Ebay'dan kamış ve makina nasıl alınır? Bölüm 3 (Ödeme) (Resimli Anlatım)

Konu, 'Genel Konular' kısmında cemates tarafından paylaşıldı.

1. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Bölüm 3: (Ödeme)
    Daha önceki bölümlerde nasıl makina araştırılacağı ve açık artırmalara nasıl katılınacağını anlatmıştım.
    Artık ödeme kısmınıda tamamlayacağız.

Ebay'da kazandığım (Won - Kazanılmış) bir ürünü paypal ile yaptığım ödemeyle ilgili ekran görüntülerini aşağıda sizlerle paylaşacağım.

My ebay kısmında (won) olan ürünümüzü (pay now) linkini tıkladıktan sonra
    Ebay üzerinden paypal kullanıcı giriş yapıp bu ekran ile karşılaşacağız.

Burada artık ürünle ilgili özellikler ve fiyatlar bulunmaktadır ve ödeme gerçekleşemeden önceki son kısımdır.Herşey doğru ise
    Confirm You Payment
    linkini tıklayınız ve açılacak yeni sayfa aşağıdaki gibi olacaktır.
    (Yukarıdaki ekrandaki ürün 24.15$ değerindedir. Paypal hesabımda 3.90$ bakiye olduğu için 20.25$ ödenmiştir.)

Bu ekranda kartımızdan gerekli ödemenin çekildiği ve işlemlerin başarı ile tamamlandığı bildirilmektedir.

Artık ödemeyi gerçekleştirdik.ödememizi kontrol etmek için yine my ebay bölümündeki (won) linkini tıklayınız ve satın aldığınız ürün ekrana gelecektir.

Bu ekranda more options yazısının üstüne gelip view order detail linki tıkladığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

Yaptığımız ödemenin pay pal detayı için yine more options yazısının üstüne gelip view paypal transaction linki tıkladığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

Artık tüm işlemler bitti kargomuzun gelmesini bekleyeceğiz.

Ürün elime ulaştığında resimlerini bu bölümde yine paylaşacağım.

Herkese Rast Gele :)

Son düzenleme: 18 Nisan 2008
  2. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    CEM kardeş bilgiler için teşekkürler. benim bazı sorularım var. şimdi ben e-bay dan Rhino elektrikli motor seti almayı düşünüyorum. sitedeki fiyatı 270 euro civarı.

1. sorum : ürünü kapıya kadar tesllim ediyorlar mı?
    2. sorum : ürün bana gelene kadar yaklaşık maliyeti ne olur? yani gümrük vergileri, kdv vs. ne kadar biner ürünün fiyatına. çünkü rhino motor sadece motor olarak burda 840 ytl. e-bay daki sette ise hem motor, hem 105 amper akü , hem de akü şarj cihazı dahil 270 euro. yani arada anormal fiyat farkı var. eğer bu 270 euro bana gelene kadar 350-400 euro olacaksa genede almaya değer çünkü neticede set olarak gelecek ve türkiye fiyatının yaklaşık 3 te biri olacak. eğer bu konularda bilgin varsa yazarsan sevinirim. teşekkürler.

3. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Merhaba kemal bey,
    Bana ebaydaki ürünün linkini yazabilirmisiniz.onun üzerinden yardımcı olayım.

4. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
  5. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Kemal Bey,
    Postage and packaging kısmında Country bölümünü kontrol ettim malesef türkiye'ye gönderimi yok bu ürünün.Araştırdığınız ürünlerde sayfanın alt kısmında Postage and packaging veya Shipping kısmınında Turkey gözükmüyorsa ülkemize gönderimi olmadığını anlayabilirsiniz.
    Türkiye'ye gönderilseydi ürün fiyatına eklenecek kargo fiyatı bu kısımda gözükecekti.Ayrıca bu ürün fiyatı yüksek olduğu için ekstra gümrük vergisi ve kdv ödemeniz gerekecekti.Benim hatırladığım kadarıyla 100$ üstü ürün alışverişlerde vergi alınıyordu.

6. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
  7. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    cevaplar için teşekkürler. sağlık olsun. ben de buralara bakarım artık:)

8. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Arkadaşlar sonunda kargomuz geldi.
    24 Nisan'da Amerika'dan yola çıkan shimano fx 2500Rb makinamız mayıs sonu itibariyle elime geçemediğini firmaya bildirmiştim ve track number (kargo takip) numarası olmadığından firma paketimin nerede olduğunu tespit edemediği için 9 haziran'da yeni bir tane daha yolladılar ve 24 haziran günü sonunda elime ulaştı.
    Yurt dışından birçok sipariş verip teslim almama rağmen ilk defa kargom yolda kaybolmuştu.Böyle durumlarda satın aldığınız yer ile iletişimi iyi tutmakta fayda var.
    Makina Malezya üretimi çıktı.

Son düzenleme: 25 Haziran 2008
  9. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Cem Bey hakkaten süper! Amerika'dan malzeme getirtiyorsunuz ve yanılmıyorsam Shimano bir Amerikan markası, paket elinize geçiyor açıyorsunuz hooop Malezya üretimi çıkıyor! Ben de Stradic 2500FI sipraşi vermeyi düşünüyordum ama bi tuhaf oldum şimdi. Getirtsem acaba bizimki Çin işimi çıkar yoksa Hindu işimi bilemiyorum. Ebayde aldığımız ürünlerin üretim yeri, menşei bilgisine ulaşma şansımız var mı yoksa iş kargoyu aldıktan sonra sürprizlere hazır olmakta mı? Off Off..

10. Öncelikle Shimanonun bir Japon markası olduğunu belirterek başlayayım..Shimano japonya fabrikasındaki üretilen ürünler kataloglarda ayrıca belirtilmektedir..Mesela pa spin power sadece Japonyada üretilen bir modeldir..Bunun dışında Malezyada üretilen shimanolar asla içinize şüphe düşürmesin..Bizzat yazdığım maile gelen cevapta Maleyyada üretilen ürünlerin tamamen japonya ile aynı kalitede olduğunu Kalite güvence Mühendislerince detaylı takip ve kontrollerin yapıldığını belirten bir cevap aldım..;) Kendi kullandığım 5 shimano makinenin 2 tanesi Malezya üretimi ancak hiçbir sorunla karşılaşmadığımıda belirtmek isterim:)

11. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Rıfat Bey Merhaba,
    Ben şuana kadar ebay'da makinaların detayında üretim yerini göremedim.
    Ama almadan önce satıcıya ebay üzerinen mesaj atabilirsiniz üretim yerinin neresi olduğu hakkında mutlaka bilgi verirler. Çünki olumlu veya olumsuz puanlar satıcılar için çok önemli. Benim satın aldığım yerde %97 olumlu bir firma idi ve bende kaybolan kargomun yerine yenisini yolladıkları için olumlu geri dönüşümü yaptım.
    surffishing ustanın dediği gibi shimano kalitesi tartışılmaz üretimi çin bile olsa kaliteden taviz vereceğini sanmıyorum.

Son düzenleme: 26 Haziran 2008
  12. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Cem Bey Shimanolar hakkında bilgi sahibi olmanıza dayanarak yukarda bahsettiğim Stradic 2500FI için düşüncelerinizi ve bilgilerinizi rica ediyorum. Açıkçası elimde Almanya'dan alınmış bir DAM makinem var ama bir tatlı su avcısı olarak makinenin büyüklüğü ve ağırlığı özellikle alabalık ve turna avlarımda at-çek için hem yorgunluk yapıyor hem de spin tipi kamışlarda kamış hafifliğine göre tezat oluşturuyor. Elimde muhtelif daha ufak makinelerimde olsa üstad Vedat Abayoğlu'nun tavsiyesi olan Stradic 3000 ile çok yakın özellikler gösteren bu makineyi ebay konunuzda daha önce arkadaşların ebay.de üzerinden alım yapma şekillerinin (Almanya'da tanıdık adresi üzerinden ülkemize getirlmesi) bana uymasını düşünerek direk onlara Almanya'da ebayden aldırtmayı ve ağustos ayında elimde bulundurmayı planlıyorum. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

13. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Merhaba,
    Benim makinayı satın aldığım yer şuan 127$ + 25.75$kargo= 152.75$ maliyetle istediğiniz makinayı satıyor.
    Adresi:
    http://cgi.ebay.com/SHIMANO-STRADIC...7344947QQcmdZViewItem?IMSfp=TL080624134r13428

diğer satıcıların bu model ürünleri;
    http://search.ebay.com/?fcid=204&fp...ADIC+2500FI&from=R40&gbr=1&sbrsrt=d&save=Save

Makina;
    Gayet güzel neredeyse tüm shimano özellikleri var ve ödüllü bir makina.
    (Winner of American Sportfishing Associations, ICAST New Product Showcase Award for Best in Category Freshwater Reels )

Makina ekstra özellikleri;
    Dyna-Balance
    S-Concept
    Super Stopper II
    Direct Drive Mechanism
    S-Arm Cam
    Paladin Gear Durability Enhancement
    Propulsion Line Management System
    Fluidrive II
    SR-Concept
    A-RB (Anti-Rust Bearings)
    Waterproof Drag
    S-Guard
    Aero Wrap II Oscillation System
    Septon® Handle Grips

Tüm teknik detay için;
    http://fish.shimano.com/catalog/fis...<>ast_id=1408474395181270&bmUID=1214476809698

Bu siteye bakmanızda fayda var amerika'da satılan bir model olduğu için avrupa'daki durumuna bakacağım.
    Misina kapasiteleri benim makina ile aynı yani tekne ve tatlı su için yeteri kadar misina alır gibi geliyor.
    Ben daha makinaya misina sarmadım o yüzden uygulamada kaç metre misina aldığını bilmiyorum :( ama (6lb)0,263mm (8lb)0,283mm (10lb)0,308mm tavsiye ediliyor)

Makinanın içini açmaya meraklı iseniz Shimano size sitesinden detaylı şemayıda sunuyor.

ebay almanya sitesine baktım,
    http://cgi.ebay.de/NEW-Shimano-Stra...NameZWD2VQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em122

http://cgi.ebay.de/Shimano-Stradic-...NameZWD2VQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em122

Ebay Almanya sitesinde satılan makinalarda Amerika'dan gönderiliyor yani amerikalı satıcılar ebay.de sitesinde satış yapıyorlar.

130$ +36$ gibi kargo istiyorlar amerika'dan almanya'ya göndertip oradan türkiye'ye getirtmek pek mantıklı değil gibi.Yani yolu uzatmaya hiç gerek yok bence direkt amerikalı satıcıdan almanız daha iyi olur gibi geliyor.

Ayrıca benim gördüğüm kadarıyla Avrupa'da satılan model STRADIC FB ve 8 tane shimano teknolojisi içeriyor.
    Bunlar;
    Super Stopper II
    Hypergear
    Dyna Balance
    Biogrip
    Floating Shaft II
    Power Roller
    SR-System
    2 SPEED OSCILLATION

14. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Valla Cem Bey süpersiniz, tam ben aklımdakini yazacakken (almanya'dan almak mı türkiyeden almak mı daha uygun diye) siz düşüncenizi yazdınız hem de ikinci satıcının olduğu http://cgi.ebay.de/Shimano-Stradic-2...p163 8Q2em122 adresi de benim seçtiğim satıcı çıktı.:) Daha önce ne bahsedilmişti hatırlayamadım ama sizce Türkiye'den adres teslimi alınışta toplam rakamdan dolayı bir ekstra vergi-ödeme olur mu?

15. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Merhaba,
    :) tesadüf aynı şeyi düşünmüşüz.
    Bana gelen kargonun üstündeki yeşil etikette gift (hediye) seçiliydi.
    pakette ne olduğu ve değeri yazılmıştı. Bi aralar 100€ üstü ürünlere vergi isteniyor gibi birşey bende duydum ama benim satın aldığım herşey'de nedense hep Gift seçiliydi.Yani tek türkler uyanık değil :)
    Ayrıca paketi PTT getiriyor ve size teslimatla ilgli hiçbirşey sorulmuyor elinize tutuşturuyorlar. PTT'den gelen arkadaşlar kapı kapalı olduğu için paketi bırakamışlar daha sonradan geldiler mektup tipinde birşey olmadığı için kapının altından atamadık dediler :)

Makinayı Türkiye'de bulmak zor bence izmir'de bir yetkili ithalatçı varmış oda anca Stradic FB'yi getirir sanırım çünki FI makinanın amerika'da satışı var. Ayrıca başka modeller için arkadaşların ilettiği Türkiye fiyatları 2-3katı pahalıydı malesef.

Yinede sitedeki ustalar Stradic FI için türkiye fiyatı hakkında düşüncelerini söyleye bilirler.
    Ayrıca sallıyorum %20 vergi verseniz makina 178$ gelir ve shimano ayrıcalığı başka bence.

16. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Makineyi evet Türkiye'de bulamadım. Bahsettiğiniz İzmir'deki distirbütörse Hisar Balıkçılık. Onlarla da görüştüm ama Stradic'in FI serisi Türkiye'ye gelmiyormuş. Sebebini bilmiyorum. Ellerindeki mevcut modellere göre verdikleri fiyatlar ise 350 YTL civarında ki bu Ebayi kesinlikle avantajlı kılıyor. Burası Türkiye ve Pttnin dağıtım yapması da ilginç geldi. Neyseki sadece kapının önüne koyup gitmemişler. Açıkçası bütçemi zorlayarak sahip olmayı düşündüğüm bu ürün için hem Amerika'dan Türkiye'ye hem de yurt içinden bana ulaşana kadar geçecek süre sanırım benim için sancılı geçecek. Shimano kalitesi konusunda sözlerinize güveniyorum, daha rahatım ve umarım korktuklarım beni bulmaz

17. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Biraz şans meselesi malesef onlarda USPS ile yolladığından PTT getiriyor.
    Belkide ilk gönderilen makina kapının önüne bırakılıp gidildiği için bana ulaşmamış olabilir.Neyseki busefer gelen arkadaşlar sağolsun geri dönüp tekrar paketi getirdikleri için kavuşa bildim makinama.Yoksa artık 3.makinayı istemekte olmazdı üstüne su içecektik sırf USPS yüzünden.
    Keşke UPS TNT gibi şirketleri kullansa bu satıcılar neticede kargo parasını biz ödüyoruz. Benim paket 9 haziran'da yola çıktı ve 24 haziranda elime geçti yani 15günde geldi.
    Vergi ödemezseniz 190YTL civarı bir paraya bu makinaya sahip olabilirsiniz.

18. balikci

balikci

Ülkemize yurtdışından yollanan bir çok ürün, Türkiye sınırları içerisinde PTT ile adreslere ulaştırılır, özel kargo şirketleri ise illerde bulunan bayilerce ürünleri adreslere ulaştırmayı denerler.

eBay'den alınan bir çok ürün USPS (united states postal service), yani amerikan devlet postasınca alıcılara yollanır, ucuz olması ve tüm dünyaya ekonomik bir şekilde çalışmaları satıcılarında tercihleridir. Bunun dağıtımını PTT yapar.

İngiltereden alınan bir çok ürün RoyalMail ile yollansada, yine bunun dağıtımını ülkemizde PTT yapar.

Özel kargo şirketleri, örnek: UPS, FedEx, DHL v.s. gibi firmalar, bünyelerinde bulunan özel gümrük memurlarınca, tüm gümrük işlemlerini üstlendikleri gibi, bekleme yapılmaksızın incelemeler sonrasında paketi alıcıya ulaştırırlar.

Bir mevzunun altını çizmekte fayda var, şahıslar hediyelik eşya kanunundan yararlanarak 1 adet yada daha fazla getirtecekleri ürünlerin toplamı,

Normal günlerde; 100 euro
    Bayram öncesi/sonrası; 300 euro
    Yılbaşı öncesi/sonrası; 300 euro

Sınırını geçmemelidir, sınırı aşan fiyatlarda getirtilen ürünlerin büyük bir çoğunluğu ticari amaç güdecekleri gerekçesiyle gümrüğe takılır, bu durumda 1500 euro fiyata kadar, elektronik veya hobi ürünlerinde değişken olarak %10 yada %20 vergi ile ürünler gümrükten çekilebilir, ancak gümrük beyannamesi gerektiren ürünlerde belgelerin hazırlanması için en az 150ytl ve %20 vergi ödemek koşuluyla ürünler alınabilmektedir.

Kısacası getirteceğiniz ürünlerin toplamının 100 euro sınırını geçmemesine özen gösterin, ayrıca aynı zamanda 1 adetten daha fazla getirilecek ürünler 100 euro toplamını geçmesede; gümrük memurlarınca ticari amaçla getirtildikleri izlenimi bırakırsa ürünleri vergisiz olarak tarafınıza teslim etmeyeceklerdir, buda gümrük memurunun o anki insiyatifine kalmış birşeydir. Ayrıca söz konusu ürünlerin Türkiye distribütörü olsun yada olmasın, yine bu sınırları aşmamak kaydıyla kanunların size verdiği hak ile ürünlerinizi gönül rahatlığı ile getirtebilirsiniz.

Sorularınız olursa ebay,paypal,gümrük,ürün getirtme ile ilgili yanıtlamaktan mutluluk duyarım rast gele.

19. kullanıcı

kullanıcı

Euro/USD oranı neye göre belirleniyor? Merkez bankası verileri mi?
    Makine ve kamış beyannameye tabi mi peki?
    Bir adetten kasıt aynı üründen mi, -misal makine 1, kamış da bir adet olunca (aynı satıcıdan birkaç ürün alma durumunda aynı gönderide) toplam bir adeti geçmiş mi oluyor- farklı ürünlerden mi? Rastgele...

Son düzenleme: 14 Temmuz 2008
  20. dqn

dqn doğan

Favori Kamış:
    olta
    gümrük mevzuatına göre böyle..
    eskiden 300 dolar civarındaydı...abartılduı die bu rakamlara çektiler...

işin vergisiz olma kısmı GİFT (hediye) veya firmalar için NUMUNE sayılan nitelikte olmaları...

balıkcı,arkdaşımın demeye çalıştığı şey,5-6 parça atıyorum cep telefonu kapağı gibi bi ürün olursa gümrük memuru yapıştırır vergiyi...:)

cemates e gelen kargo gibi,aslında baktığınızda onların GİFT i seçmeleri hem sizi hem kendilerini düşündükleri için;) yoksa gift demese burda gümrük sıkıntı yaratabilir..:)