rapala ile balık tutma

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Duncs17 tarafından paylaşıldı.

1. Duncs17

Duncs17

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    kaya levregi 1,5kg
    herkese selamlar benim kullandgım rapala 7cm ve yeşil hafif sarı ve gumus tonlarında ve floatıng yüzen modelinden.rapala ile kullanımda kursun gerekmez dıyolar ama hafif oldgu ıcın ben 5gr lık gezer kursunu rapalanın 2kulac uzagına taktım.sizce balık gelırmı? yada rapalayı batırırmı:confused: cevaplarınz ıcın tesekkurler;)

2. genç olta

genç olta

Favori Kamış:
    bundan sonra kamışla avlanıyorum çok güzel oluyo
    En İyi Avı:
    artık tuttum elim büyüklüğünde çok sayıda karagöz sarpa ispari
    merhaba arkadaşım bende aynı o modelden bir rapala aldım çok hafif kıyıdan sallanmıyor kurşun taktım ama dengesi bozuldu kurşunu hiç tavsiye etmem

3. ıskarmoz35

ıskarmoz35

Favori Kamış:
    rapala ,dip oltası
    En İyi Avı:
    ıskarmoz(barakuda) 2.170 kg çipura 860gr
    ıskarmoz35

bence kurşunu 7 veya8 kulaç sonraya tak 5 gram hafif olur birazdaha ağır zeytin kurşun tak

4. ıskarmoz35

ıskarmoz35

Favori Kamış:
    rapala ,dip oltası
    En İyi Avı:
    ıskarmoz(barakuda) 2.170 kg çipura 860gr
    ıskarmoz35

birde nerden çıkıyorsun onu bi yazarsan daha fazla yardımcı olurum herhalde

5. Suatreis

Suatreis

rapalanın üstüne yada kanca diplerine lehim teli sararsan olabilir. Ama uzun atıcam diye rapalayı makara yapmayasın. umarım faydalı olur.

6. Ucevahir

Ucevahir

Favori Kamış:
    Olta , Zıpkın
    En İyi Avı:
    Yayın - 5.3 Kg.
    Ben 1.5 veya 2 Metre Geriye Zargana Topu Takıyorum Hem İleri Atmamı Sağlıyo Hemde Verimli Sonuç Alıyorum ... SAYGILAR ...

7. Suatreis

Suatreis

;)
    doğru söylüyorsun dostum bende öyle yapıyorum ama şu albastar ın şeffaf yüzer kurşunu var o nu da tavsiye ederim hem fazla sırıtmıyor hemde su üstünde şaldırtı yapmıyor.

iş rapalayı ağırlaştırmak olunca başka fikri olan var mı?

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Acaba Rapala'yı imal edenler daha ağır yapmayı akıl edememişler mi?;)

9. Suatreis

Suatreis

:D :D :D büyüksün reis :D :D :D

10. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Arkadaslar elinizdeki tek rapala icin bunca ugrasip metod gelistirmeye ugrasicaganiza, her boy ve agarlikta rapala lar var birini alin derim :) keza onu o sekilde tasarlayan insaninda bir bildigi yokmu sizce?

11. Ucevahir

Ucevahir

Favori Kamış:
    Olta , Zıpkın
    En İyi Avı:
    Yayın - 5.3 Kg.
    Tekne iLe Kullanmak İçin Bizim Aldıklarımız ... Ama Cahillik Şimdi Olsa Almayız :D

12. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    Rapala dunyasindan selamlar

Yillardir bildigim olay ama denk geldi belkide guzel oldu,okudugum okulun pratigini Rapalanin boya bölumunde yaptim,söylecegim kullandigin rapalanin bozulmamarjinali agirliginin %4u onun uzerinde agirlik direk firdöndu,veya bazisi klipsli firdöndu takiyordirek burundan yada damaktan,o zaman unut o kadar para verip almissin,dunya kadar takliti var piyasada ayni verimi alirsin,kutuphanelerde 2005 baskisi Lauri Rapalanin dogusuyla baslayan butun Rapala hikayesi var orda her modelin ayriayri tavsiyelerini görursun,rastgele

13. hobbytime

hobbytime

rapala ile (at çet)

rapala at çek yöntemi ile avlanırken 5 ila 7 gr lık yemleri uzaga atmak başlangıç için sorun olarak görülebilir.yazınızı okurken dikkatimden kaçmadıysa kullandığınız kamışın türünü makinanızı ve misinanızı yazmadıgınızı fark ettim

suni yemleri at çek yaparken bir cok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir
    1 yem agırlığı
    2 yemin dalma deriniliği
    3 yemin hareketi
    4 kullandığınız makinanın türü
    5 kullanıdığınız misinanın türü
    6 kullandığınız kamışın türü

bunları uygun şekilde kombine etmeniz gerekir

kamışların atma kabiliyetlerini duymuşsunuzdur

bu anlamda 5 gr agırlıkta 5 ila 7 cm boyunda rapalayı
    20 -40 gr atarlı kamışla atmaya calışmamak gerekir buna uygun 5-10 gr atarlı kamışları bunundurmanız lazım
    öte yandan misina kalınlığı konusu da önemli ne kadar ince misina kullanırsanız o kadar uzaga atarsınız
    0.20-025 lik misinalar küçük rapala ve küçük numara kaşıkları at cek için uygundur.
    balık misinayı kopartırmı endişesi olusacagından bir konuya acıklık getireyim.
    aslında misinayı kopartan balık değil balıkcının kendisidir.temiz bakımlı ince misina kullanıp makinanıza uygun kolama verirseniz misinanızı kopartmazssınız.
    kepce kullanırsanız balığı gercekten daha kolay alır misinanızı kopartmazsınız.
    sonuç itibarıyla
    bence yemin yapısıyla oynamaya gerek yoktur.kursun takmaya da gerek yoktur.
    uygun agırlıga sahip uygun derinlikte güzel aksiyonla gelen rapalayı uygun atarlı ince misinayla kullanırsanız sözü edilen kursunlara baglara gerek kalmayacaktır.
    bu anlamda 5-10 gr atarlı
    20-40 gr atarlı iki karbon kamış
    30 luk yada 35 lik spinning için kafası uzun imal edilmiş makina(küt kafalar casting ve trolling içindir)
    ince ama mukavemeti esnekliği uygun kaliteli misina kullanmanızı öneriyorum
    fly avcılıgında; agırlığı nerdeyse 0 yakın yemleri uygun misina ne uygun esneklikte kamışlarla balığın burnunun ucuna atabiliyorlar.
    rapala ilede hiç bir agırlıga gerek duymadan bu iş yapılıyor. rapala alırken agırlıgına dikkat edin rengin dikkat edin dalma derinliğine ve aksiyonuna dikkat edin
    hatta hangi düğümle bağlamanız gerektiğini kutunun üzerindeki kılavuzdan ögrenin
    konuyu bu acıdan ele almanızda fayda oldugunu düşünüyorum

Son düzenleme: 10 Temmuz 2006
  14. hobbytime

hobbytime

Son düzenleme: 10 Temmuz 2006
  15. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Konu başlığındaki tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Knu başlığındaki balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyıda alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Konu başlığındaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

16. rott

rott

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    arkadaslar hazırlanmıs bır rapala fotografı olan varsa koyabılır mı veya linkinide verebılırsınız...cok tesekkurler

17. jaymz

jaymz

zargana topu takın rapaladan uzaklığı 1.5 mt olsun

18. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    rapala ve 3lü kancalar

arkadaşlar bu sene rapaladaki iğnelere çok yosun geldi bu yüzden neredeyse hiç balık tutamadım.buradaki 2-3 adet üçlü kanca çok yosun topluyor ondan sonrada balık tut tutabilirsen..ne yaptım rapaladan vazgeçip şeffaf raglouv iğnesi içe gömülü olanı kullandım yüzde yüz performansın değiştiğini gördüm..

19. toltol

toltol

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç, 2 kg
    rapala ile sıyırtma kurşun kullanılmazmı çok mu ağır olur acaba

20. Senin neden herkese borcun olduğu şimdi anlaşıldı....
    Sermayeyi kediye aman...rapalaya kaptırmışsın :D :D :D :D :D