BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, Hayata olta at! SPOT BALIK, Hayata olta at!

Go Back   BALIK AVI > Tatlı SU Balık Avı > Tatlı SU Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum

23 Nisan Kutlu Olsun!

Kayıt Ol

bu takıma nasıl boili takılır?

09-05-2008, 11:29   #1
koray07
Koray / Antalya

koray07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Ryobi 60, Virax Long Ranger

bu yedeği internetten aldım. daha önc hiç boili kullanmadığım için boiliyi nasıl takacağımı tam kestiremiyorm. yardımcı olacaklara şimdide teşekkürler
koray07 çevrimdışı  
09-05-2008, 12:37   #2
HAMSYLOS
KEREM USTA / İSTANBUL

HAMSYLOS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: EL OLTASI
En İyi Avı: LÜFERDEN BAŞKASI YALAN
SELAMLAR KORAY ARKADAŞIM;
Resim yanıltması mı bilemedim ama iğne biraz büyük gibi geldi bana, sanki yayın iğnesisi gibi. Sanırım ben yanılıyorum resimden dolayı.
Neyse elimden geldiğince sana yardımcı olmaya çalışacağım. Boili takımlarında resimdede belli olduğu gibi iğnenin altında kalan kısma boili takılıyor. Ama gördüğüm kadarıyla boiliyi sabitleyeceğiniz kısım iğneye tutturulmuş durumda.
eğer o kısım çıkartılabiliyosa boili iğnesi yardımıyla (yada konfeksiyoncularda bulunan iplik çekmek yada düğüm açmak için kullanılan bir iğne var) boilinin içinden geçirilir. Daha sonra boili, atma sırasında çarpmanın tesiri ile içinden geçen kısım parçalamasın diye bir stoper yardımı ile sabitlenir. Bu işlemden sonra alt kısım (boilinin içinden geçen ip) tekrar iğnenin alt kısmına sabitlenir. Almış olduğun takım bu şekilde kullanılır.
Eğer bu açıklama seni tatmin etmediyse Google'da boili yazıp görsellerde arama yaparsan karşına çıkacak resimler sana biraz daha yardımcı olabilir. Hem resme bakarak, hemde açıklama yardımı ile daha başarılı olabilirsin.
Eğer yine yapamazsan tekrar yaz ben biraz daha yardımcı olmaya çalışayım.
PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...
SAĞLICAKLA, EYVALLAH...
HAMSYLOS çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-05-2008, 14:02   #3
koray07
Koray / Antalya

koray07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Ryobi 60, Virax Long Ranger
boili takılacak uç sabitlenmiş ve çıkması mümkün değil. ayrıca resimde görüldüğü gibi boili takılacak yerde metal ufak bir halka da var. malesef yapamadım.
koray07 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-05-2008, 14:24   #4
HAMSYLOS
KEREM USTA / İSTANBUL

Eğer alt düzenek ayrılmıyorsa şöyle dene;
Muhtenelen o halka sağlamdır, halkaya aynı kalınlıkta bir ip yada misina bağla bağladığın ipi yine boilinin içinden geçir ve stoprle boiliyi sabitle.
Yada hiç halka ile uğraşma eğer takımın iğnesine ve çekerine zarar vermiyosa( %90 vermez) kes aynı yere sağlam ve alt ucu boşta kalaak bir şekilde sabitle.
Bunlarda aklına yatmadıysa aynı şekilde kes ve bu kez ipi yada misinayı iğnenin kıç tarafına sağlam bir şekilde sabitledikten sonra ya tekrar iğnenin ortasına (bombe alan kısım) sabitleyerek kullan yada kıç tarafa sabitlediğin ip öyle kalsın boiliyi geçirip sabitledikten sonra ğine ucunun geçebileceği kadar bir düğümü ipe at ve iğnenin ucunu ordan geçir. böylelikle fırlatma sırasında boili düşmez. Düğüm attığın yeri biraz geniş tutup araya köpükte sokabilirsin. O zaman iğneye takmana gerek kalmaz, köpük boilinin düşmesini engeller.
Her şekildede sazan yemi emmek için ağzına çektiğinde farkedip tükürse bile boşta kalan iğneden kurtuluş şansı olmayacaktır.
en iyi yöntem bence boili takmasanda bu şekildeki tek iğne takım yöntemidir.
Zaten tatlı su avında yazdığım yazıdada yaylı ve çok iğneli takımları artık bırakalım çağrısı yaptım tüm arkadaşlara.
Sende okur ve yorumlarını paylaşırsan çok sevinirim.
Olumlu yada olumsuz.
SAĞLICAKLA, EYVALLAH...
09-05-2008, 14:57   #5
mallaca
Halil Barış Şengül / Bursa

mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
En İyi Avı: Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
Dostlarımın da bildiği gibi ben tatlı su avından anlamam.Burada boiliyi görünce netten araştırdım.Şunu merak ediyorum.BU iğnenin altında kalan boili denen yemi sazan didikliyormu yoksa birden mi atlıyor iğneyi alarak.Didikliyorsa bu hayvan nasıl o iğneye takılıyor.
mallaca çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-05-2008, 15:22   #6
HAMSYLOS
KEREM USTA / İSTANBUL

Sazan balığı yemi didiklemekle uğraşmaz, yemi ağzına alır ve emerek tüketmeye başlar. Yani anlayacağınız boili yönteminde yemi emmek için ağzına alan sazan iğneyi farkedip yemi ağzından atsa bile boştaki iğne mutlaka biryere takılır. Bu nedenle en iri sazanlar bu yöntemle tutulur.
diğer yöntemlerde ise iğne yeme takıldığından fazla iğne payı kalmaz sazan yemi farkedip ağzından attığında fazla payı olmayan iğne genellikle biryere takılmaz. bu nedenlede size sadece zilinizin çalmasıyla yaşadığınız heyecan kalır. Yöntemi sazancılara şiddetle tavsiye ederim. Üstelik bu yöntemi sadece boilide değil mısır, patates ve diğer bakliyatları kullanırkende rahatlıkla deneyebilirsiniz, yeminizin havada kalmasını istersenizde uç tarafa bir köpük bağlayabilirsiniz.
SAĞLICAKLA, EYVALLAH...

Konu HAMSYLOS tarafından (09-05-2008 Saat 15:26 ) değiştirilmiştir..
09-05-2008, 20:34   #7
eozsoyeri
Erdem Özsoyeri / İstanbul

eozsoyeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Google-image bölümünde D-rig yazıp aratırsanız takımın resimlerini bulabilirsiniz.Boili o metal halkaya ya ip içinden geçirilerek ya da boğma düğümüyle etrafından bağlanarak monte ediliyor.
eozsoyeri çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-05-2008, 20:40   #8
turna

turna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Koray 07 ,O takım piyasada da satılıyor iki parça,bende de var,onun kendi özel filesi var file ile kullanılıyor.Rastgele.
turna çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-05-2008, 21:14   #9
erhan54

erhan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
En İyi Avı: yayın 18.5 kg
Bu takımda boilie kıl diye tabir ettiğimiz çok ince ip ile kanca arkasındaki küçük halkaya bağlanır.Genelde yüzen tip boililer için kullanabileceğin bir takım.Yaz aylarında gün ortasında sazanın hava almak için su yüzeyine çıktığı zamanlarda süper iş yapar bu takım denemeni tavsiye ederim.Yem olarak ekmek kabuğu takabilirsin.
erhan54 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-05-2008, 21:24   #10
esabi
SENIOR MEMBER / istanbul

Favori Kamışı: reklama gerek yok
Favori Makinası: favori kamışım bölümünde yazıyor
En İyi Avı: pulu imzamda
sazan avcısı dostlarımız neden özellikle boili kullanmak isterler
oysa boiliye bizim sazanlarımız alışkın değil
mısır,hububat ve ayçekirdeği bence çok daha fazla iş yapar ve maliyeti çok daha düşük yemlerdir

Konu esabi tarafından (09-05-2008 Saat 21:58 ) değiştirilmiştir..
esabi çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları