ışığı yakamoz ışığını bastırdığından Lüfer'in misinayı farketmesini engeller.

Kaynak : Vikipedi

17. ozan

ozan Ozan

olta balıkçılığı açısından balık en iyi ayın yarım aya kadar olan döneminde olur. dolunaya doğru ise balıklar misinayı farketmeye başlar bide iyice ufak balıklarda hareketlenir ve yeme rahat vermez. Ay olmalı ama çok parlakta olmamalı bu benim tecrübelerime dayanarak yazdığım bişey yani yanlış olma olasılığıda vardır. ama en azından benim açımdan doğrudur.

18. deePblue

deePblue na

fosforlu yemlerin kullanımı açısından bende az miktarda olan ay ışığının fayda getireceği düşüncesindeyim..
    yarım ay ideal :)

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Ayın olduğu gecelerde balık olmaz (Oltacılık açısından), hatta zargana bile toplanmaz. ki çok süreler denedik zargana bile ayın suya vuran görüntüsüne kapılıp sürüler dağınık halde hareket etmeye başlarlar. Yemli lüfer bile olmaz. olta suyun içerisinde şerit şeklnde gözükür. lüküs yakmakta bu görüntüyü kesmek içindir.Ağcılar için durum ayın olduğu geceler pek farklı değildir. Tabı torık yakomozda çakmadığı sürece

sevgiler.

20. ozan

ozan Ozan

basedilen balıklar dip balıkları.

eğer kolyoz, zargana vb ışığa tolanacak balıklardan basedersek ay olmaması gerekir (teorik olarak). fakat bu durumda bile en iyi balığı ayın doğduğu ilk 2 gün avlayabileceğimizi düşünüyorum. ay karanlığındakinden fazla balık oluyor.