BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Tekneden Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


lambuka avı teknikleri

Cevapla
18-07-2006, 23:49   #1
rauf
Rauf usluer / alanya
 
rauf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 111
Favori Kamışı: oltanın her türlüsü
En İyi Avı: akdeniz palamutu 4kl.
ben alanyadan rauf şu sıralar burda mercan başladı bereketlide gidiyor yanlız bilhassa ege ve akdenizde balık avı yapan site arkadaşlarımdan ve aşağıda anlatacağım balık hakkında bilgi ve tecrubesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.bu gün oltaya tutulan balığı yukarı cekerken cekilen balığı merakla peşinden gelen burada adına LAMBURGA denen balıklar takip ediyordu (on-onbeş) kadarlık bir sürü ama ne cekilen balıga nede yemme saldırıyor hemen kolyos caparisini saldım yukarı aşağı sallıya ,salıya iki tane zor tutum ama bu beni pek memnun etmedi.şimdi yardım isdediğim konu şu bu balığı sırtı vaya rapala kullanmadan böyle tekne hareketsiz dururken nasıl bir takım veya nasıl bir sistem veya yemli veya yemsiz nasıl tutabilirim onun icin bu balığı tanıyan yakalıyan site dostlarmdan yanıtlamalarını istiyorum şimdiden teşekkürler herkeze rastgele.
rauf çevrimdışı  
19-07-2006, 02:20   #2
Acidmaster
 
Acidmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 57
Favori Kamışı: şeytan oltası...
En İyi Avı: 92 cm turna
antalya civarında lampuka yı hareketsiz tekneden yakalayan gormedim.kolyos palamut çaparisi- uclu kalem içi-plastik balık -3-5 cm lik rapala lar ile bu balıgı kolayca ve bolca yakalayabılırsın.mevsimi yenıce basladı...
Acidmaster çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-07-2006, 09:09   #3
can
 
Mesajlar: 117
evet Melihe bende katılıyorum ama bunun yanında bir önerim var.Balığı yakaladıktan sonra bırak teknenin etrafında yüzsün buradaki amaç sürünün kaçmaması.Balığın boyuna uygun iğneye tercihen sübye alabildiğini al ama bir tane kaçıracak olursan bütün sürü kaçacaktır.
Bol şans
can çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-07-2006, 09:21   #4
Mehmet PEKMEZCİ
 
Mehmet PEKMEZCİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 740
Favori Kamışı: olta
Arkadaşlarımın da başına aynı olay gelmişti. Onlarda tuttukları ısparozların filetolarını çıkarıp kurşunsuz oarak atmılar. Sonuç bir arkadaşta 7 diğerinde de 8 adet balık. Denemekten zarar gelmez.
Mehmet PEKMEZCİ çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-07-2006, 09:23   #5
bmutlu
 
bmutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 681
Favori Kamışı: asso,yozuri.prencess,rapala
En İyi Avı: ILDIR 4 kg baracuda
lambuka yakalamak eger bulundugunuz alanda var ise cok zor deil 10 cm lik bir yozuri yada rapala sırtı ile yarım yol yada biraz daha hızlı gitmenizi tavsiye ederim lambuka inanılmaz hızlı bir balık sırtısını 2 kişi yapmak lasım ilk balık yakalanınca bir kişi balıgı cekicek 2 kişi hazırda olan 2 sırtıyı eş zamanlı suya bırakmalı ki balık dagılmasın bu sekilde sürünün bir cogunu yakalmak mümkün ama hazır da 4-5 adet sırtı bulundurmak sart anında yakalanan ve anında kaybolan bir balık
bmutlu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-07-2006, 10:27   #6
REİS
Mahir Ersin / İstanbul
 
REİS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 2.445
Favori Kamışı: Olta
En İyi Avı: Torikler-Kofanalar
Rauf Kardeşim

Hareket etmeden yakalamak istiyorum diyorsun.
Yukarıdaki bilgilerin harmanı gibi birşey geldi aklıma.
Eskiden herkes palamut çaparisine motorla gezerken, rahmetli babam, çifte başlık dediği bir sistemle ve kürekle tabii, çapariciler kadar balık tutardı.
Denemekte fayda olabilir.
Lambukanın olduğu suyun derinliğine göre 20-30 ... kulaç oltanın iki ucuna birkaç köstek (Ona sen karar ver, palamut mu yoksa kolyoz gibi mi olacaksa)
bağlıyacaksın, kösteklerin bedenine de en sona yani tercihen, bizim İstanbul'da seyirtme zokası dediğimiz tipte bir zoka, cıvalanıp parlatılmış, yoksa sıradan bir iskandil.
Bu oltanın bir ucunu teknenin sancağından salacaksın, sonuna kadar gidince diğer ucunu da iskeleden.
Sonra seyırtme sallar gibi sırayla bir onu bir öbürünü çekip bırakacaksın.
Bu şekilde iki uçtaki köstekler de sürekli hareket halinde olacak ve denizin derinliklerini(Oltanın uzunluğuna göre tabii) devamlı tarayacak.
Bir ucuna balık tutulursa sen onu çekerken diğer uc da dibe doğru kaçan bir balık sürüsü olacak, belki ona da atlar balık.
Bilmem anlatabildim mi,
Haydi Rastgele.
İnşaallah tutarsan bize de haber ver.
REİS çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-07-2006, 22:43   #7
rauf
Rauf usluer / alanya
 
rauf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 111
Favori Kamışı: oltanın her türlüsü
En İyi Avı: akdeniz palamutu 4kl.
actığım konuya cevap ve önerilerini yazan arkadaşlarım hepinize cok teşekkürler tasiyelerinizin bağzıları denemeğe değer sırtı ve rapala olayını zaten biliyorum ama dediğiniz gibi balığı oradan ayrılmamasını sağlamak cünki hızlı ama cok meraklı.iyi günler arkadaşlar gelişme olursa kesinlikle haberiniz olacaktır herkeze rastgele.
rauf çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
26-07-2006, 16:55   #8
noche35½
 
noche35½ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 169
Favori Kamışı: Olta
Thumbs up Lambuka yakalamak istiyorsan...

Sayın Rauf Abi,
Burada sana yardımcı olmaya çalışan arkadaşların hepsinin bir fikri var hepsine saygı duyuyorum.Ben Karaburun Gerence körfezinde avlanıyorum bundan önce defalarca lambuka yakaladım.Lambuka'ya papağan balığı da denir,biliyorsundur belki.Lezzeti pek güzel olmasa bile yakalaması ve tekneye çekmesi çok zevklidir.Hırçın ve kuvvetli bir balıktır çünkü..

Şimdi yakalama yöntemi konusunda kullandığım tekniği söyleyim sana.Canlı isparozun sırtından hayvanı öldürmeyecek şekilde kurşunsuz bir büyük zoka geçir ve teknenin altına 7-8 kulaç gidecek şekilde bırak(Bırakmayı lambukaları gördüğün yere kadar kendin ayarla),ve kasnağıda bir kenara kontrolun altında bırak.Sen dibemi inersin nerede avlanırsan avlan.Lambuka serseri bir şekilde dolaşan isparoza atlayacaktır.

Bir tane yakaladıktan sonra,onu denizde teknenin altında bırakıp başka bir zoka ile atmaya devam edersen(Sağlamlayıp tabii sürü o orada olduğu için orada kalırlar ve sende bayağa ciddi bir adette avlanabilirsin.

Bu teknik denenmiş ve ciddi avlanmayla sonuçlanmış,garantili bir yöntemdir.Rastgele.....
noche35½ çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
27-07-2006, 08:46   #9
rauf
Rauf usluer / alanya
 
rauf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 111
Favori Kamışı: oltanın her türlüsü
En İyi Avı: akdeniz palamutu 4kl.
SEVGİLİ kardeşim noche 35 cok değişik bir sistem evet büyük ihtimalle avlanmak icin bende ideal olduğunu düşünüyorum.o zaman balığa cıkmadan biraz azpara tutmam gerkiyor sonrada onların ölmemesini sağlamam lazım anladığım kadarıyla.yanlız balığı yakaladıktan sonra ikinci atacağım kurşunsuz zokaya takıcağım balıkta canlı azparamı olucak? onuda bir zahmet anlatırsan memnun olurum cok teşekkürler rastgele.
rauf çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
27-07-2006, 10:42   #10
floryalı
 
floryalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 6
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: 8 kilo akya,kofana,lüfer,kırlangıç,lambuka,çıplak.
Arkadaşlar sizlerle budenli sıcak bir forum ortamında muhabbetten ve yapılan bilgi alışverişlerinden çok mutlu olduğumu bilmenizi isterim ve bizlere böyle bir platform hazırlayan balıkavı.net kurucu ve yöneticilerine teşekkür ediyorum.Ben yeni bir üyeyim fakat balık konusunda tecrübeli olduğumu düşünüyorum,Rauf abime haddim olmayarak bikaç bilgi vermek istiyorum,LAMBUKA( maimai ) sürü halinde dolaşır zaten bu tarz bilgileri bazı arkadaşlarımız vermiş , ben hersene yaklasık 1 haftada 250 -300 adet lambuka ve tombik yakalayan biri olarak en basit yöntemi rauf abimle paylaşmak istedim, öncelikle misinanın 0.30 olmasına dikkat edin bundan kalın misina kullanmayın 1.5 mt lik bedenler hazırlayın , uclarına 2 numara hırsız iğnesi bağlayın ( eğer iğneyi wmc bulabilirseniz daha iyi olur ) bedenin diğer ucuna 20 cm lik parçalar halinde kesilmiş batmaz sosise misinanın diğer ucunu bağlayın yani 1.5 mt misina , bir ucunda iğne , bir ucunda batmaz beden (mavi renk olursa daha iyi olur) ve bunlardan 15 -20 tane hazırlayın , ve iğneleri yemleyin , yem olarak sardalya kullanırsanız ve yemi iğneden büyük olacak ve tam olarak iğneyi içinde kaybedecek şekilde kesin ve yemleyin , hazırolan takımları tekne çeyrek yolda giderken arkadan 2 - 3 mt aralıklarla denize bırakın zaten 15 -20 tane bırakırsanız 15 - 20 dakika içinde dönüşe geçip yenlediğiniz dubaları rahat rahat balığın kaçma kurtulma ihtimali olmadan toplaya bilirsiniz. Bu yöntemle tombikde yakalanıyo rauf abi senin oralarda tombik çoktur sadece lambuka gelmez akyanın atladığıda oldu benim bırakmalara.Umarın tam olarak anlamışsındır , yakaladığın her lambukada beni hatırla saygılar ,
FLORYALI.
floryalı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:54 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net