Bırakma olta konusunda yardım

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında yiv tarafından paylaşıldı.

1. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Arkadaşlar, açık suda bırakma nasıl yapılır, çapa atıp yemli avlanırken bir yandan da büyük trofeye bırakma yapmak istiyorum, nasıl bir olta olmalı, yem ne takılmalı, vb. deneyimi olanlardan yardım rica ediyorum..

2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    İki yöntem var;

Serbest Tip Bırakma:
    Bir şamandıraya bağlı, hedef türe uygun misina kalınlığı, kanca büyüklüğü ve köstek özelliklerine sahip (çelik beden vs.) bir olta kalamar, ahtapod, sübye yada balıkla yemlenerek akıntıya terkedilir.

Balonla Avlanma:
    Normal çıkrık yada kasnağa sarılı uyguın bir olta,çocuk balonu ile şamandıralanır, bedenin bir ucu kamış-makine sistemine yada teknedeki bir kasnağa bağlıdır.
    Balon rüzgar ve akıntı etkisiyle tekneden uzaklaşacağı için sizin demirde dip takımıyla avlanmanıza engel olmaz.

3. ozan

ozan Ozan

Ben kendi kullandığım yöntemlerden bahsedeyim

1.si balon yöntemine benzeyen ama pet kola şişesi kullandığımız şamandıralı yöntem bunda canlı yemi oltaya bağlayıp suya bırakıyoruz ve 20 m. kadar üstüne şişeyi bağlıyoruz ve akıntıya bırakıp tekneden uzaklaşmasını sağlıyoruz

2.si şamandırayı görebileceğim kadar uzak bir mesafeye kurşunlu bir takımı bırakıyorum ve bir şamandıraya /bidona bağlıyorum . ben teknede avlanırken bunları uzaktan izleyebiliyorum.

3. sü tekneyi sabitlemeden önce hazırladığım bir takımı kuzu sırtısı gibi çekerek çapa bölgesine yanaşırım ve çapalayınca o takım teknenin arkasında dibe yatar. ben bu teknikleri kullanıyorum

4. sedatk

sedatk Sedat

karadan bırakma olabilirmi? Eğer olursa ne şekilde,hangi tür olta ve yemler kullanılır?

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Karadan bırakma olur. Levreğin kıyıdan canlı yemle avcılığında en etkili yöntemdir.
    15-25 metre 0,25-040 mm misina, ucuna tek bir kanca (veya küçük bir de hırsız), dudağı veya sidikliğinden takılan bir canlı yem (yılarya, ıspari, sarpa vs.).
    Bir parke taşına bağlanır, bel derinliğinde suya bırakılır.
    Değişik şamandıralama sistemleri de kullanılabilir.

6. sedatk

sedatk Sedat

anladım yakup hocam,tşk ederim bilgilendirdiğiniz için