BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Kıyıdan çipura - çipura avı teknikleri

Cevapla
08-06-2008, 08:56   #1
Vedat Abayoğlu
Vedat Abayoglu / Canakkale
 
Vedat Abayoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.520
Favori Kamışı: Shimano Game ARC
Favori Makinası: Okuma V system
En İyi Avı: Sarıkuyruk
Değerli Üyeler.
Cok eskilerde kalan,hakikaten rekor sayılabilecek ölçüde gercekleştirdiğim cupra avlarım vardır.Özellikle Kasım aylarında yapageldiğim bu avlarımda,şimdilerdede arada kullandığım,suyu iyice alınmış karidesti yemim.İzmir ve cevresi bölgelerdeki yemci dükkaanları avantajları o zamanlar yoktu.Bu bakımdan karidese yönelirdim.Güzelce soyar,ilkin reçel yapar gibi üzerlerini toz şekerle örter,bir müddet bekleyip iyice suyunu koyvermesini sağlar,sonrasında hafifce yıkayıp bu kere tuzlar,gazete kağıtları arasına koyarak,son sularınıda alırdım.Bu şekilde atış esnasında yemlerim asla iğnelerden kurtulmazdı.
Bugünlerde ise bu şekilde avlanmıyorum.Karidesi ise elime gectiğinde kafalarını koparıp,deep freez'de saklıyorum.Tekne avlarımda,dış kabuğuyla birlikte kesip iğneme takıp yemli dip balıkları avlarımda kullanıyorum.2008 yemli,yassı dip balığı avlarım konulu bir yazı hazırlamakta ve sizlere sunmak üzereyim.
Sivrice yöremizde kıyı avcılığında kullanılacak,mamun,sülünes ve sair yem bulma imkanlarımız yok.Gerci kıyı avcılığımda olsada genelde tercih etmediğim yemlerdir onlar.Anlatacaklarımın arkasında dururum.Bu taktikler yılın 12 ayı boyunca bile avcının yüzünü güldürecek Cipura ve Sargoz taktikleridir.
Tercih ettiğim yem bizzat kendimin cıkardığı,yöremizde yeni,yeni öğrenilen madyadır.Cipurada,Sargozda diğer kıyı balıkları kadar,mamun,sulunes,boru kurdu gibi yemleri cok severler.Ancak akıldan cıkarılmaması gereken husus,bu yemlerin sair ufak yapıda balıklarcada cok sevilmesi ve kolayca iğneden calınma imkanının yanısıra uzağa eriştirilme imkanınında kısıtlı olmalarıdır.
Hepimiz kıyı avlarımızda kolayca olta atabileceğimiz,balık beklerken altımıza cekeceğimiz iskemlemiz yada taburemize güzelce yayılıp,hatta kum üstünde rahatca yanlayıp,arada sohbet ederek,birşeyler yeyip icerek keyfle balık tutmak isteriz.Oysa o günler artık geride kalmıştır.Bilinizki bu tür yerler,ayrıca sayıları hayli fazla olan sair avcılarcada tercih edilen,sıkca hem kıyıdan ve hemde denizden yoğun avlanılan bölgelerdir.
O halde ne yapmalıyız.Bir kere üc iğneli dibine kurşun bağlanmış klasik takımı aklınızdan cıkarınız.Zira her mevsim cupra bulabileceğiniz yerler buraları değildir.
Ayrıca bu tür takımlara takacağınız,hani o taptaze,adeta hoplayan mamun ve sair yemleri buralarda bolca bulunan kücük dip balıklarıncada en az hedef balığınız kadar sevildiğinide unutmayınız.Onlar özenle taktığınız bu kabil yemleri çupradan evvel bir güzel temizleyip,iğnelerinizi cıplak bırakıvereceklerdir.
Madya ise gerci hem hedef balıklarınız ve hemde sair yanoz balıklarcada bu kadar sevilmeyen bir yem olmasına rağmen,hırsız ufaklıklarca kolayına iğneden calınamayacak yapıdadır.Eh cıplak iğne yerine yemi herzaman iğnede kalabilen bir yemli takım daha iyidir değilmi?
Hem bu yem Çupra ve Sargoz tarafından,diğer balıklardan daha cok sevilende bir yemdir.
Yem işini,sadece akım zamanı Kasım ayları haricinde bu şekilde hallediniz.
Gelelim avlanılacak mahallere.Tecrübeli bir avcının ilk önce rüzgarı incelemesi lazımdır.Rüzgar karşıdan gelmeyecek şekilde bir mahal tercih edilmelidir.Ayrıca tercih edilecek yerler,yukarıda bahsettiğim gibi rahat yerler olmamalı,dibi kayalık derince her kişinin avlanmayı tercih etmeyeceği,asla üclü klasik takımla avlanılamayacak yapıda belki kolayca inilemiyen,rahat edilemiyecek bölgeler olmalıdır.Ayağınızın kayması,oturacak doğru dürüst bir yer kamışlarınızı rahatca dikemeyeceğiniz bir kısımda olabilecektir.
Azimli ve kararlı bir avcıysanız bu güclüklerin üstesinden gelebilirsiniz.Zira koca balıklar oradadır,oltanız gerildiğinde alacağınız balık bütün yorgunluk ve meşakkati alıp götürecektir.
Takım düzenine gelince.İyi bir 0,35 yada 0,40 tercihan flouracarbon misina kullanınız.İğneleriniz Mustad 505 All Round 2/0 yada 1/0 olmalıdır.Tercihiniz başka bir iğneyse oda kabulumdür.
Tek iğne baglayınız.Hemen 10,12 cm üzerine kücük bir stoper iliştiriniz.Stoperin üst kısmınada gezer delikli 40 yada 50 gr agırlığında bir yumurta kurşun takınız.
İğnenin kurşuna bu kadar yakın bağlanması sizi endişelendirmesin.Dip yapısı bunu saklayacaktır.Sebebi ise dip takılmalarını asgariye indirmesidir.Yoksa üclü takım kullandığınızda muhakkak dibe takarsınız.Elbette tarif ettiğm takımdada bazen kurtulması mümkün olmayan takılmalarla karşılaşabilirsiniz.Ancak bu durum sizi bezdirmeyecek,pek üzmeyecek oranda kalacaktır.
İllaki kamış makara diyorsanız olur.Yada kasnak kullanabilirsiniz.Oltanızı güzelce atabildiğiniz kadar uzağa atınız.Hafif boşluğunu alınız.Tam gergin olmasın.Makaralı takımda Bait Runner'lı yani cift kalamalı makara kullanmanızı tavsiye ederim.Öyle surf kamış falan değilde nispeten kısa 3 m civarında esnekce avcı bir kamış kullanmalısınız.Kasnakta ise attıktan sonra sizi sesle uyaracak bir aliminyum teneke parcası kullanınız,misinanızı buna gevşekce sarıp kasnağınızıda bir metre kadar arkasına,taşla sabitlenmiş şekilde bırakınız.
Madyanızı orada kırınız,ağız kısmındaki sert bölümü cıkarınız barsak bölümünü kolayca ayıklayınız ve iğnenize parcalara ayırmadan bütün olarak takınız.Gözünüze büyük gelebilir.Olsun zaten maalesef oralardada bulunabilen ufak balıklar arada didikleyip,tamda hedef balığınızın yutuvereceği şekle getireceklerdir onu.
Bait Runner'lı makaranızı ayarladığınızda cupra ve sargozun ürkmeden misinanızı
cekmesini sağlarsınız.Hareket devam ettiğinde tayminginizi ayarlayıp tasmayı vurunuz.Kamiş ucuna uyarıcı bir cıngırakta takabilirsiniz.
Kasnaklı takımda balık boşluğu alıp misinanızı gerginleştirdiğinde tenekeniz zaten tıngırdayıp sizi uyaracaktır.Aynen tayminginizi ayarlayıp tasmalayınız.Şayet aynı anda birkac oltaya balık vurursa,taş altna koyduğunuz kasnak tasmalamayı kendi yapabilecektir.
Umarım göze alamayacağınız bir av şekli değildir anlattıklarım.Lütfen aklınızdan cıkarmayınızki,artık kolay balıkcılık yoktur.Usulüne göre avlanmanız gerekmekte,meşakkati göze almayı,mesafe katetmeyi,azıcıkta poponuzun ıslanmasını kabul etmeniz normal sayılacaktır.
Sevgiyle kalınız
.
Vedat Abayoğlu çevrimdışı  
08-06-2008, 11:44   #2
yolgezer
Volkan DENİZ / uluabat (bursa)
 
yolgezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 278
Favori Kamışı: LINEAEFFE TURNAFRESH
Favori Makinası: OKUMA POWER LINER PL 865
En İyi Avı: turna-3 kg.(uluabat gölü)
vedat baba,
her zamanki gibi yine olayı anlatmışın ve beni bir konuda daha aydınlattığın için kendim adına sana çok teşekkür ederim.
ancak bir konu aklıma takıldı, daha doğrusu bilmediğim için yorumlayamadım. bir stoper takılmalı... diye yazmışın. bu stoperi ben bir türlü çözemedim, daha önce hiç kullanmadım. forumdan da baktım, ne olduğunu öğrendim ama misina üzerinde nasıl sabit kalacağını çözemedim. yani içinden misinayı geçirdikten sonra pense vs ile sıkıyor muyuz da sabitleniyor???
çok teşekkür ederim...
yolgezer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-06-2008, 12:12   #3
alikemalmetin
ali kemal metin / ankara
 
alikemalmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 293
Favori Kamışı: 2.40 kamış. markasını bilmiyom.birde mitchell makine..
En İyi Avı: 47 cm alabalık
babamızsın valla... ne kadar teşekkür etsek azdır.. bu bilgiler bizim çok işimize yarayacak.. vedat baba eline, koluna, zekana, emeğine sağlık.. çok teşekkürler..
alikemalmetin çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-06-2008, 12:39   #4
avcı22
Mesut Turan / edirne
 
avcı22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 824
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: yayın 3.4 kilo
Üstad verdiğin bilgiler çok aydınlatıcı.Sizi izlemeye devam.Sağolasınız.
avcı22 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-06-2008, 13:24   #5
rıfat yaman
RIFAT YAMAN / antalya
 
Mesajlar: 972
Favori Kamışı: alba star akina ve kamış
En İyi Avı: yıl 1992 ankarada aynalı sazan 16.5 kilo
değerli bilgilerinizle bizi aydınlatığınız için *** ederim kendi adıma her zaman enbüyük balık için rasgele
rıfat yaman çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-06-2008, 13:24   #6
Yaban Avcisi
 
Mesajlar: n/a
Vedat Üstadim döktürmüs sün yine eline emegine saglik paylasim icin tesekkürler.Stoper iki tarafi yuvarlak kancasiz fir döndü galiba yanilmiyorsam yada stoper yerine de gecer bence.Kancasiz iki tarafi yuvarlak firdöndü.
Ama iki sinin arasi 20-30 santim olmasi lazim heralde ve oltamizi sallarken misinalari kesmeyecek sekilde firdöndülerin ucuna lastik boncok takarsak kursunun misina kesilmesini önleyecektir.

Selamlar,Saygilar Üstadim.
  Alıntı ile Cevapla
08-06-2008, 13:25   #7
RainboW
Sertan / İstanbul
 
RainboW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 384
Vedat Bey; bilgilendirici yazılarınız için teşekkür ederiz. Gerçekten faydalı bilgiler ve üstadlardan okumak bir başka... Çoğu üstad bu tür tüyoları kendine saklar ama bilgi paylaşımından yana olduğunuzu daha önceki mesajlarından biliyoruz ve devamını diliyoruz...


yolgezer
ancak bir konu aklıma takıldı, daha doğrusu bilmediğim için yorumlayamadım. bir stoper takılmalı... diye yazmışın. bu stoperi ben bir türlü çözemedim, daha önce hiç kullanmadım. forumdan da baktım, ne olduğunu öğrendim ama misina üzerinde nasıl sabit kalacağını çözemedim. yani içinden misinayı geçirdikten sonra pense vs ile sıkıyor muyuz da sabitleniyor???
çok teşekkür ederim...
Stoper, kauçuk veya sert lastikten yapılmış bir üründür. Farklı misina kalınlıkları için farklı delik genişlikleri vardır. Bir plastik parçasına eklenen çelik tellere geçirilmiş olarak görünür. Stoperin içinden geçirilen çelik tel diğer uçta halka şeklindedir. Stoper takılmak istenilen misina bu halka içerisinden geçirilir ve diğer uçtan ( plastik parça tarafı ) tel çekilerek stoperin misinaya geçmesi sağlanır.

Farklı misina kalınlıklarına göre farklı delik genişliğinde stoperler olduğunu söylemiştik. Örnek olarak 0.20 mm kalınlığında bir misinada kulanılacak olan stoperin delik genişliği 0.05 mm civarındadır. Yani içerisinden 0.20 mm misina geçirildiğinde kuvvetli bir biçimde misinayı sıkmaktadır. Stoper paketlerinin üzerinde hangi misina kalınlıklarında kullanılabileceğide ayrıca yazmaktadır.
Saygılar...
RainboW çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-06-2008, 13:37   #8
nolongerregistered
 
Mesajlar: 8.904
yolgezer
vedat baba,
her zamanki gibi yine olayı anlatmışın ve beni bir konuda daha aydınlattığın için kendim adına sana çok teşekkür ederim.
ancak bir konu aklıma takıldı, daha doğrusu bilmediğim için yorumlayamadım. bir stoper takılmalı... diye yazmışın. bu stoperi ben bir türlü çözemedim, daha önce hiç kullanmadım. forumdan da baktım, ne olduğunu öğrendim ama misina üzerinde nasıl sabit kalacağını çözemedim. yani içinden misinayı geçirdikten sonra pense vs ile sıkıyor muyuz da sabitleniyor???
çok teşekkür ederim...
Stoper aşağıda resmi olan ve pirinç tanesi büyüklüğünde bir malzemedir..Takılışı çok basit..Bu tanenin bir tarafında "kuşgözü" diye tabir edilen halka bulunur..Misinayı bu halkadan geçirip halkanın ucunu diğer taraftan çektiğimizde misina stoperin ortasından geçirilmiş olur..Bu gezer malzeme istenilen yere kaydırılırak altındaki yada üstündeki "gezer malzeme" için sınırlandırma yapar..

nolongerregistered çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-06-2008, 14:03   #9
yolgezer
Volkan DENİZ / uluabat (bursa)
 
yolgezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 278
Favori Kamışı: LINEAEFFE TURNAFRESH
Favori Makinası: OKUMA POWER LINER PL 865
En İyi Avı: turna-3 kg.(uluabat gölü)
ibrahim abi, erdal abi ve sertan usta,
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
birşey daha öğrenmiş oldum...
yolgezer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-06-2008, 15:42   #10
Vedat Abayoğlu
Vedat Abayoglu / Canakkale
 
Vedat Abayoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.520
Favori Kamışı: Shimano Game ARC
Favori Makinası: Okuma V system
En İyi Avı: Sarıkuyruk
yolgezer
vedat baba,
her zamanki gibi yine olayı anlatmışın ve beni bir konuda daha aydınlattığın için kendim adına sana çok teşekkür ederim.
ancak bir konu aklıma takıldı, daha doğrusu bilmediğim için yorumlayamadım. bir stoper takılmalı... diye yazmışın. bu stoperi ben bir türlü çözemedim, daha önce hiç kullanmadım. forumdan da baktım, ne olduğunu öğrendim ama misina üzerinde nasıl sabit kalacağını çözemedim. yani içinden misinayı geçirdikten sonra pense vs ile sıkıyor muyuz da sabitleniyor???
çok teşekkür ederim...
Sevgili Kardeşim Volkan
Arkadaşlar stoperi güzelce anlatmışlar.
Bu yöntemle gerekli sabır gösterilirse muhakkkak netice alınacaktır.Akım zamanı ise herkezden fazla balık alma imkanı sağlayacaktır.
Sevgiyle kal
Vedat Abayoğlu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:49 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net